Studia w Warszawie na kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym zaadresowane są przede wszystkim dla pasjonatów sztuki. Osoby, które do tego profilu kształcenia podejdą z pełnym zaangażowaniem, mogą mieć pewność, że na pewno odnajdą się na arenie zawodowej. Warto pamiętać, że uczelnie w Warszawie starają się zapewnić swoim studentom takie zatrudnienie, dzięki któremu będą mogli liczyć na docenienie ze strony pracodawców. Studenci zarządzania dziedzictwem kulturowym powinni pomyśleć już w trakcie studiów o odbyciu ciekawych praktyk i staży, dzięki którym ich CV będzie wyglądało na dużo bardziej ciekawsze.
Studia na kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym przygotują cię przede wszystkim do pracy w szeroko rozumianym sektorze kulturowym. Do tego typu instytucji można zaliczyć przykładowo:
-
muzea;
-
galerie sztuki;
-
domy kultury;
-
instytucje zajmujące się ochroną zabytków;
-
przedsiębiorstwa turystyczne;
-
fundacje i organizacje zajmujące się promowaniem i ochroną dziedzictwa kulturowego;
-
jednostki administracji rządowej i samorządowej odpowiedzialne za zarządzanie dziedzictwem kulturowym.
W praktyce pokazuje to, że jako absolwent kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym, będziesz miał bardzo dużo możliwości zawodowego rozwoju. Posiadać będziesz nie tylko rozbudowaną wiedzę z zakresu przykładowo historii sztuki. Co ważniejsze – będziesz wiedział, jak sprawić, że zabytki i wszelkiego rodzaju wytwory kultury doceniane będą nie tylko w Polsce, lecz także na arenie międzynarodowej. Studia na tym kierunku przygotowują cię także do pracy na arenie międzynarodowej, ponieważ będziesz mógł podejmować aktywną współpracę z ośrodkami kulturalnymi, które działają na całym świecie.
Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów zarządzanie dziedzictwem kulturowym
Po ukończeniu studiów na kierunku Zarządzanie dziedzictwem kulturowym absolwenci mają wiele możliwości dalszego rozwoju, a także zatrudnienia, nie tylko w kraju, ale także i na arenie międzynarodowej. Mimo że część studentów decyduje się na pozostanie na uczelni i kontynuowanie ścieżki naukowej, to zdecydowana większość dąży do podjęcia zatrudnienia m.in. w galeriach sztuki, muzeach, domach kultury, przedsiębiorstwach turystycznych, fundacjach zajmujących się promocją oraz ochroną dziedzictwa kulturowego, instytucjach zajmujących się ochroną zabytków, administracji rządowej i samorządowej, a także niektórzy postanawiają otworzyć własną działalność gospodarczą. Absolwenci Zarządzania dziedzictwem kulturowym najczęściej decydują się na podjęcie zatrudnienia m.in. właśnie jako administratorzy dziedzictwa kulturowego. Czym zajmują się na co dzień oraz ile wynoszą ich średnie miesięczne zarobki?
Administrator dziedzictwa kulturowego
Absolwenci kierunku studiów Zarządzanie dziedzictwem kulturowym często zajmują stanowisko administratora dziedzictwa kulturowego. Czym się zajmuje? Administrator dziedzictwa kulturowego bardzo często odpowiada m.in. za zarządzanie danymi jednostkami zaliczanymi do dziedzictwa kulturowego. Odpowiada za nadzór nad realizacją remontów i konserwacji, a także za m.in. organizowanie wycieczek i bardzo często również za oprowadzanie grup turystycznych. Mediana zarobków administratora dziedzictwa kulturowego wynosi około 4840 zł brutto miesięcznie.
*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.