Budownictwo - Kielce

Studia w Kielcach

na kierunku Budownictwo

Odkryj kierunek Budownictwo w Kielcach i sprawdź gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

16.02.2023

Budownictwo - studia Kielce 2023 | woj. świętokrzyskie

Studia na kierunku Budownictwo w Kielcach to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera lub magistra.

Studia na kierunku budownictwo w Kielcach
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku budownictwo w Kielcach rozpocznie się 22 maja 2023 r. i potrwa do 27 lipca 2023 r. | Budownictwo Kielce - terminy rekrutacji >

Uczelnie
W Kielcach budownictwo możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Politechnice Świętokrzyskiej (PŚK) w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).
 
Opis kierunku
Studia na kierunku budownictwo umożliwiają zdobycie kompleksowej wiedzy z zakresu projektowania obiektów i elementów budowlanych, stosowania materiałów budowlanych, wytrzymałości materiałów i mechaniki budowli czy zarządzania robotami budowlanymi. Studenci nauczą się wykonywać obliczenia wytrzymałościowe konstrukcji, dobierać odpowiedni typ materiałów budowlanych dla realizowanych inwestycji, a także zarządzać i koordynować wykonanie danych projektów. Dodatkowo w trakcie kształcenia nie zabraknie zagadnień związanych z ekonomiką i metrologią budowli, jak również technologią robót budowlanych.
Budownictwo należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2022/2023 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich wybrane było przez ponad 13 tys. kandydatów (o 1094 więcej niż rok wcześniej).
 
Specjalności
Współczesne studia z budownictwa charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia. Popularne specjalności na kierunku budownictwo w Kielcach: budowa drógbudownictwo ogólnekonstrukcje budowlanemodelowanie informacji o budynku (bim)mostytechnologia i organizacja budownictwa... specjalności na budownictwie w Kielcach >
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Kielcach na kierunku budownictwo w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, geografia, historia, język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku budownictwo w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 4860 zł. Wykaz opłat za studia na kierunku budownictwo w Kielcach >
 
Praca po studiach
Absolwenci budownictwa będą mogli znaleźć zatrudnienie we wszelkiego rodzaju biurach projektowych, firmach budowlanych (działających na arenie zarówno lokalnej, jak i międzynarodowej), laboratoriach przemysłowych, biurach analiz i badań, biurach nadzoru budowlanego, a także w jednostkach administracyjnych związanych z architekturą. Dodatkowo absolwenci powyższego kierunku doskonale odnajdą się na stanowiskach kierowniczych międzynarodowych firm projektowych i wykonawczych.

czytaj dalej wszystko o Budownictwo - Kielce

Zobacz, na jakich uczelniach w Kielcach jest kierunek BUDOWNICTWO

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Świętokrzyska

Politechnika Świętokrzyska

Budownictwo stopień: (I)  (II), czas trwania: 4 lata • 2 lata • 3,5 roku • 1,5 roku
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na Budownictwo w Kielcach

W procesie rekrutacji na studia na kierunku budownictwo najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • biologia
 • chemia
 • fizyka
 • fizyka i astronomia
 • geografia
 • historia
 • informatyka
 • język obcy
 • język polski
 • matematyka
 • wiedza o społeczeństwie

 

Studia na kierunku Budownictwo zaliczają się do grupy kierunków inżynierskich, dlatego podstawą do zgłębiania tej dziedziny wiedzy jest dobrze ugruntowana znajomość zagadnień matematycznych, fizycznych oraz chemicznych, które należy udowodnić poprzez uzyskanie wysokiego wyniku na rozszerzonej maturze z wymienionych przedmiotów.

W zależności od tego, jaką uczelnię w Kielcach wybierzesz, procedury kwalifikacyjne mogą być nieco inne. Dlatego powinieneś odpowiednio wcześnie zapoznać się z ustaleniami zamieszczonymi na internetowej stronie danego ośrodka akademickiego, aby oszczędzić sobie niepotrzebnej dawki stresu.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Budownictwo w Kielcach

Jak wyglądają studia na kierunku Budownictwo w Kielcach

Uczelnie w Kielcach  proponują studentom pobieranie elementarnej wiedzy i umiejętności, przydatnych do pełnienia pracy zgodnej z kierunkiem kształcenia. Polskie uczelnie, które postanawiają wprowadzić do swojej oferty edukacyjnej studia na kierunku Budownictwo, starają się jednocześnie zadbać o komfort studentów poprzez zaproponowanie im stacjonarnego oraz zaocznego trybu pobierania edukacji. Studia stacjonarne są zdecydowanie chętniej wybierane przez kandydatów na opisywany kierunek, dlatego generują szerszą konkurencję, niż tryb zaoczny. Jeżeli cenisz sobie szansę na uniknięcie natłoku obowiązków i konieczności przyswojenia dużej ilości materiału, ta opcja powinna być dla ciebie najodpowiedniejsza.

Studia w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj co dwa lub trzy tygodnie, podczas weekendów, za wyjątkiem okresu świątecznego, wówczas terminy zjazdów zostają ustalane na bieżąco. Wybierając ten tryb, zapewniasz sobie mnóstwo wolnego czasu w tygodniu, który możesz zagospodarować na przykład na podjęcie pracy na pełen lub część etatu. Tryb niestacjonarny wiąże się z koniecznością wnoszenia systematycznych opłat za czesne, co musisz wziąć pod uwagę przed aplikacją.

Budownictwo jest atrakcyjną propozycją edukacyjną, adresowaną do przyszłych maturzystów, którzy chcieliby związać swoją przyszłość z planowaniem i tworzeniem różnorakich konstrukcji, podejmowaniem współpracy z biurami architektonicznymi lub nawet pracą w laboratorium nad nowoczesnymi materiałami, które mogą posłużyć do tworzenia innowacyjnych budowli.

Studia na kierunku Budownictwo są jednym z najchętniej wybieranych kierunków inżynierskich, między innymi dlatego stawiają przyszłych kandydatów przed koniecznością zmierzenia się z dość wymagającymi procedurami rekrutacyjnymi. Jedno jest pewne – wszelki wysiłek z pewnością się opłaci i zaprocentuje doskonałymi możliwościami zawodowymi.

Budownictwo można podjąć na wielu polskich uczelniach, między innymi w Kielcach. Politechnika Świętokrzyska będzie doskonałą propozycją dla tych, którzy marzą o zgłębianiu tajników tego kierunku. Dlatego jeśli myślisz o jego podjęciu, rozważ właśnie tę placówkę edukacyjną.

 

1. Czego się nauczysz na studiach

Studia na kierunku Budownictwo przygotowują do odpowiedzialnej pracy, polegającej na projektowaniu i tworzeniu wytrzymałych i przede wszystkim bezpiecznych konstrukcji. Siatka studiów na tym kierunku może się nieznacznie różnić w zależności od wybranej uczelni, jednak pewne przedmioty wchodzące w jej skład pozostają niezmienne. Są nimi:

 • geometria wykreślana,
 • fizyka budowli,
 • mechanika budowli,
 • podstawy informatyki,
 • historia architektury i urbanistyki,
 • budowle przemysłowe.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku budownictwo możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

2. Forma:

 

Studia na kierunku budownictwo w Kielcach realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynieria, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.

Uczelnie w Kielcach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Dla kogo te studia

Budownictwo jest kierunkiem bazującym głównie na przedmiotach ścisłych, których nauka okazuje się dla wielu nieco problematyczna. Dlatego też nie jest to kierunek dla każdego, a przyszli kandydaci powinni dobrze rozważyć wszystkie za i przeciw podjęcia studiów o tej specyfice. Jeżeli niestraszne ci wielogodzinne zgłębianie umiejętności matematycznych, lubisz fizykę, a ponadto widzisz swoją przyszłość na placach budowy i w placówkach związanych z planowaniem i aranżacją przestrzeni, to prawdopodobnie Budownictwo okaże się strzałem w dziesiątkę!

 

4. Program studiów

Przedmioty składające się na siatkę studiów kierunku Budownictwo zostały zaprojektowane w taki sposób, aby przyszli absolwenci zostali uposażeni we wszystkie niezbędne kompetencje kierunkowe, dzięki którym staną przed możliwością znalezienia dobrze płatnej pracy w zawodzie. Blok zajęć teoretycznych wdroży cię w zagadnienia związane z materiałoznawstwem oraz podstawowymi kwestiami, opisującymi historię powstania kierunku.

