Studia geograficzne Wrocław

Studia geograficzne Wrocław

Studia geograficzne Wrocław

Największy wybór studiów

geograficznych we Wrocławiu

Odkryj kierunki geograficznych i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

01.02.2023

Studia geograficzne Wrocław | woj. dolnośląskie

Studia geograficzne we Wrocławiu to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 lat do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra).

Studia geograficzne Wrocław
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania od 3 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia geograficzne w mieście Wrocławiu rozpocznie się 1 maja 2023 r. i potrwa do 30 września 2023 r. | terminy rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Jak wyglądają studia geograficzne we Wrocławiu

Studia geograficzne we Wrocławiu to obszar kształcenia, pozwalający pozyskać szeroką wiedzę i liczne umiejętności. Studenci uczą się jak analizować, wizualizować i prognozować zmiany procesów przyrodniczych i społecznych, interpretować zasady funkcjonowania środowiska, przetwarzać i wizualizować dane przestrzenne, planować optymalnie przedsięwzięcia inwestycyjne, czy też modelować potencjał geoenergetyczny.

Najpopularniejsze kierunki geograficzne we Wrocławiu: Geografia, Geodezja i kartografia, Geologia, Gospodarka przestrzenna.

Współczesne studia geograficzne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

 

Praca po studiach geograficznych

Absolwenci studiów geograficznych znajdują zatrudnienie między innymi w stacjach hydrologicznych i meteorologicznych, przedsiębiorstwach geodezyjnych i kartograficznych, instytucjach naukowych i oświatowych, przedsiębiorstwach projektowych, organach nadzoru technicznego, firmach doradczych, administracji państwowej i samorządowej.

 

Zarobki

Średnie zarobki we Wrocławiu na popularnych stanowiskach związanych z geografią wahają się od 3300 zł do 6300 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od doświadczenia, stażu pracy, miejsca pracy, stanowiska).

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia geograficzne we Wrocławiu w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: geografia, język polski, język obcy nowożytny, matematyka, informatyka, biologia.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

 

Studia geograficzne w mieście Wrocławiu - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Geodezja i kartografia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Geografia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Geologia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Gospodarka przestrzenna stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Górnictwo i geologia stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Inżynieria geologiczna stacjonarne I stopnia, II stopnia
Inżynieria i gospodarka wodna stacjonarne I stopnia, II stopnia
Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami stacjonarne I stopnia, II stopnia
Turystyka stacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w mieście Wrocławiu są studia geograficzne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Wrocławski

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Politechnika Wrocławska

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Kierunki geograficzne:

GOSPODARKA PRZESTRZENNA

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki geograficzne w mieście Wrocławiu

SORTOWANIE:

Studia geograficzne w mieście Wrocławiu - podyplomowe

Grupa kierunków podyplomowych na uczelniach

Rekrutacja i wymagania na studia geograficzne we Wrocławiu

Jeśli chcecie dostać się na studia geograficzne we Wrocławiu, niezależnie czy na Uniwersytet czy na Politechnikę, to zadbajcie o bardzo dobre wyniki z matury z geografii, która to pomoże Wam przebrnąć przez konkurs świadectw i dostać się na wybrany kierunek.

Oprócz geografii zadbajcie o dobre wyniki z języka obcego, matematyki i dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym - warto sprawdzić przed podjęciem decyzji o wyborze przedmiotu zdawanego na maturze, jakie przedmioty są najwyżej punktowane. To pozwoli Wam pokonać konkurencję śpiewająco!

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia geograficzne we Wrocławiu?

Jeśli interesuje Cię szeroko pojęte środowisko geograficzne, jego badanie, analizy, jak i świat przyrody, to sprawdź ofertę studiów geograficznych we Wrocławiu. Na studiach tych dowiesz się nie tylko na czym polega nauka o ziemi, ale i jak ją wykorzystać w dzisiejszym świecie - a uwierz nam, jest to nauka bardzo potrzebna.

Świadczyć o tym może choćby taki kierunek studiów podyplomowych jak - badanie jakości powietrza. W dobie zalewających nas informacji o smogu i zanieczyszczeniach powietrza, specjaliści badający stan rzeczy i opracowujący skuteczne sposoby zaradzenia problemom, są po prostu nieocenieni!

Studia we Wrocławiu na kierunku geografia pomogą Ci świadomie i celowo gromadzić i przetwarzać informacje o środowisku, w jakim żyjemy - w skali lokalnej, regionalnej, jak i globalnej. Dzięki bardzo dobrze skonstruowanym planom kształcenia, oprócz tego zdobędziesz szereg kompetencji społecznych, umożliwiających pracę w terenie, pracę badawczą - umiejętność poznawania różnych kultur. Po studiach możesz zostać ekspertem danej dziedziny, skupić się na badaniach środowiska życia Majów, bądź badać właściwości ziemi w zaciszu laboratorium. Do wszystkich tego rodzaju zadań będziesz w pełni przygotowany!

Studia geograficzne związane z górnictwem mają na celu przystosowywanie kolejnego pokolenia do umiejętnego wykorzystywania zasobów energetycznych, jakich mamy pod dostatkiem w naszym kraju - a jak wszyscy wiemy, nie do końca mamy pomysł jak unowocześnić górnictwo, by stało się ono rentownym biznesem. Macie więc szanse, dzięki studiom geograficznych w połączeniu z górniczymi, znaleźć takie rozwiązanie!

Geoinformatyka, jak i geodezja, mają na celu przygotowanie wykwalifikowanej kadry do świadczenia usług administracyjnych, powiązanych z tworzeniem map i wskazówek dla turystów, którym także mogą przewodzić wykształceni geograficy z kierunku turystyka. Sprawdźcie, jakie kierunki studiów geograficznych oferują Wam wrocławskie uczelnie.

 

Studia geograficzne we Wrocławiu możemy podzielić na:

 

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia geograficzne zostały skrojone na miarę prawdziwych pasjonatów nauk o ziemi, zmianach klimatycznych, rolnictwie oraz kulturze wybranych rejonów. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze szkolnictwem wyższym, staniesz przed wyborem jednego z kierunków pierwszego stopnia. Będziesz miał do wyboru studia licencjackie, trwające trzy lata oraz inżynierskie, których czas trwania wyniesie trzy i pół roku.

Studia magisterskie drugiego stopnia stanowią swego rodzaju czasowe uzupełnienie trwania poprzedniego etapu edukacji do pięciu lat. Czyli w praktyce osoby z tytułem licencjata będą się uczyły przez dwa lata, a inżynierowie o pół roku krócej. Wrocławskie uczelnie wyższe przygotowały bogatą ofertę kierunków podyplomowych, kierowanych do absolwentów studiów dowolnego stopnia.

Kształcić możesz się dziennie oraz zaocznie, w zależności od twoich własnych preferencji. Jeżeli zależy ci na edukacji podczas pięciu dni roboczych w tygodniu, aplikuj na studia stacjonarne. Jeśli natomiast z dowolnych powodów preferujesz naukę weekendową, powinieneś aplikować na studia niestacjonarne.

czytaj dalej studia we Wrocławiu

 

Kierunki studiów geograficznych we Wrocławiu

Studia geograficzne najczęściej mają charakter interdyscyplinarny. Wrocławskie uczelnie wyższe przygotowały bogatą ofertę różnorodnych studiów, opartych na dziedzinach geograficznych, aby sprostać nawet najbardziej wymagającym kandydatom.

Właśnie tutaj podejmiesz kształcenie, które przygotuje się do zawodu ekologa, specjalisty do spraw ochrony środowiska, zdobędziesz kompetencje uprawniające do sporządzania profesjonalnych pomiarów geologicznych lub pełnienia roli przewodnika podczas krajoznawczych wycieczek zagranicznych.

Osoby zainteresowane połączeniem wiedzy geograficznej z dziedzinami, które sprostają oczekiwaniom współczesnego rynku pracy, mogą rozważyć aplikację na odnawialne źródła energii i gospodarkę odpadami lub inżynierię i gospodarkę wodną. Zanim dokonasz ostatecznego wyboru, przeanalizuj dokładnie ofertę interesujących cię wrocławskich uczelni wyższych.

 

Popularne kierunki studiów geograficznych

 • Geografia
 • Geologia
 • Gospodarka przestrzenna
 • Inżynieria i gospodarka wodna
 • Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami
 • Geodezja i kartografia
 • Górnictwo i geologia
 • Inżynieria geologiczna
 • Turystyka

kierunki studiów we Wrocławiu

 

Gdzie studiować kierunki geograficzne we Wrocławiu?

Jeśli zdecydujesz się na kształcenie na studiach geograficznych we Wrocławiu, będziesz miał do wyboru aż cztery różne uczelnie wyższe, z których każda zaoferuje ci nieco inne możliwości rozwoju intelektualnego. Każda z dostępnych uczelni jest publiczna, dlatego nie będziesz musiał obawiać się dodatkowych opłat za czesne, chyba, że zdecydujesz się na naukę w trybie niestacjonarnym. Uczelnie mające w swojej ofercie kierunki geograficzne, wyróżniają się różnym charakterem.

Oznacza to, że osoby o skrajnych aspiracjach będą miały szansę na znalezienie tej odpowiedniej placówki. Jeżeli zależy ci na kształceniu geograficznym, jednak chciałbyś, aby duży nacisk został położony na twoje umiejętności techniczne i ścisłe, powinieneś zainteresować się ofertą Politechniki Wrocławskiej. Interdyscyplinarną edukację może zapewnić ci każda z uczelni, jednak zwróć uwagę przede wszystkim na ofertę Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu to, jak sama nazwa wskazuje, uczelnia poświęcona kierunkom przyrodniczym, w spektrum których znajduje się również geografia. Wybierz odpowiedzialnie.

 

Uczelnie na których można studiować kierunki geograficzne we Wrocławiu

 • Uniwersytet Wrocławski
 • Politechnika Wrocławska
 • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
 • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

czytaj dalej uczelnie we Wrocławiu

 

Jakie kierunki geograficzne we Wrocławiu wybrać, aby mieć dobrą pracę?

Absolwenci studiów geograficznych mogą się pochwalić posiadaniem wszechstronnej wiedzy między innymi na temat gospodarki, ukształtowania politycznego i kulturowego poszczególnych obszarów na świecie, a także znajomością uwarunkowań klimatycznych, mających wpływ na obecny wygląd naszej planety.

Chociaż mało który maturzysta jest w stanie dokładnie przewidzieć, jakie możliwości zawodowe staną się dla niego dostępne tuż po ukończeniu kształcenia, istnieje bardzo duża szansa, że kierunki geograficzne mogą przyczynić się do licznych sukcesów na arenie zawodowej. Po ukończeniu studiów geograficznych możesz zasilić różne obszary zawodowe.

Absolwenci bez trudu znajdują pracę w ośrodkach naukowo-badawczych, zajmują się działalnością laboratoryjną, prowadzą działania na rzecz edukacji młodych pokoleń lub podejmują pracę w terenie, gospodarując przestrzeń miejską lub planując i organizując wycieczki krajoznawcze. Jak sam widzisz, różnorodność w zakresie charakteru zawodów możliwych do podjęcia po ukończeniu kierunków geograficznych jest ogromna, przez co każdy miłośnik tej dziedziny bez trudu odnajdzie coś dla siebie.

Podczas wyboru idealnego dla siebie kierunku kształcenia warto sugerować się aktualnym zapotrzebowaniem na danych specjalistów w interesujących cię obszarach zawodowych. Chociaż tendencje na rynku pracy mogą się za kilka lat diametralnie zmienić, to prawdopodobnie zachowają pewną elastyczność, którą wykorzystasz celem dopasowania się do pracy. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia twoich intelektualnych predyspozycji. Nie każdy odnajdzie się w roli geologa, podobnie jak nie dla każdego będzie zawód związany z pilotowaniem wycieczek krajoznawczych. Zastanów się dobrze, na jakiej pracy ci zależy.


