Współcześnie mamy do czynienia z informatyzacją wielu aspektów naszego codziennego życia, ale też niezliczonych gałęzi przemysłu. Osiągnięcia tej szerokiej dyscypliny, jaką jest informatyką są powszechnie stosowane w różnorodnych branżach i dziedzinach naukowych. Jedną z nich jest biologia. Wykorzystywanie narzędzi i technik informatycznych w naukach biologicznych nosi nazwę bioinformatyki.
Ze względu na ilość i różnorodność przetwarzanych danych, komputery wprowadziły duże ułatwienie do pracy biologów, a także umożliwiły lepsze spożytkowanie wyników badań biologicznych w praktyce. Jeżeli chciałbyś pogłębić swoją wiedzę z tego obszaru to studia na kierunku bioinformatyka w Gdańsku będą dla Ciebie odpowiednim wyborem.
Osoby, które zdecydują się aplikować na studia informatyczne w Gdańsku, powinny przejawiać zainteresowanie naukami ścisłymi i informatycznymi. Dodatkowym atutem będzie także znajomość nowoczesnych technologi komputerowych i umiejętność ich zastosowania w praktyce. Jeśli spełniasz te warunki, nie wahaj się i weź udział w rekrutacji.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku bioinformatyka możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
Studia na kierunku bioinformatyka w Trójmieście realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata.
Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Uczelnie w Gdańsku coraz częściej decydują się na wprowadzenie studiów informatycznych do swoich ofert kształcenia. Obecnie kierunek bioinformatyka możesz realizować na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej
Program nauczania na kierunku bioinformatyka oscyluje wokół nauk ścisłych, informatycznych, ale także biologicznych i informatycznych, dzięki czemu studenci mają okazję rozwijać się na kilku polach jednocześnie. W siatce zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów, takich jak:
-
fizyka
-
biologia komórki
-
biologia molekularna
-
techniki sekwencjonowania
-
biofizyka
-
statystyka
Oprócz wiedzy teoretycznej, jako student zdobędziesz także niezwykle cenne umiejętności programowania, modelowania układów biologicznych oraz tworzenia baz danych, które niewątpliwe wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Co więcej, w planie przewidziano organizacje praktyk studenckich, dzięki którym zyskasz doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.