Biologia to popularny kierunek studiów, który tworzony jest w interdyscyplinarny sposób. W trakcie zdobywanego kształcenia studenci mają szansę zdobyć rozszerzoną wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, a także nauczą się wykorzystywać nowoczesne metody i techniki badawcze.
Nauki biologiczne, które zgłębiane są szczegółowo w ramach realizowanych zajęć, odnoszą się przede wszystkim do biochemii, biologii molekularnej, biofizyki, cytologii, fizjologii, biologii środowiskowej i genetyki.
Zajęcia praktyczne mogą być użyteczne do zdobywania potrzebnych kompetencji, a także umiejętności związanych, chociażby z obsługą specjalistycznej aparatury analityczno-diagnostycznej przeznaczonej do analizy materiału biologicznego.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Biologia możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia w Kielcach w zakresie biologii możesz realizować w trakcie dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Studia pierwszego stopnia (licencjackie) trwają trzy lata, studia drugiego stopnia (magisterskie) trwają dwa lata i uzupełniają wiedzę zdobytą na poziomie pierwszego stopnia.
Biologię możesz studiować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Stacjonarna forma kształcenia to inaczej studia dzienne, które odbywają się od poniedziałku do piątku. Na uczelniach publicznych zajęcia w trybie dziennym odbywają się bezpłatnie w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne mogą być prowadzone zaocznie (w weekendy od piątku/soboty do niedzieli) lub wieczorowo (od poniedziałku do piątku nawet przez cały dzień).
Pamiętaj, że nim zdecydujesz się na studia niestacjonarne, musisz sprawdzić, w jakiej formie są one realizowane. Studia niestacjonarne są płatne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Program kształcenia w ramach biologii uzależniony jest często od specjalizacji, którą wybiorą studenci. Specjalności w znaczący sposób wpływają na rozwój ścieżki kariery. Oczywiście możesz kształcić się w zakresie biologii ogólnej, jak i biologii medycznej z elementami diagnostyki. Oferta specjalizacyjna może być zmienna, dlatego warto śledzić ją na bieżąco na stronach internetowych wybranych uczelni.
W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: biofizyka molekularna, botanika ogólna z anatomią roślin, statystykę w biologii, ewolucjonizm, zoologię systematyczną kręgowców, podstawy technik mikroskopowych.
Studenci poszerzają wiedzę odnoszącą się do różnorodności biologicznej na poziomie taksonomicznym, biocenotycznym, krajobrazowym, jak również na podstawie przeobrażeń środowiska pod wpływem działalności człowieka.
Poznają współczesne metody badawcze, a także uczą się obsługiwać aparaturę badawczą, która jest szczególnie istotna w przypadku biologii doświadczalnej.