Studia historyczne Warszawa

Studia historyczne Warszawa

Studia historyczne Warszawa

Największy wybór studiów

historycznych w Warszawie

Odkryj kierunki historyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Studia historyczne w Warszawie | woj. mazowieckie

„Historyk jest jak detektyw – mówią z dumą co poniektórzy. Jeśli tak, jest to najbardziej irytujący rodzaj detektywa: wścibski i dociekliwy, który gotów jest ludziom minionych epok wleźć do łóżka i pod łóżko zajrzeć, i dywagować, co mieli na myśli wtedy, kiedy mówili to, co mówili, a nawet wtedy, kiedy tylko wymownie milczeli” – taki oto opis absolwenta historii przedstawia Uniwersytet Warszawski. Historyk traci tutaj twarz nudziarza, pamiętającego wszystkie najdrobniejsze daty ze szczegółami, na rzecz wrodzonej ciekawości, potrzeby analizy, dociekania prawd z sytuacji minionych. Historia to taka dziedzina nauki, w której nie wystarczy dobra pamięć.

Najważniejszą umiejętnością studenta historii jest logiczne myślenie i wiązanie przyczynowo-skutkowe wydarzeń. Kolejną wymaganą kompetencją jest rozumienie ludzi, niezwykłe pokłady empatii, które pozwalają zrozumieć innych. Nie bez przyczyny mówi się, że historia to nasza nauczycielka życia. To dzięki gromadzeniu danych, poddawaniu ich nieustannym analizom, nie zatrzymywaniu się na jednej możliwej perspektywie oglądu danej sytuacji, świat nasz wciąż ma dla nas sens. Coś wynika z czegoś – i to daje nam siłę do działania, do rozwoju, do dalszych poszukiwań. Historia jest nam niezbędna do rozumienia życia. Rzeczywiście jest matką, która wręcz poprzez ręce historyka, kontroluje, pilnuje i chroni przed zrobieniem głupstwa!

Studia historyczne w Warszawie mogą być niesamowitą przygodą przez wzgląd na trudną historię miasta, wciąż odkrywaną, wciąż budowaną. Miasta zburzonego, odbudowanego, miasta skrywającego centralne problemy społeczeństwa polskiego. Ale… Uniwersytet Warszawski rozczarowuje oficjalnie pisząc, że nie uczą na studiach historycznych dat…

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W WARSZAWIE SĄ STUDIA HISTORYCZNE

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

KIERUNKI HISTORYCZNE W WARSZAWIE

Rekrutacja i wymagania na studia historyczne w Warszawie

W zależności od wybranej uczelni rekrutacje różnią się. W każdym przypadku brane są pod uwagę wyniki z egzaminu maturalnego – w tym wysoko punktowana jest sama historia na poziomie rozszerzonym. Równie przydatna okazuje się wiedza o społeczeństwie i geografia. Warto zadbać o dobre wyniki z języka polskiego, który jest nieodłączną częścią studiów historycznych, na których umiejętności pisania są szlifowane i ćwiczone w podobnym wymiarze co na studiach twórczego pisania!

szczegółowe wymagania na uczelniach

STUDIA HISTORYCZNE W WARSZAWIE - PODYPLOMOWE

Praca po studiach historycznych

Absolwenci studiów historycznych raczej nie znajdują pracy jako historycy – może dlatego, że takiego stanowiska (oprócz nauczycielskiego) nie ma! Potocznie historykiem nazywa się archiwistę, popularyzatora wiedzy historycznej czy muzealnika. Taką pracę oczywiście możecie zdobyć posiadają wykształcenie historyczne i smykałkę do danej dziedziny historii.

Na studiach historycznych zdobędziecie wiedzę i kompetencje zawodowe, jakie możecie wykorzystać w bardzo różnych dziedzinach życia. Przede wszystkim absolwenci historii mają bardzo dobrze rozwinięte umiejętności miękkie – komunikacji, narracji, a także wszechstronności. To dlatego właśnie niejednokrotnie na czele państwa stawali historycy, a nie matematycy!

Krytyczne podejście, bardzo dobre i wnikliwe rozumienie przyczynowo-skutkowego działania, umiejętność przewidywania i nie ulegania chwili – to umiejętności, jakich nie zdobędziecie z podręczników. Absolwenci historii często zostają przedsiębiorcami, politykami, a nawet i bankowcami, którzy badają wiarygodność klientów. Dziennikarstwo i animacja społeczna to dla historyka powszedniość! Historyk to osoba, która posiada naprawdę szerokie umiejętności funkcjonowania z ludźmi.

Oczywiście nie wszyscy są tak otwarci i nie wszyscy odnajdą się w płynnej nowoczesności. Ci, dla których działania z ludźmi tu i teraz stanowią problem, mogą oddać się badaniom archiwistycznym, badać obiekty, miejsca, przedmioty i uzupełniać historyczną wiedzę, która wciąż się zmienia, wciąż wymaga pracy i dopowiedzenia. 

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET WARSZAWSKI STUDIA HISTORYCZNE

Ów rozczarowujący Uniwersytet Warszawski i Instytut Historyczny zapraszają na studia historii w trybie dziennym, wieczorowym i zaocznym – studia I i II stopnia. Specjalizacje, jakie realizują to: archiwistyka, judaistyka i varsavianistyka.

Wydział Nauk Historyczny i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zaprasza również na studia historyczne realizowane na kierunkach:

  • Historia – studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
  • Historia cywilizacji śródziemnomorskiej – studia I stopnia, stacjonarne
  • Historia sztuki – studia I i II stopnia, stacjonarne

dowiedz się więcej

 


AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH STUDIA HISTORYCZNE

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie realizuje naukę na kierunku historia sztuki w ramach studiów I i II stopnia stacjonarnych.

dowiedz się więcej

 

Prywatne uczelnie, takie jak Collegium Civitas, także podejmuje się tego trudnego i jakże wymagającego zadania, by uczyć rozumienia historii i możliwości wykorzystania tej jakże złożonej wiedzy.

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)