Dziennikarstwo to działalność wyjątkowo wrażliwa na nieustannie zmieniającą się rzeczywistość. Dobry redaktor nie tylko jest na bieżąco z tym, co dzieje się w kraju i na świecie, ale ma także świadomość (wciąż aktualizowaną i poszerzaną), że pula środków wyrazu i mediów, z których może skorzystać, jest coraz większa.
Choć nikt nie przepowiada jeszcze śmierci prasy i radia, źródłem, do którego najczęściej sięgamy po informacje na temat rzeczywistości jest Internet. W dobie nadmiaru przekazów, z których w sieci każdy ma prawo uchodzić za rzetelny, dziennikarze pracujący z powołaniem i pasją stoją przed nie lada wyzwaniem.
1. Typ i tryb studiów
Kierunek journalism and social communication można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na studia niestacjonarne, na naukę poświęcisz wybrane weekendy semestru. Taka opcja kształcenia będzie idealnym wyborem dla osób, którym zależy na połączeniu studiów z innymi aktywnościami.
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk humanistycznych.
Studia na kierunku journalism and social communication możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student powyższego kierunku humanistycznego będziesz miał okazję zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu dziennikarstwa, medioznawstwa nauk społecznych czy filologicznych. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:
-
Critical analysis of public communications
-
Social Psychology
-
Mass Media Research
-
Modern Media System
Studenci dokonają także wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i planów zawodowych. Aktualną ofertę modułów specjalizacyjnych znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
W czasie studiów na kierunku journalism and social communication zdobędziesz wiele cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim skupisz się na rozwijaniu swojego warsztatu dziennikarskiego. Tym samym dowiesz się, w jaki sposób tworzyć różnego rodzaju teksty i przekazy medialne.
Studenci poznają także szereg zasad stosowanych w marketingu, zarządzaniu i public relations. Jako że zajęcia będą w całości prowadzone w języku angielskim, to będziesz miał okazję zdobyć cenne zdolności językowe i tym samym zwiększyć swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.
4. Dla kogo ten kierunek
Jeśli lubisz być blisko ludzi i ich spraw, potrafisz diagnozować rzeczywistość i umieszczać swoje wnioski w szerszym kontekście oraz chciałbyś zdobyć kompetencje dziennikarskie, które wpiszą się we współczesne trendy tego zawodu i pozwolą Ci zostać rzetelnym opiniotwórcą, także w zakresie spraw międzynarodowych, studia na kierunku journalism and social communication są opcją dla Ciebie.
5. Gdzie studiować journalism and social communication
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek journalism and social communication: