Studia historyczne

Studia historyczne

Studia historyczne

Największy wybór studiów

historycznych w Polsce

Odkryj ponad 20 kierunków historycznych i sprawdź gdzie możesz studiować 

Studia historyczne

Mówi się, że historia jest nauczycielką życia. Jeżeli zgadzasz się z tym stwierdzeniem i uważasz, że historia ma ogromy wpływ na naszą teraźniejszość, ale również i przyszłość, jeżeli fascynuje cię przeszłość, a jej odkrywanie dostarcza ci satysfakcji, studia historyczne to odpowiedni wybór dla ciebie.

Podczas rekrutacji na studia historyczne pod uwagę brane są wyniki z matury z historii, języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka łacińskiego, wiedzy o społeczeństwie, wiedzy o kulturze, ale także geografii czy matematyki. Historia to nie tylko suche, oderwane od siebie daty, fakty i nazwiska, które trzeba "wykuć" na pamięć. Studia na kierunkach historycznych nauczą cię myślenia przyczynowo-skutkowego, wyciągania logicznych wniosków i analizowania procesów społeczno-gospodarczych.

Gdzie możesz szukać pracy po ukończeniu studiów historycznych? Wiele zależy od kierunku i specjalizacji, które wybierzesz. Dwie najpopularniejsze specjalizacje na kierunku „historia” to specjalizacja pedagogiczna i archiwistyczna. Po ukończeniu specjalizacji pedagogicznej zyskasz uprawnienia do nauczania historii (w zależności od uczelni - dodatkowo również wiedzy o społeczeństwie czy wiedzy o kulturze) w szkołach podstawowych (studia licencjackie) oraz gimnazjach i liceach (studia magisterskie). Po specjalizacji archiwistycznej pracy możesz szukać w prywatnych i państwowych instytucjach zajmujących się gromadzeniem, badaniem, opracowywaniem i digitalizacją dokumentów. 

Absolwent kierunku turystka historyczna może szukać zatrudnienia w branży turystycznej, jako przewodnik wycieczek czy pracownik biura turystycznego. Po muzeologii pracę znaleźć można w muzeach i innych instytucjach kulturalnych zajmujących się popularyzacją historii. Absolwenci kierunku historia sztuki przygotowani są do pracy naukowej w placówkach badawczych, muzealnych i konserwatorskich, galeriach, redakcjach wydawnictw, czasopism oraz w placówkach popularyzujących sztukę. Kierunek archeologia przeznaczony jest dla osób, które po studiach chciałyby brać udział w pracach wykopaliskowych czy konserwatorskich.

 

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNKI HISTORYCZNE?

 

 

 

KIERUNKI HISTORYCZNE

Miasto
A
archaeology
archeologia
architektura informacji
D
E
etnologia
european cultures
H
historia
historia i kultura żydów
historia sztuki
J
judaistyka
K
krajoznawstwo i turystyka kulturowa
kulturoznawstwo
M
militarioznawstwo
militarystyka historyczna
muzeologia
muzykologia
N
niemcoznawstwo
O
ochrona dóbr kultury
R
religioznawstwo
S
studia skandynawsko-bałtyckie
Ś
T
turystyka historyczna
turystyka historyczna i kulturowa
W
wojskoznawstwo
wschodoznawstwo
Z
Rozwiń

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH SĄ STUDIA HISTORYCZNE

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×STUDIA HISTORYCZNE - PODYPLOMOWE

Miasto
A
B
E
etnologia - studia podyplomowe
G
gedanistyka - studia podyplomowe
H
historia - studia podyplomowe
historia sztuki - studia podyplomowe
M
muzealnicze studia podyplomowe
N
nauczanie historii - studia podyplomowe
R
S
V
varsavianistyczne studia podyplomowe
W
Rozwiń

ODKRYJ STUDIA HISTORYCZNE

Miasto

Antiquity and archeology studia - kierunek studiów

Gratka dla pasjonatów historii i poszukiwaczy starożytności, którzy chcieliby…

Antiquity and archeology studia - kierunek studiów

Gratka dla pasjonatów historii i poszukiwaczy starożytności, którzy chcieliby również rozwijać swoją wiedzę w języku angielskim! Antiquity and archeology to kierunek, który zgłębi Twoją pasję do nauk humanistycznych, a dodatkowo umożliwi Ci pracę na rynku międzynarodowym. Marzysz o archeologicznych ekspedycjach i wyprawach w nieznane? Jeśli tak to z pewnością jest to kierunek dla Ciebie! W ramach tych interdyscyplinarnych studiów prześledzisz losy historii – od pozostałości po cywilizacjach śródziemnomorskich, takich jak Egipt czy Grecja, poprzez relikty kultur słowiańskich czy germańskich aż po rozbudzenie świadomości narodowej w XIX w wieku, od którego zaczął się prawdziwy rozwój archeologii jako dziedziny nauki. 

Czytaj więcej: Antiquity and archeology studia - kierunek studiów

Archaeology studia - kierunek studiów

Praca archeologa najczęściej kojarzy się z wykopaliskami w dalekich krajach skąpanych…

Archaeology studia - kierunek studiów

Praca archeologa najczęściej kojarzy się z wykopaliskami w dalekich krajach skąpanych słońcem. Jednak do jego zadań nie należy wyłącznie odkopywanie przedmiotów ale powinien również na ich podstawie umieć udzielić informacji w jaki sposób żyli nasi przodkowie. Dzięki studiom na kierunku Archaeology będziesz mógł dołączyć do grona specjalistów i tak jak oni odpowiadać na nurtujące pytania dotyczące historii ludzkości!W ramach studiów zdobędziesz wiedzę z zakresu historii Egiptu, starożytnego Rzymu oraz Grecji. Poznasz metody stosowane w badaniach archeologicznych oraz prawidłowego zbierania, przetwarzania i dokumentowania danych.

Czytaj więcej: Archaeology studia - kierunek studiów

Archeologia studia - kierunek studiów

Kiedy wkroczyli do Europy pierwsi Homo sapiens? Jak wyglądały zwierzęta sprzed trzech…

Archeologia studia - kierunek studiów

Kiedy wkroczyli do Europy pierwsi Homo sapiens? Jak wyglądały zwierzęta sprzed trzech tysięcy lat? Jak budowane były skomplikowane sieci tuneli w starożytności? Na te pytania bez problemu odpowiadają najwięksi archeologowie dzisiejszych czasów. Jak absolwent tego kierunku będziesz mógł dołączyć do tego grona! W ramach studiów zgłębisz wiedzę z zakresu archeologii wielu epoko - od terenów śródziemnomorskich aż po obszary Nowego Świata. Skupisz się również na metodach i technikach wykopaliskowych, zarówno tych tradycyjnych jak i nowoczesnych. Dzięki zdobytej wiedzy będziesz potrafić określić przynależność kulturową zabytków oraz umiejscowić je w czasie. Co więcej, poznasz zagadnienia prawne związane z ochroną dziedzictwa kulturowego, co umożliwi Ci, na przykład pracę w muzeum.

Czytaj więcej: Archeologia studia - kierunek studiów

Doradztwo i infobrokerstwo historyczne studia - kierunek studiów

Studia na kierunku doradztwo i infobrokerstwo historyczne to świetny pomysł dla kandydatów,…

Doradztwo i infobrokerstwo historyczne studia - kierunek studiów

Studia na kierunku doradztwo i infobrokerstwo historyczne to świetny pomysł dla kandydatów, którzy interesują się funkcjonowaniem archiwów i wykorzystywaniem ich potencjału do przetwarzania informacji oraz udostępniania materiałów archiwalnych z użyciem nowoczesnych metod dystrybucji. Jeśli chcesz nauczyć się, jak formułować i analizować problemy badawcze, w jaki sposób organizowana jest praca w kancelarii, czym jest archiwum państwowe i jak wygląda struktura jego poszczególnych działów, wybór tych studiów jest strzałem w edukacyjną dziesiątkę. 

Czytaj więcej: Doradztwo i infobrokerstwo historyczne studia - kierunek studiów

Etnologia studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Etnologia możesz podjąć na wielu uczelniach, dlatego też…

Etnologia studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Etnologia możesz podjąć na wielu uczelniach, dlatego też program studiów może nieznacznie się różnić. Jednak uczęszczając na zajęcia możesz spodziewać się tematów związanych z historią etnologii, metodyką prowadzenia badań terenowych czy poznaniem wzajemnych oddziaływań języka i kultury. Będziesz miał szansę poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą sztuki ludowej oraz folkloru. Przekazywane wiadomości w trakcie zajęć mogą Ci lepiej zrozumieć zjawiska społeczno-kulturowe, które mają miejsce w obecnych czasach.

 

Czytaj więcej: Etnologia studia - kierunek studiów

Historia studia - kierunek studiów

Ile kobiet zostało faraonem w czasach starożytnego Egiptu? Jaki był najbardziej krwawy…

Historia studia - kierunek studiów

Ile kobiet zostało faraonem w czasach starożytnego Egiptu? Jaki był najbardziej krwawy rząd w czasach nowożytnych? Kto, kiedy i dlaczego wynalazł metematyczne „zero” Tego i wiele więcej dowiesz się studiując historię - jeden z najpopularniejszych kierunków z dziedziny studiów humanistycznych! Jeżeli zatem Twoją pasją są dzieje i losy społeczeństw oraz wpływ historii na dzisiejszą mapę polityczną to ten kierunek będzie dla Ciebie świetną szansą do zawodowego rozwoju w tym obszarze nauki. Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Historia? Przede wszystkim skupisz się na usystematyzowaniu wiedzy z zakresu przekroju dziejów polskich i powszechnych od starożytności aż po czasy najnowsze.

Czytaj więcej: Historia studia - kierunek studiów

Historia cywilizacji śródziemnomorskiej studia - kierunek studiów

Czego nauczysz się uczęszczając na zajęcia? Na pewno możesz się spodziewać dużej dawki…

Historia cywilizacji śródziemnomorskiej studia - kierunek studiów

Czego nauczysz się uczęszczając na zajęcia? Na pewno możesz się spodziewać dużej dawki informacji na temat kształtowania się Starożytnej Grecji oraz Rzymu, jak również kultury i sztuki z tamtego okresu historycznego. Oprócz tego poznasz historię obszaru basenu Morza Śródziemnego na przestrzeni wszystkich epok. Dzięki temu bez trudu będziesz wstanie analizować współczesne zdarzenia na różnych płaszczyznach. Dodatkowo opanujesz starożytny język grecki oraz łaciński, co pozwoli Ci na przeprowadzanie prostych tłumaczeń.

Czytaj więcej: Historia cywilizacji śródziemnomorskiej studia - kierunek studiów

Historia i kultura Żydów studia - kierunek studiów

Chciałbyś zdobyć kompetencje w zakresie języka jidysz i hebrajskiego, a dodatkowo interesujesz…

Historia i kultura Żydów studia - kierunek studiów

Chciałbyś zdobyć kompetencje w zakresie języka jidysz i hebrajskiego, a dodatkowo interesujesz się dorobkiem kulturowym i historią społeczeństwa żydowskiego? Jeżeli tak to ten kierunek stanowi świetną ofertę edukacyjną dla takich osób jak Ty i może być początkiem ciekawej kariery w dziedzinie studiów humanistycznychCzego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Historia i kultura Żydów? Przede wszystkim nacisk będzie kładziony na poznawanie, opisywanie i badanie kultury oraz dziejów polskich Żydów.

Czytaj więcej: Historia i kultura Żydów studia - kierunek studiów

Historia sztuki studia - kierunek studiów

Interesujesz się dziejami sztuki polskiej oraz powszechnej od czasów starożytnych…

Historia sztuki studia - kierunek studiów

Interesujesz się dziejami sztuki polskiej oraz powszechnej od czasów starożytnych aż po najnowsze i chciałbyś przełożyć swoją pasję na przyszłą karierę zawodową? Jeżeli tak to kierunek Historia sztuki zapewni Ci taką możliwość! Czego nauczysz się w ramach kierunku Historia sztuki? Będzie to połączenie starannie wyselekcjonowanej wiedzy teoretycznej z ciekawymi zajęciami praktycznymi. Podczas studiów zapoznasz się z dorobkiem kulturowym społeczeństw na przestrzeni tysięcy lat – od starożytności aż po czasy najnowsze. Będą się na to składać obiekty z takich dziedzin jak: architektura, urbanistyka, rzeźba, malarstwo, grafika, rzemiosło artystyczne i tzw. nowe media. Nauczysz się również analizować dzieła oraz organizować warsztat badawczy historyka sztuki.

Czytaj więcej: Historia sztuki studia - kierunek studiów

Historia w przestrzeni publicznej studia - kierunek studiów

Szukasz ciekawych i innowacyjnych studiów magisterskich w dziedzinie studiów…

Historia w przestrzeni publicznej studia - kierunek studiów

Szukasz ciekawych i innowacyjnych studiów magisterskich w dziedzinie studiów humanistycznych? Chcesz poznać tajniki public history i zostać specjalistą w tej dziedzinie? Jeżeli tak to kierunek Historia w przestrzeni publicznej może okazać się interesującą kontynuacją Twojej ścieżki edukacyjnej. Czym właściwie jest public history i czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Historia w przestrzeni publicznej? Public history, w przeciwieństwie do tradycyjnej historii, skupia się na odbiorcach wiedzy o przeszłości oraz sposobie dotarcia do nich. Podczas studiów nauczysz się kompetentnie opisywać przetwarzać i atrakcyjnie prezentować świadectwa przeszłości oraz dowiesz się jak kształtowana jest pamięć historyczna. 

Czytaj więcej: Historia w przestrzeni publicznej studia - kierunek studiów

Komentarze (1)

d odpowiedz

sddfsf