 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej

 • Geolog
 • Nauczyciel geografii
 • Specjalista ds. turystyki
 • Inspektor ds. planowania i gospodarowania przestrzennego
 • Specjalista ds. środowiska naturalnego
 • Pilot wycieczek krajowych i zagranicznych

 

Kierunki geograficzne bez wątpienia stwarzają wiele różnorodnych możliwości zawodowych. Każda z nich może być atrakcyjna, w zależności od tego, czego tak naprawdę oczekujesz od swojej przyszłej pracy. Aby dokonać możliwie najlepszego wyboru, przeanalizuj wszelkie za i przeciw tuż przed aplikacją, a unikniesz niepotrzebnych rozczarowań.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą we Wrocławiu?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak wybrać uczelnię wyższą we Wrocławiu, aby zapewnić sobie radość z nauki i optymalne efekty kształcenia? Bogactwo oferty dydaktycznej, przygotowanej przez wrocławskie uczelnie, może przytłoczyć, dlatego warto odpowiednio wcześnie zaplanować proces przyszłego kształcenia wyższego.

Przede wszystkim zastanów się, jakie kompetencje chciałbyś rozwijać. Wybór uczelni powinien być podyktowany głównie dostępnością do wymarzonego kierunku. Jeśli ponadto zależy ci na kształceniu w konkretnym trybie, upewnij się, która z placówek akademickich umożliwi ci realizację wyznaczonych celów.

Nie bój się zbierania informacji od osób związanych w jakiś sposób z kształceniem geograficznym we Wrocławiu. W ten sposób wyrobisz sobie własną opinię na temat poziomu edukacji i oczekiwanych efektów kształcenia, które bez wątpienia przełożą się na późniejsze możliwości zawodowe. Doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy o danej uczelni wyższej jest udział w organizowanych corocznie dniach otwartych. Pamiętaj, że wybór placówki, w której będziesz się uczył, może zaważyć na twojej przyszłości, dlatego podejdź do niego odpowiedzialnie.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia geograficzne we Wrocławiu?

Studia geograficzne we Wrocławiu zostały skrojone na miarę zainteresowań prawdziwych pasjonatów tej wszechstronnej dziedziny, jednocześnie odpowiadając na potrzeby współczesnego, dynamicznie rozwijającego się rynku pracy. Osoby, które zdecydują się na podjęcie nauki w tym obszarze mogą liczyć nie tylko na zdobywanie wiedzy od wykwalifikowanej kadry wykładowców, ale również zyskają szansę na uczestnictwo w zajęciach przeprowadzanych za pomocą doskonale wyposażonych sal i pracowni.

Atrakcyjne programy stażowe i związane z międzynarodowymi wymianami studenckimi przyciągają wielu wszechstronnie zainteresowanych kandydatów, a gratyfikacją za ponadprzeciętne wyniki w nauce są stypendia. Uczelnie stwarzają możliwość ponadprogramowego rozwijania zainteresowań poprzez organizowanie wszelkiego rodzaju wykładów i bezpłatnych kursów. Niejednokrotnie wrocławskie szkoły wyższe współpracują z różnymi pracodawcami, co pomaga studentom w organizacji praktyk zawodowych. Jak sam widzisz, za tym, że warto studiować kierunki geograficzne we Wrocławiu przemawiają fakty.

Zanim aplikujesz na dowolny kierunek geograficzny, powinieneś dokładnie przeanalizować siatkę kształcenia pod kątem możliwości rozwoju posiadanych predyspozycji oraz kształtowania zainteresowań. Bez wątpienia nie każdy odnajdzie się na zajęciach i wykładach poświęconych budowie ziemi, kształtowaniu zmian klimatycznych oraz florze i faunie określonych rejonów.

Kolejnym atutem wynikającym ze studiowania kierunków geograficznych we Wrocławiu jest dostęp do nowoczesnych laboratoriów oraz ośrodków diagnostycznych, które bez wątpienia wspomogą rozwój specjalistycznych umiejętności, nieocenionych w wielu obszarach zawodowych na arenie międzynarodowej. Wrocław jest miastem, które nieustannie tętni życiem. Znajdziesz tutaj różnorodne możliwości rozwoju intelektualnego oraz wiele miejsc poświęconych rozrywce – w końcu każdy z nas musi czasem zaznać chwili relaksu od angażujących zajęć na studiach.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach geograficznych

Geografowie znajdują zatrudnienie w instytucjach samorządowych, jak i administracji państwowej, zajmujących się przede wszystkim ochroną środowiska przyrodniczego, jego kształtowaniem i osłoną hydrometeorologiczną. Zadaniem absolwentów geografii jest również planowanie przestrzenne, czyli organizacja życia ludzi, działalności społeczno-gospodarczej z poszanowaniem środowiska naturalnego.

W wydziałach administracji samorządowej wciąż poszukiwani są dobrze wykształceni geograficy do pracy w departamentach gospodarki wodnej, przestrzennej, geologii, geodezji, jak i ochrony środowiska. Geograf może również szukać zatrudnienia w firmach turystycznych (w szczególności po kierunku turystyka, choć nie tylko!), jak i w wydawnictwach powiązanych z turystyką i mapami (firmach kartograficznych).

Firmy eksperckie i konsultingowe, opiniotwórcze także szukają geografów, którzy swoim cennym spojrzeniem na naturalny stan rzeczy mogą uchronić wielkie inwestycje przed fiaskiem i katastrofą ekologiczną! Służby państwowe i ratownicze, jak i organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną środowiska to równie dobre miejsce do pracy dla dobrze przygotowanych do życia geografów.

Jak widać - studia geograficzne dają bardzo szerokie spektrum możliwości do szukania zatrudnienia w różnego rodzaju firmach, agencjach, instytucjach i organizacjach. My możemy podpowiedzieć jedno - jeśli wiesz, co Cię pasjonuje i jeśli jest to związane z naszym środowiskiem przyrodniczym, to nie wahaj się ani chwili - wybierz naukę geografii, by swoją pasję podeprzeć konkretną wiedzą, a praca sama do Ciebie przyjdzie! 

MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 


POLITECHNIKA WROCŁAWSKA STUDIA GEOGRAFICZNE

Przygodę ze studiami geograficznymi możesz rozpocząć na Politechnice Wrocławskiej na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii.

Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii

 • górnictwo i geologia - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne, specjalności wybierane na II stopniu: eksploatacja podziemna i odkrywkowa złóż, gospodarka surowcami i ochrona środowiska, geoinformatyka, geologia poszukiwawcza i górnicza, geoinżynieria, zarządzanie eksploatacją maszyn
 • geodezja i kartografia - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • studia w zakresie górnictwa odkrywkowego - studia podyplomowe
 • ochrona środowiska i BHP - studia podyplomowe
 • geoinformatyka - studia podyplomowe
 • przeróbka kopalń i odpadów - studia podyplomowe

 


UNIWERSYTET WROCŁAWSKI STUDIA GEOGRAFICZNE

A także na Uniwersytecie Wrocławskim w Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego, na którym to funkcjonuje Wydział Nauk o Ziemi i kształtowania środowiska.

Wydział Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska

 • geografia - studia I i II stopnia, licencjackie, magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne
 • gospodarka przestrzenna - studia I i II stopnia, licencjackie, magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne
 • turystyka - studia I i II stopnia, licencjackie, magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne
 • inżynieria geologiczna - studia I stopnia, inżynierskie
 • ochrona środowiska - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • zarządzanie środowiskiem przyrodniczym - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • geologia - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • podyplomowe studia geografii dla nauczycieli - studia podyplomowe
 • ocena zasobów środowiska i zagrożeń środowiskowych - studia podyplomowe
 • ochrona atmosfery i zarządzanie jakością powietrza - studia podyplomowe

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)