Najcenniejsze umiejętności praktyczne będziesz zdobywał pod okiem wykwalifikowanych praktyków Budownictwa, pełniących jednocześnie rolę wykładowców. Dzięki specjalnościom oferowanym przez ten kierunek, zawęzisz zakres zdobywanej wiedzy jedynie do najbardziej interesujących cię zagadnień i przygotujesz się do przyszłej pracy zawodowej.

Ile trwają studia na kierunku Budownictwo w Kielcach

Ile trwają studia na kierunku Budownictwo w Kielcach

Studia na kierunku Budownictwo w Kielcach, w zależności od wybranego stopnia trwają od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).

Studia inżynierskie najczęściej składają się z dwóch komplementarnych etapów kształcenia, których łączny czas ukończenia wynosi pięć lub sześć lat. Jednak jak wiadomo, od czegoś trzeba zacząć, dlatego na przyszłych studentów czeka zmierzenie się z pierwszym stopniem kształcenia, trwającym trzy i pół roku lub cztery lata i kończącym się uzyskaniem dyplomu inżyniera. Wówczas absolwenci mogą starać się o zatrudnienie na najbardziej dogodnych warunkach.

Studia drugiego stopnia na Budownictwie trwają półtora roku lub dwa lata, a absolwenci uzyskują tytuł magistra wraz ze znacznym poszerzeniem posiadanej wiedzy i umiejętności, co bez wątpienia zostanie docenione przez większość pracodawców na dzisiejszym rynku.

Budownictwo w Kielcach - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia od 3,5 do 4 lat inżynier
studia II stopnia od 1,5 do 2 lat magister inżynier

Jaka praca po studiach na kierunku Budownictwo w Kielcach

Jak powszechnie wiadomo, techniczne kierunki studiów w Kielcach generują najszerszy wachlarz niezwykle przyszłościowych możliwości zawodowych. Dlatego absolwenci Budownictwa bez trudu odnajdą się na wielu wysokich stanowiskach w rozmaitych zawodach, ściśle związanych z ukończonym kierunkiem kształcenia.

Jako absolwent Budownictwa w Kielcach możesz liczyć na zawiązanie współpracy z fachowcami z branży architektonicznej w biurach planistycznych i projektowych. Obie branże pokrywają się w stopniu wymagającym podejmowania regularnej współpracy, celem tworzenia jak najlepszych jakościowo budowli.

Własna działalność gospodarcza to jeden z najlepszych pomysłów na rozwój kariery dla najbardziej ambitnych i ceniących sobie szeroko rozumianą niezależność. Po ukończeniu Budownictwa będziesz operował odpowiednimi umiejętnościami i wiedzą, które pozwolą ci na otworzenie własnej firmy, opartej o dowolne założenia i plany, które chciałbyś w przyszłości wdrożyć w życie.

Szeroka znajomość materiałów wykorzystywanych w Budownictwie oraz podstaw zagadnień chemicznych, opisujących tę dziedzinę pozwoli ci na podjęcie pracy w laboratorium badawczym oraz ośrodkach zajmujących się testowaniem wytrzymałości poszczególnych materiałów używanych do konkretnych celów w budownictwie.

Lista zawodów możliwych do podjęcia po ukończeniu Budownictwa w Kielcach jest bardzo długa, dlatego bez większych trudności znajdziesz propozycję idealnie odpowiadającą na twoje potrzeby i zainteresowania.

Gdzie studiować na kierunku budownictwo w Kielcach?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Politechnice Świętokrzyskiej.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku budownictwo, w roku akademickim 2022/2023, Politehnika Świętokrzyska oferuje 210 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na PŚkCena za pierwszy rok studiów wynosi około 4860 zł.

 

Uczelnie na których można studiować kierunek budownictwo w Kielcach

 

czytaj dalej uczelnie w Kielcach

 

Budownictwo studia stacjonarne - uczelnie w Kielcach

 

Budownictwo studia niestacjonarne - uczelnie w Kielcach

 

Budownictwo studia - uczelnie publiczne (państwowe) w Kielcach
 

Uczelnie w Kielcach - kierunek budownictwo:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Świętokrzyska (Wydział Budownictwa i Architektury) stacjonarne, niestacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Budownictwo w Kielcach

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Budownictwo w Kielcach

Studia w Kielcach na kierunku Budownictwo przyciągają bardzo wielu zainteresowanych przy okazji rekrutacji odbywającej się każdego roku. Mimo tego, że chętnych nigdy nie brakuje, to wielu z nich nie zastanawia się, czy da radę sprostać wymaganiom. Dlatego zanim aplikujesz, zastanów się, czy:

 • Lubisz matematykę, a jej nauka przychodzi ci z ogromną łatwością?
 • Tajniki nauk technicznych nie są ci obce, dlatego marzysz o zdobyciu tytułu inżyniera?
 • Posiadasz wrodzone zdolności do mądrego gospodarowania przestrzeni, co może ułatwić ci start na opisywanym kierunku studiów?

Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na wszystkie trzy pytania, możesz bez wahania przystąpić do najbliższej rekrutacji na wybraną wcześniej uczelnię. Pamiętaj jednak, że Budownictwo to jeden z najbardziej obleganych kierunków studiów technicznych, dlatego gruntowne przygotowanie do egzaminu maturalnego może okazać się niezbędne do rozpoczęcia tych studiów. Matematyka, fizyka, informatyka i język angielski to te przedmioty, które należy powtórzyć odpowiednio wcześnie, aby uzyskać jak najwyższy wynik na rozszerzonym egzaminie maturalnym.

Udział w olimpiadach o zasięgu wojewódzkim lub ogólnopolskim może dostarczyć ci dodatkowych punktów przydatnych w rekrutacji, a jeżeli uda ci się zdobyć tytuł finalisty lub laureata, wszystkie furtki prowadzące do rozpoczęcia dowolnie wybranego kierunku studiów staną przed tobą otworem.

 

Proces rekrutacji

Proces rekrutacji jest niezwykle ważnym etapem w życiu każdego przyszłego studenta, który aspiruje do rozpoczęcia prestiżowego kierunku. Bez wątpienia Budownictwo można określić mianem prestiżowego, dlatego rekrutacja powinna zostać poprzedzona odpowiednimi przygotowaniami. Tuż po nich należy zarejestrować się za pomocą elektronicznego formularza, zamieszczonego na stronie internetowej wybranego ośrodka akademickiego.

Tuż po zakończeniu rekrutacji zadbaj o dostarczenie fotografii do legitymacji, kserokopii świadectwa maturalnego, dowodu osobistego oraz formularza zgłoszeniowego, aby zwieńczyć całą procedurę i zagwarantować sobie możliwość rozpoczęcia Budownictwa już w październiku.

 

STUDIA W KIELCACH - ważne informacje

kierunki studiów w Kielcach

studia w Kielcach

 

BUDOWNICTWO - ważne informacje

budownictwo studia

studia architektura i budownictwo w Kielcach

studia architektura i budownictwo w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku Budownictwo w Kielcach

Decyzja w sprawie wyboru przyszłego kierunku studiów nigdy nie jest łatwa, zwłaszcza dla świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich, którzy nie mieli wcześniej do czynienia ze szkolnictwem wyższym. Dlatego myśląc o podjęciu Budownictwa, warto zasięgnąć opinii studentów tego kierunku.

Bartłomiej, student pierwszego roku Budownictwa w Kielcach, mówi:

„Budownictwo nie jest kierunkiem dla każdego, dlatego długo zastanawiałem się, czy jest właśnie dla mnie. Jednak kiedy już się zdecydowałem na zgłębianie tych studiów, wiem, że był to najlepszy z możliwych wyborów.”

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Budownictwo Kielce studia i stopnia

Budownictwo Kielce studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Budownictwo Kielce studia stacjonarne

Budownictwo Kielce studia niestacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku budownictwo w Kielcach

Studia I stopnia

Studia II stopnia

Popularne kierunki architektura i budownictwo w Kielcach

Kierunki architektura i budownictwo w Kielcach

9 uczelni w Kielcach

Chciałbyś zacząć studia w Kielcach? To może być strzał w dziesiątkę! W Kielcach znajduje się 9 dynamicznie rozwijających się uczelni, w tym dwie uczelnie publiczne: Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Politechnika Świętokrzyska oraz siedem uczelni niepublicznych

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują kieleckie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Kielcach

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia