Studia architektoniczne niestacjonarne w Kielcach
Studia architektoniczne śmiało możemy określić charakterystycznymi. Nie tylko ze względu na obszar kształcenia i rozwijanych w jego ramach umiejętności, lecz także z powodu tego, iż nie występują zbyt często w przestrzeni kształcenia niestacjonarnego. Prawdą jest, że w zakresie szeroko rozumianej architektury dominują dyscypliny realizowane na studiach stacjonarnych.
Z czego to wynika? Można jedynie wyprowadzać pewne domysły, oparte na przekonaniu, iż połączenie dziedzin teoretycznych, praktycznych i specjalistycznych, na dodatek z rozmaitych nauk może być niełatwe do zrealizowania w formule innej niż stacjonarna.
Ale to tylko przypuszczenia i wcale nie muszą być one prawdziwe. Niezależnie od nich, odnalezienie studiów architektonicznych w trybie niestacjonarnym może być trudnym zadaniem i niestety, istnieje niemała szansa na to, iż poszukiwania zakończą się niepowodzeniem.
czytaj dalej studia architektoniczne niestacjonarne (zaoczne) w Kielcach
Jak wyglądają studia architektoniczne w Kielcach?
Studia architektoniczne w Kielcach reprezentowane są przez kierunek Architektura, którego założeniem jest zdobywanie wiedzy z zakresu projektowania architektonicznego i urbanistycznego, projektowania ruralistycznego, projektowania wnętrz, architektury krajobrazu, czy planowania przestrzennego. W toku kształcenia studenci zaznajamiają się z wieloma elementami tej dyscypliny, na przykład z: planowaniem miast i osiedli, projektowaniem zieleni i małych form architektonicznych, projektowaniem obiektów sportowych, czy projektowaniem wielorodzinnych zespołów mieszkaniowych w strukturze miejskiej i podmiejskiej.
Najpopularniejsze kierunki architektoniczne w Kielcach: Architektura.
Współczesne studia architektoniczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Praca po studiach architektonicznych
Absolwenci studiów architektonicznych znajdują zatrudnienie w pracowniach projektowania architektonicznego i urbanistycznego, jednostkach administracji samorządowej i państwowej, instytutach badawczych.
Zarobki
Średnie zarobki w Kielcach na popularnych stanowiskach związanych z szeroko pojmowaną architekturą oraz projektowaniem wahają się od 4400 zł do 8200 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od doświadczenia, uprawnień, stażu pracy, miejsca pracy).
Typ studiów
Studia architektoniczne łączą w sobie ścisłą naukę, techniczne właściwości świata z artystyczną wizją. Architekci wcielają w życie swoje twórcze pomysły. Realizują się poprzez organizację i opracowywanie nowych rozwiązań dla domu i do domu. Na studiach architektonicznych nauczycie się jak ogarnąć swój twórczy potencjał i jak go wykorzystać w praktyce.
To studia dla ludzi co najmniej kreatywnych, pomysłowych, a także otwartych na różne perspektywy. Dzięki studiom architektonicznym nauczycie się panować nad swoją wyobraźnią i zrobicie z niej bardzo praktyczny użytek. Pamiętajcie jednak, że studiowanie architektury ma Was przygotować i uświadomić, że projektowanie budynków użyteczności publicznej czy prywatnej niesie za sobą dużą odpowiedzialność.
Od Waszego projektu zależy, czy budynek będzie trwały, solidny i czy nie ulegnie zniszczeniu podczas burzy. To wy bierzecie odpowiedzialność w razie wypadków takich jak zawalenie hali w Katowicach. Dlatego nie myślcie, że studia architektoniczne to taka techniczna droga dla nieposkromionej wyobraźni.
Pamiętajcie, że studia te są znacznie bardziej wymagające niż np. projektowanie graficzne, które może się jedynie przyczynić do poczucia niesmaku i połechtać czyjeś poczucie estetyki. Odpowiedzialność, twórczość i wiedza techniczna - to podstawy studiów architektonicznych, bez których ciężko będzie Wam odnaleźć się w pracy architekta. Sprawdźcie, na jakich uczelniach i wydziałach możecie podjąć studia architektoniczne w Kielcach.
