Studia historyczne Poznań

Studia historyczne Poznań

Studia historyczne Poznań

Największy wybór studiów

historycznych w Poznaniu

Odkryj kierunki historyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia historyczne Poznań | woj. wielkopolskie

Studia z historyczne w Poznaniu to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

STUDIA HISTORYCZNE W POZNANIU - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Typ studiów
Tryb studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Typ studiów Tryb studiów
Historia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Historia sztuki stacjonarne I stopnia, II stopnia
Humanistyka w szkole - polonistyczno-historyczne studia nauczycielskie stacjonarne I stopnia
Liberal arts and sciences stacjonarne I stopnia
Ochrona dóbr kultury stacjonarne I stopnia, II stopnia
Wschodoznawstwo stacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Poznaniu są studia historyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI HISTORYCZNE W POZNANIU

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia historyczne w Poznaniu

Porządnie zdana matura z historii albo wiedzy o społeczeństwie, jak i geografii, a także języka polskiego i obcego da Wam upragniony wstęp na studia historyczne w Poznaniu.

Na kierunku tym obowiązuje oczywiście konkurs świadectw, który wyłoni z grona maturzystów, najzdolniejszych przyszłych historyków. Dlatego postawcie na maturę i dobrze się do niej przygotujcie. Zadbajcie również o wynik z matematyki. Choć nie jest ona kluczowym wynikiem w rekrutacji, to w trudnej sytuacji za pewne Wam pomoże. W historii umiejętności liczenia bardzo się przydaje.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

KIERUNKI HISTORYCZNE W POZNANIU

STUDIA HISTORYCZNE W POZNANIU - PODYPLOMOWE

Jak wyglądają studia historyczne w Poznaniu?

Instytut Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powstał w 1956 roku, kontynuując działalność dawniejszych katedr historycznych powstałych jeszcze w XIX wieku. Wieloletnia historia wydziału ukształtowała współczesną, silną, jednostkę naukową, której badania są cenione na całym świecie.

Ucząc się historii, uczymy się siebie, poznajemy sposób myślenia przodków, kształtując tym samym nasze spojrzenie na świat. Rozumiejąc czynniki przyczynowo-skutkowego układu dziejów, zdobywamy cenną wiedzę o życiu ludzkim. Historia należy do nauk humanistycznych, zbieranie danych z dawniejszych lat towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Historia jest jedną z najstarszych dziedzin wiedzy.

Bazuje na opowieściach o wydarzeniach z życia jednostek, jak i całych społeczności. W dużej mierze opiera się na mitach i legendach scalających całe pokolenia. Historia ma wiele twarzy - zajmuje się sztuką, literaturą, myślą i kulturą polityczną, jak i muzyką czy archeologią, gromadząc przedmioty z dawnych lat.

Świadomośc historyczna jest świadomością życia. Dzięki nauce historii rozumiemy skąd przybyliśmy, kim jesteśmy, a nawet i dokąd zmierzamy. Historia wyznacza nasze cele, jak i przestrzega przed popełnieniem tych samych błędów. Historia jest również prowokatorką, bowiem lubi zataczać koła i prowadzić nas w te same miejsca.

Studia historyczne w Poznaniu, na wydziale o dalekich tradycjach myślowych, to czysta przyjemność poznawania dziejów. Studia historyczne mogą was wciągnąć na wieki i nie wypuścić. To propozycja kształcenia dla ciekawskich, dla dociekliwych i dla cierpliwych osób. Zadając jedno pytanie, otwiera się kolejne i tak … do końca swoich dni, będziecie szukać odpowiedzi na kluczowe pytania historyczne. Studia historyczne pokażą Wam, jak wiele zmiennych działa w świecie.

 

Studia historyczne w Poznaniu możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Kształcenie na studiach historycznych rozpoczniesz od studiów licencjackich pierwszego stopnia. Będą one złożone z sześciu semestrów wypełnionych po brzegi przedmiotami kierunkowymi, co w praktyce oznacza, że na zdobycie tytułu licencjata poświęcisz trzy lata.

Edukację możesz kontynuować na studiach magisterskich drugiego stopnia, trwających dwa lata lub zdecydować się na wybór studiów podyplomowych, które będą doskonałą opcją dla osób, które na przykład chciałyby kontynuować kształcenie na kierunku o innym charakterze niż dotychczas ukończony.

Historyczne kierunki studiów w Poznaniu są możliwe do podjęcia w ramach trybu stacjonarnego i zaocznego. Pierwsza z opcji pozwoli ci na zdobywanie wiedzy i umiejętności w sposób regularny i systematyczny podczas pięciu dni roboczych każdego tygodnia.

Osoby, które z jakichś powodów wolałyby kształcić się w weekendy, zdecydują się na wybór historycznego kierunku w trybie niestacjonarnym, zwanym również zaocznym. W takim przypadku dokładnie zapoznaj się z ofertą kształcenia Poznańskiej uczelni – w końcu nie wszystkie kierunki historyczne możesz rozpocząć w trybie niestacjonarnym.

czytaj dalej studia w Poznaniu

 

Kierunki studiów historycznych w Poznaniu

Długoletnia tradycja akademicka kierunków historycznych sprawia, że są one bardzo popularne i chętnie podejmowane przez osoby zainteresowane szeroko rozumianą przeszłością. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, będący obecnie jedyną uczelnią wyższą, na której istnieje możliwość rozpoczęcia bądź kontynuowania wybranych kierunków historycznych, dba o wysoką jakość kształcenia zarówno na studiach pierwszego, jak i drugiego stopnia, w trybie stacjonarnym oraz zaocznym. Każdy z kierunków oferuje różny program kształcenia oraz idące za nim perspektywy zawodowe.

Na prestiżowym UAMie możesz studiować ciekawą archiwistykę i zarządzanie dokumentacją, zainteresowani dorobkiem kulturowym przeszłości podejmą kształcenie na ochronie dóbr kultury. To tylko niektóre z wielu atrakcyjnych kierunków historycznych, które możesz podjąć w Poznaniu.

 

Popularne kierunki studiów historycznych

 • Historia
 • Historia sztuki
 • Ochrona dóbr kultury
 • Wschodoznawstwo
 • Liberal arts and sciences

kierunki studiów w Poznaniu

 

Gdzie studiować kierunki historyczne w Poznaniu?

Jeśli wybierzesz kształcenie na przynajmniej jednym kierunku historycznym w Poznaniu, musisz mieć świadomość, że nie wszystkie tamtejsze uczelnie wyższe stwarzają możliwość edukacji właśnie w tym obszarze.

Takie kierunki, jak historię, archeologię, czy unikalne liberal arts and sciences podejmiesz na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – szkole wyższej, której jakość kształcenia jest jedną z najwyższych w Polsce. Właśnie tutaj rozpoczniesz bądź kontynuujesz swoją przygodę z edukacją w trybie stacjonarnym, zaocznym, wybierzesz jeden z atrakcyjnych kierunków podyplomowych, a następnie rozważysz szeroki wachlarz staży oraz płatnych praktyk zawodowych.

Możliwość podjęcia studiów historycznych wyłącznie na jednej poznańskiej uczelni może stanowić ogromny atut, zwłaszcza dla osób wybrednych i gubiących się wśród gąszczu szerokich alternatyw w tym obszarze. Wybierając Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wybierasz przygotowanie zawodowe na najwyższym poziomie, niezależnie od charakteru kierunku, na który się zdecydujesz.

 

Uczelnia na której można studiować kierunki historyczne w Poznaniu

 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

czytaj dalej uczelnie w Poznaniu

 
Jakie kierunki historyczne w Poznaniu wybrać, aby mieć dobrą pracę?

Większość młodych osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze szkolnictwem wyższym lub myślą o jej kontynuowaniu, marzy o dobrze płatnej pracy, której charakter będzie spójny z ich zainteresowaniami.

Dlatego tak ważny jest właściwy wybór ścieżki kształcenia – w końcu dzięki konkretnemu kierunkowi studiów zostaniesz wyposażony w zestaw kompetencji niezbędnych do podjęcia pracy w zawodzie. Zatem jak wybrać studia historyczne, aby mieć dobrą pracę? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem zależy od indywidualnych cech potencjalnego kandydata.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej

 • Archeolog
 • Historyk
 • Historyk sztuki
 • Archiwista
 • Nauczyciel
 • Wykładowca akademicki
 • Badacz historii
 • Pracownik muzeów, domów kultury, teatrów i oper

 

Poznawanie najważniejszych wydarzeń i nazwisk, które na zawsze wpisały się na karty historii, skutkuje nie tylko znacznym pogłębieniem ogólnej wiedzy na temat otaczającego świata, przyczyn zaistnienia niektórych zjawisk społecznych i ukształtowania wzorców kulturowych danej społeczności, ale również może zaprocentować znalezieniem stabilnej i dobrze płatnej pracy w zawodzie.

Jeżeli ukończysz kierunki historyczne, będziesz mógł zająć się pracą w takich obiektach, jak muzea, teatry czy opery, gdzie odpowiednio dobierzesz scenografię do przedstawianych wydarzeń historycznych, zajmiesz się wykładaniem wybranych przedmiotów historycznych na uczelniach wyższych, zwiążesz karierę z nauczaniem w szkołach lub podejmiesz terenowe prace archeologiczne, szukając materialnych przejawów historycznej działalności człowieka.

Jak sam widzisz, wachlarz możliwości zawodowych, które możesz rozważyć posiadając kompetencje z zakresu nauk historycznych, jest bardzo szeroki. Przyszli oraz aktualni studenci powinni mieć na uwadze fakt, że zawód wykonywany z pasją niesie za sobą nie tylko zadowalające dochody, ale również codzienną radość. Dlatego zadbaj o przemyślany wybór konkretnego kierunku historycznego w Poznaniu, rozważając uprzednio posiadane predyspozycje i mocne strony oraz zapoznając się z programem wybranego kierunku.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Poznaniu?

Chociaż bardzo wiele osób zastanawia się, jak wybrać uczelnię wyższą w Poznaniu, aby otrzymać wykształcenie o pożądanym charakterze, to przyszli kandydaci na wybrane kierunki historyczne nie będą borykali się z podobnym dylematem – jedyną poznańską uczelnią, która posiada w swojej ofercie programowej kierunki historyczne, jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

Jest to uczelnia z długoletnią tradycją akademicką, a jej absolwenci nie narzekają na wąskie możliwości zawodowe. Wysoka jakość kształcenia, bogata oferta programowa, możliwość podjęcia atrakcyjnych staży i praktyk to tylko niektóre czynniki wyróżniające UAM spośród innych polskich uczelni.

Zatem jeżeli zależy ci na uzyskaniu pragmatycznych kompetencji z obszaru wybranych dziedzin historycznych, położenie Uniwersytetu na mapie Poznania odpowiada twoim oczekiwaniom, a ponadto jesteś osobą ambitną i głodną wiedzy, nie wahaj się dłużej i aplikuj na kierunki historyczne w Poznaniu!

czytaj dalej jak wybrać uczelnię
 
Czy warto iść na studia historyczne w Poznaniu?

Nie od dziś wiadomo, że współczesność została ukształtowana przez przemiany społeczno-ekonomiczne, gospodarcze, liczne konflikty zbrojne oraz inne wydarzenia mające miejsce na przestrzeni ostatnich kilkuset lat.

Podczas gdy jedni z uwagą śledzą interesujące ich fakty historyczne w sposób amatorski, korzystając z szeroko dostępnych źródeł historycznych, inni decydują się na podjęcie kształcenia w ramach historycznych studiów wyższych, aby brać udział w licznych wykładach i zajęciach, prowadzonych przez wykwalifikowanych, doświadczonych historyków i badaczy dziedzin pokrewnych.

Zatem czy warto iść na studia historyczne w Poznaniu? Tak, jeżeli jesteś żywo zainteresowany historią swojego kraju oraz największych światowych mocarstw, określasz siebie jako urodzonego humanistę, który bez trudu opanowuje pamięciową wiedzę na temat dat, chronologii oraz nazwisk najwybitniejszych postaci historycznych, marzysz o związaniu przyszłości zawodowej z jedną z dziedzin historycznych, a Poznań jest miastem, w którym chciałbyś zdobywać wymarzone wykształcenie wyższe.

Jak już zapewne wiesz, rozmaite kierunki historyczne w Poznaniu są zawarte w programie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Uczelnia ta cieszy się nieposzlakowaną opinią wśród kandydatów, aktualnych studentów oraz absolwentów, ze względu na wysoką jakość prezentowanych treści dydaktycznych. Nie warto zapominać o tym, że czas studiów to nie tylko intensywna nauka w murach uczelni i w zaciszu domowym, ale również chwile odprężenia i regeneracji, pozwalającej na kontynuowanie zdobywania wiedzy z dużym zaangażowaniem.

Na mapie Poznania bez trudu odnajdziesz ogromną liczbę miejsc, które zapewnią ci rozrywkę intelektualną, zapoznają z kulturą regionu oraz pozwolą na chwilę wytchnienia podczas zakupów. Poznań tętni życiem, oferując młodym ludziom różnorodne formy rozrywki, a także wiele dobrze płatnych i stabilnych możliwości zawodowych, wiele ofert interesujących staży i praktyk czy szans na dalszy rozwój intelektualny w niemal każdym obszarze nauki.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach historycznych

Co ciekawe, większość wysokich urzędników państwowych, pełniących najważniejsze role, takie jak prezydent czy premier to właśnie wykształceni historycy. Skąd taki zbieg okoliczności? No właśnie - historia uczy nas myślenia, przewidywania, strategicznego rozwiązywania problemów, dlatego wiedza i umiejętności historyka ułatwiają prowadzenie ważnych funkcji państwowych.

Historycy to politycy, myśliciele, opiniodawcy, pisarze, jak i publicyści. Część absolwentów historii zdobywa zatrudnienie w instytucjach państwowych i samorządowych, podobnych do IPNu, czy w muzeach, organizując liczne wystawy, dbając o eksponaty. Osoby, które ukończyły archeologię czy archiwistykę niejednokrotnie zawiązują grupy badawcze poszukując ukrytych skarbów, realizując trudne projekty badawcze, zmieniają swoimi odkryciami bieg historii. Absolwenci studiów historycznych to pracownicy domów kultury, jak i nauczyciele.

Dzięki licznym kompetencjom do analizy danych, coraz częściej możemy spotkać historyków w korporacjach - zbierają oni dane, analizują, archiwizują, wyciągają z nich wnioski, wspierając tym samym procesy planowania i rozwoju firm. Kompetencje historyka nie dotyczą więc tylko i wyłącznie przeszłości, można śmiało zmieniać nimi przyszłość.

Istnieje jeszcze jedna, ważna droga zawodowa w świecie historii, mianowicie - droga naukowa. Najzdolniejsi uczestnicy studiów historycznych pozostają na uczelniach, rozwiązując zagadki historii Polski, jak i świata. Historycy to myśliciele, może dlatego tak wielu z nich zajmuje ważne stanowiska w świecie?

POPULARNE KIERUNKI W POZNANIU POLECANE DLA CIEBIE

 



TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)