1. Typ i tryb studiów
Niemcoznawstwo to kierunek, który obecnie można realizować tylko w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez uczelnie. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce oraz zdobywaniu wykształcenia, to koniecznie zdecyduj się na powyższy tryb kształcenia.
Studia na kierunku Niemcoznawstwo możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk filologicznych.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student kierunku niemcoznawstwo, zdobędziesz niezwykle cenną wiedzę z zakresu nauk filologicznych, kulturoznawczych oraz historycznych. Studenci będą mieli okazję poznać historię, sztukę, język oraz literaturę krajów niemieckojęzycznych. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów powiązanych z tą tematyką, między innymi takich jak:
-
Historia literatury niemieckiej (od Oświecenia do 1945 roku)
-
Pragmatyka komunikacji
-
Repetytorium z historii krajów niemieckich w okresie średniowiecznym i nowożytnym
Studenci dokonają także wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do ich zainteresowań naukowych oraz przyszłych planów zawodowych.
3. Nabywane umiejętności
W czasie zajęć praktycznych na powyższym kierunku filologicznym, wykształcisz szereg umiejętności praktycznych. Przede wszystkim skupisz się na nauce języka niemieckiego i jego praktycznego zastosowania w różnorodnych sytuacjach komunikacyjnych.
Ponadto poznasz zasady analizy wybranych zjawisk z zakresu kultury niemieckiej oraz interpretacji tekstów literackich. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, które zrealizujesz w wyznaczonym do tego miejscu pracy.
4. Dla kogo ten kierunek
Ile tak naprawdę wiemy o naszych najbliższych zachodnich sąsiadach? Poprzez stulecia historii nasze losy były nierozerwalnie złączone czy w czasach pokoju, czy w czasach licznych wojen. Jednak nasza relacja opiera się również na wymianie handlowej, przyjaźni oraz wielu rodzinnym koneksjom.
W historii naszych narodów również poszczególne ziemie przechodziły z jednych rąk w drugie, co zaowocowało kulturalną miksturą na terenach przygranicznych. Są to jedne z wielu powodów, które możnaby było podać osobie, która zastanawia się nad podjęciem studiów ukierunkowanych na język niemiecki i tamtejszą kulturę.
Ale nie są też jedynymi, bowiem język niemiecki nie jest przecież używany tylko przez naszych najbliższych zachodnich sąsiadów. Studia niemcoznawcze pozwolą Ci uzyskać szczegółową wiedzę o krajach germańskiego obszaru językowego, ponieważ nie są to jedynie Niemcy.
To również Liechtenstein, Austria, Luksemburg, Szwajcaria czy Belgia. Język niemiecki jest także językiem oficjalnym i roboczym Unii Europejskiej. Przyda się też w Namibii, Trydencie, Alzacji, Mozeli, Watykanie oraz w gminie Krahule na Słowacji, gdzie jest językiem urzędowym.
W Polsce jest on językiem pomocniczym w 22 gminach województwa opolskiego. Mówiąc liczbami - używa go ok. 128 milionów osób na świecie. Jeśli więc jesteś żywo zainteresowany językiem niemieckim oraz kulturą tych obszarów językowych powinieneś rozważyć studia na kierunku niemcoznawstwo.
5. Gdzie studiować Niemcoznawstwo
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek Niemcoznawstwo: