Studia geograficzne Łódź

Studia geograficzne Łódź

Studia geograficzne Łódź

Największy wybór studiów

geograficznych w Łodzi

Odkryj kierunki geograficzne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Studia geograficzne w Łodzi | woj. łódzkie

Studia geograficzne na Uniwersytecie Łódzkim to najstarszy kierunek kształcenia w Łodzi! Powstał tuż po zakończeniu wojny - w maju 1945 roku w ramach Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego i od tamtej pory kształci się tu cała rzesza studentów. Geografia jest międzyobszarowym kierunkiem kształcenia ze względu na badania naukowe, jakie w ramach tej dyscypliny są prowadzone.

Mówimy tutaj o badaniu szeroko rozumianego środowiska przyrodniczego, jak i różnorodnych aspektów funkcjonowania człowieka w tym środowisku. Współzależności występujące między zjawiskami i procesami dwóch sfer – przyrodniczej i społecznej, wymaga multidyscyplinarnej wiedzy od prowadzącego badania. W naukach geograficznych niezwykle cenny jest całościowy ogląd sytuacji, co wymaga szerokich kompetencji należących do wielu dziedzin nauki, zarówno przyrodniczych, jak i społecznych.

Geografii nie można zaklasyfikować do żadnej z grup nauk empirycznych. Dlaczego tak właściwie mielibyście wybrać studia geograficzne w Łodzi? Powodów możemy znaleźć kilka, jednym z nich jest stawianie na samodzielność studenta i przyszłego absolwenta w działaniu, mają do tego przygotowywać częste ćwiczenia terenowe, realizowane na każdym roku studiów oraz samodzielne analizowanie relacji kształtujących funkcjonowanie systemu przyroda-człowieka. Badania terenowe prowadzone na Uniwersytecie Łódzkim dotyczą historyczno-geograficznych regionów Polski, klimatologii i ochrony atmosfery, siedliskoznawstwem, czy też na przykład studiów ludnościowy i badania nad usługami Samodzielność to wyćwiczona kompetencja geografa, który uczy się patrzeć i widzieć oraz poddawać analizie zauważane zjawiska.

Studenci geografii uczeni są owej samodzielności dokonywania eksploracji w skali lokalnej i globalnej, zdobywają również wiedzę praktyczną – co tak właściwie z tymi wynikami i informacjami o naturalnych i antropogenicznych zjawiskach można zrobić? Sprawdźcie w zakładce Praca.

POPULARNE KIERUNKI GEOGRAFICZNE W ŁODZI

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W ŁODZI SĄ STUDIA GEOGRAFICZNE

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

KIERUNKI GEOGRAFICZNE W ŁODZI

Rekrutacja i wymagania na studia geograficzne w Łodzi

Myśląc o ukierunkowaniu się na studia geograficzne powinniście bardzo dobrze przygotować się do matury rozszerzonej z geografii, która jest biletem wstępu na Uniwersytet Łódzki. Nie jest to prosty egzamin, tak więc często każdy pozytywny wynik może Wam otworzyć furtkę do geograficznej wiedzy.

Doceniane są również przedmioty ścisłe – matematyka, fizyka czy biologia, z którymi powinniście się zaprzyjaźnić, podczas studiów geograficznych nie ominą Was zagadnienia z tych dziedzin. Jeśli zdecydowaliście się uprawiać geografię humanistyczną i społeczną to egzaminy z historii, wiedzy o społeczeństwie czy języka polskiego również się Wam przydadzą. Sprawdźcie w informatorze rekrutacyjnym, jaki jest dostępny na stronie Wydziału Nauk Geograficznych w Łodzi, w jakim kierunku najlepiej przygotować się, by dostać się na te niezwykle ciekawe i trudne zarazem studia.

szczegółowe wymagania na uczelniach

STUDIA GEOGRAFICZNE W ŁODZI - PODYPLOMOWE

Praca po studiach geograficznych w Łodzi

Wiedza geograficzna to wiedza o świecie, jak można ją wykorzystać w praktyce? Będąc geografem możecie podjąć pracę w instytucjach zajmujących się środowiskiem – jego kształtowaniem i ochroną oraz gospodarką przestrzenną, czy też warunkami życia ludzi i organizacją działalności społeczno-gospodarczej (najczęściej są to urzędy, wydziały zieleni etc.). Liczne fundacje, organizacje pożytku publicznego, WWF i tym podobne zatrudniają geografów-fascynatów, którzy z nimi współdziałają i wspólnie starają się zrozumieć jak funkcjonuje dany obszar środowiska przyrodniczego.

Geografowie również zajmują się pomiarami ziemi i obserwacją natury. Głównym sektorem zatrudnienia geografów jest oczywiście sektor turystyczny, czyli wszelkie biura podróży, organizatorzy dalekich wycieczek, przewodnicy turystyczni oraz branża transportowa. Czasem też wykształceni geografowie podejmują pracę związaną z wydobywaniem surowców i odnawialnymi źródłami energii. Wielu zajmuje się również nauczaniem geografii, podczas studiów geograficznych w Łodzi możecie ukończyć specjalizację nauczycielską! 

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET ŁÓDZKI STUDIA GEOGRAFICZNE

Uniwersytet Łódzki na Wydziale Nauk Geograficznych oferuje studia na kierunkach:

  • Geografia – studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne, specjalności studiów II stopnia: geoekologia z ekozfizjografią, klimatologia i ochrona atmosfery, geografia polityczna, historyczna i studia regionalne, geografia społeczna i rozwoju regionalnego, monitoring i kształtowanie środowiska, geografia urbanistyczna, na tym kierunku możecie wybrać specjalność nauczycielską, która możecie zrealizować podczas studiów stacjonarnych)
  • Gospodarka przestrzenna - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
  • Turystyka i rekreacja - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
  • Geoinformacja - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
  • Geomonitoring - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
  • Studia regionalne - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
  • Climatology – studia I stopnia, stacjonarne

dowiedz się więcej>

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)