Popularyzacja i nauczanie fizyki

Popularyzacja i nauczanie fizyki

Popularyzacja i nauczanie fizyki studia - kierunek studiów

Czym jest energia i jakie jest jej znaczenie dla naszego codziennego życia? Czy da się „zobaczyć kosmos” między jednym a drugim mrugnięciem powiek? Co wiemy o świecie mikro i makro, który z nich poznaliśmy lepiej i jak wyobrazić sobie rozmiar najmniejszej cząstki materii, zamkniętej w milionowej części metra? Odpowiedzi na te pytania nurtują nie tylko najmłodsze umysły – popularność centrów nauki i techniki, w których dzieci i dorośli na każdym kroku dowiadują się czegoś nowego o otaczającym ich świecie, mówi nam jasno, że jesteśmy głodni wiedzy, którą do tej pory traktowaliśmy z dystansem i postrzegaliśmy jako hermetyczną, niedostępną, zarezerwowaną dla tęgich głów fizyków. Obserwując ten trend można pokusić się o jeszcze jeden wniosek: sposób przekazywania wiedzy ma ogromny wpływ na to, czy będziemy skłonni otworzyć się na naukę, czy to, czego się uczymy, zostanie nam w głowach na dłużej i stanie się pretekstem do samodzielnego zgłębiania danej dziedziny, dzięki której lepiej zrozumiemy otaczającą nas rzeczywistość i swoje miejsce w świecie. Stąd już całkiem blisko do stworzenia definicji znakomitego nauczyciela i popularyzatora nauki: to nie tylko osoba, która wie coś na dany temat, to człowiek-opowieść, wyposażony w rozwinięte umiejętności interpersonalne, pedagogiczne i dydaktyczne, kreatywny przewodnik po ziemi nieznanej, którą dla wielu jest właśnie fizyka.

Jeśli chciałbyś mianować się specjalistą od atomów, promieniowania, czarnych dziur i stanów skupienia materii, przeczuwasz, że byłbyś dobrym nauczycielem – umiesz słuchać, wyjaśniać i masz w sobie spore pokłady cierpliwości, a jednocześnie zależy Ci na tym, by tchnąć powiew innowacyjności w stosowane dotychczas szkolne rozwiązania edukacyjne lub spełniać się jako popularyzator nauki w zyskujących coraz większe uznanie centrach naukowych, studia na kierunku popularyzacja i nauczanie fizyki mogą okazać się tym, czego szukasz.

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? By w profesjonalny sposób dzielić się wiedzą z innymi, jako nauczyciel lub popularyzator nauki, opanujesz podstawy fizyki i matematyki, odwołując się w szczególności do rozumienia teoretycznej istoty obu nauk oraz do metod, które każda z nich stosuje w procesie diagnozowania i objaśniania rzeczywistości (laboratoria fizyczne, ćwiczenia matematyczne). Przyjrzysz się zarówno historii, jak i współczesnym kierunkom rozwoju fizyki i matematyki, zgłębisz zagadnienia astronomii i astrofizyki, elektrotechniki i elektroniki, ocenisz proces rozwoju nauki w Polsce i nauczysz się projektować własne rozwiązania zbliżające ją do nowoczesności. Poznasz warsztat pracy popularyzatora nauki – zobaczysz z jakimi wyzwaniami mierzy się osoba stojąca przed zadaniem przekazania wiedzy innym w atrakcyjny i merytoryczny sposób. Opanujesz podstawy psychologii i pedagogiki, zetkniesz się z etyką zawodu nauczyciela, weźmiesz udział w zajęciach z emisji głosu i wystąpień publicznych. Będziesz przygotowany do tworzenia tekstów naukowych, scenariuszy działań i wydarzeń popularyzatorskich a liczne praktyki pedagogiczne, nauczycielskie i prowadzone w centrach nauki i techniki, kompleksowo przygotują Cię do przyszłych zawodowych ról.

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku popularyzacja i nauczanie fizyki? Popularyzacja nauki to temat żywy na całym świecie – świadczy o tym powstawanie coraz to nowszych organizacji i instytucji, które proces zdobywania wiedzy sprowadzają do uczestnictwa w niesamowitej przygodzie. Będziesz mógł związać swoją karierę z podobnymi instytucjami działającymi w Polsce i za granicą, spełniając się w roli animatora ekspozycji lub osoby prowadzącej zajęcia popularno-naukowe i edukacyjne. Absolwenci kończący studia na kierunku popularyzacja i nauczanie fizyki są przygotowani również do pracy w charakterze nauczycieli fizyki i matematyki chętnie zatrudnianych w szkołach ze względu na nowoczesne podejście edukacyjne, które jest w stanie wzbogacać i przekształcać system polskiego szkolnictwa, zawracając go w stronę innowacyjnych metod przekazywania wiedzy. Z powodzeniem sprawdzisz się także w roli specjalisty z zakresu popularyzowania nauki, który współpracuje z mediami i instytucjami kultury (domy kultury, świetlice środowiskowe) oraz na polu własnej działalności, opartej na kursach, szkoleniach, korepetycjach i edukacji domowej.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Przy rekrutacji na kierunek popularyzacja i nauczanie fizyki na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: jeden przedmiot do wyboru spośród: informatyka, matematyka, fizyka i astronomia, chemia, biologia; język obcy; dwa przedmioty do wyboru spośród: informatyka, matematyka, fizyka i astronomia, chemia, geografia.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK POPULARYZACJA I NAUCZANIE FIZYKI

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki

Kierunek popularyzacja i nauczanie fizyki prowadzony jest przez:

Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ

Zobacz inne kierunki Fizyczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku popularyzacja i nauczanie fizyki?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • teoretycznych podstaw fizyki i matematyki oraz znajomości praktycznych metod związanych z działalnością naukową w obu dziedzinach
 • historii oraz współczesnych kierunków rozwoju fizyki i matematyki jako dziedzin naukowych definiujących i zmieniających rzeczywistość
 • podstaw astronomii i astrofizyki
 • podstaw elektroniki i elektrotechniki
 • krytycznego oglądu rozwoju współczesnej nauki w Polsce i na świecie
 • projektowania własnych rozwiązań wspierających nowoczesny rozwój nauki, ze wskazaniem na fizykę i matematykę
 • warsztatu pracy nowoczesnego nauczyciela i popularyzatora nauki
 • etyki zawodu nauczyciela
 • podstaw psychologii i pedagogiki
 • emisji głosu i wystąpień publicznych
 • tworzenia tekstów naukowych oraz scenariuszy działań i wydarzeń popularyzatorskich
 • komunikacji interpersonalnej

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku popularyzacja i nauczanie fizyki?

Absolwent kierunku popularyzacja i nauczanie fizyki znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • nauczyciel fizyki lub matematyki w placówkach oświatowych
 • animator ekspozycji w interaktywnych centrach nauki i techniki
 • konsultant medialny do spraw edukacji i popularyzowania nauki
 • osoba prowadząca zajęcia popularno-naukowe i edukacyjne
 • pracownik instytucji kulturalnych wspierających rozwój edukacji (domy kultury, świetlice środowiskowe)
 • osoba prowadząca własną działalność gospodarczą w zakresie nowoczesnej edukacji: korepetytor, szkoleniowiec, nauczyciel indywidualny

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU POPULARYZACJA I NAUCZANIE FIZYKI

Komentarze (0)