Uczelnie śląskie nastawione są na nowoczesność, dlatego kierunki studiów, które prezentują kandydatom, są nastawione na wykształcenie ekspertów niezwykle potrzebnych w dzisiejszych czasach. Kierunek informatyka przemysłowa w Gliwicach to próba wykorzystania tak ważnej nauki, którą jest informatyka w przemyśle, ponieważ wszelkie procesy produkcyjne są nieustannie unowocześniane, a we wszelkiego rodzaju fabrykach i instytucjach produkcyjnych codziennością staje się wprowadzanie inteligentnych systemów informatycznych do przemysłu.
Osoby zainteresowane studiami informatycznymi z pewnością powinny rozważyć kształcenie stricte w zakresie informatyki przemysłowej. Kandydaci nie mogą mieć problemów z naukami ścisłymi, powinni wykazywać zainteresowanie przemysłem i odnajdować się w sferze programowania i grafiki. Jeśli odznaczasz się kreatywnością, ale posiadasz także umysł analityczny, który pozwala Ci się obracać w świecie matematyki i fizyki, wybierz studia w Gliwicach.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku informatyka przemysłowa możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku informatyka przemysłowa w Katowicach realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 4 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 1,5 roku.
Uczelnie w Katowicach umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Uczelnie stawiają na rozwój i nowoczesne podejście do różnych dziedzin naukowych. Kierunek informatyka przemysłowa to odpowiedź na zapotrzebowania współczesnego rynku pracy.
Uczelnie śląskie konstruują program kształcenia w taki sposób, by przyszli studenci zdobywali najpotrzebniejszą wiedzę i umiejętności z zakresu nauk ścisłych. Na studiach informatycznych nie brakuje przedmiotów związanych z programowaniem, bazami danych, grafiką komputerową czy sieciami komputerowymi. Dobrane przedmioty muszą być jednak dostosowane do przemysłowego wykorzystania takiej dziedziny, jaką jest informatyka. W siatce zajęć znajdują się takie przedmioty jak na przykład:
-
tworzenie aplikacji internetowych i bazodanowych
-
arytmetyka systemów cyfrowych
-
analiza matematyczna
-
algebra liniowa
-
wizualizacja procesów przemysłowych