Studia historyczne Wrocław

Studia historyczne Wrocław

Studia historyczne Wrocław

Największy wybór studiów

historycznych we Wrocławiu

Odkryj kierunki historyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

06.06.2022

Studia historyczne Wrocław | woj. dolnośląskie

Studia z historyczne we Wrocławiu to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia historyczne Wrocław
Rok akademicki 2022/2023
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia historyczne w mieście Wrocławiu rozpocznie się 1 czerwca 2022 r. i potrwa do 28 września 2022 r. | terminy rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Jak wyglądają studia historyczne we Wrocławiu

Studia historyczne we Wrocławiu oferują gruntowne poznanie historii Polski i historii powszechnej, jak również zdobycie warsztatu historyka. Co istotne, aby lepiej zrozumieć kontekst wydarzeń historycznych i sprawniej analizować współczesne zjawiska, studenci poruszają się po zagadnieniach dotyczących gospodarki, społeczeństwa, kultury i mentalności. Ponadto, otrzymują szeroki wachlarz ścieżek kształcenia, dzięki którym mogą rozwijać się w wybranym obszarze tematycznym.

 

Najpopularniejsze kierunki historyczne we Wrocławiu: Historia, Historia sztuki.

 

Praca po studiach historycznych

Absolwenci studiów historycznych odnajdują się w pracy w placówkach oświatowych, placówkach kulturalnych, archiwach, ośrodkach badawczych, muzeach, wydawnictwach, administracji państwowej i samorządowej, partiach politycznych.

 

Zarobki

Średnie zarobki we Wrocławiu na popularnych stanowiskach związanych z wiedzą historyczną wahają się od 3000 zł do 5500 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od doświadczenia, stażu pracy, miejsca pracy, stanowiska).

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia historyczne we Wrocławiu w roku akademickim 2022/2023 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: historia, wiedza o społeczeństwie, język polski, historia sztuki, język obcy nowożytny, język łaciński i kultura antyczna.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

 

STUDIA HISTORYCZNE W MIEŚCIE WROCŁAWIU - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Typ studiów
Tryb studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Typ studiów Tryb studiów
Archeologia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Dziedzictwo kultury materialnej - ochrona, promocja, gospodarowanie stacjonarne I stopnia
Etnologia i antropologia kulturowa stacjonarne I stopnia, II stopnia
European cultures stacjonarne I stopnia
Historia stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Historia sztuki stacjonarne I stopnia, II stopnia
Historia w przestrzeni publicznej stacjonarne II stopnia
Kulturoznawstwo stacjonarne I stopnia, II stopnia
Militarioznawstwo stacjonarne I stopnia
Muzykologia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Ochrona dóbr kultury stacjonarne, niestacjonarne I stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w mieście Wrocławiu są studia historyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Wrocławski

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI HISTORYCZNE W MIEŚCIE WROCŁAWIU

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia historyczne we Wrocławiu

Na studiach historycznych również organizowany jest konkurs świadectw, który wyłania najlepszych kandydatów, posiadających wspaniałe świadectwa maturalne z wynikami ponad przeciętnymi. Jeśli rzeczywiście chcesz dostać się na studia historyczne we Wrocławiu, to przyłóż się do nauki historii, języka polskiego, języka obcego i matematyki lub geografii. To te przedmioty królują w rekrutacji na studia historyczne, które szczerze polecamy dla wszystkich adeptów wiedzy o przeszłości i teraźniejszości.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

KIERUNKI HISTORYCZNE W MIEŚCIE WROCŁAWIU

Rozwiń

Jak wyglądają studia historyczne we Wrocławiu?

Kochasz chadzać ścieżkami historycznych zdarzeń, postaci, legend? Może powinieneś wybrać studia historyczne we Wrocławiu? Te studia to przygoda sama w sobie! To jedne z najaktywniejszych studiów - wymagające stałych podróży w przestrzeni i w czasie. Podczas nauki o wielkich wydarzeniach, odkopiecie niejedną tajemnicę. Przyjrzyjcie się z nami, jakie możliwości stwarzają Wam studia historyczne we Wrocławiu.

Możecie wejść w dziedzinę kultury materialnej i poznać czym jest dziedzictwo kultury materialnej - jak chronić nasze skarby, jak je promować i jak nimi gospodarować, by oprócz wartości naukowych i zaspokojenia czystej ludzkiej ciekawości, przynosiły także korzyści finansowe. Na studiach historii sztuki poznacie takie osobistości jak Rembrandt, Van Gogh czy Canaletto.

