Zarządzanie dziedzictwem kulturowym - Warszawa

Zarządzanie dziedzictwem kulturowym - Warszawa

Zarządzanie dziedzictwem kulturowym - Warszawa

Studia w Warszawie

zarządzanie dziedzictwem kulturowym

Odkryj zarządzanie dziedzictwem kulturowym Warszawie i sprawdź, gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

31.05.2023

Zarządzanie dziedzictwem kulturowym studia Warszawa 2023| woj. mazowieckie

Zarządzanie dziedzictwem kulturowym w Warszawie to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie) oraz 2-letnie studia II stopnia (magisterskie). Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej).

Studia na kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym w Warszawie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym w Warszawie rozpocznie się 7 czerwca 2023 r. i potrwa do 22 września 2023 r. | Zarządzanie dziedzictwem kulturowym Warszawa - terminy rekrutacji >

Opis kierunku

Lubisz kulturę i interesujesz się sztuką, ale interesuje cię znacznie bardziej praktyczne wykształcenie? Wybierz studia na kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym! Studenci uczelni w Warszawie uczestniczyć będą w szeregu zajęć praktycznych. Wśród najważniejszych przedmiotów można wyróżnić przykładowo historię sztuki czy system prawny i administracyjny ochrony zabytków w Polsce.

 

Uczelnie

W Warszawie zarządzanie dziedzictwem kulturowym możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznejUniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (Wydział Nauk Historycznych UKSW).
 

Praca po studiach

Wiedza teoretyczna stworzy stabilne podwaliny dla rozwoju umiejętności zawodowych. Studenci uczyć się będą między innymi jak funkcjonują poszczególne instytucje kultury. Dowiedzą się, jak prowadzić poszczególne działania promocyjne, których celem będzie propagowanie sztuki. Po zakończeniu kształcenia absolwenci zarządzania dziedzictwem kulturowym znajdą zatrudnienie między innymi w muzeach, galeriach sztuki, oświacie czy domach kultury.

czytaj dalej wszystko o Zarządzanie dziedzictwem kulturowym - Warszawa

Zobacz, na jakich uczelniach w Warszawie jest kierunek ZARZĄDZANIE DZIEDZICTWEM KULTUROWYM

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Zarządzanie dziedzictwem kulturowym stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: stacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek zarządzanie dziedzictwem kulturowym w Warszawie?

Pamiętaj, że jeżeli chciałbyś wziąć udział w rekrutacji na kierunek zarządzanie dziedzictwem kulturowym, to musisz bardzo dobrze przygotować się do procedury rekrutacyjnej. Odpowiednio wcześnie zorientuj się, które przedmioty maturalne sprawią, że znajdziesz się na listach osób przyjętych na studia. Kierunki studiów takie jak zarządzanie dziedzictwem kulturowym mają profil wybitnie humanistyczny, więc wśród wybranych przez ciebie przedmiotów powinny znaleźć się przykładowo: język polski, język obcy nowożytni oraz do wyboru: historia, WOS, historia sztuki, język łaciński z elementami kultury antycznej, czy nawet geografia oraz matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Zarządzanie dziedzictwem kulturowym w Warszawie

Jak wyglądają studia na kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym w Warszawie?

1. Dla kogo ten kierunek

Dbałość o spuściznę kulturową miejsca, w którym żyjemy, powinna być dla nas bardzo ważna. To oba bowiem buduje naszą tożsamość narodową, przypomina o historii, kształci gusta estetyczne oraz buduje pozycję na rynku międzynarodowym. Każdy kraj może poczuć dumę, jeżeli dzieła, które się w nim znajdują, rozpoznawalne są na świecie. Nieustannie też potrzebni są eksperci, którzy o dziedzictwo kulturowe będą dbać. Warto podkreślić, że pełne zarządzanie dziedzictwem kulturowym wymaga nie tylko doskonałej wiedzy z zakresu historii, czy sztuki. Liczą się także umiejętności związane z zarządzaniem i marketingiem. Dzięki temu sztuka będzie mogła dotrzeć do jak największych mas społecznych.

Studia na kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym będą najlepszym wyborem dla tych osób, które szeroko interesują się sztuką i historią. Dadzą one wiele satysfakcji humanistom, którzy czują, jak ważna jest dbałość o sztukę w budowaniu tożsamości i podkreślaniu wyjątkowości. Dziedzictwo kulturowe obejmuje bowiem wszelkiego rodzaju wytwory, które można przypisać danej wspólnocie cywilizacyjnej. Jeżeli jesteś osobą, która dostrzega, jak ważną rolę odgrywa zarządzanie dziedzictwem kulturowym i kochasz sztukę, to studia na tym kierunku będą dla ciebie idealne.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:
 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
 Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Praca po studiach

Uczelnie w Warszawie starają się przygotować dla swoich studentów takie oferty kształcenia, dzięki którym zdobycie dobrej i stabilnej pracy stanie się faktem. Dziś większość młodych ludzi chce nie tylko rozwijać swoje pasje, lecz także mieć pewność, że zostaną one docenione na aktualnym rynku pracy. Studia w Warszawie już w trakcie kształcenia dają możliwość rozwoju dzięki bogatej ofercie wolontariatów, praktyk i staży. Zadbaj o to, by jak najszybciej wzbogacać swoje CV. Dodatkowe aktywności zawsze doceniane są przez pracodawców.

Studia na kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym dają ci bardzo praktyczne wykształcenie. Twoje podstawowe miejsca zatrudnienia związane będą z muzeami, galerami sztuki, teatrami, różnymi ośrodkami kultury itd. Możesz zajmować się także konserwacją i ochroną dzieł sztuki, czy współpracować z urzędami i instytucjami administracyjnymi, które zajmują się propagowaniem wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego kraju. To, gdzie znajdziesz zatrudnienie, zależeć będzie przede wszystkim od twoich własnych zainteresowań.

 

4. Program kształcenia i gdzie studiować

Jeżeli swoją intelektualną przygodę ze studiami wyższymi, chcesz rozpocząć w stolicy Polski, to oczywiście dostaniesz taką możliwość. Studia w Warszawie stanowią jeden z najpopularniejszych punktów akademickich na mapie. Osoby, które wybierają ośrodki akademickie w tym mieście, mogą mieć pewność, że ich kariera będzie rozwijać się w zawrotnym tempie. Studia na kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym znalazły się w ofercie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Możesz mieć pewność, że twoja wiedza i umiejętności rozwijać się będą pod okiem prawdziwych profesjonalistów.

Kierunki studiów takie jak zarządzanie dziedzictwem kulturowym muszą mieć bardzo rozbudowany program kształcenia, który obejmuje wiele różnorodnych aspektów. Musisz być zatem przygotowany, że czeka cię uczestnictwo w wielu wykładach i ćwiczeniach praktycznych, wśród których znajdą się przykładowo: historia sztuki, archeologia, czy nawet ekonomia i prawo. Jako osoba, która zajmuje się zarządzaniem dziedzictwem kulturowym musisz mieć nie tylko rozbudowaną wiedzę kierunkową, lecz także wiedzieć, jak wykorzystać ją podczas praktycznych działań zarządczych.

Program kształcenia na studiach takich jak zarządzanie dziedzictwem kulturowym musi mieć bardzo rozbudowaną formę. Dzieje się tak dlatego, ponieważ studenci swoją wiedzę muszą rozwijać dwutorowo. Bardzo ważne są bowiem zagadnienia ściśle poświęcone historii sztuki oraz te związane z zarządzaniem. Dlatego w programie kształcenia znajdą się przykładowo przedmioty takie jak:

 • historia sztuki;
 • podstawy archeologii;
 • prawo;
 • czy nawet ekonomia.

 

Każdy z tych aspektów jest niezwykle ważny podczas zajmowania się dziedzictwem kulturowym, jego zarządzaniem i ochroną. Podstawowym założeniem tego profilu kształcenia jest nie tylko przekazanie niezbędnej wiedzy, lecz przede wszystkim wykształcenie kompetencji i umiejętności, które będą mogły być wykorzystane w praktyce.

Studia na kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym mają sprawić, że będziesz wiedział, jak rozpoznawać i badać zasoby dziedzictwa kulturowego. Ten profil kształcenia przygotuje cię do tworzenia analiz i dokumentacji wszelkich zabytków. Dzięki nim będziesz wiedział, jakie procesy rewitalizacyjne i naprawcze można wdrażać w przypadku ochrony zasobów kulturowych. Twoją bardzo ważną umiejętnością będzie także rzetelna ocena różnych dzieł sztuki.

Kierunki studiów takie jak zarządzanie dziedzictwem kulturowym wyposażą cię również przede wszystkim w pakiet umiejętności ściśle związanych z zarządzaniem i gospodarowaniem. To niezwykle przydatne umiejętności praktyczne, dzięki którym będziesz wiedział jak pozytywnie wpłynąć na rozwój kulturowy społeczeństwa.

Ile trwają studia na kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym w Warszawie?

Studia na kierunku Zarządzanie dziedzictwem kulturowym w Warszawie, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia na kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym możemy podzielić na dwa komplementarne cykle kształcenia. Pierwszy z nich obejmuje kształcenie na pierwszym stopniu. Trwa ono trzy lata. Pasjonaci sztuki otrzymują wtedy podstawową wiedzę i umiejętności, które pozwolą na podejmowanie pierwszych aktywności zawodowych. Warto pamiętać, że otrzymanie tytułu licencjata na zakończenie nauki to może być zbyt mało, jeżeli zależeć nam będzie na pełni zawodowego rozwoju.

Kompletne wykształcenie może zagwarantować jedynie ukończenie studiów drugiego stopnia. Trwa ono dwa lata i ma charakter uzupełniający. Studenci wzbogacają swoją wiedzę o dodatkowe informacje i umiejętności, które niezbędne są w pracy specjalisty do spraw zarządzania dziedzictwem kulturowym. Studia drugiego stopnia to także czas przygotowań do obrony najważniejszej pracy dyplomowej, czyli pracy magisterskiej. Posiadanie tytułu magistra znacznie wzmocni twoje szanse na aktualnym rynku zatrudnienia.

Zarządzanie dziedzictwem kulturowym w Warszawie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

Jaka praca po studiach na kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym w Warszawie?

Studia w Warszawie na kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym zaadresowane są przede wszystkim dla pasjonatów sztuki. Osoby, które do tego profilu kształcenia podejdą z pełnym zaangażowaniem, mogą mieć pewność, że na pewno odnajdą się na arenie zawodowej. Warto pamiętać, że uczelnie w Warszawie starają się zapewnić swoim studentom takie zatrudnienie, dzięki któremu będą mogli liczyć na docenienie ze strony pracodawców. Studenci zarządzania dziedzictwem kulturowym powinni pomyśleć już w trakcie studiów o odbyciu ciekawych praktyk i staży, dzięki którym ich CV będzie wyglądało na dużo bardziej ciekawsze.

Studia na kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym przygotują cię przede wszystkim do pracy w szeroko rozumianym sektorze kulturowym. Do tego typu instytucji można zaliczyć przykładowo:

 • muzea;
 • galerie sztuki;
 • domy kultury;
 • instytucje zajmujące się ochroną zabytków;
 • przedsiębiorstwa turystyczne;
 • fundacje i organizacje zajmujące się promowaniem i ochroną dziedzictwa kulturowego;
 • jednostki administracji rządowej i samorządowej odpowiedzialne za zarządzanie dziedzictwem kulturowym.

 

W praktyce pokazuje to, że jako absolwent kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym, będziesz miał bardzo dużo możliwości zawodowego rozwoju. Posiadać będziesz nie tylko rozbudowaną wiedzę z zakresu przykładowo historii sztuki. Co ważniejsze – będziesz wiedział, jak sprawić, że zabytki i wszelkiego rodzaju wytwory kultury doceniane będą nie tylko w Polsce, lecz także na arenie międzynarodowej. Studia na tym kierunku przygotowują cię także do pracy na arenie międzynarodowej, ponieważ będziesz mógł podejmować aktywną współpracę z ośrodkami kulturalnymi, które działają na całym świecie.

 

Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów Zarządzanie dziedzictwem kulturowym? 

Po ukończeniu studiów na kierunku Zarządzanie dziedzictwem kulturowym absolwenci mają wiele możliwości dalszego rozwoju, a także zatrudnienia, nie tylko w kraju, ale także i na arenie międzynarodowej. Mimo że część studentów decyduje się na pozostanie na uczelni i kontynuowanie ścieżki naukowej, to zdecydowana większość dąży do podjęcia zatrudnienia m.in. w galeriach sztuki, muzeach, domach kultury, przedsiębiorstwach turystycznych, fundacjach zajmujących się promocją oraz ochroną dziedzictwa kulturowego, instytucjach zajmujących się ochroną zabytków, administracji rządowej i samorządowej, a także niektórzy postanawiają otworzyć własną działalność gospodarczą. Absolwenci Zarządzania dziedzictwem kulturowym najczęściej decydują się na podjęcie zatrudnienia m.in. właśnie jako administratorzy dziedzictwa kulturowego. Czym zajmują się na co dzień oraz ile wynoszą ich średnie miesięczne zarobki?

 

Administrator dziedzictwa kulturowego

Absolwenci kierunku studiów Zarządzanie dziedzictwem kulturowym często zajmują stanowisko administratora dziedzictwa kulturowego. Czym się zajmuje? Administrator dziedzictwa kulturowego bardzo często odpowiada m.in. za zarządzanie danymi jednostkami zaliczanymi do dziedzictwa kulturowego. Odpowiada za nadzór nad realizacją remontów i konserwacji, a także za m.in. organizowanie wycieczek i bardzo często również za oprowadzanie grup turystycznych. Mediana zarobków administratora dziedzictwa kulturowego wynosi około 4340 zł brutto miesięcznie.

Źródło: wynagrodzenia.pl (listopad 2021)   

 

*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami. 

Gdzie studiować na kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym w Warszawie?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Kierunek zarządzanie dziedzictwem kulturowym - uczelnie w Warszawie

czytaj dalej uczelnie w Warszawie

Uczelnie w Warszawie - kierunek zarządzanie dziedzictwem kulturowym:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (Wydział Nauk Historycznych) stacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek zarządzanie dziedzictwem kulturowym w Warszawie?

Zanim rozpoczniesz kształcenie wyższe, powinieneś zastanowić się, jaki kierunek studiów najpełniej spędzać będzie twoje oczekiwania. Studia humanistyczne mogą być fascynującą przygodą dla osób, których zainteresowania oscylują w tym obszarze. Warto, żeby profil kształcenia, który wybierzesz, nie był tylko spełnieniem społecznych oczekiwań. Kierunki studiów takie jak zarządzanie dziedzictwem kulturowym powinny być zatem wybierane przede wszystkim przez osoby, którym zagadnienia związane ze sztuką nie są obce. Nim przystąpisz do procedury rekrutacyjnej, odpowiedz sobie zatem na kilka podstawowych pytań:

 • Czy interesujesz się życiem kulturalnym miejsca, w którym żyjesz?
 • Czy wolny czas najchętniej spędzałbyś w muzeach i galeriach sztuki?
 • Czy zagadnienia związane z historią sztuki nie są ci obce?

 

Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, możesz śmiało pomyśleć o wzięciu udziału w rekrutacji na ten kierunek. Pamiętaj, że na uczelnie w Warszawie dostają się wyłącznie najlepsi absolwenci szkół średnich, dlatego też swoje przygotowania do rekrutacji powinieneś zacząć możliwie wcześnie. Pamiętaj, że część z wybranych przez siebie przedmiotów musisz zdawać na poziomie rozszerzonym – to realnie zwiększy twoje szanse. Wśród wybranych przedmiotów powinny się znaleźć przede wszystkim te o profilu humanistycznym – język polski, dowolnie wybrany język obcy nowożytni, WOS, historia, język łaciński z elementami kultury łacińskiej.

Być może twoje zainteresowania naukami humanistycznymi sięgają dużo głębiej. Jeśli tak, możesz pomyśleć o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. Trzeba pamiętać jedynie, że to propozycja dla najbardziej ambitnych uczniów szkół średnich, ponieważ ich wiedza powinna być maksymalnie rozbudowana. Kierunki studiów takie jak zarządzanie dziedzictwem kulturowym mogą skłaniać do wzięcia udziału w olimpiadach takich jak:

 • Olimpiada Artystyczna;
 • Olimpiada Historyczna;
 • Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym;
 • czy nawet Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie.

 

Zanim przystąpisz do procedury rekrutacyjnej, zorientuj się także, jakie dokumenty będziesz musiał dostarczyć do dziekanatu w pierwszej kolejności. Pamiętaj, że twoje opóźnienie może sprawić, że zostaniesz skreślony z listy osób przyjętych na studia. Wśród dostarczonych dokumentów powinny się znaleźć obowiązkowo skany dowodu, zdjęcia do legitymacji oraz oczywiście świadectwo maturalne.

 

STUDIA W WARSZAWIE - ważne informacje

kierunki studiów w Warszawie

studia w Warszawie

 

ZARZĄDZANIE DZIEDZICTWEM KULTUROWYM - ważne informacje

zarządzanie dziedzictwem kulturowym studia

studia historyczne w Warszawie

studia historyczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

 

Jakie opinie mają studia na kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym w Warszawie?

Studia na kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym powinny być zawsze wybierane przez osoby, dla których sztuka odgrywa duże znaczenie.

Michalina, studentka drugiego roku, przekonuje:

Od zawsze fascynowała mnie sztuka. Uwielbiam klimat, jaki panuje w galeriach i muzeach. Wiem, że każde dzieło sztuki wiąże się z pracą ludzkich rąk. Za każdą taką pracą kryje się niesamowita historia, którą chciałabym w przyszłości opowiadać, dlatego też wybór studiów był dla mnie bardzo naturalny. Nie wyobrażam sobie, że mogłabym studiować cokolwiek innego niż zarządzanie dziedzictwem kulturowym.

Poziom i tryb studiów


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Zarządzanie dziedzictwem kulturowym Warszawa studia stacjonarne

Kierunki historyczne w Warszawie

archaeology
archeologia

59 Uczelni w Warszawie

Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.

Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Warszawie

 #MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia