Jak wyglądają studia geograficzne w Krakowie?
Studia geograficzne to ukierunkowana droga do poznania świata od strony technicznej i naturalnej. Podczas toku kształcenia studenci poznają tajemnice ziemi, jak i przyglądają się trochę innym planetom, by zrozumieć jak funkcjonuje cały ekosystem przyrody.
Studia geograficzne w Krakowie są opracowaną ścieżką rozwoju dla geodetów, kartografów, geografów, jak i górników i geologów. Dzięki studiom geograficznym w mieście o tak długich tradycjach naukowych, możecie zostać inżynierami biogospodarki, gospodarki wodnej czy gospodarki przestrzennej.
To studia opracowane z myślą o możliwości wykorzystania geografii w praktyce zawodowej. Zdobędziecie na nich niezbędną wiedzę teoretyczną, jak i praktyczne umiejętności do jej wykorzystania w życiu zawodowym. Dzięki studiom geograficznym w Krakowie zaczniecie świadomie patrzeć na świat przyrody, a świat odkryje przed Wami swoje tajemnice.
W naukach geograficznych, podobnie jak w fizycznych i chemicznych, stan wiedzy wciąż się zmienia, rozwija, wciąż naukowcy poznają nowe elementy, które potrafią całkowicie obrócić zebraną dotychczas wiedzę w inną stronę. Dlatego geografia jest nauką dla dociekliwych i dla lubiących zaskoczenia studentów! Spójrzcie, jakie kierunki studiów geograficznych przygotowały dla Was krakowskie uczelnie!
Studia geograficzne w Krakowie możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
-
Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Forma:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Kierunki geograficzne w Krakowie możesz studiować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Studia dzienne odbywają się od poniedziałku do piątku, studia zaoczne zaś w weekendy. To Ty decydujesz o tym, w jaki sposób chcesz zdobywać wiedzę. Tego typu udogodnienia sprawiają, że w trakcie studiów można skupić się nie tylko na nauce, ale i na pierwszych doświadczeniach zawodowych.
Studia geograficzne realizowane są w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Stopień pierwszy trwa trzy lata w przypadku licencjatu lub trzy i pół roku w przypadku studiów inżynierskich. Drugi stopień stanowi kontynuację studiów pierwszego stopnia. Trwa od półtora roku do dwóch lat i kończy się tytułem magistra.
Krakowskie uczelnie mają także bogatą ofertę studiów podyplomowych, które realizowane są w trybie niestacjonarnym w trakcie dwóch bądź trzech semestrów. W ten sposób możesz kształcić się między innymi na takich kierunkach jak wiedza o Rosji współczesnej, geoinformacja w edukacji bądź systemy informacji geograficznej.
czytaj dalej studia w Krakowie
Kierunki studiów geograficznych w Krakowie
Do kategorii studiów geograficznych możemy zaliczyć bardzo wiele fascynujących kierunków kształcenia. Nie jest to tylko stricte geografia, ale także wiele propozycji związanych z tą nauką pośrednio. Wśród najpopularniejszych kierunków znajdziesz między innymi gospodarkę przestrzenną, geodezję i kartografię czy geologię.
Uczelnie w Krakowie oferują kształcenie na studiach geograficznych zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Właśnie dlatego przygotowano listę kierunków anglojęzycznych, chociażby earth sciences in a changing world. XXI wiek nastawiony jest na sprawne działanie w wirtualnym świecie, dlatego znajdziesz także e-gospodarkę przestrzenną.
Oczywiście nie zabraknie kategorii związanych z zarządzaniem, między innymi w trakcie kształcenia na zarządzaniu zasobami przyrody, ale również dziedzin technicznych jak inżynieria i gospodarka wodna. Poszczególne kierunki kształcenia konstruowane są w sposób interdyscyplinarny, co umożliwia łączenie różnych kategorii pojęciowych, a tym samym znalezienie dobrze płatnej pracy w zawodzie.
Kierunki geograficzne w Krakowie - rekrutacja 2025/2026
-
e-gospodarka przestrzenna
-
earth sciences in a changing world
-
geodezja i kartografia
-
geografia
-
geografia i gospodarka przestrzenna
-
geologia
-
gospodarka przestrzenna
-
gospodarka przestrzenna - kierunek międzywydziałowy
-
inżynieria i gospodarka wodna
-
zarządzanie zasobami przyrody
czytaj dalej kierunki studiów w Krakowie
Gdzie studiować kierunki geograficzne w Krakowie?
Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: geomonitoringu, klimatologii, gospodarki przestrzennej czy turystyki. Absolwenci studiów geograficznych odnajdują się w pracy w biurach podróży, branży związanej z odnawialnymi źródłami energii, biurach planowania przestrzennego, szkolnictwie, przedsiębiorstwach geoinformatycznych.
W Krakowie znajdziesz wiele znaczących placówek akademickich, które mają w swojej ofercie studia geograficzne. Najważniejsze państwowe uczelnie są bardzo chętnie wybierane przez maturzystów i studentów, którzy pragną zdobywać wiedzę w zakresie nauk ścisłych z naciskiem na przyrodnicze.
Przodującą w ilości kierunków uczelnią jest zdecydowanie znany na całym świecie Uniwersytet Jagielloński, jednakże kroku dotrzymuje mu także Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja. Doskonale wyposażone Wydziały Rolniczo-Ekonomiczny oraz Inżynierii Środowiska i Geodezji pozwolą Ci zdobywaną wiedzę poprzeć praktyką.
Kierunki geograficzne dopasowane do potrzeb przemysłu górniczego znajdziesz na Akademii Górniczo-Hutniczej. Na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii możesz kształcić się między innymi w zakresie geologii, natomiast Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska pozwoli Ci studiować systemy informacji geograficznej. W sposób techniczny możesz kształcić się w zakresie nauk geograficznych na Politechnice Krakowskiej, ale edukację w tym zakresie uzyskasz również na Uniwersytecie Pedagogicznym. Zapoznaj się szczegółowo z ofertami poszczególnych uczelni.
Gdzie studiować kierunki geograficzne w Krakowie:
-
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
-
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
-
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
-
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
-
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
-
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
czytaj dalej uczelnie w Krakowie
Kierunki geograficzne - uczelnie publiczne (państwowe) w Krakowie
-
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
-
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
-
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
-
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
-
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
-
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
czytaj dalej uczelnie publiczne w Krakowie
Jak wybrać studia geograficzne w Krakowie, aby mieć dobrą pracę?
Wybór kierunku studiów powinien być przemyślany, ponieważ nasza decyzja ma znaczenie dla naszej przyszłości zawodowej. Warto śledzić rynek pracy, który dynamicznie się zmienia. Współcześni pracodawcy najpewniej określą, jakich ekspertów szukają w zależności od postępu nauki i techniki, a także zmian zachodzących w przemyśle i przyrodzie. Studia geograficzne są dobrym wyborem, ponieważ ścisłe, a jednocześnie techniczne wykształcenie umożliwia odnalezienie się na różnorodnych stanowiskach pracy.
Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej:
-
nauczyciel geografii
-
geolog
-
specjalista ds. środowiska naturalnego
-
inspektor ds. planowania i zagospodarowania przestrzennego
-
specjalista ds. analizy przestrzennej
-
specjalista ds. turystyki
-
pilot wycieczek krajowych i zagranicznych
-
specjalista ds. planowania przestrzeni
-
specjalista ds. gospodarki wodnej
-
specjalista ds. zarządzania zasobami przyrodniczymi
Warto także wziąć pod uwagę własne predyspozycje i zainteresowania. Osoby szczerze wykazujące chęć do nauki danej dziedziny są usatysfakcjonowane zawodowo i osiągają większe sukcesy zawodowe. Nie każdy odnajdzie się na studiach geograficznych, dlatego warto wybrać tego typu kierunki również przez wzgląd na przyrodnicze pasje.
Absolwenci studiów geograficznych zatrudniani są w wydziałach ochrony środowiska i planowania przestrzennego w urzędach administracji państwowej i samorządowej, w instytucjach związanych z ochroną przyrody i edukacją przyrodniczą, na przykład w Parkach Narodowych, stacjach ekologicznych oraz w ośrodkach analityczno-badawczych, zajmujących się badaniami atmosfery, hydrosfery, badaniami społecznymi i statystycznymi. Zajmują się gospodarką przestrzenną, geomonitoringiem, planowaniem przestrzeni, nauczaniem.
Studia geograficzne są oblegane przez maturzystów i studentów, a interdyscyplinarny charakter z pewnością wpływa na wiele możliwości rozwoju osobistego i zawodowego.
czytaj dalej jakie studia wybrać
Jak wybrać uczelnię wyższą w Krakowie?
W Krakowie znajdziesz bardzo wiele uczelni oferujących kształcenie w zakresie studiów geograficznych. Nim zdecydujesz, gdzie chcesz zdobywać swoje wykształcenie, warto zapoznać się z opiniami o uczelniach, które chętnie przedstawiają studenci i absolwenci. Krakowskie placówki akademickie cieszą się renomą i należą do największych i najpopularniejszych w Polsce.
