Studia historyczne Poznań

Studia historyczne Poznań

Studia historyczne Poznań

Największy wybór studiów

historycznych w Poznaniu

Odkryj kierunki historyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Studia historyczne Poznań | woj. wielkopolskie

Instytut Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powstał w 1956 roku, kontynuując działalność dawniejszych katedr historycznych powstałych jeszcze w XIX wieku. Wieloletnia historia wydziału ukształtowała współczesną, silną, jednostkę naukową, której badania są cenione na całym świecie. Ucząc się historii, uczymy się siebie, poznajemy sposób myślenia przodków, kształtując tym samym nasze spojrzenie na świat. Rozumiejąc czynniki przyczynowo-skutkowego układu dziejów, zdobywamy cenną wiedzę o życiu ludzkim. Historia należy do nauk humanistycznych, zbieranie danych z dawniejszych lat towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Historia jest jedną z najstarszych dziedzin wiedzy.

Bazuje na opowieściach o wydarzeniach z życia jednostek, jak i całych społeczności. W dużej mierze opiera się na mitach i legendach scalających całe pokolenia. Historia ma wiele twarzy - zajmuje się sztuką, literaturą, myślą i kulturą polityczną, jak i muzyką czy archeologią, gromadząc przedmioty z dawnych lat. Świadomośc historyczna jest świadomością życia. Dzięki nauce historii rozumiemy skąd przybyliśmy, kim jesteśmy, a nawet i dokąd zmierzamy. Historia wyznacza nasze cele, jak i przestrzega przed popełnieniem tych samych błędów. Historia jest również prowokatorką, bowiem lubi zataczać koła i prowadzić nas w te same miejsca.

Studia historyczne w Poznaniu, na wydziale o dalekich tradycjach myślowych, to czysta przyjemność poznawania dziejów. Studia historyczne mogą was wciągnąć na wieki i nie wypuścić. To propozycja kształcenia dla ciekawskich, dla dociekliwych i dla cierpliwych osób. Zadając jedno pytanie, otwiera się kolejne i tak … do końca swoich dni, będziecie szukać odpowiedzi na kluczowe pytania historyczne. Studia historyczne pokażą Wam, jak wiele zmiennych działa w świecie.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W POZNANIU SĄ STUDIA HISTORYCZNE

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

KIERUNKI HISTORYCZNE W POZNANIU

Rekrutacja i wymagania na studia historyczne w Poznaniu

Porządnie zdana matura z historii albo wiedzy o społeczeństwie, jak i geografii, a także języka polskiego i obcego da Wam upragniony wstęp na studia historyczne w Poznaniu.

Na kierunku tym obowiązuje oczywiście konkurs świadectw, który wyłoni z grona maturzystów, najzdolniejszych przyszłych historyków. Dlatego postawcie na maturę i dobrze się do niej przygotujcie. Zadbajcie również o wynik z matematyki. Choć nie jest ona kluczowym wynikiem w rekrutacji, to w trudnej sytuacji za pewne Wam pomoże. W historii umiejętności liczenia bardzo się przydaje.

szczegółowe wymagania na uczelniach

STUDIA HISTORYCZNE W POZNANIU - PODYPLOMOWE

Praca po studiach historycznych

Co ciekawe, większość wysokich urzędników państwowych, pełniących najważniejsze role, takie jak prezydent czy premier to właśnie wykształceni historycy. Skąd taki zbieg okoliczności? No właśnie - historia uczy nas myślenia, przewidywania, strategicznego rozwiązywania problemów, dlatego wiedza i umiejętności historyka ułatwiają prowadzenie ważnych funkcji państwowych.

Historycy to politycy, myśliciele, opiniodawcy, pisarze, jak i publicyści. Część absolwentów historii zdobywa zatrudnienie w instytucjach państwowych i samorządowych, podobnych do IPNu, czy w muzeach, organizując liczne wystawy, dbając o eksponaty. Osoby, które ukończyły archeologię czy archiwistykę niejednokrotnie zawiązują grupy badawcze poszukując ukrytych skarbów, realizując trudne projekty badawcze, zmieniają swoimi odkryciami bieg historii. Absolwenci studiów historycznych to pracownicy domów kultury, jak i nauczyciele.

Dzięki licznym kompetencjom do analizy danych, coraz częściej możemy spotkać historyków w korporacjach - zbierają oni dane, analizują, archiwizują, wyciągają z nich wnioski, wspierając tym samym procesy planowania i rozwoju firm. Kompetencje historyka nie dotyczą więc tylko i wyłącznie przeszłości, można śmiało zmieniać nimi przyszłość. Istnieje jeszcze jedna, ważna droga zawodowa w świecie historii, mianowicie - droga naukowa. Najzdolniejsi uczestnicy studiów historycznych pozostają na uczelniach, rozwiązując zagadki historii Polski, jak i świata. Historycy to myśliciele, może dlatego tak wielu z nich zajmuje ważne stanowiska w świecie? 

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)