1. Dla kogo ten kierunek?
Pielęgniarstwo to termin stosowany na określenie ogółu zadań i działań podejmowanych przez zawodowe pielęgniarki i pielęgniarzy. Choć jako odrębna dyscyplina, pielęgniarstwo wykształciło się dopiero w XIX wieku, to już od zarania dziejów podejmowano szereg działań związanych z szeroko pojętą opieką nad chorymi. Często za kolebkę tej sztuki medycznej wskazuje się zakony, w których organizowano prowizoryczne szpitale i przytułki. Jak pokazuje historia, musiało upłynąć wiele czasu, żeby pielęgniarstwo zaczęło być traktowane jako zawód, jednak od tego czasu profesja ta cieszy się dużym szacunkiem i zaufaniem społecznym, a zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie stale rośnie. Odpowiedzią na tego typu potrzeby jest kierunek pielęgniarstwo w Krakowie.
Kandydaci, którzy chcieliby dostać się na studia medyczne powinni interesować się naukami ścisłymi, biologicznymi, przyrodniczymi oraz chemicznymi. Jednak najważniejsze jest poczucie powołania oraz odpowiedzialna i empatyczna postawa wobec innych. Jeżeli posiadasz wszystkie te cechy to kierunek pielęgniarstwo w Krakowie powinien być twoim wyborem.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku pielęgniarstwo możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku pielęgniarstwo w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Studia medyczne w Krakowie cieszą się bardzo dużą popularnością, a ze względu na swoją długą i bogatą tradycję, z roku na rok są coraz chętniej wybierane przez studentów. Dlatego też coraz częściej można znaleźć je w ofercie krakowskich uczelni. Obecnie pielęgniarstwo w trybie niestacjonarnym możesz realizować na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończenie uczelni o tak dobrej renomie i pozycji jest gwarancją wszechstronnego wykształcenia i przygotowania zawodowego.
4. Praca po studiach
Studia w Krakowie kształcą doskonałych specjalistów z zakresu różnorodnych dziedzin, którzy bez problemu odnajdują się na współczesnym, wymagającym rynku pracy. Podobnie jest z absolwentami studiów medycznych.
Po ukończeniu pielęgniarstwa będziesz kompleksowo przygotowany do podjęcia pracy w specjalistycznych szpitalach, gabinetach lekarskich i poradniach zdrowia. Co więcej, idealnie odnajdziesz się jako pracownik administracji publicznej, szczególnie w jednostkach związanych z ochroną zdrowia. Równie ciekawą opcją może być zatrudnienie w domach opieki społecznej, żłobkach lub klubach dziecięcych. Absolwenci doskonale odnajdują się także w zawodzie położnej, opiekuna medycznego osób starszych, przedstawiciela medycznego lub pielęgniarki/pielęgniarza środowiskowego. Co więcej, po ukończeniu studiów pierwszego stopnia możesz kontynuować naukę na studiach magisterskich lub podyplomowych i tym samym zyskać nowe, ciekawe perspektywy zawodowe.
5. Program studiów i przedmioty
Program studiów medycznych w Krakowie oscyluje głównie wokół nauk medycznych, ścisłych, biologicznych i przyrodniczych. Ze względu na jego interdyscyplinarny i nowoczesny charakter, studenci mają szansę zdobyć zarówno kompleksowe przygotowanie teoretyczne, jak i praktyczne. W ofercie kształcenia przewidziano praktyki, które są integralną częścią studiów medycznych. Ich pełny, łączny wymiar wynosi 1200 godzin, co jest wystarczającym czasem na zapoznanie się ze specyfiką pielęgniarstwa oraz zdobycie kwalifikacji zawodowych.
W programie studiów na kierunku pielęgniarstwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
podstawy pielęgniarstwa
-
promocja zdrowia
-
psychiatria i pielęgniarstwo psychiatryczne
-
zdrowie publiczne
-
genetyka
-
fizjologia
-
anatomia
oraz wiele innych. Oprócz bloku podstawowego będziesz mógł korzystać z szerokiego wachlarza zajęć fakultatywnych i uzupełniających, dzięki czemu rozwiniesz swoje zainteresowania i zdobędziesz dodatkowe umiejętności. Wszyscy studenci będą mieli dostęp do nowocześnie wyposażonych pracowni, gdzie będą mogli doskonalić swoje kompetencje. Co więcej, wzbogacisz swoje zdolności językowe i poznasz specjalistyczną terminologię medyczną, co zwiększy twoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym, w którym wykształcenie medyczne jest wysoko cenione. Wszystkie dokładne informacje związane z programem nauczania oraz praktykami zawodowymi znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej uczelni.