Warto zweryfikować, jakie możliwości rozwoju dają poszczególne uczelnie. Ważne są kompetentnie prowadzone zajęcia uczelniane, ale równie istotne okazują się zajęcia pozauczelniane, wyjazdy krajowe i zagraniczne, programy stażowe i praktyki.
Uczelnie w Krakowie są nowocześnie wyposażone, a także dbają o rozwój studentów w praktyce. Studia geograficzne wiążą się z różnymi wyjazdami terenowymi, umożliwiającymi zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych.
Zapoznaj się z ofertą kształcenia poszczególnych uczelni. Pamiętaj także, że każda z nich ma unikatowy charakter kształcenia. Musisz sprecyzować, jaki kierunek chcesz studiować i czy oczekujesz kształcenia uniwersyteckiego, a może stricte politechnicznego.
czytaj dalej jak wybrać uczelnię
Czy warto iść na studia geograficzne w Krakowie?
Kraków to miasto wyróżniające się położeniem geograficznym, bogatą historią, niezwykłą kulturą. Studiowanie nauk geograficznych na krakowskich uczelniach jest więc pomysłem bardzo dobrym, wpływającym na powodzenie zawodowe i wiele możliwości zatrudnienia. Uczelnie w Krakowie dążą do zadowolenia studentów, dlatego starają się zapewnić najwyższy poziom kształcenia realizowany przez wyspecjalizowane grono akademickie.
Władze uczelni współpracują z innymi placówkami akademickimi, oferując tym samym wymiany krajowe i międzynarodowe, a także pracują z największymi firmami i instytucjami, dzięki czemu mogą zapewnić studentom i absolwnetom programy stażowe i oferty praktyk, a jednocześnie w taki sposób konstruują programy kształcenia, by kompetencje zdobywane przez studentów odpowiadały wymogom przyszłych pracodawców.
Władze miasta dbają o atrakcje, które mają przyciągać uwagę turystów i uczących się. Nie brakuje festiwali, wydarzeń kulturowych i sportowych, imprez masowych. Studenci dostają także wsparcie socjalne oraz mają możliwość znalezienia mieszkania w dobrej cenie i lokalizacji lub mogą ubiegać się o miejsce w akademiku.
Uczelnie zachęcają do wychodzenia z badawczą inicjatywą, to znaczy do brania udziału w konferencjach naukowych, grantach badawczych, do zakładania kół naukowych. Organizują także zajęcia i wyjazdy terenowe, które umożliwią zdobycie praktycznych kompetencji w zakresie studiów geograficznych.
Kraków jest jednym z największych miast akademickich, które przyciąga uwagę maturzystów zwłaszcza uczelnianą renomą i bogatą ofertą kształcenia. Kierunków studiów znajdziesz tutaj wiele i z pewnością odnajdziesz także pomysł na siebie. Studia to w końcu podróż, która umożliwia poznanie siebie, nowych ludzi, odkrycie umiejętności i zainteresowań, których wcześniej się nie spodziewaliśmy.
czytaj dalej czy warto iść na studia
Praca po studiach geograficznych
W zależności od wybranej specjalizacji i wybranego kierunku absolwenci studiów geograficznych znajdują zatrudnienie w branży górniczej, jak i na stanowiskach wymagających umiejętności dokonywania analiz i pomiarów, a także oceny zjawisk i procesów zachodzących w świecie.
Geodeci i kartograficy wykonują pomiary, dzięki którym tworzą mapy, zajmują się również obsługą inwestycji, wycenami, jak i podziałami ziem prywatnych. Mają wszelkie uprawnienia do sporządzania odpowiedniej dokumentacji dla tych czynności. Geografowie znajdują zatrudnienie w jednostkach administracji samorządowej, jak i prowadzą własne firmy, świadczące usługi geodezyjne.
Wszelkie instytucje i organizacje zajmujące się ochroną środowiska, a także jego kształtowaniem, zatrudniają absolwentów studiów geograficznych, którzy jak nikt inny, są pomocni w opracowywaniu planów, przewidywaniu danych działań, jak i ocenianiu procesów zachodzących w środowisku przyrodniczym.
Instytucje, o jakich mówimy to np. takie ośrodki, które zajmują się zapobieganiem degradacji środowiska przy kopalniach surowców naturalnych. Jeśli zdecydujesz się na studia gospodarki przestrzennej, to bez problemu znajdziesz zatrudnienie w pracowniach urbanistycznych, biurach planistycznych, jak i agencjach rozwoju lokalnego i regionalnego.