Masz dobrą orientację, a na mapie odnajdujesz się równie dobrze, co w terenie? Funkcjonowanie środowiska geograficznego oraz działania społeczno-ekonomiczne znajdują się w zakresie Twoich zainteresowań? W przyszłości chcesz analizować i zgłębiać zjawiska i procesy, które zachodzą w przyrodzie i życiu człowieka w skali lokalnej i globalnej?
Studia geograficzne wymagają zainteresowania geografią oraz zgłębiania informacji na temat środowiska przyrodniczego i działalności człowieka. Geografia to kierunek dla osób żądnych wiedzy i przygód, które potrafią myśleć przestrzennie. Bardzo ważna jest w tym przypadku znajomość mapy i zgłębianie informacji na temat przyrody, jej ochrony, a także terenów, które człowiek zamieszkuje. Fascynująca dziedzina nauki pozwoli Ci udać się w górskie i morskie podróże, odkryć znaczenie dobrej gleby dla rolnictwa, a także wyszukać surowce napędzające dzisiejszą gospodarkę.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku geografia możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku geografia w Katowicach realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia.Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Katowicach umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Studia geograficzne możesz realizować na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej. Uczelnie w Katowicach dbają o wysoki poziom kształcenia w zakresie najważniejszych kierunków przyrodniczych i stricte ścisłych. Kształcenie teoretyczne wspierane jest zaś praktyką zawodową i wyjazdami terenowymi, które pozwalają poznawać środowisko przyrodnicze i geograficzne.
Program kształcenia obfituje w przedmioty takie jak:
-
podstawy geodezji, topografii i kartografii
-
ewolucja Ziemi
-
gleboznawstwo i geografia gleb
-
geografia osadnictwa
-
geografia społeczna
-
teledetekcja środowiska przyrodniczego
-
planowanie i gospodarka przestrzenna
-
kierunki współczesnych badań geograficznych
-
geografia regionalna Polski – ekonomiczna, meteorologia i klimatologia
-
fizyka w naukach o Ziemi
Zajęcia odnoszą się do geograficznego podłoża nie tylko naszego kraju, ale i specyficznych uwarunkowań całej Ziemi.