Studia geograficzne Poznań

Studia geograficzne Poznań

Studia geograficzne Poznań

Największy wybór studiów

geograficznych w Poznaniu

Odkryj kierunki geograficzne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

08.01.2024

Studia geograficzne Poznań 2024 | woj. wielkopolskie

Studia geograficzne w Poznaniu możesz podjąć w 2 uczelniach publicznych: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczny w Poznaniu. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 5 lat. 

Studia geograficzne Poznań
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania od 3 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia geograficzne w Poznaniu w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, geografia, informatyka, język obcy nowożytny, matematyka, biologia.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

 

Studia geograficzne w Poznaniu - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Geodezja i kartografia stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Geografia stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Geoinformacja stacjonarne I stopnia, II stopnia
Geologia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Gospodarka przestrzenna stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Kartografia i geomatyka stacjonarne II stopnia
Zintegrowane planowanie rozwoju stacjonarne, niestacjonarne I stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Poznaniu są geograficzne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Kierunki geograficzne:

GOSPODARKA PRZESTRZENNA

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki geograficzne w Poznaniu

SORTOWANIE:

Studia geograficzne w Poznaniu - podyplomowe

Grupa kierunków podyplomowych na uczelniach

Rekrutacja i wymagania na studia geograficznych 2024/2025

Nie zdziwcie się - zdajcie dobrze maturę łączącą przedmioty ścisłe z humanistycznymi, by podejść do komisji rekrutacyjnej. Na studiach geograficznych również obowiązuje konkurs świadectw, znany Wam za pewne ze wszystkich pozostałych kierunków. A więc dobrze zdana matura z kilku przedmiotów, zagwarantuje Wam miejsce na wybranych przez Was studiach geograficznych.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

Ile punktów na studia geograficzne w Poznaniu

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu na rok 2023/2024 musieli uzyskać conajmniej 30 punktów na gospodarkę przestrzenną.

czytaj dalej progi punktowe na studia

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia geograficzne w Poznaniu?

Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to jedyne miejsce, gdzie można oddać się przyjemności studiowania geografii. Collegium Geographicum nie ma dalekich tradycji naukowych sprzed wojny, wydział założony został w 1984 rok, mimo młodego wieku jest to uczelnia zajmująca szóste miejsce wśród wszystkich uczelni w Polsce kształcących geografów.

Czym wyróżnia się stworzony prawie 30 lat temu wydział? W naszym odczuciu - praktycznym podejściem do kształcenia przyszłych geografów. Wskazują na to nowoczesne rozwiązania dydaktyczne, jak i same kierunki studiów. Dzięki podjęciu studiów na tym Wydziale zdobędziecie wiedzę i umiejętności do jej wykorzystania z zakresu na przykład ekologii miast - jest to kierunek niezwykle przydatny w dzisiejszym świecie, walczącym o pozostałą na ziemi naturę.

Również takie specjalności kierunku geografia jak geoanaliza społeczno-ekonomiczna, wskazują na konkretne zastosowanie wiedzy geograficznej w życiu - jest ona niezbędna, by mądrze planować, budować, realizować nowoczesne projekty urbanistyczne. Wykształcenie kierunkowo geografowie/urbaniści są cenionymi na rynku fachowcami w swej dziedzinie.

Sama w sobie geografia od lat traktowana była jako kierunek dla przyszłych nauczycieli szkolnych, dziś zdobyła zupełnie inny status bycia. Studia geograficzne są niesamowitą przygodą poznawania świata. Liczne zajęcia terenowe, wyjazdy, pozwalające badać dane zjawiska, ćwiczenia w laboratoriach oraz kontekst historyczny usankcjonowanej wiedzy geograficznej, wciągają studentów w fascynującą podróż po świecie.

A dzięki mądrym zarządcom Wydziału Nauk Geograficznych i Geologii w Poznaniu, możecie tę podróż, przygodę przekuć w zawodowy sukces w przyszłości. Nauczanie w szkole pozostawmy osobom z powołaniem. Jeśli nie czujesz, że chcesz poświęcić swe życie uczeniu innych, a czujesz chemię do geografii - to nie martw się, startuj na studia w Poznaniu, a z pewnością dasz sobie później radę, nie musząc starać się o zatrudnienie w szkole. Obalamy kolejny mit funkcjonowania geografów. Nieco dalej napiszemy, gdzie możesz szukać zatrudnienia z danym wykształceniem!

 

Studia geograficzne w Poznaniu możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

  • Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Forma:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze szkolnictwem wyższym w Poznaniu i chcesz rozpocząć jeden z tamtejszych kierunków geograficznych, najprawdopodobniej stajesz przed wyborem studiów pierwszego stopnia. Będą one miały charakter trzyletniego kształcenia, które zostanie zwieńczone obroną pracy dyplomowej z tytułem licencjata.

Chcąc kontynuować edukację, możesz zdecydować się na magisterskie studia drugiego stopnia, trwające dwa lata lub kształcenie podyplomowe na kierunku niekoniecznie zbieżnym z charakterem dotychczas ukończonej edukacji.

Kandydaci na studia wyższe zdecydowanie częściej decydują się na wybór kształcenia stacjonarnego. Wówczas uczą się od poniedziałku do piątku, zwykle w godzinach rannych i przedpołudniowych. Nieco rzadziej kandydaci wybierają studia zaoczne, dzięki którym stwarzają sobie szansę na pogodzenie kształcenia z innymi obowiązkami – studiują jedynie w weekendy, najczęściej co dwa lub trzy tygodnie. Każdy z trybów zapewni ci kształcenie na wysokim poziomie.

czytaj dalej studia w Poznaniu

 

Kierunki studiów geograficznych w Poznaniu

Oferta kształcenia poznańskich uczelni wyższych, jeśli chodzi o kierunki geograficzne, jest dosyć szeroka, dlatego jako przyszły kandydat bez trudu odnajdziesz coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy myślisz o podjęciu zatrudnienia polegającego na pracach na otwartej przestrzeni, chciałbyś zająć się kształtowaniem kariery nauczyciela lub wykładowcy akademickiego, czy też myślisz o biurowej pracy związanej z tworzeniem map i urządzeń nawigacyjnych, kierunki geograficzne w Poznaniu będą odpowiedzią na twoje potrzeby.

Właśnie w Poznaniu rozpoczniesz kształcenia na unikalnej propozycji, jaką jest hydrologia, meteorologia i klimatologia, będziesz zdobywać kompetencje dotyczące planowania rozwoju przestrzeni miejskich, poznasz tajniki gospodarki przestrzennej oraz ugruntujesz szeroką wiedzę geograficzną, która okaże się nieoceniona w bardzo wielu obszarach zawodowych. Wysoka jakość kształcenia na uczelniach w Poznaniu pozwoli ci na uzyskanie pożądanych kompetencji, które przełożą się na szerokie spektrum zawodowych możliwości.

 

Kierunki geograficzne - rekrutacja 2024/2025

  • Gospodarka przestrzenna
  • Geografia
  • Geoinformacja
  • Geodezja i kartografia
  • Kartografia i geomatyka
  • Zintegrowane planowanie rozwoju
  • Geologia

kierunki studiów w Poznaniu

 

Gdzie studiować kierunki geograficzne w Poznaniu?

Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: geomonitoringu, klimatologii, gospodarki przestrzennej czy turystykiAbsolwenci studiów geograficznych odnajdują się w pracy w biurach podróży, branży związanej z odnawialnymi źródłami energii, biurach planowania przestrzennego, szkolnictwie, przedsiębiorstwach geoinformatycznych.

Dwa ośrodki kształcenia wyższego w Poznaniu mają w swojej ofercie atrakcyjne kierunki geograficzne. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytet Przyrodniczy każdego roku przyciągają wielu ambitnych i głodnych wiedzy kandydatów, których celem jest rozpoczęcie lub kontynuowanie kształcenia wyższego na studiach geograficznych.

Studia na obu poznańskich uczelniach pozwolą ci zdobyć kompetencje, które okażą się nieocenione podczas planowania przyszłej kariery zawodowej, a także w codziennym życiu związanym na przykład z podróżami.

Słynny UAM zaoferuje możliwość podjęcia unikalnej geoinformacji, popularnej geodezji i kartografii, czy bardziej unikalnego, interdyscyplinarnego zintegrowanego planowania rozwoju. Uczelnia ta ma w swojej ofercie wiele atrakcyjnych geograficznych studiów podyplomowych, co okaże się świetną opcją dla osób chcących kontynuować poszerzanie kompetencji w tym obszarze. Wybierając Uniwersytet Przyrodniczy, będziesz mógł związać najbliższe lata swojej edukacji wyższej z gospodarką przestrzenną.

 

Gdzie studiować kierunki geograficzne w Poznaniu

  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

czytaj dalej uczelnie w Poznaniu


Kierunki geograficzne - uczelnie publiczne (państwowe) w Poznaniu

  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

czytaj dalej uczelnie publiczne w Poznaniu

 

 

Jakie kierunki geograficzne w Poznaniu, aby mieć dobrą pracę?