Poznacie rzemieślników, artystów stolarzy, projektantów mody dawnych dziejów, jak i przede wszystkim sposób myślenia naszych przodków. Posiądziecie szeroką wiedzę o przeszłości, która pomoże Wam zrozumieć teraźniejszość - to główne zadanie historii. Po to tak właściwie prowadzi się wszystkie badania historyczne. 

Pomagają one zrozumieć dlaczego dziś jesteśmy tacy, jacy jesteśmy - i z czego wynikają nasze nawyki, skąd przyszły stereotypy, jak kształtowała się nasza mentalność. Studia historyczne we Wrocławiu to wspaniała podróż po meandrach czasu. Po studiach tych bez problemu odpowiecie na pytanie dlaczego decyzja jednego człowieka może zaważyć na losie setek tysięcy ludzi na całym świecie. A co tak właściwie możecie studiować we Wrocławiu? Sprawdźcie, jakie kierunki czekają na wydanie absolwentów!

 

Studia historyczne we Wrocławiu możemy podzielić na:

 

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Historyczne kierunki studiów we Wrocławiu maja charakter dwóch komplementarnych cykli kształcenia. W praktyce oznacza to, że osoby, dla których będzie to pierwsze zetknięcie ze szkolnictwem wyższym aplikują na wybrany kierunek pierwszego stopnia.

Kształcenie będzie wówczas trwało trzy lata i zostanie zwieńczone uzyskaniem dyplomu z tytułem licencjata oraz uprawnieniem do rozpoczęcia pracy w zawodzie. Kontynuacją są studia magisterskie drugiego stopnia, które trwają dwa lata. Najambitniejsi mogą pomyśleć o aplikacji na historyczne kierunki podyplomowe, których w ofercie wrocławskich uczelni nie brakuje.

Tryb kształcenia na danym kierunku wpływa na organizację czasu edukacji. Wybierając studia stacjonarne decydujesz się na edukację w ciągu pięciu dni roboczych każdego tygodnia. Studenci zaoczni biorą udział w zjazdach, które odbywają się w weekendy najczęściej co dwa lub trzy tygodnie. Pamiętaj, że druga z opcji wiąże się z obowiązkiem wnoszenia opłat za czesne.

czytaj dalej studia we Wrocławiu

 

Kierunki studiów historycznych we Wrocławiu

Unikalny charakter studiów historycznych we Wrocławiu sprawia, że są one bardzo chętnie wybierane przez osoby chcące poznawać tajniki przeszłości, rozwoju cywilizacyjnego starożytnych kultur oraz dziedzictwa literackiego i archeologicznego. Studia historyczne to nie tylko historia, czy archeologia, ale również interdyscyplinarne i bardziej unikalne propozycje, jak na przykład dziedzictwo kultury materialnej – ochrona, promocja, gospodarowanie czy historia cywilizacji śródziemnomorskich.

Szerokie spektrum dostępnych opcji, jakie są w ofercie wrocławskich uczelni, sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli jesteś miłośnikiem sztuki i zawsze znajdujesz idealną okazje do obejrzenia najnowszych wystaw w lokalnych muzeach i galeriach, pomyśl o aplikacji na historię sztuki lub etnologię i antropologię kulturową.

Zainteresowani wojskowością i militariami odnajdą swoje miejsce na militarioznawstwie, a chcąc zgłębić szeroką wiedzę historyczną oraz socjologiczną, zdecyduj się na historię w przestrzeni publicznej lub kulturoznawstwo. Sam widzisz, że wybór jest ogromny.

 

Popularne kierunki studiów historycznych

 • Archeologia
 • Dziedzictwo kultury materialnej – ochrona, promocja, gospodarowanie
 • Historia
 • Kulturoznawstwo
 • Militarioznawstwo
 • Muzykologia
 • Historia w przestrzeni publicznej
 • Historia sztuki
 • Etnologia i antropologia kulturowa
 • Historia cywilizacji śródziemnomorskich

kierunki studiów we Wrocławiu

 

Gdzie studiować kierunki historyczne we Wrocławiu?

Kierunki historyczne znalazły swoje miejsce w ofercie dwóch wrocławskich uczelni wyższych. Wśród nich znajdziesz placówkę publiczną i prywatną, dzięki czemu zaplanujesz swoje kształcenie w odpowiadający ci sposób. Uniwersytet Wrocławski stwarza bardzo wiele różnorodnych możliwości. Przedstawia on bogatą ofertę atrakcyjnych kierunków historycznych, wśród których znajdziesz na przykład archeologię, etnologię i antropologię kulturową, a także historię w przestrzeni publicznej.

Na uwagę zasługuje również Szkoła Wyższa Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania we Wrocławiu, czyli tamtejsza szkoła prywatna. Również w tym przypadku możesz liczyć na bardzo wysoką jakość kształcenia oraz sukcesywne zdobywanie cennych umiejętności praktycznych. Ochrona dóbr kultury to jedyny kierunek historyczny możliwy do podjęcia na tej uczelni.

Wyróżnia go unikatowy charakter. Obie wrocławskie uczelnie oferują sale wykładowe z niezbędnym wyposażeniem, które pozwoli ci na poznawanie tajników historii w najbardziej optymalny sposób.

 

Uczelnie na których można studiować kierunki historyczne we Wrocławiu

 • Uniwersytet Wrocławski

 • Szkoła Wyższa Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania we Wrocławiu

czytaj dalej uczelnie we Wrocławiu

 

Jakie kierunki historyczne we Wrocławiu wybrać, aby mieć dobrą pracę?

Dla wielu osób największą motywacją do rozpoczęcia bądź kontynuowania kształcenia wyższego jest nadzieja na zdobycie kompetencji, które okażą się cenne dla wielu pracodawców nie tylko na arenie krajowej, ale również międzynarodowej. Współczesny rynek pracy jest dość wymagający i elastyczny jednocześnie, pracodawcy stawiają na unikalne umiejętności i obszerną wiedzę pracowników.

Dlatego tak wielu maturzystów zastanawia się, jaki kierunek warto wybrać, aby móc liczyć na dobrą pracę w przyszłości. Jeżeli interesują cię kierunki historyczne, powinieneś przede wszystkim określić, czym chciałbyś się zajmować. Wybór kierunku o specyfice zgodnej z własnymi zainteresowaniami i planami na najbliższą przyszłość zawodową może zaowocować większym powodzeniem podczas nauki.

Nie od dziś wiadomo, że podchodząc do dowolnego tematu z zaangażowaniem, czuje się przyjemność ze zdobywanej wiedzy, a kształtowanie umiejętności praktycznych przychodzi z ogromną łatwością. Warto mieć na uwadze, że niemal każdy zawód może przynosić znaczne dochody pieniężne, o ile ma się dobry pomysł na samego siebie i podejmie się zatrudnienie we właściwym miejscu.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej

 • Historyk
 • Historyk sztuki
 • Archeolog
 • Nauczyciel historii
 • Muzykolog
 • Antropolog
 • Kulturoznawca
 • Pracownik instytucji kulturalnych
 • Etnolog
 • Militarioznawca

 

Jeżeli podczas procesu decyzyjnego wolałbyś kierować się aktualną modą, przeanalizuj dokładnie wiarygodne informatory zamieszczane przez pracodawców z interesujących cię obszarów. W ten sposób zorientujesz się, na jakich absolwentów kierunków historycznych jest największe zapotrzebowanie.

Powinieneś pamiętać, że aktualne tendencje rynku pracy mogą się dynamicznie zmieniać, a zanim ukończysz kształcenie minie kilka lat. Absolwenci wrocławskich kierunków historycznych z powodzeniem prowadzą badania archeologiczne zarówno w terenie jak i w poświęconych temu placówkach.

Niejednokrotnie decydują się na rozpoczęcie kariery nauczyciela lub wykładowcy akademickiego, zatrudniają się w instytucjach związanych z kulturą lub decydują się na podjęcie bardziej unikalnych zajęć, związanych między innymi z militariami lub muzykologią. Kierunki historyczne we Wrocławiu mogą okazać się doskonałą przepustką do wspaniałej przyszłości zawodowej. Każdy z nich adresowany jest do osób o innych predyspozycjach, dlatego wybierz mądrze.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą we Wrocławiu?

Osoby decydujące się na podjęcie kierunków historycznych we Wrocławiu mają do wyboru jedynie dwie uczelnie wyższe. Jako że cechuje je ogromna różnorodność, wynikająca między innymi ze specyfiki organizacji kształcenia, jako kandydat powinieneś bez trudu trafić na tę odpowiednią. Jednak zanim dokonasz decydującego wyboru, zastanów się, czego oczekujesz od nauki na studiach?

Wolałbyś kształcić się na uczelni publicznej, czy też posiadasz wystarczające zaplecze finansowe, aby rozpocząć edukację w placówce prywatnej? Na jakim kierunku historycznym zależy ci najbardziej? Aby odpowiedzieć na postawione wyżej pytania warto dokładnie przeanalizować ofertę kształcenia każdej z uczelni we Wrocławiu.

Znacznie lepszą orientację w obszarze oczekiwanych efektów kształcenia oraz sposobu prowadzenia zajęć dadzą ci wiarygodne opinie studentów i absolwentów. Nie rezygnuj ponadto z udziału w dniach otwartych, które są organizowane corocznie przez większość uczelni wyższych.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

 

Czy warto iść na studia historyczne we Wrocławiu?

Nie jest tajemnicą, że współcześnie coraz więcej pracodawców zwraca uwagę na wykształcenie potencjalnych pracowników. Osoby, które ukończyły studia wyższe, mają zatem statystycznie większe szanse na odnalezienie odpowiedniego dla siebie miejsca na dzisiejszym, wymagającym rynku pracy. Wiele osób określa czas studiów jako najlepszy w swoim życiu.

Być może dlatego, że podczas kilkuletniego kształcenia nabywa się nie tylko kompetencji programowych, ale również kształtuje swój charakter, odkrywa nowe pasje i zainteresowania oraz poszerza sieć cennych znajomości. Zatem czy warto iść na studia historyczne we Wrocławiu? Istnieje wiele faktów przemawiających na korzyść takiej decyzji.

Wrocław to nie tylko duży ośrodek akademicki, ale również miasto nieustannie tętniące życiem. Jest ono wręcz stworzone dla głodnych wiedzy studentów, którzy cenią wysoką jakość kształcenia, dobrze wyposażone pracownie oraz doświadczenie wykładowców. Jako że nie samą nauką człowiek żyje, studenci wrocławskich uczelni mogą odwiedzić tamtejsze ośrodki związane z kulturą, wziąć udział w juwenaliach, imprezach masowych lub zrelaksować się w gronie znajomych w jednym z barów, klubów oraz restauracji.

Jeżeli zdecydujesz się studiować we Wrocławiu, stworzysz sobie okazję do skorzystania z atrakcyjnych ofert stażowych i związanych z praktykami zawodowymi, a najlepsi mogą liczyć na stypendia naukowe, które przeznaczą na dalszy rozwój intelektualny. Obecność takich placówek jak muzea, opery czy teatry stwarza doskonałą okazję do zdobycia zatrudnienia, w którym wykorzystasz kompetencje historyczne, wyniesione ze studiów we Wrocławiu.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach historycznych

Absolwenci studiów historycznych przede wszystkim pięknie myślą przyczynowo-skutkowo i logicznie, to dlatego spora część z nich realizuje się w polityce, zajmują najważniejsze stanowiska w państwie. Np. nasz były prezydent Bronisław Komorowski z wykształcenia jest historykiem. Historia jest matką życia, wydającą na świat wielkie umysły i potęgi przywódcze.

Absolwenci historii zasiadają w radach nadzorczych różnych spółek państwowych i prywatnych. Zajmują stanowiska kierownicze, jak i uczą przyszłe pokolenia myślenia i przewidywania pewnych zdarzeń. Historycy to przewodnicy życia, często więc znajdują zatrudnienie w prasie, w mediach, w publicystyce. Część osób podejmuje pracę w instytutach badawczych i takich ośrodkach jak IPN. Historycy sztuki najczęściej odnajdują się w muzeach w roli kuratorów wystaw, projektodawców, opiekunów ekspozycji. 

Studia archeologiczne przygotowują wykwalifikowaną kadrę poszukiwaczy dowodów dawnego życia. Potrafią przekopać całe kilometry. setki hektarów, by znaleźć to, na czego maleńki ślad wpadli przez przypadek. Archeolodzy zazwyczaj pracują wykonując swój zawód. Pozostają na uczelniach, bądź wyjeżdżają do zagranicznych ośrodków naukowych, by prowadzić badania i poznawać świat przyrody i ludzi. Historycy to nauczyciele, jak i przedsiębiorcy. 

Studia historyczne pomagają usystematyzować wiedzę o życiu, dzięki czemu świetnie przygotowują adeptów do podjęcia ryzyka prowadzenia własnego biznesu. Wszystko tak naprawdę zależy od Was i od tego - czy macie pomysł na rozpoczęcie własnej przygody życia, budując historie wedle wyjętych kart!

POZOSTAŁE UCZELNIE W MIEŚCIE WROCŁAWIU NA KTÓRYCH SĄ STUDIA HISTORYCZNE

MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET WROCŁAWSKI STUDIA HISTORYCZNE

Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych UWr

 • dziedzictwo kultury materialnej - ochrona, promocja, gospodarowanie - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • historia sztuki - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • historia - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • historia w przestrzeni publicznej - studia II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • archeologia - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • antiquity and archeology - studia I stopnia w języku angielskim, stacjonarne

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)