Nauki teologiczne studia - kierunek studiów
Dla kogo ten kierunek
Badania nad rozwojem duchowy człowieka i znaczeniem religii w różnych aspektach życia prowadzone są od czasów zamierzchłych. Nie ulega wątpliwościom, że wiara jest potrzebna każdej jednostce do prawidłowego funkcjonowania, niezależnie od tego, czy wyraża się ona w nadziei na pomyślny rozwój przyszłych wydarzeń dzięki działalności własnej i zaufaniu swoim możliwościom, czy też dzięki ingerencji sił wyższych. Studia na kierunku nauki teologiczne wychodzą naprzeciw przyszłym studentom uważającym wiarę katolicką za istotną część życia, a treści zawarte w Biblii za fundament prawidłowego funkcjonowania społecznego. Kierunek ten adresowany jest zarówno do osób zakonnych chcących pogłębić znaną już wcześniej wiedzę, a także do młodych świeckich ludzi chcących w przyszłości łączyć życie zawodowe z naukami Kościoła i Biblii.
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku nauki teologiczne: biblistyka, bioetyka ogólna i szczegółowa, dogmatyka, chrystologia, egzegeza Nowego Testamentu.
Czego nauczą cię studia na kierunku nauki teologiczne? Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, studia te to nie tylko uczenie się na pamięć poszczególnych wersetów biblijnych. Filozofia, będąca jednym z przedmiotów wiodących, da ci pogląd na historyczne znaczenie wiary. Dowiesz się, w co wierzono na przestrzeni wieków oraz skąd brały się rozmaite przekonania na temat istoty świata. Poznasz mechanizmy kierujące człowieka do wyznawania wiary. Zagadnienia z obszaru wpływu działalności Kościoła na ukształtowanie kulturowe, gospodarcze i polityczne świata także przestaną być ci obce. Staniesz się ekspertem w zakresie nauk głoszonych przez najwyższe instytucje kościelne oraz Biblię.
Praca po studiach
Gdzie zatrudnisz się jako absolwent studiów na kierunku teologia? Wybierając specjalizację nauczycielską będziesz gotów do podjęcia pracy nauczyciela religii. Będziesz mógł pracować w instytucjach związanych z działalnością edukacyjną oraz profilaktyką społeczną. Jeśli jesteś osobą duchowną, zajmiesz stanowisko w odpowiednim dla twoich kompetencji sektorze Kościoła rzymskokatolickiego. Podejmiesz współpracę z Kościołem podczas organizowania wydarzeń edukacyjnych na temat wiary katolickiej. Podstawowe umiejętności z zakresu szeroko rozumianych nauk społecznych otworzą ci drogę do zawodu dziennikarza szerzącego w swojej pracy przyswojone w toku studiów zasady. Będziesz mógł zostać redaktorem pism katolickich, a nawet autorem książek. Ponadto będziesz mógł kontynuować kształcenie się w dziedzinach z pogranicza filozofii i innych nauk humanistycznych, których zarys dały ci studia.