Wielu przyszłych kandydatów na geograficzne studia wyższe w Poznaniu zastanawia się, jaki kierunek wybrać, aby mieć dobrą pracę. Właściwa odpowiedź na to niełatwe pytanie może spędzać sen z powiek, chociażby ze względu na to, że ukończenie studiów geograficznych umożliwia podjęcie pracy w wielu obszarach zawodowych, nie tylko na terenie naszego kraju.

Nie warto zapominać o tym, że specyfika twojego przyszłego kształcenia powinna być spójna z posiadanymi przez ciebie zainteresowaniami – tylko w ten sposób zdołasz czerpać wiele radości ze zdobywanej wiedzy, a obowiązki zawodowe będziesz wykonywał z prawdziwą pasją.

Planowanie kształcenia wyższego powinno zakończyć się twoją samodzielną decyzją. Oczywiście warto, abyś poprosił o opinie najbardziej zaufane osoby oraz zapoznał się z opiniami starszych kolegów, mających do czynienia z wybranym przez ciebie kierunkiem, jednak głównie w celu wyrobienia własnej opinii na temat danych studiów geograficznych.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej

  • Geolog
  • Geograf
  • Geoinformatyk
  • Ekolog
  • Hydrolog
  • Meteorolog
  • Klimatolog

 

Osoby planujące rozpoczęcie kariery zawodowej, której specyfika w głównej mierze będzie opierała się na działalności terenowej, zdecydują się na studia geologiczne, geodezyjne lub związane z gospodarką przestrzenną. Planując pracę w mediach, możesz podjąć studia na kierunku hydrologia, meteorologia i klimatologia.

Jeżeli zechcesz pracować jako ekolog, przemyśl aplikację na ekologii miasta lub geografii. Jak sam widzisz, spektrum możliwości zawodowych po ukończeniu kierunków geograficznych jest wiele. Kompetencje uzyskane dzięki każdej z nich pozwolą ci na zatrudnienie w różnych obszarach zawodowych.

Wybierz taki kierunek, którego specyfika będzie zbieżna z charakterem twojego wymarzonego zawodu. Jeżeli natomiast póki co nie masz planów zawodowych, a zależy ci na wyborze kierunku najbardziej opłacalnego, jeżeli chodzi o spodziewane dochody, przeanalizuj statystyki informujące na zapotrzebowaniu na specjalistów posiadających kompetencje o określonej specyfice.

Nie zapomnij jednak o wyborze takich studiów, które pozwolą ci na rozwój posiadanych predyspozycji. Jeżeli zdecydujesz się na naukę przedmiotów niezgodnych z twoimi zainteresowaniami, prawdopodobnie nie będziesz czerpał pełni radości z nauki i wykonywania pracy zawodowej w przyszłości.

czytaj dalej jakie studia wybrać
 
Jak wybrać uczelnię wyższą w Poznaniu?

Powiedzieć, że planowanie wyższego kształcenia nie kończy się na wyborze kierunku studiów, to jak nie powiedzieć zupełnie nic. Jako że efekty kształcenia w dużej mierze zależą od wybranej uczelni wyższej, wielu kandydatów przywiązuje wagę do wyboru idealnej dla siebie placówki. Jeżeli zechcesz podjąć jeden z kierunków geograficznych w Poznaniu, staniesz przed wyborem pomiędzy dwoma uczelniami wyższymi.

Zanim dokonasz ostatecznej decyzji, w sposób dokładny zapoznaj się z programem kształcenia obu uczelni wyższych. Obecność przedmiotów, które sprostają twoim oczekiwaniom powinna skłonić cię do wyboru jednej z nich.

Warto ponadto postarać się o poznanie opinii osób studiujących na każdej z poznańskich uczelni, które mają w swoim programie interesujące cię kierunki geograficzne, aby dowiedzieć się więcej na temat poziomu kształcenia, jego efektów oraz możliwości dalszej edukacji lub ugruntowania pozycji zawodowej. Niezależnie od dokonanego wyboru, będziesz mógł liczyć na wysoką jakość kształcenia.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię
 
Czy warto iść na studia geograficzne w Poznaniu?

Dziś coraz częściej zdajemy sobie sprawę, jak ogromną rolę odgrywają doskonale wykształceni geodeci, kartografowie czy nauczyciele geografii, budzący w dzieciach i młodzieży pasję do odkrywania najciekawszych tajników tego przedmiotu.

Dlatego pytanie, czy warto rozpocząć bądź kontynuować studia geograficzne w Poznaniu powinno mieć charakter retoryczny. Zapotrzebowanie współczesnego ryku pracy na absolwentów studiów o geograficznym charakterze nie maleje, dlatego są to kierunki nie tylko ciekawe, ale również pragmatyczne.

Idealni kandydaci na studia geograficzne w Poznaniu posiadają szereg predyspozycji, dzięki którym zgłębianie wiedzy i umiejętności programowych jest dla nich o wiele łatwiejsze niż w przypadku osób nieposiadających wrodzonego talentu.

Jeżeli jesteś zainteresowany ukształtowaniem ekonomicznym, politycznym i gospodarczym świata, poznawanie nowych kultur to dla ciebie przyjemność, nie masz problemu z nauką przedmiotów przyrodniczych i ścisłych, a ponadto planujesz związanie swojej zawodowej przyszłości z ekologią, geologią, klimatologią lub meteorologią, to najprawdopodobniej kierunki geograficzne są skrojone na twoją miarę!

Nie bez znaczenia pozostaje wybór miasta akademickiego, bowiem czas studiów to nie tylko ciągła nauka i poszerzanie kompetencji, ale również integracja z rówieśnikami, czy odpoczynek we wszelkiego rodzaju miejscach związanych z kulturą i nauką.

W Poznaniu znajdziesz wiele pubów, restauracji, barów, muzeów, teatrów, kin, galerii handlowych, klubów oraz wielu innych miejsc, w których zregenerujesz siły przed kolejnym czasem intensywnej nauki. Miłośnicy architektury docenią doskonałe zaprojektowanie przestrzeni miejskiej w Poznaniu, natomiast ci, którzy uwielbiają przyrodę, odnajdą jej tam bardzo wiele.

Poznań to miasto słynące z wysokiej jakości kształcenia na tamtejszych uczelniach wyższych, licznych, atrakcyjnych staży i miejsc pracy. Nie warto zapominać o tym, że miasto to tętni życiem zarówno w dzień, jak i w nocy, oferując młodym ludziom możliwość aktywnego uczestnictwa w tym życiu.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach geograficznych

Geograf zajmuje się badaniem i poznawaniem geografii, czyli nauki o świecie. Jak można przekuć takie umiejętności w sukces zawodowy i finansowy? Przede wszystkim odpowiadając sobie na pytanie - w której dziedzinie czy też specjalności geografii czuję się najlepiej i czym chciałbym się zająć. Największe szanse na osiągnięcie sukcesu zawodowego i finansowego mają osoby, które się ściśle specjalizują, nie zamykając sobie jednocześnie bramki do innych działań. To trudny wymóg współczesnego systemu pracy.

Absolwenci kierunku geografia znajdą zatrudnienie w różnego rodzaju instytucjach państwowych i samorządowych - planując na przykład zagospodarowanie terenu, czy wykonując szczegółowe pomiary przed budową na określonym terenie. Biura prognoz i analiz wciąż się doskonalą i poszukują ludzi do współpracy. Centra zagrożenia kryzysowego również, stąd polecamy uwadze kierunki związane z geografią i bezpieczeństwem.

Są to niezwykle cenne kompilacje wiedzy i umiejętności niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w świecie. Firmy eksperckie, zajmujące się szczegółowym badaniem i realizowaniem projektów związanych z ochroną środowiska czy udoskonalaniem powstałych już systemów, także są dobrym miejscem, by znaleźć w nich zatrudnienie.

Wszystko zależy od tego, ku czemu Was ciągnie i w czym się wyspecjalizujecie. Dzięki różnorodnym, nowoczesnym i otwierającym możliwości kierunkom geograficznym w Poznaniu, możecie znaleźć naprawdę ciekawą pracę, w której będziecie czuć się dobrze i działać na rzecz dobra ogólnego świata. Polecamy geografię wszystkim fanom przyrody, krajobrazu, a także skomplikowanych fizycznych, chemicznych i matematycznych obliczeń.

Geografia jest panną o wielu twarzach, wciąż się zmieniającą, wymagającą nadążania za nią. Dlatego firmy eksperckie tak szybko się zmieniają i wciąż potrzebują wsparcia w postaci wiedzy i umiejętnego jej wykorzystania. Oczywiście, jeśli coś Wam pójdzie nie tak, to zawsze będziecie mogli zrealizować uprawnienia pedagogiczne podczas studiów i podjąć pracę w szkole, nauczając kolejne pokolenie, jak szanować naszą planetę i jak ją poznawać.

 

komentarze (0)