Studenci architektury rozwijają swoją wyobraźnię przestrzenną oraz zdolności techniczne i artystyczne. Przyszli specjaliści uczą się projektowania różnorodnych obiektów architektonicznych i urbanistycznych. Studia te pozwalają studentom zyskać wiedzę ogólnobudowlaną, a także przygotowują ich do twórczej działalności zawodowej.
Dowiedz się więcej
studia architektoniczne w Gdańsku
studia architektoniczne w Sopocie
studia architektoniczne w Trójmieście
architektura studia w Trójmieście
architektura studia w Gdańsku
uczelnie w Trójmieście
1. Wiedza i umiejętności:
Absolwenci architektury wyróżniają się szerokim zakresem nabytej wiedzy m.in. technicznej, humanistycznej i plastycznej. Studenci tego kierunku szkolą się do prowadzenia działań związanych np. z organizacją inwestycji czy handlem technologiami i materiałami budowlanymi. Specjaliści tej dziedziny koordynują wszelkie działania w ramach programowania, projektowania i realizowania określonych zadań architektonicznych.
Wiedza:
Studenci architektury zapoznają się z najważniejszymi zagadnieniami technicznymi i prawnymi, które kształtują współczesną architekturę. Kierunek ten pozwala przyszłym specjalistom rozwinąć wyobraźnię przestrzenną oraz wykorzystywać w praktyce założenia kompozycyjne i funkcjonalne przestrzeni zurbanizowanych. Studenci uczą się rozwiązywania problemów architektonicznych i urbanistycznych z wykorzystanie matematycznych rozwiązań stosowanych w projektowaniu przestrzeni.
Architekci znają historię i teorię współczesnej architektury i stosują się do znormalizowanych wymogów estetycznych, ekologicznych i technicznych w budownictwie. Studenci architektury rozumieją podstawy ekonomii, prawa i administracji w kontekście przetwarzania określonych koncepcji projektowych. W trakcie nauki uczestnicy zajęć szkolą się z zakresu m.in. projektowania pojedynczych budowli i zespołów mieszkalno-usługowych.
Wiedza, którą mają absolwenci architektury:
-
rozwijają swoją wyobraźnię przestrzenną
-
znają założenia kompozycyjne i funkcjonalne przestrzeni zurbanizowanych
-
rozwiązują problemy architektoniczne i urbanistyczne
-
stosują rozwiązania matematyczne i techniczne
-
znają historię i teorię współczesnej architektury
-
stosują się do znormalizowanych wymogów estetycznych, ekologicznych i technicznych
-
rozumieją prawne i ekonomiczne podstawy architektury
-
znają funkcje pojedynczych budowli i zespołów mieszkalno-usługowych
Umiejętności:
Architektura jako nauka interdyscyplinarna przygotowuje przyszłych specjalistów zarówno w aspekcie inżynierskim, jak i artystycznym. Studenci architektury zdobywają szereg kompetencji, które pozwolą im później rozwijać się w zawodach związanych m.in. z projektowaniem i konserwacją przestrzeni czy zarządzaniem projektami inwestycyjnymi.
Absolwenci architektury wykorzystują nowoczesne techniki cyfrowe w projektowaniu np. krajobrazu, przestrzeni miejskiej czy elementów użytkowych. W trakcie studiów przyszli specjaliści tworzą także elementy scenografii teatralnej lub filmowej, a także projektują i realizują wnętrza, wystawy lub targi. Ponadto studenci tego kierunku przygotowywani są do pełnienia funkcji kierowniczych w środowiskach architektonicznych, urbanistycznych czy budowlanych.
Umiejętności, które mają absolwenci architektury:
-
projektują obiekty przestrzeni użytkowej, krajobrazu i przestrzeni miejskiej
-
prowadzą konserwację zabytków
-
zarządzają projektami inwestycyjnymi
-
wykorzystują nowoczesne techniki cyfrowe
-
tworzą elementy scenografii teatralnej lub filmowej
-
projektują i realizują wnętrza, wystawy, targi
-
pełnią funkcje kierownicze w środowiskach architektonicznych, urbanistycznych i budowlanych
2. Typ i tryb studiów
Studia na kierunku architektura możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku architektura w Sopocie realizowane są w ramach studiów I stopnia (inżynierskich) lub studiów II stopnia (magisterskich).
Studia I stopnia trwają 4 lata, studia II stopnia przewidują 1,5 roku nauki. Studenci mogą rozpocząć studia na tym kierunku zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studia stacjonarne
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych.
Stacjonarna nauka przeznaczona jest dla studentów zainteresowanych zdobywaniem specjalistycznej wiedzy w profesjonalnych warunkach. Studenci stacjonarni częściej udzielają się w kołach naukowych oraz organizacjach studenckich. Ten tryb może utrudnić lub uniemożliwić studentom pracę na pełnym etacie.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są zazwyczaj bezpłatne. Za stacjonarną naukę na uczelniach prywatnych najczęściej należy zapłacić.
Studia niestacjonarne
Zajęcia niestacjonarne mogą odbywać się wieczorowo lub zaocznie. Studenci wieczorowi spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych. Studenci zaoczni pojawiają się tam w weekendy średnio co dwa tygodnie, a ich spotkania przyjmują formę tzw. zjazdów.
Studia niestacjonarne umożliwiają studentom pogodzenie różnych obowiązków z nauką na uczelni. Niestacjonarni studenci bez problemu mogą podjąć pracę na pełnym etacie lub rozwijać własne zainteresowania poza godzinami studiów. Osoby, które decydują się na ten tryb, powinny pamiętać o tym, by systematycznie uczestniczyć w zajęciach i samodzielnie uzupełniały swoją wiedzę.
Studia niestacjonarne zazwyczaj są płatne zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.
3. Program studiów i przedmioty
Studenci architektury poznają tajemnice zarówno sztuk pięknych, jak również inżynierii. Absolwenci tego kierunku mają wiedzę i umiejętności pozwalające im na kształtowanie i kreowanie przestrzeni zarówno prywatnej, jak i publicznej. W trakcie zajęć studenci poznają historię oraz najważniejsze założenia architektury, budownictwa czy urbanistyki. W programie kierunku znajdują się także przedmioty poświęcone zagadnieniom technicznym, technologicznym, prawnym i ekologicznym współczesnej architektury.
W programie studiów na kierunku architektura znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
Projektowanie architektoniczne
-
Historia architektury
-
Rysunek odręczny, malarstwo
-
Mechanika budowli
-
Materiałoznawstwo
-
Zarządzanie projektami
-
Podstawy projektowania architektury wnętrz
-
Konstrukcje budowlane
-
Architektura bioklimatyczna
4. Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Studenci architektury muszą umiejętnie radzić sobie z problemami z zakresu m.in. architektury, urbanistyki i budownictwa. Kandydaci na ten kierunek muszą mieć więc zdolności analityczne i matematyczne, a także powinni charakteryzować się wyobraźnią przestrzenną. Kompetencje przyszłych architektów oceniane są podczas procesu rekrutacyjnego – kandydaci muszą zaprezentować swoje portfolio, a także dobrze sobie poradzić podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Architekci są odpowiedzialni, kreatywni i szczegółowi. Powinni mieć zmysł estetyczny i umiejętnie organizować swoją pracę. Dobrze, by znali podstawowe programy graficzne i byli zainteresowani sztukami pięknymi.
Predyspozycje kandydatów na studia na kierunek architektura:
-
zdolności analityczne i matematyczne
-
umiejętności plastyczne
-
wyobraźnia przestrzenna
-
odpowiedzialność, zorganizowanie
-
komunikatywność, kreatywność
-
znajomość podstawowych programów graficznych
-
zmysł estetyczny
STUDIA W TRÓJMIEŚCIE - ważne informacje
kierunki studiów w Trójmieście
studia w Trójmieście
ARCHITEKTURA - ważne informacje
architektura studia
studia architektoniczne w Trójmieście
studia architektoniczne w Polsce