Studia na kierunku pedagogika specjalna realizują treści kształcenia, które są ukierunkowane na przekazanie słuchaczom wiedzy w zakresie tworzenia odpowiednich warunków opiekuńczych, resocjalizacyjnych oraz wychowawczych dla podopiecznych.
W ramach licznych zajęć studenci zapoznają się z podstawowymi zagadnieniami związanymi z psychologią rozwoju. Mogą też zrozumieć czynniki wpływające na dopasowanie społeczne czy poznać zasady diagnostyki w poradni specjalistycznej.
Uczelnie w Gdańsku na kierunku pedagogika specjalna obejmują zajęcia, które prowadzą doświadczeni wykładowcy i cenieni praktycy zawodowi. Studenci uczestniczą nie tylko w tradycyjnych wykładach i ćwiczeniach, ale też wizytach studyjnych w placówkach opiekuńczych. W efekcie zdobywają wiedzę praktyczną w zakresie funkcjonowania człowieka w komórce społecznej.
Kierunki studiów w Gdańsku, do których zaliczana jest pedagogika specjalna, realizują kilka ścieżek kształcenia. Studenci mogą wybrać spośród specjalności obejmujących tematykę edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością, oligofrenopedagogiki czy edukacji i terapii osób ze spektrum autyzmu.
Ciekawą propozycją pośród ścieżek kształcenia, jest też ta obejmująca zakres resocjalizacji z socjoterapią, spektrum autyzmu, surdopedagogiki, tyflopedagogiki czy wczesnego wspomagania rozwoju.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku pedagogika specjalna możemy podzielić na:
1. Typ
-
jednolite studia magisterskie.
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia kształcą absolwentów, którzy wyróżniają się obszerną wiedzą i kompetencjami obejmującymi zakres nauk pedagogicznych, psychologicznych oraz socjologicznych. Mają także kwalifikacje obejmujące edukację włączająca.