Studia historyczne Kraków

Studia historyczne Kraków

Studia historyczne Kraków

Największy wybór studiów

historycznych w Krakowie

Odkryj kierunki historyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia historyczne Kraków | woj. małopolskie

Studia z historyczne w Krakowie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

zobacz, na jakich uczelniach w Krakowie są Studia historyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI HISTORYCZNE W KRAKOWIE

SORTOWANIE:

KIERUNKI HISTORYCZNE W KRAKOWIE

Rekrutacja i wymagania na studia historyczne w Krakowie

Aby dostać się na studia historyczne należy przystąpić do egzaminu maturalnego i zgłosić się do konkursu świadectw organizowanego w ramach rekrutacji na studia. Na maturze najlepiej wybrać historię rozszerzoną, język polski oraz język obcy i wiedzę o społeczeństwie.

Taki zestaw praktycznie gwarantuje Wam przyjęcie na studia. Cenionym przedmiotem w ramach konkursu jest również geografia, którą można podbić swój próg punktowy.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

STUDIA HISTORYCZNE W KRAKOWIE - PODYPLOMOWE

Jak wyglądają studia historyczne w Krakowie?

Podjęcie studiów historycznych w Krakowie może okazać się świetnym rozwiązaniem! Kraków to miasto żywej historii, w którym smok Wawelski snuje swoje współczesne opowieści. To miasto, w którym wydarzyło się tak wiele, że studia historyczne z samego faktu, że odbywają się w Krakowie, są na nobilitowanym miejscu. Kraków idealnie nadaje się do podróży w przestrzeń historyczną.

Największe uczelnie państwowe prowadzą studia historyczne na tradycyjnych kierunkach kształcenia, ale robią to nie w tak tradycyjny sposób jakby się wydawało - nie bazują bowiem na stereotypowej pamięciówce - datach do zapamiętania, a na myśleniu o historii jako o linie pięknie wiążącej wydarzenia.

Historyk, jak i adept studiów historycznych, powinien przede wszystkim wykazać się umiejętnością logicznego myślenia. Wiązanie wątków w całość ma na celu stworzenie pełnej opowieści historycznej, z jakiej wypływa morał.

Dzięki takiemu podejściu do nauk historycznych, historia jako matka narracji, jest dziś bardzo pożyteczna - przestrzega, przewiduje, potrafi zahamować szkodliwe procesy społeczne. Historycy muszą bardzo dobrze rozumieć innych, cechować się dużą empatią, niezbędną do zdobywania informacji i wykorzystywania ich do zrozumienia dziejów.

Nie bez przyczyny mówimy, że historia to nasza nauczycielka życia, nadaje ona bowiem sens naszym działaniom, motywuje nas do życia, sprawia, że świat staje się nam przyjazny i bliski. A wszystko to dzięki umiejętnościom gromadzenia danych i ich analizie! Czyż to nie magiczne wręcz zadanie dla historyków? By z kilku strzępków danych stworzyć całą spójną, ciekawą i mądrą opowieść?

 

Studia historyczne w Krakowie możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Kierunki historyczne z pewnością wybierane są przez pasjonatów, którzy swoje zainteresowanie historią i kulturą chcą wykorzystać w życiu zawodowym. W Krakowie znajdziesz wiele propozycji studiów tego typu, a poszczególne z nich możesz realizować zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu.

Stopień pierwszy to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Studia drugiego stopnia stanowią uzupełnienie dla zdobywanej na pierwszym stopniu wiedzy, a trwają dwa lata i kończą się egzaminem magisterskim. Uczelnie w Krakowie przygotowują także bogatą ofertę studiów podyplomowych, które umożliwiają zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Kierunki podyplomowe realizowane są w trybie niestacjonarnym w trakcie dwóch semestrów. W ten sposób możesz studiować, chociażby historię i wiedzę o społeczeństwie bądź studia literacko-artystyczne.

Poszczególne kierunki możesz studiować stacjonarnie lub niestacjonarnie. Kształcenie na studiach dziennych odbywa się od poniedziałku do piątku, natomiast na studiach zaocznych w weekendy. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie wybranej uczelni.

czytaj dalej studia w Krakowie

 

Kierunki studiów historycznych w Krakowie

Kraków jest jednym z najpiękniejszych polskich miast, a odznacza się bogatą historią i kulturą. Na najpopularniejszych i największych zarazem państwowych uczelniach odkryjesz bardzo wiele kierunków studiów, które idealnie wpiszą się w kategorię studiów historycznych. Wśród nich znajdziesz z pewnością historię, historię sztuki i archeologię, ale tak naprawdę jest to dopiero zaczątek oferty.

Do kierunków historycznych zaliczyć możemy z pewnością studia kulturowe jak kulturoznawstwo, etologię i antropologię kulturową, ochronę dóbr kulturowych, turystykę historyczną i dziedzictwo kulturowe, a nawet judaistykę.

Jak widzisz interdyscyplinarny charakter kształcenia, pozwala łączyć różnego typu dziedziny, a dzięki temu zdobywać różnorodne umiejętności, szczególnie potrzebne do pracy w zawodzie.

Krakowskie uczelnie prowadzą zajęcia w języku polskim, ale w ofercie znajdziesz także kierunki realizowane w języku angielskim, jak studies in central and eastern europe: histories, cultures and societies. Z pewnością otworzy Cię to na działanie na rynku międzynarodowym.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów historycznych:

 • archeologia
 • etnologia i antropologia kulturowa
 • historia
 • historia sztuki
 • judaistyka
 • kulturoznawstwo
 • ochrona dóbr kultury
 • studies in central and eastern europe: histories, cultures and societies
 • turystyka historyczna i dziedzictwo kulturowe

czytaj dalej kierunki studiów w Krakowie

 

Gdzie studiować kierunki historyczne w Krakowie?

Studia historyczne w Krakowie znajdziesz na wielu renomowanych uczelniach. Przede wszystkim bogatą ofertę prezentuje Wydział Historyczny najstarszej polskiej uczelni, to znaczy Uniwersytetu Jagiellońskiego, który bardzo chętnie zajmuje się nauczaniem historyczno-humanistycznym. To tutaj znajdziesz między innymi archeologię, ochronę dóbr kultury czy studies in central and eastern europe: histories, cultures and societies, ale także wiele innych kierunków.

Oczywiście nie mniejsze znaczenie mają pozostałe krakowskie uczelnie. Na Uniwersytecie Pedagogicznym znajdziesz turystykę historyczną i dziedzictwo kulturowe oraz historię, po której możesz także nauczać w szkole dzięki zdobytym uprawnieniom pedagogicznym.

Techniczna uczelnia, którą jest Akademia Górniczo-Hutnicza, oferuje edukację w zakresie kulturoznawstwa, natomiast Uniwersytet Papieski Jana Pawła II nauczanie w zakresie historii oraz historii sztuki. Każda z placówek akademickich ma unikatowy charakter i przedstawia oryginalne programy kształcenia, które z pewnością przełożą się na zdobywaną wiedzę i umiejętności.

 

Uczelnie, na których można studiować kierunki historyczne w Krakowie:

 • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
 • Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
 • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
 • Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

czytaj dalej uczelnie w Krakowie

 

Jak wybrać studia historyczne w Krakowie, aby mieć dobrą pracę?

Studia historyczne powszechnie nie są uznawane za zbyt opłacalne. Opinia ta jest jednak mylna, ponieważ aktualnie bardzo wielu pracodawców poszukuje specjalistów, którzy mają wiedzę w zakresie historii, kultury, zjawisk humanistyczno-społecznych. Rynek pracy otwiera się na tego typu kierunki i zachęca do zdobywania kompleksowego wykształcenia historyczno-humanistycznego.

 

Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:

 • historyk
 • historyk sztuki
 • archeolog
 • etnolog
 • polityk
 • dziennikarz
 • redaktor
 • archiwista
 • kulturoznawca
 • antropolog kulturowy
 • przewodnik turystyczny
 • przewodnik historyczny
 • specjalista ds. ochrony dóbr kultury

 

Absolwenci studiów historycznych odnajdą się w pracy w instytutach historycznych, muzeach, wydawnictwach, redakcjach, agencjach reklamowych, galeriach sztuki, placówkach kulturowych, instytutach archeologicznych.

Archeolodzy często zatrudniani są przez prywatne firmy, wykonujące wykopaliska pod budowę budynków czy autostrad, historycy zaś pracują w szkołach oraz na uczelniach. Możliwości zatrudnienia jest bardzo wiele, zwłaszcza dla osób, które wytrwale poszukują pracy w zawodzie.

Zarobki absolwentów studiów historycznych są różne, ale bywa tak w każdym zawodzie. Niezależnie od tego, jakie studia ukończysz – czy to ścisłe, czy humanistyczne, możesz liczyć na dobrze płatną pracę, jeśli odpowiednio zaplanujesz swoją karierę zawodową.

Wybierając kierunek edukacji wyższej, warto zwrócić uwagę na to, co dzieje się na aktualnym rynku pracy, jednakże niezwykle istotne są także osobiste aspiracje i predyspozycje. Nie każdy przecież jest gotowy na wyrzeczenia wiążące się z prowadzeniem wykopalisk w deszczu lub ze spędzaniem godzin, dni, a nawet miesięcy czy lat w bibliotekach i archiwach.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Krakowie?

Wybór uczelni wyższej nie jest prostą kwestią, zupełnie jak decyzja odnosząca się do wyboru kierunku studiów nie należy do najłatwiejszych. W Krakowie znajdziesz największe państwowe uczelnie, które prezentują bardzo wysoki poziom kształcenia. Wbrew pozorom pracodawcy bardzo często zwracają uwagę na to, jaką uczelnię ukończyli absolwenci, ubiegający się o stanowiska pracy w ich firmach/instytucjach.

Pamiętaj, że przed wyborem placówki akademickiej, w której spędzisz najlepsze studenckie lata, warto uwagę na to, jakie możliwości rozwoju ona oferuje. Ważne są wyjazdy krajowe i zagraniczne, programy stażowe i stypendialne, badania naukowe, konferencje, a także wyposażenie pracowni i dostęp do najnowszych technologii. Wiedzę i doświadczenia życiowe i zawodowe zdobędziesz nie tylko na uczelni, ale i poza jej murami.

Istotne jest także wykwalifikowane grono akademickie. Przede wszystkim jednak warto ustalić, czy najważniejszą kwestię stanowi kierunek kształcenia, a może jednak uczelnia. Nie każda uczelnia w Krakowie ma taką samą ofertę, dlatego miejsce studiowania często uzależnione jest od realizowanych studiów.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia historyczne w Krakowie?

Historyczny, urozmaicony kulturowo i religijnie Kraków jest idealnym miastem do spędzenia studenckich lat na zdobywaniu wiedzy i umiejętności w zakresie nauk humanistyczno-historycznych. Odnajdują się tutaj nie tylko turyści, ale i studenci, którzy pragną zdobyć wykształcenie na najwyższym poziomie, a także chcą rozwinąć swoje życie towarzyskie i zawodowe.

Władze uczelni dbają o wysoki poziom kształcenia, dlatego oferują liczne wyjazdy terenowe i badawcze, niezbędne w życiu przyszłych historyków, kulturoznawców i archeologów. Oferują także wymiany międzyuczelniane w kraju i za granicą oraz zachęcają do brania udziału w grantach badawczych, konferencjach naukowych, do zakładania kół naukowych.

Uczelnie współpracują z przyszłymi pracodawcami swoich absolwentów, przygotowując programy kształcenia na podstawie oczekiwań aktualnego rynku pracy, a także programy stażowe i oferty praktyk, które stanowią dobry start w pracy w zawodzie.

Studia przez wielu uznawane są za najlepszy okres w życiu. To czas, w którym poznajemy siebie i definiujemy, czym tak naprawdę chcemy się zajmować. To wtedy także odkrywamy nowe pasje i poznajemy ludzi, niezwykle istotnych dla naszego życia prywatnego i kształtującej się powoli ścieżki kariery.

Istotny jest fakt, że Kraków mimo zakorzenienia w historii, dąży do innowacji i umożliwia technologiczny na miarę XXI wieku rozwój młodym ludziom, chętnie zdobywającym nową wiedzę i kompetencje.

Władze miasta bardzo chętnie współpracują z uczelniami i pracodawcami, wspierając studentów programami socjalnymi. Biorą także czynny udział w targach pracy i dofinansowują różnego rodzaju wyjazdy branżowe i naukowe.

To w Krakowie znajdziesz najważniejsze placówki kulturalne i narodowe, a nie ulega wątpliwości, że absolwenci studiów historycznych przede wszystkim odnajdą się w muzeach, galeriach sztuki, innego rodzaju ośrodkach kultury. Kraków to idealny start właśnie dla Ciebie.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach historycznych

Absolwenci historii podejmują pracę w różnego rodzaju instytucjach zajmujących się pamięcią, historią, w muzeach i instytutach archeologicznych. Archeolodzy, którzy kończą taki kierunek studiów, najczęściej zajmują się badaniami i podróżami za szczątkami historii. To oni dopisują kolejne elementy historycznej układanki.

Część z historyków para się odkrywaniem historii danych miast i wiosek, spora część z nich to poszukiwacze skarbów. Historycy to światli i bystrzy ludzie, którzy bez problemu odnajdą się w rzeczywistości … politycznej. Tak! Historycy wspaniale sprawują takie urzędy jak prezydent państwa, bądź premier.

To dzięki umiejętności logicznego myślenia, przyczynowo-skutkowego sposobu łączenia faktów, a także dzięki umiejętności przewidywania wydarzeń i zachowań ludzi. Historycy to także ludzie wrażliwi na dobro wspólne i wartości, szanujący tradycję, ale i nie bojący się nowości. Dlatego polityka pochłania tak wielu historyków, którzy piastują najwyższe urzędy w państwie.

Jeśli jednak żadna z tych opcji Wam nie odpowiada to zawsze, będąc absolwentem historii, możecie zatrudnić się w roli nauczyciela, bądź wykładowcy akademickiego, pozostając tym samym na uczelni i prowadząc ciekawe dysputy naukowe.

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI STUDIA HUMANISTYCZNE

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, najstarsza uczelnia w Polsce zaprasza na studia na Wydział Historyczny, na którym to możecie podjąć studia kierunkowe w zakresie:

Wydział Historyczny

 • archeologia - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • etnologia i antropologia kulturowa - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • historia sztuki - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • historia - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • nauki humanistyczne - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • judaistyka - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • ochrona dóbr kultury - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

 


UNIWERSYTET PEDAGOGICZNY W KRAKOWIE STUDIA HISTORYCZNE

Druga publiczna uczelnia krakowska - Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej, na Wydziale Humanistycznym prowadzi studia na kierunku historia, są to studia dwustopniowe, z możliwością zdobycia uprawnień pedagogicznych do nauczania historii w szkole.

Wydział Humanistyczny

 • historia

 


AGH W KRAKOWIE STUDIA HISTORYCZNE

Również znana z technicznych i inżynierskich kompetencji Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie na Wydziale Humanistycznym prowadzi studia na kierunku kulturoznawstwo. Studia te nie są typowymi studiami historycznymi, jednak łączą się one w bezpośredni sposób z naukami historycznymi, bowiem kulturę poznajemy poprzez narrację historyczną.

Wydział Humanistyczny

 • historia

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)