Interesuje Cię bezpieczeństwo kraju i militarne oraz pozamilitarne zagrożenia pojawiające się w XXI wieku? Kwestie prawne i polityczne nie mają dla Ciebie żadnych tajemnic? Terroryzm międzynarodowy pragniesz neutralizować i brać czynny udział we wszelkich działaniach, które do tego dążą? Kierunek bezpieczeństwo narodowe skupia się na najważniejszych kwestiach odnoszących się do bezpieczeństwa w zakresie międzynarodowym, ogólnoeuropejskim, krajowym czy regionalnym.
Kandydaci na studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe z zasady powinni interesować się prawem i polityką. Nie możesz mieć problemów z nauką przedmiotów humanistyczno-społecznych, ponieważ stanowią one podłoże całego programu kształcenia. Jesteś osobą komunikatywną i masz predyspozycje językowe? Działanie w sytuacjach stresowych nie jest Ci obce? Potrafisz pracować w zespole? Rozważ te studia!
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe na uczelniach śląskich realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie śląskie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach niepublicznych w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym zazwyczaj są odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
Studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe możesz realizować na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej. Możesz mieć pewność, że uczelnie śląskie starają się zapewniać najwyższy poziom kształcenia w zakresie najpopularniejszych kierunków studiów.
Nauki humanistyczno-społeczne stanowią podstawę program kształcenia, dlatego w siatce zająć znajdziesz na przykład takie przedmioty jak:
-
międzynarodowe stosunki polityczne
-
współczesne systemy polityczne
-
polityka i strategie bezpieczeństwa
-
bezpieczeństwo militarne
-
postępowanie administracyjne
-
najnowsza historia polski
-
system bezpieczeństwa narodowego
-
logistyka w sytuacjach kryzysowych
-
zarządzanie kryzysowe
-
administracja publiczna
Wiele przedmiotów odnosi się do prawa i postępowania, jeśli chodzi o bezpieczeństwo kraju.