Publiczne uczelnie i szkoły wyższe w Rzeszowie
Na terenie Rzeszowa funkcjonują 2 uczelnie publiczne, które kształcą w zakresie nauk humanistycznych, inżynieryjno - technicznych, medycznych i nauk o zdrowiu, społecznych, ścisłych i przyrodniczych, sztuki oraz teologii.
Po maturze szalenie istotnym wyborem jest ten, dotyczący uczelni i kierunku studiów. Powinien być to bardzo przemyślany proces. Przede wszystkim należy skupić się na tych uczelniach, które oferują interesujące was kierunki studiów. Warto również zwrócić uwagę na miasto, w którym znajduje się dana uczelnia – tutaj ważne są koszty życia, odległość od domu rodzinnego, ale też połączenia komunikacyjne oraz późniejsza możliwość zatrudnienia.
Warto poszukać w internecie opinii na temat danej uczelni, a także sprawdzić, jak wysoko znajduje się na liście różnego rodzaju rankingów. Nie bez znaczenia jest również to, czy zdecydujecie się podjąć naukę na uczelni publicznej, czy prywatnej. W poniższym artykule wytłumaczymy, na czym dokładnie polega różnica między nimi. Poznacie też wady i zalety uczelni państwowych.
Ci z was, którzy zamierzają studiować w Rzeszowie (lub wahają się między tym miastem a innymi) będą mogli zorientować się, ile jest tam uczelni oraz jakie są koszty studiowania w tym mieście.
Ile jest w Rzeszowie uczelni publicznych
Z racji tego, że Rzeszów nie jest dużym miastem – funkcjonują tam jedynie dwie uczelnie publiczne: Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza oraz Uniwersytet Rzeszowski. Na Politechnice Rzeszowskiej jest 37 kierunków studiów (pierwszego oraz drugiego stopnia), natomiast na Uniwersytecie Rzeszowskim jest większy wybór – studenci mogą wybrać spośród 68 kierunków (pierwszego i drugiego stopnia, a także jednolitych magisterskich).
Studenci na tych dwóch uczelniach mogą kształcić się z zakresu nauk humanistycznych, inżynieryjno-technicznych, medycznych i nauk o zdrowiu, społecznych, ścisłych i przyrodniczych, sztuki oraz teologii.
Rzeszów jest miastem opanowanym przez młodych ludzi. Jak wynika z badań Eurostatu, jest liderem w Europie pod względem liczby studentów. Na 1000 mieszkańców przypada ich aż 353. Miasto to oferuje młodym ludziom możliwość rozwinięcia swoich pasji i zainteresowań, co więcej – jest uznawane za jedno z najbezpieczniejszych miast w naszym kraju.
Czym się różnią uczelnie publiczne od niepublicznych
Uczelnia publiczna jest utworzona przez państwo, a reprezentowana przez właściwy organ władzy lub administracji publicznej. Najważniejszą różnicą między uczelnią publiczną a niepubliczną jest to, że pierwsza z nich jest całkowicie bezpłatna, a więc za pobieranie nauki na niej nie trzeba płacić (w odróżnieniu od uczelni niepublicznej). Wniesienie opłat obowiązuje jedynie studentów, którzy wybrali naukę w trybie zaocznym.
Uczelnie publiczne posiadają wieloletnią tradycję, jednak uczelnie prywatne zapewniają indywidualne nastawienie studenta, a co za tym idzie – też często wyższy komfort studiowania.
Ile kosztują studia niestacjonarne na uczelniach publicznych w Rzeszowie
Czesne na popularnych kierunkach studiów niestacjonarnych na uczelniach publicznych w Rzeszowie wynosi od 3300 zł do 36000 zł za I rok studiów (2 semestry).
Studia stacjonarne są bezpłatne na uczelniach państwowych (w odróżnieniu od uczelni prywatnych). Student ma obowiązek, by uiszczać czesne na uczelniach publicznych jedynie w sytuacji, gdy zdecyduje się pobierać naukę w trybie niestacjonarnym. Takie opłaty są bardzo różne i zależą od wielu czynników – przede wszystkim od konkretnej uczelni, a także wybranego przez siebie kierunku studiów. Czasami taka różnica na przestrzeni roku może wynosić nawet kilka tysięcy.
Ceny za I rok studiów niestacjonarnych na uczelniach publicznych w Rzeszowie 2023/2024
Wady i zalety studiowania na uczelni publicznej
Z roku na rok uczelnie prywatne stają się coraz większym konkurentem dla uczelni państwowych. Głównym powodem jest to, że to właśnie na nich jest więcej kierunków nastawionych na praktykę i przygotowujących studentów do podjęcia pracy po skończeniu nauki. To więc możemy uznać za pierwszą wadę uczelni publicznych.
Kolejna to chaos, który często na nich panuje. To z kolei wynika z dużej liczby studentów. Minusem jest także brak indywidualnego podejścia do każdego studenta i nieprzykładanie zbyt dużej wagi do komfortu studiowania młodych ludzi. Mowa tu między innymi o niepraktycznych planach zajęć, co często uniemożliwia studentom na przykład podjęcie pracy, którą mogliby łączyć ze studiami w trybie stacjonarnym.
Zaletą jest to, że uczelnia publiczna, czyli utworzona przez państwo, nie pobiera od studentów opłat. Naukę na niej może więc podjąć każda chętna osoba, która ma możliwość pochwalenia się świadectwem dojrzałości. Plusem jest także duża dostępność akademików, z których mogą korzystać studenci oraz bibliotek, a także możliwość uczestniczenia w ciekawych projektach dofinansowywanych ze środków Unii Europejskiej, w ramach których studenci mają możliwość, by rozwijać swoje pasje.
Jak dostać się na uczelnię publiczną bez matury?
Kiedyś oczywiste było, że bez zdania matury nie można było się dostać na studia. Jednak wiele się zmieniło i teraz studiowanie bez uzyskania wcześniej świadectwa maturalnego wcale nie jest tak abstrakcyjne, jak mogłoby się wydawać. Nawet jeżeli uczeń nie zdał matury – wcale nie musi rezygnować ze swoich marzeń o nauce na uczelni wyższej.
Pewnie wiele osób zastanawia się, w jaki sposób jest to możliwe. Otóż niektóre z uczelni (zazwyczaj dzieje się to na uczelniach niepublicznych, jednak warto sprawdzić, czy taka opcja jest również możliwa na uczelni państwowej, którą chcielibyście wybrać) dają możliwość studiowania jako "wolny słuchacz". Dzięki temu młody człowiek nie traci roku, a także zapału i motywacji. Żeby jednak kontynuować naukę na drugim roku studiów, musi on pomyślnie zdać maturę w najbliższym możliwym terminie.
Taka opcja nie jest jednak możliwa na wszystkich uczelniach ze względu na obowiązujące w Polsce prawo. Ustawa "prawo o szkolnictwie wyższym" mówi bowiem o tym, że studentem może być tylko osoba, która zdała maturę. Z tego właśnie względu osoba bez matury jest wolnym słuchaczem, a nie pełnoprawnym studentem.
Zobacz także
uczelnie niepubliczne w Rzeszowie
wszystkie uczelnie w Rzeszowie
Uczelnie publiczne w Rzeszowie - rekrutacja 2025/2026:
Popularne kierunki na uczelniach publicznych w Rzeszowie:
Wykaz uczelni publicznych w Rzeszowie