Farmacja w Krakowie to 5,5-letnie studia (jednolite magisterskie). Studia przygotowują do wykonywania zawodu farmaceuty. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu chemii leków i różnych dziedzin farmacji.
Studia na kierunku farmacja w Krakowie
Rok akademicki
2024/2025
Forma studiów
stacjonarne
Poziom studiów
studia jednolite magisterskie
Czas trwania
5,5 roku (studia jednolite magisterskie)
Opis kierunku
Ludzie powszechnie korzystają z pomocy farmaceutów – zawód ten cieszy się sporym zaufaniem społecznym. Studia farmaceutyczne, związane są przede wszystkim z naukami medycznymi. Podczas kształcenia, studenci dowiadują się jak zapewniać bezpieczną i skuteczną farmakoterapię, czy tego, w jaki sposób dążyć do odkrywania nowych rozwiązań terapeutycznych. Program obejmuje zajęcia z zakresu m.in. chemii, biologii z genetyką, czy anatomii.
Wiedza w dziedzinie farmacji przygotowuje do pracy w aptekach, instytucjach ochrony zdrowia, czy firmach produkujących leki i dermokosmetyki. Studenci mają również możliwość rozwijać karierę zawodową w placówkach badawczych czy laboratoriach farmaceutycznych.
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku farmacja w Krakowie rozpocznie się 4 czerwca 2024 r. i potrwa do 12 września 2024 r. | Farmacja Kraków - terminy rekrutacji >
Studia na kierunku farmacja w Krakowie można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej).
Gdzie studiować kierunek farmacja w Krakowie
Studia w Krakowie 2024/2025 na kierunku farmacja możesz podjąć na1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (Wydział Farmaceutyczny UJ).
Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek farmacja w Krakowie
W procesie rekrutacji na studia w Krakowie na kierunku farmacja w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, matematyka. | farmacja Kraków - przedmioty maturalne
Medyczne kierunki studiów w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim to przede wszystkim duży prestiż dla każdego, kto tylko dostanie się na tę uczelnię. Jednak należy pamiętać o tym, że liczba kandydatów zawsze przewyższa liczbę miejsc, więc twoją podstawową bronią powinno być jak najlepsze przygotowanie się do egzaminu dojrzałości.
W przypadku farmacji nie masz zbyt dużego wyboru – w swoich planach maturalnych musisz uwzględnić przedmioty takie jak: chemia oraz biologia, fizyka lub matematyka. Pamiętaj o tym, że aby mieć jakąkolwiek szansę na znalezienie się na listach osób przyjętych, to wybrane przez siebie przedmioty musisz zdawać na poziomie rozszerzonym.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Jak wyglądają studia na kierunku farmacja w Krakowie
Studia na kierunku farmacja w Krakowie realizowane są w ramach studiów jednolitych magisterskich. Studia jednolite trwają pięć i pół roku i kończą się tytułem magistra.
Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Program studiów i przedmioty
Każdego studenta farmacji czeka bardzo intensywny czas nauki. Program kształcenia na tym kierunku przemyślany jest w taki sposób, by przyszli farmaceuci dysponowali jak najbardziej rozległą wiedzą i umiejętnościami z tej dziedziny. Pierwsze lata nauki opierają się przede wszystkim na podstawowych zagadnieniach, bez których niemożliwe byłoby zrozumienie skomplikowanych zagadnień związanych z farmacją.
W programie studiów na kierunku farmacja znajdziesz takie przedmioty jak np.:
matematyka;
biologia z genetyką;
biofizyka;
anatomia i fizjologia;
chemia ogólna i nieorganiczna itd.
Studenci farmacji muszą perfekcyjnie opanować te podstawy teoretyczne, ponieważ dalsze lata nauki będą się wiązać z poznawaniem już bardzo ścisłej wiedzy, związanej z tą dziedziną nauki. Osoby, kształcące się na tym kierunku, będą uczęszczać na różnego rodzaju ćwiczenia praktyczne, laboratoria oraz wykłady. Będą to przykładowo:
farmakokinetyka;
farmakognozja;
chemia leków;
najnowsze technologie komórkowe w badaniach nad lekiem i wiele innych.
Zatem już te krótkie przykłady pokazują, że studenci farmacji muszą wykazywać się wyjątkową ambicją i zaangażowaniem. W innym przypadku byłoby im trudno sprostać wszystkim wymaganiom, z jakimi wiąże się nauka na tym kierunku. Oprócz tego każdy przyszły farmaceuta musi wybrać indywidualną ścieżkę edukacyjną, która będzie rozwijać już bardzo wąskie kompetencje:
farmację przemysłową;
farmację kliniczną;
farmację apteczną.
Wiedza absolwenci farmacji jest niezwykle ważna, jednak w tym zawodzie zaufania społecznego bardzo liczą się tzw. kompetencje miękkie. Absolwenci tego kierunku muszą odznaczać się wysoką cierpliwością, wrażliwością, umiejętnością wchodzenia w interakcje z klientami, pacjentami oraz innymi przedstawicielami branży medycznej.
Ile trwają studia na kierunku farmacja w Krakowie
Studia na kierunku farmacja w Krakowie trwają 5,5 roku (studia jednolite).
Farmaceuci należą do jednej z tych prestiżowych grup zawodowych, która cieszy się bardzo dużym zaufaniem społecznym. Współcześnie ludzie wolą skorzystać z porad kompetentnego farmaceuty niż skorzystać z usług lekarza. Oznacza to w praktyce, że wykonywanie tego zawodu wiąże się także z dużą odpowiedzialnością. To na ogół farmaceuta jako pierwszy proponuje rozwiązania doraźne, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów przedstawianych przez klientów aptek. Zatem absolwenci tego kierunku muszą bardzo uważanie wsłuchiwać się w słowa osób, które odwiedzają apteki i to oni na ogół w ciągu kilku sekund decydują o tym, jakie leki mogą mieć zbawienny wpływ na opisywane dolegliwości.
Ścieżka zawodowa farmaceuty przebiega w zależności od tego, jaką specjalizację wybiera on w trakcie trwania studiów. Farmacja apteczna pozwala na pracę właśnie w różnego rodzaju ośrodkach farmaceutycznych, które zajmują się sprzedażą leków. Farmacja kliniczna pozwala na prowadzenie badań i testach w laboratoriach oraz instytucjach odpowiedzialnych za wprowadzanie nowych i innowacyjnych środków farmaceutycznych. Z kolei farmacja przemysłowa man związek z szeroko rozumianym sektorem gospodarczym. Absolwenci tej ścieżki edukacyjnej zajmują się przemysłem leków na masową skalę, mogą pracować we wszelkiego rodzaju jednostkach, które podejmują współpracę z innymi osobami, zatrudnionymi w przemyśle medycznym.
Okazuje się, że kariera osoby, która kończy studia farmaceutyczne, nie musi przebiegać tylko w jeden, najbardziej powszechny i standardowy sposób. Przemysł farmaceutyczny wciąż się rozwija i potrzeba w nim świadomych specjalistów, którzy dzięki swojej wiedzy będą wpływać na coraz lepszą kondycję zdrowotną społeczeństw.
Studia na kierunku farmacja w Krakowie - niestacjonarne (niestacjonarne)
Kierunki studiów w Krakowie można realizować w dwóch trybach: stacjonarnym i niestacjonarnym, dzięki czemu każdy ma możliwość wyboru najlepszej i najbardziej dopasowanej do swoich potrzeb, opcji.
Program nauczania na studiach medycznych zachowuje równowagę pomiędzy treściami teoretycznymi, a praktycznymi, co zapewnia studentom wszechstronne, wieloaspektowe wykształcenie. Tematyka zajęć będzie oscylować głównie wokół nauk ścisłych, ze szczególnym uwzględnieniem chemii i matematyki, biologicznych i oczywiście medycznych. Tak szeroki zakres kształcenia, pozwoli Ci realizować się na kilku polach jednocześnie.
Prócz zajęć obligatoryjnych, studenci będą mogli korzystać z bogatej oferty przedmiotów fakultatywnych oraz kół naukowych. Ponadto, jako student rozwiniesz swoje zdolności językowe i wzbogacisz je o znajomość specjalistycznej terminologii, co niewątpliwie wpłynie na twoje przyszłe życie zawodowe i zwiększy twoje szanse na międzynarodową karierę. Jednak aby dogłębnie poznać specyfikę zawodu farmaceuty i branżę farmaceutyczną od podszewki, konieczna będzie realizacja sześciomiesięcznego stażu w aptece, który będzie warunkiem zaliczenia studiów, a dodatkowo umożliwi Ci zdobycie cennego doświadczenia zawodowego. Wszystkie dokładne informacje związane z programem nauczania oraz praktykami studenckimi znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej uczelni.
Jakie są ceny studiów na kierunku farmacja w Krakowie?
Kierunek farmacja można realizować w dwóch trybach, stacjonarnym i niestacjonarnym. Wybór studiów zaocznych wiąże się z koniecznością uiszczenia odpowiednich opłat, których wysokość jest indywidualnie ustalana przez władze konkretnej uczelni. Ostateczna kwota jest zależna od wielu czynników wewnętrznych oraz zewnętrznych i na przestrzeni czasu może ulec zmianie. Dlatego też niezwykle istotne jest, abyś przed przystąpieniem do rekrutacji dokładnie zapoznał się z regulaminem opłat oraz wszystkimi aktualnościami dostępnymi na stronach internetowych uczelni. Ośrodki akademickie często przygotowują także szeroki wachlarz promocji i zniżek, które mogą znacząco wpłynąć na ostateczną wysokość czesnego.
Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat
rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni
klikając powyższy link "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec
zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie
prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Harmonogram rekrutacji +
Każda osoba, która rozpoczyna studia, powinna bardzo szczegółowo zapoznać się z harmonogramem rekrutacji. Obowiązuje on na każdej uczelni wyższej i obejmuje on nie tylko ostateczny termin kwalifikacji kandydatów, lecz także czas rejestracji na studia oraz czas składania niezbędnych dokumentów do dziekanatu. Szczegółowe informacje na temat harmonogramu rekrutacji znajdziesz na stronach internetowych wybranych przez siebie ośrodków akademickich.
Maturzyści na wybrane przez siebie kierunki mogą rejestrować się na ogół już na przełomie kwietnia i maja. Liczą się wyłącznie punkty, a nie kolejność zgłoszeń kandydatów. Studia na kierunku farmacja w Krakowie zaliczają się do grona prestiżowych kierunków ścisłych, mają bowiem profil chemiczny. Pierwszy etap rekrutacji zostaje na ogół zamknięty w połowie lipca, tuż po ogłoszeniu wyników z egzaminów maturalnych. To także czas składania dokumentów oraz oczekiwania na rozpoczęcie roku akademickiego w październiku.
Uczelnie w Krakowie otwierają także dodatkowe etapy w sierpniu oraz wrześniu na te kierunki studiów, na które nie wypełniły się listy podczas pierwszego etapu rekrutacji. Jeżeli twoja kandydatura została odrzucona początkowo, nie zrażaj się, ponieważ być może szansę na rozpoczęcie wymarzonych studiów dostaniesz podczas kolejnych etapów rekrutacji.
Osoby zakwalifikowane na studia muszą dostarczyć do dziekanatu zestaw podstawowych dokumentów. Pamiętaj, by nie zaniedbać tego etapu rekrutacji, ponieważ sprawi to, że zostaniesz skreślony z list osób przyjętych na studia. Każda z uczelni zestaw dokumentów ustala indywidualnie – szczegółowych wytycznych zawsze musisz szukać na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich. Muszą się znaleźć wśród nich na pewno:
świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);
Każda osoba, która chce wziąć udział w rekrutacji, musi wykonać odpowiednią opłatę rekrutacyjną. W przypadku jej niedokonania kandydatura w ogóle nie będzie mogła być rozważone. Uczelnie w Krakowie ustalają indywidualne opłaty rekrutacyjne, więc odpowiednio wcześnie zapoznaj się z tymi wytycznymi. Na ogół koszt takiej opłaty waha się od 85 do 150 zł w zależności od kierunku. Możesz jej dokonać za pośrednictwem poczty, przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych (PayU). Pamiętaj, że liczy się czas księgowania przelewu, a nie data jego wykonania, więc zrób go wcześnie, a jego potwierdzenie okaż w dziekanacie uczelni.
By dostać się na studia farmaceutyczne w Krakowie, powinieneś odpowiednio wcześnie przygotować się do rekrutacji. Liczba kandydatów na studia o tym profilu zawsze przewyższa liczbę otwartych miejsc, więc szansę na naukę mają wyłącznie najlepsi absolwenci szkół średnich. Powinieneś doskonale przygotować się z przedmiotów ścisłych, wśród których obowiązkowo znajdą się biologia oraz chemia. Dodatkowym atutem będą przedmioty takie jak matematyka, czy nawet fizyka. Nie zapominaj również o wzmożonej nauce dowolnie wybranego języka obcego nowożytnego.
Punkty, jakie otrzymają maturzyści podczas egzaminów dojrzałości, stanowią punkt wyjścia do ich przeliczenia. To, czy dany kandydat zakwalifikuje się na studia, zależy bowiem od tego, czy przedmioty, które zdawał na maturze są punktowe w procedurze rekrutacyjnej. Każdy kierunek studiów wiąże się ze zdawaniem innych przedmiotów. W przypadku kierunków ścisłych takich jak farmacja będą to oczywiście przedmioty ścisłe. Przelicznik punktów kwalifikacyjnych uwzględnia także poziom, na jakim zdawany był dany przedmiot. Maturzyści zawsze mają do wybory dwa poziomy – podstawowy oraz rozszerzony.
Prawdziwi pasjonaci nauk ścisłych, którzy w przyszłości chcieli by rozpocząć studia na kierunku farmacja w Krakowie, mogą pomyśleć o wzięciu udziału w prestiżowych olimpiadach oraz konkursach przedmiotowych. To propozycja jedynie dla najbardziej ambitnych uczniów o bardzo rozległej wiedzy. Warto podkreślić, że jest o co walczyć, ponieważ laureaci oraz finaliści stopnia centralnego znajdą się na listach osób przyjętych poza kolejnością. W przypadku studiów farmaceutycznych rozważ olimpiady takie jak:
Olimpiada Biologiczna;
Olimpiada Chemiczna;
czy Olimpiada Matematyczna.
Pamiętaj jedynie, że bycie finalistą olimpiady nie zwalnia cię z obowiązku przystąpienia do egzaminów maturalnych.
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Jakie opinie mają studia na kierunku farmacja w Krakowie?
Studia farmaceutyczne są odpowiednim kierunkiem jedynie dla tych osób, które cechuje pasja i zaangażowanie.
Alicja, studentka farmacji, mówi:
Od zawsze fascynowało mnie wytwarzanie leków recepturowych. To studia, które wybrałam ze względu na zainteresowania, które zaszczepiła we mnie nauczycielka biologii. Lekcje były niestandardowe i bardzo praktyczne. Swoje zainteresowania chciałam kontynuować podczas studiów i nie zawiodłam się. Studia farmaceutyczne w Krakowie są najlepsze!
Może zadajesz sobie pytanie, czy Kraków jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród dziesięciu publicznych i dziewięciu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują krakowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
ul. Dywizjonu 303 nr 35,
08-521 Dęblin https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJlUta6UScGEcReTNKOPAxYMchttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/36d11-wsosp-deblin.jpgLotnicza Akademia Wojskowa
ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2,
00 – 908 Warszawa 46https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ8WBAKPfKHkcRBWVI4EFdjeMhttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/113ce-wat.jpgWojskowa Akademia Techniczna w Warszawie