Dziennikarstwo i nowe media

Dziennikarstwo i nowe media

Dziennikarstwo i nowe media studia - kierunek studiów

 
Dla kogo ten kierunek
„Polska reprezentacja przegrywa kolejny mecz”, „Brak podwyżek dla nauczycieli”, „Będzie drożej”. Nagłówki prasowe i sieć informacji o pesymistycznym charakterze przytłacza Cię i martwi? Czujesz, że masz potencjał na to, aby zmienić polskie media i zaoferować coś więcej niż ponure perspektywy w naszej rzeczywistości? Wyróżnia Cię charyzma, rzetelność i konsekwencja? Zatem to Twój czas – czas na okiełznanie ogromnej machiny, jaką jest dziennikarstwo i nowe media. W dobie miliona hasztagów, lajków, filtrów fotograficznych, przekłamanych wizerunków i trolli internetowych trudno jest znaleźć wiarygodne źródło wiadomości. Masz niepowtarzalną okazję, aby zdobyć wartościowy warsztat dziennikarski i przyczynić się do dobra ogółu – na przekór powszechnym manipulacjom i nadinterpretacjom. Będziesz w stanie tego dokonać z bagażem wiedzy dotyczącej życia społecznego, politycznego, kulturalnego czy gospodarczego.
Studia na kierunku dziennikarstwo i nowe media to szansa dla wszystkich, którzy czują potrzebę zaangażowania i wzięcia odpowiedzialności za jakość informacji, które otrzymuje społeczeństwo. Marzysz o tym, aby rzetelnie i skutecznie jak Monika Olejnik demaskować polityczne rozgrywki? Chciałbyś stać się twórcą nowej, niezależnej platformy dziennikarskiej i zrewolucjonizować polskie media? Masz dość lakonicznych pasków wiadomości i uważasz, że nie samą Ellen DeGeneres media stoją? Wybierz studia, które pozwolą Ci zaistnieć w nowoczesnej branży dziennikarskiej. 
 
Program studiów i przedmioty
Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Celem studiów jest przekazanie niezbędnej wiedzy dziennikarskiej oraz umożliwienie zdobycia niezwykłych umiejętności warsztatowych. Podczas trwania nauki będziesz miał szansę uczestniczyć w wielu zajęciach warsztatowych, podzielonych na blok prasowy, radiowy i telewizyjny. Dowiesz się, jak poprawnie konstruować i redagować różne formy tekstów, np. krótkie informacje, sprawozdania, wywiady, reportaże czy teksty publicystyczne. Poznasz różnice między tekstami z zakresu ekonomii, polityki i kultury. Ponadto nauczysz się zasad i technik rejestracji dźwięku oraz montażu radiowego, jak również zaczniesz redagować i prezentować serwis informacyjny. Dowiesz się, jak przygotować radiowy reportaż i poprowadzić rozmowę w studiu radiowym. Co więcej, zdobędziesz wiedzę z zakresu rejestracji, kompozycji i montażu telewizyjnego. Sięgniesz po media społecznościowe, poznasz ich specyfikę, dowiesz się, jak stworzyć własne media internetowe, skąd czerpać inspiracje, jak finansować własny biznes medialny oraz z jakich technologii najlepiej korzystać. 
 
Praca po studiach
Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą kiedy ukończysz studia na kierunku dziennikarstwo i nowe media? Jako absolwent tego kierunku z łatwością zdobędziesz zatrudnienie w obszarze mediów, np. na stanowisku redaktora prowadzącego w stacji telewizyjnej lub radiowej. Ponadto będziesz miał szansę spełnić się jako redaktor naczelny jednego z wiodących magazynów lub niezależny dziennikarz. Doskonałą alternatywą dla Ciebie może być praca jako korespondent zagraniczny, współpracujący z największymi tytułami, tj. „New York Times” czy „Die Welt”. Świetnie sprawdzisz się jako redaktor i administrator mediów społecznościowych lub rzecznik prasowy instytucji publicznych, prywatnych, organizacji rządowych, pozarządowych, samorządów czy instytucji kulturalnych. Co więcej, jako absolwent dziennikarstwa i nowych mediów możesz zostać zatrudniony jako pracownik akademicki, aby kształcić kolejne pokolenia rzetelnych dziennikarzy.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Przy rekrutacji na kierunek dziennikarstwo i nowe media na większości uczelni brane są pod uwagę: co najmniej 145 punktów rekrutacyjnych uzyskanych z trzech dowolnych przedmiotów, które kandydat zdał na maturze.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK DZIENNIKARSTWO I NOWE MEDIA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Specjalności na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU DZIENNIKARSTWO I NOWE MEDIA

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Zobacz inne kierunki Dziennikarstwo i informacja

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując dziennikarstwo i nowe media?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • warsztatu dziennikarskiego w redakcjach gazet, telewizji, radiostacji, magazynów z obszaru np. lifestyle, film, motoryzacja, sport
 • rozpoznawania manipulacji i nadinterpretacji
 • analizy przekazów medialnych
 • przygotowywania autorskich przeglądów prasy
 • dziennikarstwa internetowego
 • tworzenia i redagowania komunikatów radiowych, prasowych i telewizyjnych
 • Public Relations, mediów społecznościowych i marketingu internetowego (SEO, SEM)
 • strategii perswazyjnych
 • modeli biznesowych mediów
 • ewolucji Internetu oraz konwergencji mediów
 • planowania strategii online i e-commerce
 • organizacji pracy w branży medialnej i poszczególnych redakcjach
 • prawa mediów, norm, etyki dziennikarskiej
 • zasad i techniki rejestracji dźwięku
 • pisania różnych form tekstu

Jak wyglądają studia na kierunku dziennikarstwo i nowe media?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek dziennikarstwo i nowe media jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.

Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować głownie wokół zagadnień związanych z naukami humanistycznymi i społecznymi, dzięki czemu zdobędziesz wszechstronne wykształcenie z tego obszaru.

 

2. Program studiów i przedmioty

W czasie studiów na kierunku dziennikarstwo i nowe media będziesz miał okazję zdobyć kompleksową wiedzę z obszaru nauk humanistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem dziennikarstwa. Ponadto dowiesz się więcej na temat specyfiki nowych mediów oraz mediów społecznościowych. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką, między innymi takich jak:

 • Dziennikarz jako marka w sieci – social media
 • Media i społeczeństwo
 • Multimedia – zdjęcia, grafika i video w sieci

 

3. Nabywane umiejętności

Osoby, które aplikują na kierunek dziennikarstwo i nowe media wykształcą wiele cennych umiejętności praktycznych i kwalifikacji zawodowych. W czasie licznych warsztatów nauczysz się redagowania i tworzenia różnorodnych tekstów prasowych. Ponadto rozwiniesz kompetencje z zakresu montażu i rejestracji dźwięku, a także prowadzenia rozmowy radiowej. Jako student zyskasz także umiejętności zarządzania oraz stosowania nowoczesnych technik marketingowych, co z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zyskasz cenne doświadczenie.

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

DZIENNIKARSTWO I NOWE MEDIA STUDIA NIESTACJONARNE

DZIENNIKARSTWO I NOWE MEDIA STUDIA STACJONARNE

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia pierwszego stopnia na kierunku dziennikarstwo i nowe media będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata.

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

DZIENNIKARSTWO I NOWE MEDIA STUDIA I STOPNIA

Gdzie będziesz pracował po kierunku dziennikarstwo i nowe media?

Absolwent kierunku dziennikarstwo i nowe media znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • redaktor w redakcjach telewizyjnych
 • redaktor w redakcjach radiowych
 • redaktor w prasie
 • redaktor internetowy
 • twórca blogowy lub vlogowy
 • redaktor współpracujący z zagranicznymi mediami
 • niezależny twórca
 • pracownik akademicki
 • rzecznik prasowy
 • pracownik instytucji publicznych, samorządowych
 • pracownik organizacji rządowych i pozarządowych
 • prezenter telewizyjny
 • korespondent zagraniczny

W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU DZIENNIKARSTWO I NOWE MEDIA

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU DZIENNIKARSTWO I NOWE MEDIA

Komentarze (3)

DoradcaOnlineVistula odpowiedz pokaż odpowiedzi (2)

Witam! W ramach kampanii informacyjnej mam zaszczyt zostać Waszym Doradcą Online. Chętnie odpowiem na wszystkie nurtujące pytania dotyczące studiowania na naszej uczelni. Zachęcam do podjęcia dyskusji. Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ola W odpowiedzi do: DoradcaOnlineVistula odpowiedz

Jak wyglądają praktyki na tym kierunku?

DoradcaOnlineVistula W odpowiedzi do: Ola odpowiedz

Witaj, Ola! W Akademii Finansów i Biznesu Vistula stawiamy na praktyczne przygotowanie do zawodu. Podczas studiów weźmiesz udział w praktykach i warsztatach w wiodących redakcjach i firmach. Poznasz zawód ?od kuchni? i ludzi związanych z mediami. Odkryjesz specyfikę mediów i rządzące nimi mechanizmy. To doświadczenie otworzy przed tobą wiele zawodowych możliwości. Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula