Kosmologia

Kosmologia

Studia na kierunku kosmologia możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Szczeciński

Uniwersytet Szczeciński

Kosmologia stopień: (I), czas trwania: 3 lata
forma: stacjonarne

Uczelnie, gdzie kosmologia jako specjalność / ścieżka kształcenia

Uniwersytet Szczeciński

Uniwersytet Szczeciński

Fizyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku fizyka

Kosmologia – kierunek studiów

Studia na kierunku kosmologia to studia licencjackie, których program kształcenia trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym.

Studia na kierunku kosmologia
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku kosmologia rozpocznie się 22 maja 2024 r. i potrwa do 12 września 2024 r. | kosmologia - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku kosmologia możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | kosmologia - uczelnie >

Opis kierunku

Kierunek studiów kosmologia ma na celu zgłębianie tajemnic wszechświata, jego struktury, pochodzenia, ewolucji i fundamentalnych praw fizyki, które nim rządzą. Program studiów przygotowuje studentów do prowadzenia badań naukowych oraz do pracy w instytucjach zajmujących się badaniami kosmicznymi. Obejmuje jednocześnie szeroki zakres zagadnień z fizyki teoretycznej, astronomii, matematyki i astrofizyki. Duży nacisk położony jest na realizowanie zajęć, które związane są z obserwacją. W efekcie absolwenci zyskują umiejętności analizowania danych, jakie zbierają podczas obserwacji astronomicznych.

Praca po studiach

Studia te przygotowują absolwentów do pracy w dziedzinie nauki, przemyśle kosmicznym, edukacji oraz analizie danych. Znajdą zatrudnienie w instytucjach badawczych, które prowadzą badania kosmologiczne. Mogą też brać udział w międzynarodowych projektach badawczych, takich jak badania nad ciemną materią czy ciemną energią. Będą pracować także w agencjach kosmicznych oraz firmach prywatnych, które zajmują się technologiami kosmicznymi.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Rekrutacja na studia na kierunku kosmologia prowadzona jest w ramach rankingu, uwzględniając punkty uzyskane na egzaminie maturalnym z fizyki i astronomii, matematyki, biologii, chemii, geografii, informatyki, języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Kosmologia - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Jak wyglądają studia na kierunku kosmologia?

Kosmologiczne kierunki studiów mają na celu wprowadzenie studentów w podstawowe zagadnienia związane z kosmologią, włączając w to modele kosmologiczne, strukturę wszechświata oraz najnowsze odkrycia i teorie dotyczącego jego pochodzenia.

Ten kierunek studiów jest interdyscyplinarną dziedziną, która przygotowuje studentów do pracy jako badacze w kosmologii. Studenci zapoznają się z fundamentalnymi zasadami fizyki klasycznej i kwantowej oraz teorią względności Einsteina. Poznają też historię badań kosmologicznych oraz różne metody obserwacyjne i teoretyczne stosowane w badaniach kosmicznych.

W trakcie licznych zajęć zapoznają się również z najnowszymi osiągnięciami i teoriami kosmologicznymi, włączając w to odkrycia dotyczące ciemnej materii, energii, fale grawitacyjne oraz egzoplanety.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku kosmologia możemy podzielić na:

1. Tyb:

 

2. Tryb:

 

2. Zdobywana wiedza i umiejętności

Absolwenci mają wiedzę na temat fundamentalnych zasad fizyki, matematyki, astronomii i astrofizyki, które leżą u podstaw kosmologii. Rozumieją prawa fizyki klasycznej i kwantowej, a także teorię Einsteina i potrafią je zastosować do badania wszechświata.

Posiadają umiejętność analizy danych astronomicznych zebranych z teleskopów naziemnych oraz kosmicznych. Potrafią wykorzystywać narzędzia matematyczne i metody numeryczne do analizowania oraz modelowania danych kosmologicznych.

Projektują i prowadzą badania kosmologiczne, w tym formułują hipotezy, planują eksperymenty i analizują wyniki. Klarownie prezentują wyniki badań naukowych oraz komunikują się z publicznością na temat zagadnień związanych z kosmologią.

Ile trwają studia na kierunku kosmologia?

Studia na kierunku kosmologia trwają 3 lata (studia I stopnia).

Jaka praca po studiach na kierunku kosmologia?

Absolwenci podejmą pracę w instytucjach badawczych i uczelniach, prowadząc badania kosmologiczne. Mogą też brać udział w międzynarodowych projektach badawczych. Znajdą zatrudnienie również w agencjach kosmicznych.

Podejmą pracę nawet w sektorze IT, wykorzystując umiejętności analizy dużych zbiorów danych. Poza tym mogą znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się modelowaniem i symulacjami kosmicznymi, takimi jak symulacje ruchu planet, formowania się galaktyk itd.

Czeka na nich praca w firmach konsultingowych, które świadczą usługi dla agencji kosmicznych, przemysłu lotniczego i innych podmiotów związanych z kosmologią.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku kosmologia

 • badania naukowe w kosmologii,
 • instytucje badawcze,
 • przemysł kosmiczny,
 • agencje kosmiczne,
 • prywatne firmy związane z technologiami kosmicznymi,
 • post-doc,
 • konsulting i doradztwo.

Absolwenci tych studiów mają solidne podstawy wiedzy i umiejętności potrzebne do pracy w różnych obszarach związanych z badaniami kosmicznymi. Jednocześnie studia te otwierają przed nimi perspektywy zawodowe w dziedzinie nauki, przemysłu kosmicznego, edukacji itd.

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Kosmologia studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Kosmologia studia I stopnia

Miasta, które oferują studia na kierunku Kosmologia

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)