Geografia - Kraków

Studia w Krakowie

geografia

Odkryj kierunek geografia w Krakowie i sprawdź, gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

15.02.2023

Geografia - studia Kraków 2023 | woj. małopolskie

Studia na kierunku Geografia w Krakowie to studia licencjackie lub magisterskiektórych program kształcenia trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata lub magistraStudia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym)

Studia na kierunku geografia w Krakowie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku geografia w Krakowie rozpocznie się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 14 lipca 2023 r. | Geografia Kraków - terminy rekrutacji >

Uczelnie

W Krakowie geografię możesz studiować w ramach kierunku na 2 uczelniach publicznychUniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (Instytut Geografii UP) oraz Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (Wydział Geografii i Geologii UJ).
 

Opis kierunku

Człowiek, niemalże od zawsze, interesował się odkrywaniem nowych lądów. Kierunek zapewnia zdobycie wiedzy zarówno z zakresu geografii fizycznej, jak i społeczno-gospodarczej. Studenci uczeni są tego, w jaki sposób przeprowadzać badania terenowe poszczególnych komponentów środowiska przyrodniczego. Absolwent potrafi przeprowadzać analizę funkcjonowania różnych systemów społeczno-gospodarczych.

Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Praca po studiach

Studia pozwalają na zdobycie kompetencji, potrzebnych do wykonywania zawodu nauczyciela. Ponadto, absolwenci kierunku posiadają odpowiednią wiedzę do pracy w instytucjach ochrony środowiska, jednostkach związanych z gospodarką przestrzenną, czy organizowaniem działalności społeczno-gospodarczej.

czytaj dalej wszystko o Geografia - Kraków

Zobacz, na jakich uczelniach w Krakowie jest kierunek GEOGRAFIA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Geografia stopień: (II), czas trwania: 2 lata
tryb: stacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek geografia w Krakowie?

Podejmując jakiekolwiek studia w Krakowie, powinieneś brać pod uwagę, że kandydatów może być więcej niż dostępnych miejsc na danej uczelni. Dlatego kandydaci na geografię powinni przygotować się do zdawania matematyki, języka angielskiego, jezyka polskiego oraz geografii na egzaminie maturalnym, najlepiej na poziomie rozszerzonym.

Jako że procedury rekrutacyjne mogą się różnić w zależności od wybranej uczelni, a także ulegać pewnym zmianom, zapoznaj się ze stroną internetową wybranej placówki.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Geografia w Krakowie

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU GEOGRAFIA?

 

Geografia jest kierunkiem, który można rozpocząć na wielu polskich uczelniach. Rozpowszechnienie zainteresowania tą dziedziną wiedzy wynika z niesłabnącego zapotrzebowania rynku pracy oraz, przede wszystkim, zainteresowania samych świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich. Wielu z nich marzy o podróżach oraz pracy związanej z organizowaniem wycieczek klientom. Między innymi dla takich osób Geografia z pewnością okaże się strzałem w dziesiątkę. Sprawdź, które uczelnie w Krakowie oferują możliwość podjęcia tego kierunku, aby dokonać najlepszej z możliwych decyzji.

Studia geograficzne można nazwać mianem uniwersalnych, ponieważ pozyskana w trakcie nauki wiedza i umiejętności znajdują praktyczne zastosowanie nie tylko w pracy zawodowej, ale również w codziennym życiu – rozumienie zjawisk geograficznych oraz znajomość rozmieszczenia poszczególnych atrakcji przyrodniczych na mapie świata jest nieocenione na przykład podczas planowania wycieczki. Mimo wszystko, aplikację na Geografię w Krakowie warto dobrze przemyśleć, aby uniknąć ewentualnych rozczarowań, wynikających z niedopasowania aspiracji i uzdolnień do charakteru kształcenia. Możesz zadać sobie pytanie: w związku z tym jaki kandydat ma największe szanse na odniesienie sukcesu na tym kierunku?

Przede wszystkim lubiący geografię w szkole. Dokładna znajomość zagadnień z tych dziedziny nie tylko pomoże w procesie rekrutacyjnym, a dokładniej na egzaminie maturalnym, ale również ułatwi start podczas edukacji na studiach. Ponadto cenne okaże się zainteresowanie ekonomią, polityką i światową gospodarką, a także chęć związania swojej przyszłości z branżą geograficzną. Posiadając taki zestaw cech nie powinieneś się dłużej wahać – Geografia to prawdopodobnie kierunek dla ciebie!

 

Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku geografia możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)

 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku geografia w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.

Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Program studiów i przedmioty

Geograficzne kierunki studiów w Krakowie zapewniają studentom zrozumienie podstawowych procesów gospodarczych, mających miejsce na całym świecie, identyfikowania politycznych rejonów konfliktowych i opisywania skutków globalizacji, jako student nauczysz się również określania wpływu przemysłowej działalności człowieka na zjawiska geologiczne, poznasz również wpływ geologii na życie ludzkie. Geografia uposaży cię w szeroką wiedzę na temat:

 • rozmieszczenia zbiorników wodnych na mapie świata
 • zależności pomiędzy ukształtowaniem terenu, a biologicznymi aspektami funkcjonowania organizmów żywych
 • fizycznych i chemicznych powiązań geograficznych

Ile trwają studia na kierunku geografia w Krakowie?

Studia na kierunku Geografia w Krakowie, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Geografia w Krakowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU GEOGRAFIA?

Przed absolwentami Geografii czeka szansa na wybór najodpowiedniejszej opcji zawodowej spośród dość szerokiego spektrum dostępnych opcji. Jeżeli cenisz sobie kontakt z drugim człowiekiem, a przekazywanie posiadanej wiedzy to dla ciebie przyjemność, możesz rozważyć pracę w:

 • szkołach
 • uczelniach wyższych lub innych placówkach oświatowych
 • biurach podróży na stanowisku sprzedawcy wycieczek lub przewodnika

 

Absolwenci Geografii mogą również liczyć na zatrudnienie w instytucjach zajmujących się ochroną środowiska oraz administracji publicznej.

Gdzie studiować na kierunku geografia w Krakowie?

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Uczelnie na których można studiować kierunek geografia w Krakowie

czytaj dalej uczelnie w Krakowie

Uczelnie w Krakowie - kierunek geografia:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (Wydział Geografii i Geologii UJ) stacjonarne studia II stopnia więcej
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (Instytut Geografii) stacjonarne, niestacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed procesem rekrutacji na studia na kierunku Geografia w Krakowie?

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Geografia Kraków studia i stopnia

Geografia Kraków studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Geografia Kraków studia stacjonarne

Geografia Kraków studia niestacjonarne

Kierunki geograficzne w Krakowie

19 Uczelni w Krakowie

Może zadajesz sobie pytanie, czy Kraków jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród dziesięciu publicznych i dziewięciu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują krakowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Krakowie 

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2023

 

 

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • Łódź https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/09650-akademia-sztuk-pieknych-w-L.jpg Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
 • al. 29 listopada 46, Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJs1jZtnxZFkcRIL31oU9pRng https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/d5c56-ur-krakow.jpg Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
 • ul. Sucharskiego 2,, 35-225 Rzeszów https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=wsiz+rzeszow https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/dadcc-wsiz-rzeszow.jpg Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie
 • Dzień Otwarty https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/9b9a6-politechnika-gdanska.jpg Politechnika Gdańska
 • ul.Paca 37, , 04 - 386 Warszawa https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJQ3hXJMfNHkcREEMR9HcXsPk https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/dac53-viamoda-kierunki.jpg VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
 • ul. Kielecka 7, w Gdyni https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJv_d6MC2n_UYRoXqg1kicRPI https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/b1ca3-wsaib-gdynia-gdansk.jpg Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni