Studia historyczne Warszawa

Studia historyczne Warszawa

Studia historyczne Warszawa

Największy wybór studiów

historycznych w Warszawie

Odkryj kierunki historyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia historyczne w Warszawie | woj. mazowieckie

Studia z historyczne w Warszawie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym)Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

STUDIA HISTORYCZNE W WARSZAWIE - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Typ studiów
Tryb studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Typ studiów Tryb studiów
Archaeology stacjonarne I stopnia, II stopnia
Archeologia stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Badania artystyczne stacjonarne I stopnia, II stopnia
Etnologia i antropologia kulturowa stacjonarne I stopnia, II stopnia
Historia stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Historia i kultura żydów stacjonarne I stopnia, II stopnia
Historia sztuki stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Muzeologia stacjonarne I stopnia
Zarządzanie dziedzictwem kulturowym stacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Warszawie są studia historyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI HISTORYCZNE W WARSZAWIE

SORTOWANIE:

Niestety, nic nie znaleziono

Rekrutacja i wymagania na studia historyczne w Warszawie

W zależności od wybranej uczelni rekrutacje różnią się. W każdym przypadku brane są pod uwagę wyniki z egzaminu maturalnego – w tym wysoko punktowana jest sama historia na poziomie rozszerzonym. Równie przydatna okazuje się wiedza o społeczeństwie i geografia.

Warto zadbać o dobre wyniki z języka polskiego, który jest nieodłączną częścią studiów historycznych, na których umiejętności pisania są szlifowane i ćwiczone w podobnym wymiarze co na studiach twórczego pisania!

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

KIERUNKI HISTORYCZNE W WARSZAWIE

STUDIA HISTORYCZNE W WARSZAWIE - PODYPLOMOWE

Jak wyglądają studia historyczne w Warszawie

„Historyk jest jak detektyw – mówią z dumą co poniektórzy. Jeśli tak, jest to najbardziej irytujący rodzaj detektywa: wścibski i dociekliwy, który gotów jest ludziom minionych epok wleźć do łóżka i pod łóżko zajrzeć, i dywagować, co mieli na myśli wtedy, kiedy mówili to, co mówili, a nawet wtedy, kiedy tylko wymownie milczeli” – taki oto opis absolwenta historii przedstawia Uniwersytet Warszawski.

Historyk traci tutaj twarz nudziarza, pamiętającego wszystkie najdrobniejsze daty ze szczegółami, na rzecz wrodzonej ciekawości, potrzeby analizy, dociekania prawd z sytuacji minionych. Historia to taka dziedzina nauki, w której nie wystarczy dobra pamięć.

Najważniejszą umiejętnością studenta historii jest logiczne myślenie i wiązanie przyczynowo-skutkowe wydarzeń. Kolejną wymaganą kompetencją jest rozumienie ludzi, niezwykłe pokłady empatii, które pozwalają zrozumieć innych. Nie bez przyczyny mówi się, że historia to nasza nauczycielka życia.

To dzięki gromadzeniu danych, poddawaniu ich nieustannym analizom, nie zatrzymywaniu się na jednej możliwej perspektywie oglądu danej sytuacji, świat nasz wciąż ma dla nas sens. Coś wynika z czegoś – i to daje nam siłę do działania, do rozwoju, do dalszych poszukiwań. Historia jest nam niezbędna do rozumienia życia. Rzeczywiście jest matką, która wręcz poprzez ręce historyka, kontroluje, pilnuje i chroni przed zrobieniem głupstwa!

Studia historyczne w Warszawie mogą być niesamowitą przygodą przez wzgląd na trudną historię miasta, wciąż odkrywaną, wciąż budowaną. Miasta zburzonego, odbudowanego, miasta skrywającego centralne problemy społeczeństwa polskiego. Ale… Uniwersytet Warszawski rozczarowuje oficjalnie pisząc, że nie uczą na studiach historycznych dat…

 

 

Typ studiów

Studia historyczne w Warszawie możemy podzielić na:

 • studia I stopnia (licencjackie);
 • studia II stopnia (magisterskie).

Każdy fan historii swoją przygodę z kształceniem na wybranym kierunku rozpocznie najprawdopodobniej od studiów I stopnia. To czas zdobywania najważniejszych kwalifikacji zawodowych, wiedzy oraz kompetencji. Studenci uczestniczą w szeregu wykładów oraz ćwiczeń praktycznych oraz przygotowują się do obrony pierwszej poważnej pracy dyplomowej. Jeśli wszystko powiedzie się pomyślnie, otrzymują tytuł licencjatów. Studia te trwają najczęściej trzy lata.

Taki bagaż doświadczenia pozwala na rozpoczęcie pierwszych aktywności zawodowych, warto zadbać jednak o poszerzenie wykształcenia. Na licencjatów czekają bowiem studia II stopnia. Można dzięki nim znacząco poszerzyć wiedzę oraz umiejętności. Nauka na II stopniu ma charakter uzupełniający – to również czas przygotowań do obrony najważniejszej pracy dyplomowej gwarantującej tytuł magistra. Nim jednak do tego dojdzie, studenci kształcą się przez 2 lata na studiach II stopnia.

 

 

 

Tryb studiów

Studia historyczne w Warszawie możesz rozpocząć również w dwóch trybach. Masz do wyboru:

 • studia stacjonarne (dzienne);
 • studia niestacjonarne (zaoczne).

Zastanów się odpowiednio wcześnie, który z trybów będzie dla ciebie korzystniejszy. Jeśli chcesz w pełni poświęcić ci nauce, a dodatkowo odpowiada ci oferta przygotowana przez publiczne uczelnie, wybierz studia stacjonarne! Będą na ciebie czekać regularne zajęcia od poniedziałku do piątku oraz ominą cię opłaty za czesne.

Z kolei studia niestacjonarne są idealne dla osób, które chciałyby równolegle podejmować inne aktywności, np. pracę. Wykłady i ćwiczenia odbywają się w tym trybie podczas weekendowych zjazdów naukowych. Studenci jednak część materiału teoretycznego muszą opanowywać we własnym zakresie oraz czeka ich uiszczanie czesnego.

czytaj dalej studia w Warszawie

 

 

Kierunki studiów historycznych w Warszawie:

Uwielbiasz historię? Fascynują cię tajniki przeszłości? Zastanawiasz się, co stało się, gdybyś mógł przenieść się w czasie i znaleźć w ulubionej epoce – starożytności, renesansie, a może w baroku?! Opanowywanie potężnych partii materiału ci nie straszne i daty zapamiętujesz w mig? Wtedy możesz wybrać jeden z kierunków studiów historycznych.

Uczelnie w Warszawie przygotowały bardzo bogatą ofertę kierunkową, możesz być więc pewien, że znajdziesz coś dla siebie. Pamiętaj, że studia historyczne w Warszawie to nie tylko propozycje takie jak historia. Jeśli fascynuje cię odkrywanie szczątków historii, możesz wybrać chociażby archeologię.

Jeśli z kolei uwielbiasz sztukę i każda podróż jest dla ciebie dobrą okazją, by wybrać się do lokalnego muzeum lub galerii, to twoje oczekiwania spełni kierunek taki jak historia sztuki. Na studentów czekają również takie studia historyczne w Warszawie, które pozwalają na rozwój interdyscyplinarnych kompetencji zawodowych. Mowa tutaj chociażby o: zarządzaniu dziedzictwem kulturowym.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów historycznych w Warszawie:

 • archeologia;
 • historia;
 • historia sztuki;
 • badania artystyczne;
 • historia i kultura Żydów;
 • muzeologia;
 • zarządzanie dziedzictwem kulturowym.

czytaj dalej kierunki studiów w Warszawie

 

 

Gdzie studiować studia historyczne w Warszawie?

Studia historyczne w Warszawie znalazły się w ofercie wielu ośrodków akademickich. W praktyce oznacza to, że możesz swobodnie wybierać wśród propozycji stołecznych szkół wyższych.

Wszystko zależy od tego, gdzie znajduje twój upatrzony kierunek studiów. Pamiętaj, aby dobrze przeanalizować każdą ofertę przygotowaną przez uczelnie w Warszawie i wybrać propozycję, która najpełniej odzwierciedlać będzie twoje intelektualne oczekiwania. Możesz mieć pewność, że jeśli decydujesz się rozpocząć studia filologiczne w Warszawie, na pewno uda ci się znaleźć satysfakcjonującą propozycję kierunkową.

Czekają na ciebie kierunki przygotowane nie tylko przez jeden z najpopularniejszych uniwersytetów w Polsce – Uniwersytet Warszawski. Bogatą ofertą kierunkową mogą poszczycić się również inne szkoły wyższe.

 

Uczelnie, na których można studiować kierunki historyczne w Warszawie:

 • Uniwersytet Warszawski;
 • Akademia Sztuki Wojennej;
 • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego;
 • Akademia Sztuk Pięknych.

czytaj dalej uczelnie w Warszawie

 

 

Jak wybrać studia historyczne w Warszawie, aby mieć dobrą pracę?

Każdy młody człowiek, który zaczyna studia, chciałby wierzyć, że kierunek, który wybiera będzie dla niego nie tylko spełnieniem oczekiwań. Kształcenie wyższe powinno być bowiem inwestycją na przyszłość gwarantującą przede wszystkim dobry, zawodowy start. Czy dotyczy to również studiów historycznych?

Wszystko zależy od tego, z jakim nastawieniem rozpoczniemy naukę. Przede wszystkim jeżeli podczas nauki towarzyszy nam pasja i zaangażowanie, to automatycznie mamy ochotę podejmować dodatkowe aktywności związane z obszarem naszego kształcenia. To może również korzystnie wpłynąć na nasze przyszłe zatrudnienie.

Dodatkowo to, jak będzie wyglądać twoja praca, zależy w gruncie rzeczy od tego, jaki kierunek wybierzesz. Studia historyczne różnią się bowiem znacząco od siebie! Zastanów się zatem, które z predyspozycji wpłyną pozytywnie na twój zawodowy sukces. Być może już na początku swojej przygody z nauką wyższą będziesz potrafił określić, czym chciałbyś zajmować się w przyszłości.

Pamiętaj, że inne cechy muszą ci towarzyszyć, jeśli wybierzesz zawód nauczyciela, a jeszcze inne, gdy wybierzesz kierunek taki jak archeologia. Spróbuj zastanowić się na chłodno, co sprawi ci większą satysfakcję i co sam rozumiesz przez określenie „dobra praca”?

Studia historyczne przy odrobinie szczęścia pozwolą znaleźć ci takie zatrudnienie, które nie tylko przyniesie ci finansową satysfakcję, lecz także da szansę na dalszy rozwój intelektualny. Pamiętaj, że jeżeli kierunek studiów wybierzesz z własnej woli, a nie ze względu na społeczne oczekiwania, to już będziesz na wygranej pozycji.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej to między innymi:

 • historyk;
 • muzealnik;
 • historyk sztuki;
 • pracownik instytucji kultury;
 • konserwator zabytków;
 • konserwator wnętrz;
 • archeolog;
 • copywriter;
 • bloger.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Warszawie?

Wiesz, że chcesz rozpocząć studia historyczne? To doskonały punkt wyjścia. Pamiętaj jednak o tym, że to dopiero początek twoich wielu wyborów. Przede wszystkim musisz zdecydować się na jedną z uczelni, dzięki której znacząco rozwiniesz swoją wiedzę historyczną oraz zadbasz o kompetencje, umożliwiające ci bardzo dobry start na rynku pracy.

Czy istnieją jakieś sprawdzone metody, które pomogą ci wybrać najlepszy ośrodek akademicki? Możesz skorzystać z kilku naszych podpowiedzi. Być może to właśnie dzięki nim podejmiesz słuszną decyzję. Jeśli zaczynasz poszukiwania idealnej uczelni:

 • sprawdź, czy posiada on w ofercie kierunek, którym jesteś zainteresowany;
 • przeanalizuj, jakie treści znalazły się w programie kształcenia tego konkretnego kierunku;
 • prześledź stronę internetową tego ośrodka;
 • szukaj opinii w Internecie;
 • weź udział w dniach otwartych.

Pamiętaj, że to właśnie dni otwarte są doskonałą okazją, by poznać wybraną uczelnię z bliska – poznasz wykładowców, studentów, będziesz mógł zobaczyć, jak wyglądają sale wykładowe itd. Zanim wybierzesz uczelnię, odpowiedz sobie na pytania, które pozwolą określić twoje oczekiwania względem tego ośrodka. Zorientuj się między innymi, w jakich trybach odbywa się nauka! Takie z pozoru drobne i zbagatelizowane detale mogą stać się w przyszłości bardzo dużym problemem!

 

 

Czy warto iść na studia historyczne w Warszawie?

Maturzyści, którzy idą na studia, muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Czeka ich także wiele trudnych wyborów. Znaczna część przyszłych studentów żyje pod presją oczekiwań – wciąż bowiem pokutuje przekonanie, że studia muszą być naturalnym wyborem każdego młodego człowieka, który kończy szkołę średnią.

Oczywiście studia niosą ze sobą wiele pozytywów. Nie oznacza to jednak, że wszyscy powinni je wybrać. Być może po zakończeniu szkoły (np. technikum) czujesz, że twoje umiejętności są tak szerokie, że możesz rozpocząć pierwsze aktywności zawodowe. Nie każdy jednak w tak młodym wieku dysponuje wystarczającymi kwalifikacjami, wtedy też warto zastanowić się nad tym, czy studia nam ich nie zapewnią!

Studia historyczne to szansa dla osób, które chciałyby znacząco rozwinąć swoją wiedzę oraz przekuć pasję w wykształcenie, gwarantujące pracę. Uczelnie w Warszawie z kolei charakteryzuje bardzo wysoki poziom nauczania, możesz więc mieć niemal pewność, że jeśli będziesz kształcić się w stolicy, to twoje kompetencje zostaną szybko docenione na aktualnym rynku zatrudnienia.

Pamiętaj, że Warszawę jako stolicę Polski charakteryzuje bogactwo ośrodków kulturalnych – muzeów i galerii, w których możesz odbyć praktyki czy staże. Tutaj też będą na ciebie czekały najbardziej atrakcyjne oferty zatrudnienia w różnorodnych instytucjach oraz placówkach edukacyjnych, które pozwolą na szybkie wykorzystanie potencjału płynącego z twojej wiedzy historycznej.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

 

Praca po studiach historycznych

Absolwenci studiów historycznych raczej nie znajdują pracy jako historycy – może dlatego, że takiego stanowiska (oprócz nauczycielskiego) nie ma! Potocznie historykiem nazywa się archiwistę, popularyzatora wiedzy historycznej czy muzealnika. Taką pracę oczywiście możecie zdobyć posiadają wykształcenie historyczne i smykałkę do danej dziedziny historii.

Na studiach historycznych zdobędziecie wiedzę i kompetencje zawodowe, jakie możecie wykorzystać w bardzo różnych dziedzinach życia. Przede wszystkim absolwenci historii mają bardzo dobrze rozwinięte umiejętności miękkie – komunikacji, narracji, a także wszechstronności. To dlatego właśnie niejednokrotnie na czele państwa stawali historycy, a nie matematycy!

Krytyczne podejście, bardzo dobre i wnikliwe rozumienie przyczynowo-skutkowego działania, umiejętność przewidywania i nie ulegania chwili – to umiejętności, jakich nie zdobędziecie z podręczników. Absolwenci historii często zostają przedsiębiorcami, politykami, a nawet i bankowcami, którzy badają wiarygodność klientów. Dziennikarstwo i animacja społeczna to dla historyka powszedniość! Historyk to osoba, która posiada naprawdę szerokie umiejętności funkcjonowania z ludźmi.

Oczywiście nie wszyscy są tak otwarci i nie wszyscy odnajdą się w płynnej nowoczesności. Ci, dla których działania z ludźmi tu i teraz stanowią problem, mogą oddać się badaniom archiwistycznym, badać obiekty, miejsca, przedmioty i uzupełniać historyczną wiedzę, która wciąż się zmienia, wciąż wymaga pracy i dopowiedzenia. 

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET WARSZAWSKI STUDIA HISTORYCZNE

Ów rozczarowujący Uniwersytet Warszawski i Instytut Historyczny zapraszają na studia historii w trybie dziennym, wieczorowym i zaocznym – studia I i II stopnia. Specjalizacje, jakie realizują to: archiwistyka, judaistyka i varsavianistyka.

Wydział Nauk Historyczny i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zaprasza również na studia historyczne realizowane na kierunkach:

 • Historia – studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Historia cywilizacji śródziemnomorskiej – studia I stopnia, stacjonarne
 • Historia sztuki – studia I i II stopnia, stacjonarne

dowiedz się więcej

 


AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH STUDIA HISTORYCZNE

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie realizuje naukę na kierunku historia sztuki w ramach studiów I i II stopnia stacjonarnych.

dowiedz się więcej

 

Prywatne uczelnie, takie jak Collegium Civitas, także podejmuje się tego trudnego i jakże wymagającego zadania, by uczyć rozumienia historii i możliwości wykorzystania tej jakże złożonej wiedzy.

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)