ARCHIWISTYKA I ZARZĄDZANIE INFORMACJĄ

ARCHIWISTYKA I ZARZĄDZANIE INFORMACJĄ

Dodaj do ulubionych

ARCHIWISTYKA I ZARZĄDZANIE INFORMACJĄ studia - kierunek studiów

Dla kogo ten kierunek

Archiwistyka to nauka humanistyczna, która polega na gromadzeniu i przechowywaniu istotnych danych. Jest to niezwykle ważna dyscyplina naukowa, która od lat towarzyszy ludzkości, ponieważ zbieranie i archiwizowanie informacji jest niezbędne do funkcjonowania wielu instytucji i przedsiębiorstw. W związku z dynamicznym rozwojem technologicznym i powstaniem nowoczesnych programów służących do pracy z danymi wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru tej dziedziny.
Jako odpowiedź na potrzeby współczesnego rynku pracy powstały ciekawe studia archiwistyka i zarządzanie informacją. Jest to kierunek humanistyczny, który przede wszystkim zakłada kształcenie w zakresie umiejętności praktycznych i kompetencji zawodowych. Jeżeli więc jesteś osobą skrupulatną oraz dokładną i chciałbyś wykorzystać te cechy podczas swojej pracy zawodowej to powinieneś rozważyć wybór tych niezwykle interesujących studiów.
 
Czego nauczysz się na kierunku archiwistyka i zarządzanie informacją?
 
W trakcie studiów przyswoisz wiedzę z zakresu różnych aspektów, składających się na dziedzinę naukową, jaką jest archiwistyka i zarządzanie informacją. Swoją naukę rozpoczniesz od poznania specyfiki i metod pracy współczesnych archiwów, funkcjonujących w różnego rodzaju instytucjach czy przedsiębiorstwach. Jako student dowiesz się, w jaki sposób zarządzać dokumentami, jak je gromadzić oraz archaizować.
Co więcej, zagłębisz się w meandry prawa administracyjnego, którego poznanie i zrozumienie jest niezbędne do wykonywania zawodu archiwisty. Oprócz współczesnej wiedzy z zakresu przechowywania danych, nauczysz się więcej o historii tej dyscypliny. W trakcie studiów będziesz uczestniczył w zajęciach z historii archiwów, historii średniowiecza, czy ustroju Polski od osiemnastego wieku do czasów teraźniejszych. Jako że jest to dziedzina, która silnie wiąże się z nowoczesnymi technologiami, zapoznasz się z funkcjonowaniem informacji archiwalnych w internecie.
Ponadto, będziesz musiał dokonać wyboru specjalizacji, w której kierunku chcesz się dalej kształcić. Wybierzesz pomiędzy specjalnością archiwalną, a zarządzaniem dokumentacją. Uzyskaną wiedzę teoretyczną wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich dzięki, którym zdobędziesz cenne doświadczenie, które zaprocentuje w twojej przyszłej pracy zawodowej.
 
Jaka praca po tym kierunku?
 
Po ukończeniu studiów na kierunku archiwistyka i zarządzanie informacją będziesz miał kompleksowe wykształcenie z zakresu metod przechowywania cennych informacji, nowoczesnych programów informatycznych wykorzystywanych w zawodzie archiwisty oraz wielu innych aspektów, składających się na tę dyscyplinę. Uzyskane kwalifikacje umożliwią Ci podjęcie pracy w wielu instytucjach i przedsiębiorstwach.
Jak absolwent znajdziesz zatrudnienie w archiwach historycznych, państwowych, uniwersyteckich czy kościelnych. Ponadto, idealnie sprawdzisz się na stanowisku archiwisty w bibliotekach i muzeach lub w Instytucie Pamięci Narodowej oraz jako menadżer zarządzania dokumentacją w archiwach społecznych czy przedsiębiorstwach back-office. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia możesz kontynuować naukę na studiach magisterskich lub podyplomowych i zdobywać dalsze wykształcenie i umiejętności zawodowe.
 

JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE?

Aby zostać studentem kierunku archiwistyka i zarządzanie informacją powinieneś zdać maturę z takich przedmiotów, jak: język polski, język obcy nowożytny, historia, WOS, historia sztuki, matematyka, język łaciński i kultura antyczna, geografia.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK ARCHIWISTYKA I ZARZĄDZANIE INFORMACJĄ

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
  tryb studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   ARCHIWISTYKA I ZARZĄDZANIE INFORMACJĄ - zasady rekrutacji

   • Terminy rekrutacji

   • Czas trwania

   • Przedmioty maturalne

   • Limity

   • Progi

   Poziom i tryb studiów

   Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku archiwistyka i zarządzanie informacją

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miasto
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Nic nie znaleziono

   WIEDZA, JAKĄ ZDOBĘDZIESZ PODCZAS STUDIÓW NA KIERUNKU ARCHIWISTYKA I ZARZĄDZANIE INFORMACJĄ:

   • umiejętność zarządzania dokumentacją
   • znajomość podstaw prawa administracyjnego
   • znajomość historii archiwów
   • znajomość prawa archiwalnego
   • znajomość nowoczesnych programów informatycznych wykorzystywanych przy archiwizacji danych
   • znajomość języka obcego
   • praktyczne wykorzystanie wiedzy

   JAKA PRACA, CZYLI GDZIE BĘDZIESZ PRACOWAŁ PO UKOŃCZENIU STUDIÓW NA KIERUNKU ARCHIWISTYKA I ZARZĄDZANIE INFORMACJĄ:

   • archiwa historyczne
   • archiwa państwowe
   • Instytut Pamięci Narodowej
   • biblioteki
   • muzea
   • przedsiębiorstwa back-office
   • archiwa społeczne

   MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU ARCHIWISTYKA I ZARZĄDZANIE INFORMACJĄ

   Komentarze (0)