Czy studia architektoniczne w Kielcach są trudne?
Studia architektoniczne to bez wątpienia jeden z najciekawszych obszarów wyższego kształcenia. Spotykają się w nim różne dziedziny i zagadnienia, przez co stanowi jeden z najbarwniejszych punktów na edukacyjnej mapie. Studia architektoniczne w Kielcach są trudne, ponieważ wymagają nie tylko chęci do nauki, ale również predyspozycji, aby w ogóle ją rozpocząć. Poza tym program wypełniony jest po brzegi, a studenci poruszają się po takich zagadnieniach jak: historia architektury i urbanistyki, rysunek odręczny i malarstwo, barwa i techniki wizualizacji, projektowanie architektoniczno- urbanistyczne, projektowanie wielofunkcyjnych obiektów architektonicznych w obszarze o wysokiej intensywności, projektowanie architektury usługowej w krajobrazie, projektowanie struktur śródmiejskich i miejskich, prawo budowlane czy organizacja i zarządzanie procesami inwestycyjnymi.
Kierunki studiów architektonicznych w Kielcach - rekrutacja 2025/2026
Czy studia architektoniczne w Kielcach to studia z przyszłością?
Studia architektoniczne pozwalają pozyskać bardzo charakterystyczne, praktyczne wykształcenie. Wykształcenie, na które składają się umiejętności związane między innymi z: projektowaniem architektonicznym i urbanistycznym, projektowaniem wnętrz, organizacją procesu inwestycyjnego czy też tworzeniem projektów spełniających wymagania estetyczne, użytkowe i techniczne. Wymienione umiejętności stanowią podstawę do tego, aby powiedzieć, że studia architektoniczne w Kielcach to studia z przyszłością, jednak należy pamiętać o tym, że rynek zatrudnienia potrafi się zmieniać, a zmiany te zachodzą bardzo dynamicznie. Zdecydowanym plusem posiadania architektonicznego wykształcenia jest to, że można je wykorzystać nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Wykształcenie stanowi paszport do realizowania działań zawodowych wszędzie tam, gdzie istnieje na nie zapotrzebowanie.
Praca po studiach architektonicznych
Architekci - to taka specyficzna grupa zawodowa. Wciąż jest ich stosunkowo mało, zarabiają więc proporcjonalnie dużo. Biorą na siebie odpowiedzialność, którą słono wyceniają. Opłaca się być architektem. To dobry zawód dla lubiących projektować i opracowywać nowe koncepcje. Architekci po studiach nie mogą zakończyć swojej edukacji.
By samodzielnie pracować w zawodzie muszą podejść do egzaminu zawodowego i zdobyć certyfikaty poświadczające ich umiejętności. Mając już niezbędne dokumenty absolwenci architektury mogą podjąć pracę w biurach architektonicznych - projektowych, w dużych firmach budowlanych, jak i zacząć swoją własną działalność.
Co do tej kwestii to polecamy jednak zaraz po studiach znaleźć dla siebie miły kąt i zebrać niezbędne doświadczenie do portfolio, którym zachęcicie swoich potencjalnych klientów do skorzystania z Waszych usług. Architekci znajdują również zatrudnienie w urzędach miasta, gminy i jednostkach administracji państwowej. Absolwenci takich studiów mają decydujący wpływ na wygląd przestrzeni miast, wsi i całych gmin. Dbają o porządek urbanistyczny.
Część absolwentów nie wykonująca zawodu architekta zatrudnia się w agencjach doradczych, świadcząc usługi consultingowe z zakresu budownictwa i projektowania. Spora część architektów specjalizuje się również w projektowaniu wnętrz jako takich, a nie całych budynków od podstaw.
Jeśli wciąż nie wiesz, na jakie studia warto się wybrać, sprawdź czy aby nie masz predyspozycji do studiowania architektury - to wspaniała przygoda naukowo-projektowa, dzięki której zyskasz bardzo konkretne umiejętności i zdobędziesz możliwość wykonywania dobrze płatnego zawodu.