Rekrutacja i wymagania na studia architektoniczne 2025/2026
Studia architektoniczne należą do tych, w których proces rekrutacji wygląda inaczej niż w przypadku pozostałych kierunków, gdyż nie obowiązuje tutaj wyłącznie konkurs świadectw, ale etapy egzaminów praktycznych. Czyli, aby zostać studentem studiów architektonicznych trzeba pochwalić się dobrymi wynikami z matury, oraz zdolnościami manualnymi. Połączenie tych czynników zwiększa naszą szansę na sukces.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Limity miejsc na studia architektoniczne
Przyjęcie na poszczególne kierunki z obszaru studiów architektonicznych odbywa się w ramach limitu miejsc w oparciu o listę rankingową kandydatów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym.
Limity miejsc na popularnych kierunkach architektonicznych w Bydgoszczy:
Architektura:
-
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich: 80
Architektura wnętrz:
-
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich: 30
Architektura krajobrazu:
-
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich: 30
Budownictwo:
-
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich: 130
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
Ile kosztują studia architektoniczne w Bydgoszczy
Niestety, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: ile kosztują studia, ponieważ nie istnieje jeden wykaz opłat, który obowiązuje we wszystkich uczelniach. Koszt nauki uzależniony jest od kilku czynników, wśród których najważniejsze są: uczelnia oraz tryb kształcenia. Warto pamiętać jednak o tym, że bezpłatne studia to studia stacjonarne prowadzone wyłącznie w uczelniach publicznych. Oznacza to, że do studiów płatnych należą studia niestacjonarne w uczelniach publicznych oraz studia stacjonarne i niestacjonarne w uczelniach niepublicznych.
Budownictwo:
-
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich: 5200 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Wyniki rekrutacji publikowane są najczęściej w lipcu, jednak każda uczelnia może to zrobić w innym terminie. Niezależnie od dat, wyniki udostępnione będą w internetowych systemach rejestracji kandydatów.
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Terminy wyników rekrutacji na studia 2025 w uczelniach publicznych w Bydgoszczy:
-
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera: lipiec 2025
-
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich: lipiec 2025
-
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego: lipiec 2025
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?
O sposobie, w jaki należy złożyć zestaw dokumentów rekrutacyjnych dowiemy się z internetowego systemu rejestracji kandydatów. Każda uczelnia może preferować inną formę, jednak najczęściej wymagają złożenia dokumentów osobiście, czyli w siedzibie uczelni, ale coraz częściej stawiają również na wysyłkę pocztą tradycyjną, bądź pocztą elektroniczną.
Kiedy składamy dokumenty na studia
O terminie składania dokumentów dowiemy się z internetowego systemu rejestracji kandydatów. Niezależnie od tego, jaką datę przewidziano na ten etap postępowania kwalifikacyjnego należy pamiętać, aby zestaw dokumentów był kompletny i został dostarczony do uczelni na czas.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2025 w uczelniach publicznych w Bydgoszczy:
-
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego: lipiec 2025
-
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera: lipiec 2025
-
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich: lipiec 2025
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Studia architektoniczne niestacjonarne w Bydgoszczy
Rozmawiając na temat studiów architektonicznych należy powiedzieć, że oprócz wielu zalet posiadają też wady. Najważniejszą z nich jest fakt, iż dość rzadko występują w formie niestacjonarnej. Dlaczego tak jest? Trudno podać jedną przyczynę i aby wywnioskować fundament takiej tendencji należałoby długo krążyć wokół domysłów i przypuszczeń.
Studia architektoniczne stanowią połączenie wiedzy teoretycznej i konkretnych umiejętności praktycznych. Niezależnie od tego czy jest to Architektura, czy Architektura wnętrz studia te wydają się specyficzne, ponieważ łączą w sobie wiedzę zarówno techniczną, artystyczną, jak i humanistyczną. Pomimo tego, iż nie są realizowane w formie jednolitych studiów magisterskich, czyli ulegają podziałowi na pierwszy i drugi stopień, to niezwykle rzadko można odnaleźć w ofertach dydaktycznych możliwość nauki niestacjonarnej choćby na jednym z nich.
Jeśli już uda się trafić na wybrany przez nas kierunek prowadzony w formie niestacjonarnej, warto pamiętać o zasadach, jakie panują w tej formule kształcenia. Studia niestacjonarne dzielą się na wieczorowe i zaoczne i obie formy są formami płatnymi.
Oczywiście, nie istnieją stałe koszty dla wszystkich uczelni i kierunków, zatem należy szczegółowo zapoznać się z regulaminem studiów uczelni, którą wybraliśmy. Studia niestacjonarne to coś więcej niż tylko nauka na zajęciach. To także nauka poza nimi, gdyż wymagają od studentów samodzielności, a także zdolności zarządzania czasem, organizacji pracy własnej, jak również wyszukiwania i selekcjonowania informacji.
Można powiedzieć zatem, że studia niestacjonarne kształcą także wtedy, kiedy zajęcia się nie odbywają. A co robić wtedy, kiedy nie trzeba iść na uczelnię? Można podjąć pracę, nawet najprostszą, aby nie tylko zabić czas oczekiwania na kolejne zajęcia, ale także żeby podreperować studencki budżet.
czytaj dalej studia architektoniczne niestacjonarne (zaoczne) w Bydgoszczy
Jak wyglądają studia architektoniczne w Bydgoszczy?
Studia architektoniczne w Bydgoszczy to kierunki studiów, które skupiają się na projektowaniu budynków, projektowaniu wnętrz, kształtowaniu najbliższego otoczenia człowieka oraz rozwiązywaniu problemów przestrzennych.
Najpopularniejsze kierunki architektoniczne w Bydgoszczy: Architektura wnętrz, Architektura, Budownictwo, Architektura krajobrazu.
Współczesne studia architektoniczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Praca po studiach architektonicznych
Absolwenci studiów architektonicznych odnajdują się w pracy między innymi w biurach architektonicznych, firmach wykonawczych, firmach deweloperskich, pracowniach konserwatorskich, instytucjach administracji państwowej i samorządowej.
Zarobki
Średnie zarobki w Bydgoszczy na popularnych stanowiskach związanych z projektowaniem wahają się od 4400 zł do 10000 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od doświadczenia, uprawnień, stażu pracy, miejsca pracy).
Typ studiów
Studia architektoniczne to okazja do tego, aby połączyć różne cechy: wrażliwość estetyczną i dobrą wyobraźnię przestrzenną. A w którym mieście można te cechy rozwijać? W Bydgoszczy, czyli w jednym z największych ośrodków akademickich w kraju, na dodatek z ciekawą architekturą. Projektowanie budynków, czy nawet całych przestrzeni wymaga nie tylko wyobraźni i kreatywności, ale także wysokiej dyscypliny, precyzji oraz umiejętności przewidywania.
Studia architektoniczne w Bydgoszczy należą do wymagających, a lista zagadnień, z którymi należy się zmierzyć jest bardzo długa. Historia i teoria architektury, projektowanie architektoniczne, technologie budowlane, współczesne metody projektowe, fizyka budowli – to tylko niektóre przedmioty, które student musi zaliczyć w toku nauki.
Studia architektoniczne rozwijają kreatywność i uczą jak zgodnie z przepisami techniczno- budowlanymi opracować projekt spełniający wymagania estetyczne, użytkowe i techniczne, który wpłynie na kształtowanie środowiska człowieka zgodnie z jego indywidualnymi potrzebami. Ukończenie kształcenia to dopiero początek prawdziwych zmagań i wyzwań zawodowych.
Architekt musi zdobywać uprawnienia, co przekłada się na ilość prac, które może wykonywać. Kariera zawodowa to ciągłe doskonalenie się i poszerzanie horyzontów i umiejętności, a w ich skład wchodzi także nauka języków obcych, aby stanowić jak największą konkurencję na rynku. Jeśli dobrze radzisz sobie z matematyką, fizyką i rysunkiem i marzysz o zostaniu architektem, to zrób pierwszy krok. Startuj na studia architektoniczne w Bydgoszczy!
Czy studia architektoniczne w Bydgoszczy są trudne?
Studia architektoniczne to jeden z najciekawszych obszarów kształcenia, w którym splatają się ze sobą różne elementy. Aby poradzić sobie na tych studiach należy wykazywać się kreatywną, wyobraźnią, a czasem nawet odwagą, aby móc przedstawiać oryginalne, niesztampowe rozwiązania. Studia architektoniczne w Bydgoszczy są trudne, a w przypadku niektórych kierunków trudna jest nawet do nich droga, bowiem stoją na niej egzaminy wstępne. Są to studia trudne także dlatego, że kładą nacisk na opanowanie umiejętności o bardzo specyficznym i rygorystycznym charakterze. Mowa tutaj między innymi o projektowaniu budynków, wykonywaniu analiz konstrukcji obiektów kubaturowych czy produkowaniu materiałów budowlanych. Należy dodać do tego jeszcze wypełnione po brzegi harmonogramy zajęć, które poświęcone są między innymi: mechanice budowli, technologii i organizacji robót budowlanych, materiałoznawstwu czy instalacjom budowlanym.
Kierunki studiów architektonicznych w Bydgoszczy - rekrutacja 2025/2026
Czy studia architektoniczne w Bydgoszczy to studia z przyszłością?
Studia architektoniczne w Bydgoszczy pozwalają pozyskać wysokiej jakości wykształcenie, na które składa się specjalistyczna wiedza oraz równie specjalistyczne umiejętności, które – co warto podkreślić – można wykorzystać na wiele sposobów, w różnych zakątkach świata. Studia architektoniczne w Bydgoszczy to studia z przyszłością, ponieważ stanowią przepustkę do ciekawej pracy, która – przynajmniej warto mieć taką nadzieję – będzie potrzebna zawsze. Zawsze i wszędzie. Jeśli zadbamy o umiejętności językowe, obowiązki zawodowe możemy wykonywać w różnych miejscach świata, co jeszcze mocniej podkreśla atrakcyjność tych studiów.
Praca po studiach architektonicznych w Bydgoszczy
Będąc absolwentem studiów architektonicznych na pewno nieźle zaprojektujecie swoją przyszłość. A dróg zawodowych, które możecie wybrać jest co najmniej kilka. Zatrudnienie możecie znaleźć, między innymi, w: biurach i firmach projektowych oraz zespołach przygotowujących opracowania i dokumentację architektoniczno- konstrukcyjną, pracowniach architektonicznych, konstrukcyjnych i inżynieryjnych, firmach konsultingowych i doradczych agencjach obrotu nieruchomościami, przedsiębiorstwach i firmach budowlanych, budowlano- montażowych- realizujących roboty budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego, bądź drogowego, administracji rządowej i samorządowej- w jednostkach zajmujących się budownictwem, planowaniem przestrzennym, urbanistyką, architekturą, gospodarką terenami, wytwórniach i przedsiębiorstwach produkujących materiały budowlane, akredytowanych laboratoriach budowlanych i drogowych, organizacjach społeczno- gospodarczych, regionalnych fundacjach i izbach gospodarczych.
A jeśli nie chcesz wykonywać zawodu, będąc przypisanym do konkretne firmy czy przedsiębiorstwa, możesz prowadzić własną działalność gospodarczą w szeroko pojmowanej branży