Studia magisterskie z zakresu biotechnologii umożliwią Ci zapoznanie się z jej ekologicznymi, społecznymi i ekonomicznymi aspektami. Absolwenci kierunku w profesjonalny sposób będą mogli oceniać korzyści i zagrożenia, które wynikają z uwolnienia organizmów modyfikowanych genetycznie do środowiska, a także weryfikować etyczną stronę genetycznych i komórkowych.
Kandydaci na studia biologiczne i przyrodnicze muszą mieć tytuł licencjata/inżyniera bądź magistra. Ważne jest obeznanie w biotechnologii i zainteresowanie inżynierią genetyczną czy biologią molekularną. Studenci będą mieli okazję rozwinąć predyspozycje kierownicze i komunikacyjne, co w znaczący sposób ułatwi zarządzanie jakością w biotechnologii i przemysłach pokrewnych.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku biotechnologia możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku biotechnologia w Bydgoszczy realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie lub licencjackie, które trwają od 3 do 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Bydgoszczy umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Kierunek biotechnologia w Bydgoszczy w ramach drugiego stopnia rozwija wiedzę z zakresu modelowania genetycznego roślin i zwierząt, inżynierii komórkowej czy technik i procesów biotechnologicznych, które są stosowane w technologii żywności i ochronie środowiska. Uczelnie w Bydgoszczy proponują indywidualnie opracowywane programy kształcenia, które konstruowane są przez wyspecjalizowaną kadrę akademicką. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak:
-
podstawy zrównoważonego rozwoju,
-
rozwój technologii fermentacyjnych,
-
biosurfaktanty otrzymywane metodami biotechnologicznymi,
-
techniki pozyskiwania szczepów i biopreparaty,
-
analiza i wizualizacja danych biologicznych w środowisku R,
-
techniki obrazowania w badaniach molekularnych i komórkowych.
Plan zajęć wypełniony jest modułami zajęć podstawowych, obieralnych i specjalizacyjnych. Studenci mogą pracować w nowocześnie urządzanych pracowniach i laboratoriach.
Gdzie studiować na kierunku biotechnologia w Bydgoszczy
Kierunek biotechnologia (studia II stopnia) - uczelnie w Bydgoszczy