Studia biologiczne i przyrodnicze Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot)

Studia biologiczne i przyrodnicze Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot)

Studia biologiczne i przyrodnicze Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot)

Największy wybór studiów

przyrodniczych w Trójmieście

Odkryj kierunki biologiczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

03.02.2023

Studia biologiczne i przyrodnicze Gdańsk | Gdynia | Sopot

Studia biologiczne i przyrodnicze w Trójmieście to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 lat do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra).

Studia biologiczne i przyrodnicze Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot)
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów może zależć od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Jakie są studia biologiczne i przyrodnicze w Trójmieście

Studia biologiczne i przyrodnicze w Trójmieście oparte są przede wszystkim na mocnych podstawach nauk biologicznych oraz nauk matematyczno- przyrodniczych. W obszarze studiów funkcjonują liczne kierunki, które umożliwiają pozyskanie wiedzy interdyscyplinarnej oraz wielu umiejętności praktycznych, a ich zakres jest bardzo szeroki. Studenci zaznajamiają się między innymi z biologią molekularną, genetyką, anatomią roślin, fizjologią zwierząt i ludzi, ochroną przyrody i środowiska, czy mikrobiologią.

Najpopularniejsze kierunki biologiczne i przyrodnicze w Trójmieście: Biologia, Biotechnologia, Biologia medyczna, Genetyka i biologia eksperymentalna, Ochrona zasobów przyrodniczych.

Współczesne studia biologiczne i przyrodnicze charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

 

Praca po studiach biologicznych i przyrodniczych

Absolwenci studiów biologicznych i przyrodniczych odnajdują się w pracy między innymi w: przemyśle i biznesie biotechnologicznym, laboratoriach badawczych, laboratoriach kontrolnych, placówkach ochrony przyrody i edukacji ekologicznej, ośrodkach medycznych, laboratoriach diagnostycznych, jednostkach naukowo- badawczych, firmach farmaceutycznych, firmach zajmujących się diagnostyką genetyczną, parkach narodowych i krajobrazowych.

 

Zarobki

Średnie zarobki w Trójmieście na popularnych stanowiskach związanych z szeroko pojmowaną wiedzą biologiczną i przyrodniczą wahają się od 3500 zł do 7000 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od doświadczenia, stażu pracy, miejsca pracy, stanowiska).

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia biologiczne i przyrodnicze w Trójmieście w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, matematyka, geografia.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

 

STUDIA BIOLOGICZNE I PRZYRODNICZE W GDAŃSKU | GDYNI | SOPOCIE - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Akwakultura - biznes i technologia stacjonarne I stopnia
Bioinformatyka stacjonarne I stopnia
Biologia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Biologia medyczna stacjonarne I stopnia, II stopnia
Biotechnologia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Biznes chemiczny stacjonarne I stopnia, II stopnia
Genetyka i biologia eksperymentalna stacjonarne I stopnia
Inżynieria biomedyczna stacjonarne I stopnia, II stopnia
Ochrona zasobów przyrodniczych stacjonarne I stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Gdańsku | Gdyni | Sopocie są studia biologiczne i przyrodnicze

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Gdańska

Kierunki biologiczne i przyrodnicze:

BIOTECHNOLOGIA
INŻYNIERIA BIOMEDYCZNA

Uniwersytet Gdański

Gdański Uniwersytet Medyczny

Kierunki biologiczne i przyrodnicze:

BIOTECHNOLOGIA

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI BIOLOGICZNE I PRZYRODNICZE W GDAŃSKU | GDYNI | SOPOCIE

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia biologiczne i przyrodnicze

Krokiem ku studiom biologiczno- przyrodniczym w Gdańsku jest wzięcie udziału w konkursie świadectw. Jakie przedmioty są najważniejsze? Biologia, chemia, matematyka. Do tego zestawienia warto jeszcze dodać język obcy.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

KIERUNKI BIOLOGICZNE I PRZYRODNICZE W GDAŃSKU | GDYNI | SOPOCIE

STUDIA BIOLOGICZNE I PRZYRODNICZE W GDAŃSKU | GDYNI | SOPOCIE - PODYPLOMOWE

Jak wyglądają studia biologiczne w Trójmieście?

Czym jest ochrona środowiska abiotycznego? Na czym polega neurofizjologia w diagnostyce chorób? Jak przeprowadza się analizę żywności? Na te, oraz inne pytania znajdziecie odpowiedź na studiach biologicznych i przyrodniczych w Trójmieście.

Studia biologiczne i przyrodnicze w stolicy województwa pomorskiego prowadzą dwie publiczne uczelnie, czyli Uniwersytet Gdański i Politechnika Gdańska. Realizują bogate programy nauczania, dostosowane do panujących wymogów na rynku pracy, a studentom oferują liczne praktyki oraz współpracę z wieloma firmami, wśród których znajdują się, między innymi: Orlen Laboratorium Sp. z o.o., Lotos Lab Sp. z o.o., Polpharma SA, Hamilton, Adamed, Laboratorium Synevo. Studia na pewno do łatwych nie należą, ale do satysfakcjonujących, jak najbardziej, tak. A jakie umiejętności można wynieść z bogatej siatki zajęć?

Posługiwanie się podstawowymi technikami inżynierii genetycznej, stosowanie metod eksperymentalnych w celu badania funkcji układu nerwowego, znajomość metod ochrony różnorodności biologicznej. A gdzie można je wykorzystać? W szkolnictwie, przemyśle syntezy organicznej, parkach krajobrazowych, laboratoriach badawczo- rozwojowych, organizacjach pozarządowych działających na rzecz ochrony przyrody i środowiska.

Na studentów czekają liczne koła naukowe, interesujące konferencje, a także ciekawe wydarzenia naukowe, takie jak: Noc Biologów, czy Dni Mózgu. Ponadto, zdobywanie wiedzy o otaczającym świecie może być ogromną frajdą dla kochających przyrodę, gdyż około 24% powierzchni miasta zajmują lasy i tereny zielone.  Jeśli chcesz przyczynić się do rozwoju nauki, medycyny, przemysłu oraz nauczyć się jak dbać o środowisko, to wybierz studia biologiczne i przyrodnicze w Gdańsku.

 

Studia biologiczne w Trójmieście można podzielić na:

 • studia I stopnia (licencjackie lub inżynierskie)
 • studia II stopnia (magisterskie).

 

Studia biologiczne w Trójmieście e dzielą się na dwa podstawowe stopnie, które obowiązują na większości kierunków w Polsce. Osoby czujące, że nauki ścisłe takie jak biologia są w centrum ich zainteresowań, swoją przygodę z kształceniem wyższym zaczynają od studiów I stopnia. To, ile będzie ono trwać, zależy w dużej mierze od uczelni.

Nauka I stopnia na uniwersytetach trwa na ogół trzy lata i kończy się uzyskaniem tytułu inżyniera. Na politechnikach z kolei studenci podczas kształcenia I stopnia zdobywają wiedzę przez 3,5 roku (7 semestrów) i otrzymują tytuł inżyniera. Po zakończeniu studiów I stopnia czas na kontynuację nauki. Przyszli biolodzy, laboranci i naukowcy kształcą się na studiach magisterskich, które również mogą się od siebie nieco różnić.

Osoby decydujące się na dalszą naukę na uniwersytetach będą zdobywać wiedzę przez 2 dwa lata. Studentów politechnik czeka półtora roku nauki. Studia magisterskie to czas dopracowania wiedzy i doszlifowania umiejętności oraz oczywiście przygotowania do obrony najważniejszej pracy dyplomowej.

Studia biologiczne w Trójmieście rozpoczniesz jednak wyłącznie w trybie stacjonarnym, czyli dziennym. Dzieje się tak dlatego, że kierunki te są wyjątkowo wymagające. W przypadku kształcenia niestacjonarnego nie byłoby możliwe zrealizowanie całej podstawy programowej.

W przypadku nauki na studiach biologicznych w Trójmieście czeka cię mnóstwo ćwiczeń praktycznych oraz laboratoriów. Studia stacjonarne, czyli dzienne mają oczywiście bardzo dużo pozytywów – swoją wiedzę będziesz zdobywać w sposób regularny oraz nie będziesz musiał uiszczać opłat za czesne, ponieważ ten tryb nauki w przypadku państwowych uczelni jest po prostu bezpłatny!

czytaj dalej studia w Trójmieście

 

Kierunki studiów biologicznych w Trójmieście:

Jeżeli wybierasz studia biologiczne w Trójmieście, to czekać na ciebie będzie bardzo interesująca oferta kierunkowa. Wśród propozycji ośrodków akademickich znalazły się takie pozycje, które zadowolą każdego fana nauk ścisłych oraz przyrodniczych. Pamiętaj, że biologia jako nauka ma dziś charakter interdyscyplinarny, a jej zdobycze wykorzystywane są w wielu innych dziedzinach – chociażby w medycynie.

Dziś także coraz częściej zwracamy się w stronę kwestii związanych ze świadomą eksploatacją zasobów materialnych oraz rozumiemy głębiej problemy ochrony środowiska. Kierunki, które oscylują wokół tych tematów również znalazły się w ofercie trójmiejskich ośrodków akademickich. Czekają na ciebie tradycyjne kierunki takie jak biologia, biotechnologia czy ochrona zasobów przyrodniczych.

Na szczególną uwagę zasługuje również kierunek taki jak biznes chemiczny. Jego studenci nie tylko otrzymają potężną dawkę ścisłej wiedzy. Poznają oni także tajniki zarządzania, które pozwolą im poruszać się swobodnie na dynamicznym rynku biznesowym. Osoby, które chcą otrzymać interdyscyplinarne, ścisłe wykształcenie mogą się zwrócić w stronę kierunków takich jak inżynieria biomedyczna czy bioinformatyka.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów biologicznych w Trójmieście:

 • akwakultura – biznes i technologia;
 • bioinformatyka;
 • biologia;
 • biologia medyczna;
 • biotechnologia;
 • biznes chemiczny;
 • genetyka i biologia eksperymentalna;
 • inżynieria biomedyczna;
 • ochrona zasobów przyrodniczych.

czytaj dalej kierunki studiów w Trójmieście

 

Gdzie studiować studia biologiczne w Trójmieście?

Studia biologiczne w Trójmieście możesz rozpocząć na trzech potężnych ośrodkach akademickich, które doceniane są nie tylko w Polsce, lecz także na arenie międzynarodowej. Zastanów się więc odpowiednio wcześnie, która z tych szkół spełni twoje wszystkie oczekiwania. Pamiętaj, że każda z nich ma odrobinę inny profil kształcenia.

Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański i Gdański Uniwersytet Medyczny to trzy publiczne uczelnie, dzięki czemu w przypadku studiów stacjonarnych nie będą obowiązywać cię dodatkowe opłaty za czesne. Każdą z tych szkół wyższych cechują wysokie standardy dydaktyczne – możesz być zatem spokojny o jakość swojej zdobywanej wiedzy.

W przypadku Politechniki Gdańskiej otrzymasz wykształcenie inżynierskie, które otworzy ci drogę rozwoju w świecie techniki. Uniwersytet Medyczny sprawi z kolei, że otrzymasz wszechstronne wykształcenie nie tylko z biologii, lecz także chociażby z chemii, która ściśle współgra z naukami przyrodniczymi. Zastanów się odpowiednio wcześnie, jaka uczelnia w Trójmieście odzwierciedli twoje intelektualne oczekiwania!

 

Uczelnie, na których można studiować kierunki biologiczne w Trójmieście:

 • Uniwersytet Gdański;
 • Politechnika Gdańska;
 • Gdański Uniwersytet Medyczny.

czytaj dalej studia w Trójmieście

 

Jak wybrać studia biologiczne w Trójmieście, aby mieć dobrą pracę?

Każdy student, który idzie na studia, chciałyby wybrać kierunek gwarantujący w przyszłości dobrą pracę. Czy można jednak podjąć słuszną decyzję, kiedy jest się tuż po maturze? Jakimi zasadami należy się kierować, podczas wyboru studiów? Między innymi właśnie te trudne pytania zadaje sobie niemal każda osoba rozpoczynająca kształcenie wyższe.

Na samym początku zastanów się, czym właściwie chciałbyś zajmować się w przyszłości. Pamiętaj o tym, że studia biologiczne bardzo różnią się między sobą! Powinieneś zacząć więc od szczegółowego przeanalizowania oferty kierunkowej poszczególnych ośrodków akademickich. Czytaj opisy kierunków, zobacz, jak wyglądają ich programy kształcenia.

Kiedy już nabędziesz tę podstawową wiedzę, możesz zestawić ją ze swoimi oczekiwaniami, predyspozycjami i zainteresowaniami. Jeśli losy naszej planety nie są ci obce – wybierz taką propozycję, która pozwoli ci na realizację w tym obszarze.

A może fascynuje cię świat nauki i to właśnie w dyscyplinach biologicznych i przyrodniczych widzisz ogromny potencjał, który pozwoli przekraczać ludziom granice poznania? Uczelnie w Trójmieście również przygotowały kierunki spełniające te oczekiwania. Oferta jest bardzo bogata, więc jeśli tylko w kręgu twoich zainteresowań znajdują się przedmioty takie jak biologia, chemia czy nawet geografia i fizyka, to możesz mieć pewność, że studia biologiczne w Trójmieście przyniosą ci satysfakcję!

Co więcej – jeśli wybierzesz kierunek, który odpowiada twoim zainteresowaniom, to zrobisz już pierwszy krok przyczyniający się do znalezienia w przyszłości dobrej i satysfakcjonującej pracy. Podczas wyboru kierunków studiów zadaj sobie następujące pytania:

 • jaką wiedzę otrzymam podczas wszystkich semestrów nauki?
 • Czy umiejętności, które nabędę, pozwolą mi na zawodową realizację?
 • Co jest dla mnie ważne podczas zdobywania kwalifikacje?
 • Jakie obszary zawodowego rozwoju najbardziej mnie interesują?

To nie są łatwe pytania – zwłaszcza dla nastolatka. Pamiętaj jednak o tym, że studia mają sprawić, że w przyszłości nie będziesz musiał obawiać się o swoją pozycję na rynku zatrudnienia. Dobra praca powinna zadowolić cię nie tylko pod względem finansowym. Ona daje również satysfakcję oraz dalsze możliwości rozwoju!

 

Możliwe ścieżki rozwoju twojej kariery zawodowej:

 • naukowiec;
 • laborant;
 • nauczyciel;
 • edukator ekologiczny;
 • animator przyrody;
 • terapeuta zwierząt;
 • pracownik zoo;
 • biolog terenowy;
 • pracownik fundacji działającej na rzecz ochrony przyrody
 • czy nawet urzędnik!

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Trójmieście?

Zdecydowałeś się, że rozpoczniesz studia biologiczne? Masz swój upatrzony kierunek? Jeśli odpowiadasz na te pytania twierdząco, to czas wybrać uczelnię w Trójmieście! Oferta stołecznych ośrodków akademickich jest bogata. Czy jednak każdy z nich będzie spełniać twoje oczekiwania?

Wybór może nie być taki trudny, jeśli podczas poszukiwań szkoły wyższej idealnej będzie ci towarzyszyć kilka podstawowych zasad! Na początku sprawdź, czy wybrany przez ciebie kierunek widnieje na stronie uczelni – to powinien być dla ciebie punkt wyjścia! Co dalej? Poznaj koniecznie uczelnię, którą wybierasz:

 • szczegółowo przenalizuj jej ofertę dydaktyczną;
 • sprawdź, jakie przedmioty znajdują się w programie kształcenia;
 • szukaj informacji i opinii w Internecie;
 • zaczerpnij porad znajomych.

Weź również udział w drzwiach otwartych uczelni! To najlepszy sposób, przy przeanalizować poszczególne oferty, poznać wykładowców, studentów oraz zaznajomić się ze wszystkimi szczegółami, które mogą być pomocne podczas podejmowania ostatecznej decyzji związanej ze studiowaniem!

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia biologiczne w Trójmieście?

Czy warto iść na studia? To pytanie zadaje sobie niemal każdy maturzysta, na którym spoczywa nie tylko wiele obowiązków, lecz także presja społeczna związana z nauką wyższą. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zastanów się, jakie są twoje oczekiwania naukowe. Być może okaże się, że w swoim zawodowym życiu chciałbyś poświęcić się takiemu obszarowi, w którym dyplom uniwersytetu czy politechniki wcale nie będzie potrzebny.

Jeśli jednak pod uwagę bierzesz kierunki biologiczne, to może okazać się, że studia stanowić będą obligatoryjną część rozwoju twojej zawodowej kariery. Studia z tego obszaru warto wybrać przede wszystkim wtedy, jeśli w centrum zainteresowań znajdują się u ciebie przedmioty takie jak biologia, chemia, fizyka czy nawet geografia. Nie sprawiają ci one problemu? Jeśli tak, to świetnie – studia biologiczne czekają właśnie na ciebie!

Dlaczego naukę warto rozpocząć w Trójmieście? Przede wszystkim to właśnie tutaj będą na ciebie czekać trzy doskonałe ośrodki akademickie, które cechują najwyższe standardy nauczania. Kształcić się będziesz w dobrze wyposażonych laboratoriach, a nad jakością twojej wiedzy będzie czuwać kadra najlepszych wykładowców.

Studia biologiczne w Trójmieście staną się dla ciebie gwarantem doskonałej wiedzy i kwalifikacji, dzięki którym nie będziesz musiał obawiać się również o swoją zawodową przyszłość. Dziś bowiem inżynierowie, biologowie medyczni czy specjaliści do spraw związanych z ochroną środowiska nie muszą obawiać się o swoje zatrudnienie. Możesz mieć pewność, że wybierając studia biologiczne, inwestujesz w swoją przyszłość!

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach biologicznych i przyrodniczych 

Absolwenci studiów biologicznych i przyrodniczych w Gdańsku nie powinni narzekać na nudę po zakończeniu nauki. Zapotrzebowanie na specjalistów nie maleje, a konkretna droga zawodowa uzależniona jest od ukończonego kierunku i zgłębionej dziedziny.

Na przykład, absolwent kierunku Biologia medyczna, dzięki szerokiemu wykształceniu i zdobyciu bogatej wiedzy, między innymi z obszaru nauk przyrodniczych, nauk medycznych, nauk o zdrowiu i nauk o kulturze fizycznej, będzie mógł pracować w placówkach służby zdrowia, placówkach naukowo- badawczych, rehabilitacyjnych, pedagogicznych, resocjalizacyjnych, ośrodkach terapii uzależnień, wojsku i policji.

Posiada wiedzę pozwalającą współpracować ze specjalistami zajmującymi się chorobami genetycznymi i pasożytniczymi ludzi i zwierząt, analitykami i diagnostami medycznymi w zakresie wspomagania procesów diagnostycznych i terapeutycznych. Ponadto, czekają na niego laboratoria badawcze, kontrolne, diagnostyczne oraz praca w przemyśle farmaceutycznym i biotechnologicznym.

Absolwenci kierunku o nazwie Waloryzacja i zarządzanie zasobami przyrody znajdą zatrudnienie w firmach specjalistycznych zajmujących się ochroną środowiska i przyrody oraz edukacją ekologiczną, w działach ochrony środowiska firm i przedsiębiorstw, instytucjach odpowiedzialnych za finansowanie działań z zakresu ochrony środowiska (na przykład: Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Fundacja Ochrony Środowiska), lasach państwowych, parkach narodowych, parkach krajobrazowych i rezerwatach, organizacjach pozarządowych działających na rzecz ochrony przyrody i środowiska, administracji publicznej.

19 Uczelni w Trójmieście

Gdańsk ma wszystko, czego potrzebuje młody człowiek: dobre uczelnie, niesamowity klimat i bogatą historię, puby, bary, kawiarnie… Jako region turystyczny ma rozbudowaną strefę gastronomiczną i hotelową. Studenci nie mają tu żadnych problemów ze znalezieniem dodatkowej pracy.

W kwestii edukacji Trójmiasto ma wiele do zaoferowania: działa tutaj 19 uczelni wyższych, w tym 6 publicznych: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego i Akademia Muzyczna.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują trójmiejskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Trójmieście

 

 

WARTO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET GDAŃSKI STUDIA BIOLOGICZNE I PRZYRODNICZE

Wydział Biologii:

 • Biologia: studia I i II- stopnia;
 • Biologia medyczna: studia I i II- stopnia. Specjalności: Neurobiologia, Diagnostyka molekularno- biochemiczna;
 • Waloryzacja i zarządzanie zasobami przyrody: studia II- stopnia.

dowiedz się więcej 

Wydział Chemii:

 • Ochrona środowiska: studia I i II- stopnia.

dowiedz się więcej 

 


POLITECHNIKA GDAŃSKA STUDIA BIOLOGICZNE I PRZYRODNICZE

Wydział Chemiczny:

 • Biotechnologia: studia I i II- stopnia. Specjalności: Biotechnologia molekularna, Biotechnologia leków, Technologia, biotechnologia i analiza żywności;
 • Inżynieria biomedyczna: studia I i II- stopnia.

dowiedz się więcej 

Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska:

 • Inżynieria środowiska: studia I i II- stopnia.

dowiedz się więcej 

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2023

 

 

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować