W dobie rozwoju gospodarczego oraz postępującej urbanizacji, kwestia odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni stała się niezwykle istotna. Zagadnienie to składa się z kilku dyscyplin o różnorodnym profilu działalności, co umożliwia kompleksowe podejście do tematu. Jednak tak duże zróżnicowanie, wymaga wszechstronnej wiedzy i gruntownego przygotowania zawodowego. Odpowiedzią na tego typu potrzeby jest kierunek gospodarka przestrzenna w Trójmieście , który kształci specjalistów w tej dziedzinie.
Osoby, które zdecydują się aplikować na studia geograficzne w Trójmieście powinny spełniać kilka istotnych warunków. Najważniejszą kwestią jest zainteresowanie naukami ścisłymi, ekonomicznymi, geograficznymi, społecznymi i ekonomicznymi. Dużym atutem będzie także posiadanie wyobraźni przestrzennej, zmysłu estetyki czy zdolności analitycznego myślenia. Jeżeli powyższy opis idealnie do ciebie pasuje, to weź udział w rekrutacji na kierunek gospodarka przestrzenna w Trójmieście.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku gospodarka przestrzenna możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku gospodarka przestrzenna w Trójmieście realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie lub licencjackie, które trwają od 3 do 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Jako że studia geograficzne od lat wzbudzają duże zainteresowanie studentów, którym zależy na zdobyciu przyszłościowego wykształcenia, uczelnie w Trójmieście zdecydowały się na wprowadzenie ich do swoich ofert nauczania. Obecnie, kierunek gospodarka przestrzenna możesz studiować w kilku miejscach. Ich wykaz znajdziesz w dziale poniżej. Przed przystąpieniem do rekrutacji dokładnie zapoznaj się z dostępnymi opcjami, tak aby wybrać te najlepszą.
Tematyka zajęć oscyluje wokół nauk ścisłych, geograficznych, przyrodniczych, społecznych czy ekonomicznych, dzięki czemu studenci mają szansę rozwinąć się na kilku polach jednocześnie. W planie zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów, takich jak:
-
prawne uwarunkowania gospodarki przestrzennej i środowiska
-
geodezja i kartografia
-
historia urbanistyki
-
metody analizy przestrzennej
-
rozwój lokalny i regionalny
-
demografia
Oprócz wiedzy teoretycznej studenci rozwiną także umiejętności praktyczne, szczególnie podczas wyjazdów terenowych czy specjalistycznych warsztatów. Dokładny plan i program nauczania znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych uczelni.