Optyka okularowa i optometria

Optyka okularowa i optometria

Uczelnie

Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania i

Gotowe

Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania?

Na liście wyników wyszukiwania znajdują się wszystkie polskie uczelnie publiczne (państwowe) oraz promowane uczelnie niepubliczne (prywatne). Kolejność profili partnerów w wynikach wyszukiwania zależy od określonych czynników. Więcej informacji o pozycjonowaniu znajdziesz w Regulaminie dostępnym tutaj

Studia na kierunku optyka okularowa i optometria możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania

Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania i

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Optyka okularowa i optometria stopień: (I) ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne
Gotowe

Wyróżniony

Profil tego partnera wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania, ponieważ partner wykupił dodatkową, płatną usługę w otouczelnie.pl polegającą na pozycjonowaniu partnera w wynikach wyszukiwania.

Optyka okularowa i optometria – kierunek studiów

Studia na kierunku optyka okularowa i optometria to studia licencjackie, których program kształcenia trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym.

Studia na kierunku optyka okularowa i optometria
Rok akademicki 2025/2026
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku optyka okularowa i optometria możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | optyka okularowa i optometria - uczelnie >

Opis kierunku

Studia te są interdyscyplinarnym programem studiów, który łączy elementy medycyny, technologii oraz nauk o zdrowiu, mając na celu przygotowanie specjalistów w zakresie diagnostyki, korekcji wad wzroku, ochrony zdrowia oczu oraz dobierania odpowiednich rozwiązań optycznych. Studenci uczą się, jak diagnozować, leczyć i zapobiegać problemom ze wzrokiem przy użyciu nowoczesnych technologii optycznych. To kierunek, który łączy teorię z praktyką, a absolwenci zdobywają umiejętności w zakresie pracy z pacjentami, diagnostyki i dobierania optymalnych rozwiązań korekcyjnych. Program obejmuje szeroki zakres tematów związanych z anatomią oka, optyką, technologią optyczną oraz zdrowiem publicznym.Dół formularza

Praca po studiach

Absolwenci mogą podjąć pracę w różnych instytucjach i branżach związanych z opieką nad zdrowiem oczu i poprawą jakości widzenia. Odnajdą się w gabinecie lub sieciowym punkcie optycznym, zajmując się diagnostyką i doborem okularów i soczewek. Mogą też pracować w placówkach zajmujących się leczeniem chorób oczu i refrakcją, współpracując z lekarzami okulistami.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Rekrutacja na studia na tym kierunku uwzględnia wyniki na maturze z języka polskiego, języka obcego nowożytnego, biologii, chemii, fizyki, informatyki, matematyki.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Optyka okularowa i optometria - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak wyglądają studia na kierunku optyka okularowa i optometria?

Kierunki studiów związane z tą dyscypliną łączą zarówno teorię, jak i intensywne zajęcia praktyczne. Zajęcia są zaplanowane tak, aby zapewnić studentom nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także umiejętności praktyczne, które są niezbędne w codziennej pracy optometrysty i optyka okularowego.

Pierwszy rok studiów jest poświęcony na zdobywanie podstawowej wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii oka, a także wprowadzenie do optyki i technologii wykorzystywanych w optometrii. Studenci zapoznają się z teoretycznymi podstawami fizyki, biologii oraz metodami diagnostycznymi.

W drugim roku studiów studenci przechodzą do bardziej zaawansowanych tematów, takich jak diagnostyka wad wzroku i procesy związane z korekcją wzroku. Zajęcia są bardziej praktyczne, a studenci uczą się, jak przeprowadzać badania refrakcyjne, dobierać odpowiednie soczewki i okulary oraz oceniać stan zdrowia oczu.

Kolejne lata poświęcone są rozwojowi umiejętności praktycznych i koncentrują się na diagnostyce i leczeniu specyficznych problemów ze wzrokiem. Zajęcia są bardziej ukierunkowane na optometrię kliniczną, w tym diagnostykę chorób oczu oraz dobór rozwiązań w przypadku osób z różnymi problemami zdrowotnymi, np. z zaćmą, jaskrą czy zezem.

Poza tym program nastawiony jest nastawiony na rozwój umiejętności praktycznych oraz specjalistycznych. Studenci odbywają praktyki zawodowe, które odbywają się w gabinetach optycznych, klinikach okulistycznych, ośrodkach medycznych, a także w firmach zajmujących się produkcją soczewek czy okularów. Zajęcia praktyczne pozwalają studentom na bezpośrednią pracę z pacjentami oraz na naukę obsługi nowoczesnych urządzeń optycznych.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku optyka okularowa i optometria możemy podzielić na:

1. Typ:

 

2. Tryb:

2. Zdobywana wiedza i umiejętności

Absolwenci potrafią przeprowadzać podstawowe i zaawansowane badania wzroku, w tym badania ostrości wzroku na różnych odległościach. Wykonują badania refrakcji (krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm) oraz ich korekcję.

Znają techniki wykrywania wad wzroku, w tym astygmatyzmu, presbiopii, zezów oraz diagnozowania chorób oczu, takich jak jaskra, zaćma czy degeneracja plamki żółtej. Przeprowadzają precyzyjne pomiary soczewek, okularów, soczewek kontaktowych oraz ocenę jakości widzenia w różnych warunkach.

Dobierają odpowiednie soczewki okularowe i oprawy w zależności od wady refrakcyjnej pacjenta oraz jego preferencji estetycznych i funkcjonalnych. Przeprowadzają badania przed doborem soczewek kontaktowych oraz ich właściwego dopasowania do indywidualnych potrzeb pacjenta, w tym soczewek twardych, miękkich oraz specjalistycznych.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Ile trwają studia na kierunku optyka okularowa i optometria?

Studia na kierunku optyka okularowa i optometria trwają 3 lata (studia licencjackie).

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jaka praca po studiach na kierunku optyka okularowa i optometria?

Absolwenci mogą podjąć pracę w różnych obszarach związanych z diagnostyką, terapią oraz korekcją wad wzroku. Jako optometryści będą wykonywać badania wzroku, diagnozować wady refrakcji (np. krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm), dobierać odpowiednie metody korekcji (okulary, soczewki kontaktowe) oraz monitorować zdrowie oczu pacjentów. Mogą także przeprowadzać testy diagnostyczne w kierunku chorób oczu, takich jak jaskra czy zaćma.

Jako optycy okularowi zajmą się doborem okularów, soczewek kontaktowych, a także naprawą i konserwacją okularów. Mogą współpracować z optometrystą w zakresie doboru odpowiednich soczewek oraz opraw, dostosowując je do potrzeb pacjentów.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku optyka okularowa i optometria

  • optometrysta,
  • optyk okularowy,
  • specjalista do spraw dobierania soczewek kontaktowych,
  • pracownik działu sprzedaży i marketingu w branży optycznej,
  • menedżer salonu optycznego.

Absolwenci po ukończeniu tych studiów mają szerokie możliwości zawodowe, obejmujące pracę w gabinetach optometrystycznych, salonach optycznych, laboratoriach optycznych, a także w branży sprzedaży i marketingu sprzętu optycznego. Dzięki zdobytym umiejętnościom diagnostycznym oraz technicznym mogą także podjąć pracę w sektorze naukowym, badawczym lub prowadzić własną działalność gospodarczą w branży optycznej.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Optyka okularowa i optometria studia niestacjonarne

Optyka okularowa i optometria studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Optyka okularowa i optometria studia I stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Dalsza część artykułu pod reklamą

Dalsza część artykułu pod reklamą

Miasta, które oferują studia na kierunku Optyka okularowa i optometria

Dalsza część artykułu pod reklamą

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

  • ul. Brzegi 55, , 80-045 Gdańsk https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJA7BSTOtz_UYR7rBlnEOyJi0 https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/96270-polsko-japonska-gdansk.jpg Polsko - Japońska Akademia Technik Komputerowych w Gdańsku
  • ul. Koszykowa 86; , 02-008 Warszawa https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ9fSNrpbMHkcR9efpda02X_0 https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6fd17-polsko-japońska-akademia-technik-komputerowych.jpg Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • ul. Stokłosy 3, 02-787 Warszawa, tel. 22 45 72 300, fax. 22 45 72 303 https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJbVsxiY8yGUcRqP5BezchYwU https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/5a4be-vistula-warszawa.jpg Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • ul. Stokłosy 3, 02-787 Warszawa, tel. 22 45 72 300, fax. 22 45 72 303 https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJT8rqz9DLHkcRXVRfpPuQcfs https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/5433e-sgtih-vistula.jpg Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie
  • Dzień Otwarty https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/34f7e-ujd-czestochowa.jpg Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • ul. Fredry 10, 61-701 Poznań https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJI9FtDzZbBEcRyR434R7X6sQ https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/aa7c5-umed-poznan.jpg Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Komentarze (0)