1. Typ i tryb studiów
Kierunek dziennikarstwo i medioznawstwo można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.
Studia na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylować wokół zagadnień związanych z naukami humanistycznymi, społecznymi i kulturoznawczymi.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo będziesz miał okazję zdobyć kompleksową wiedzę z obszaru nauk humanistycznych, społecznych oraz zagadnień związanych ze współczesną kulturą, polityką czy sytuacją międzynarodową.
W programie studiów na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
dziennikarstwo polskie
-
polskie media w XX wieku
-
komunikowanie interpersonalne
Program kształcenie zakłada również realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
W czasie studiów dziennikarskich rozwiniesz szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Jako student rozwiniesz swój warsztat dziennikarski oraz nauczysz się tworzyć i redagować różnego rodzaju teksty.
Ponadto, dowiesz się w jaki sposób gromadzić i przetwarzać istotne informacje. Studenci zdobędą także istotne kompetencje miękkie, takie jak zdolności komunikacyjne czy umiejętność podejmowania wystąpień publicznych.
Uzyskaną wiedzę wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, dzięki którym zdobędziesz doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.
4. Dla kogo ten kierunek
Nie jest Ci obca komunikacja międzyludzka, a w każdej rozmowie czujesz się jak ryba w wodzie? Posługujesz się nienaganną polszczyzną i wszyscy mówią, że posiadać „lekkie pióro”. Jeżeli wpisujesz się w powyższy opis to oznacza to, że na pewno odnajdziesz się na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo!
5. Gdzie studiować dziennikarstwo i medioznawstwo
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek dziennikarstwo i medioznawstwo: