Geoinformacja to nowoczesna propozycja kształcenie interdyscyplinarnego, która prowadzona jest przez Wydział Nauk Geograficznych przy współudziale Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego.
Na tego typu studiach geograficznych będziesz miał/a okazję zgłębiać teoretyczne podstawy Systemów Informacji Geograficznej, metody ich tworzenia i zarządzenia nimi, metody analiz przestrzennych, a także metody zarządzania danymi przestrzennymi.
Kierunek w kompleksowy sposób łączy dwa obszary problematyki metodologicznej, to znaczy nauki geograficzne i matematyczno-informatyczne. Absolwenci geoinformacji stają się pożądanymi przez rynek pracy specjalistami.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Geoinformacja możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku geoinformacja w Łodzi realizowane są w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Studia drugiego stopnia realizowane są w trakcie dwuletniego kształcenia (cztery semestry) i kończą się tytułem magistra. Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia.
Uczelnie w Łodzi umożliwiają kształcenie na studiach geograficznych w formie stacjonarnej. Studia dzienne odbywają się od poniedziałku do piątku, a ustalany program zajęć wypełniony jest przedmiotami obowiązkowymi, fakultatywnymi i specjalizacyjnymi.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne, przyszli studenci muszą jednak dokonać opłaty rekrutacyjnej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Interdyscyplinarnie ustalany program kształcenia geoinformacji umożliwia studentom zdobywanie wiedzy zarówno z zakresu nauk geograficznych i przyrodniczych, jak i nauk matematyczno-informatycznych.
Uczęszczają oni na najważniejsze przedmioty takie jak, chociażby kartografia, topografia, geodezja, statystyka, ekofizjografia, analiza matematyczna czy systemy operacyjne, a także topograficzne bazy danych w geodezji oraz GIS w planowaniu przestrzennym, zarządzaniu, w klimatologii i meteorologii.
Studenci zdobywają potrzebne do wykonywania zawodu umiejętności, które przekładają się na wykorzystywanie Systemów Informacji Geograficznej, korzystanie z metod ich tworzenia i zarządzania nimi, a także szereg kompetencji analitycznych i zarządczych w stosunku do wykonywania analiz przestrzennych oraz zarządzania danymi przestrzennymi.
Badanie współczesnego świata jest stricte związane z wykorzystywaniem innowacyjnych rozwiązań matematycznych i informatycznych, dlatego kierunek geoinformacja jest tak popularny wśród kandydatów na studia.