Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej - wydziały i kierunki
×
23.01.2024
Informatyka przemysłowa studia Gliwice 2024 | woj. śląskie
Studia na kierunku informatyka przemysłowa w Katowicach to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 4 lata (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym.
Studia na kierunku informatyka przemysłowa w Katowicach i woj. śląskim
Rok akademicki
2024/2025
Forma studiów
stacjonarne
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
4 lata (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Studia w Katowicach i woj. śląskim 2024/2025 na kierunku informatyka przemysłowa możesz podjąć w ramach kierunku lub specjalności na 1 uczelni publicznej: Politechnice Śląskiej w Gliwicach (Wydział Inżynierii Materiałowej PŚ) oraz 2 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej i Akademii WSB w Cieszynie.
Opis kierunku
Studia na kierunku informatyka przemysłowa są gwarancją zdobycia wiedzy, nie tylko z informatyki, ale również inżynierii materiałowej, metalurgii, robotyki, elektrotechniki, elektrotechniki oraz telekomunikacji. Studia mają charakter praktyczny, przygotowując przyszłych specjalistów do pracy w branży przemysłowej. Studenci uczą się programować komputery, projektować systemy informatyki i automatyki przemysłowej. Poznają tajniki zasad budowy systemów komputerowych i urządzeń z nimi współpracujących, a także zasad działania i tworzenia systemów operacyjnych, sieci komputerowych i baz danych oraz programów sztucznej inteligencji.
Praca po studiach
Absolwenci studiów na kierunku informatyka przemysłowa znajdują zatrudnienie w różnorodnych przedsiębiorstwach z branży IT, zarówno w kraju, jak i za granicą. Zajmują stanowiska inżynierów systemowych, programistów, projektantów sieci komputerowych czy projektantów baz danych. Doskonale odnajdują się w roli projektantów czasu rzeczywistego, systemów sterowania maszyn oraz administratorów sieci komputerowych i baz danych. Wiedza i umiejętności zdobyte podczas studiów umożliwiają absolwentom rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.
Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek informatyka przemysłow?
Informatyka przemysłowa to stosunkowo nowy kierunek studiów, który wzbudza bardzo duże zainteresowanie. Nie ulega wątpliwości, że studia informatyczne są jednymi z najczęściej wybieranych wśród propozycji kształcenia w XXI wieku.
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku informatyka przemysłowa w Katowicach najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
biologia,
chemia,
fizyka,
informatyka,
matematyka.
Aby się na nie dostać, kandydaci muszą spełniać pewne warunki. Prócz odpowiednich wyników z egzaminów obowiązkowych dla wszystkich maturzystów (z języka polskiego, matematyki, języka obcego), kandydaci powinni zdawać przedmioty dodatkowe na poziomie rozszerzonym bądź podstawowym. Warto wybrać matematykę, informatykę, fizykę, chemię, biologię bądź język obcy nowożytny. Szczegółów odnoszących się do rekrutacji szukaj na stronach internetowych uczelni.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU INFORMATYKA PRZEMYSŁOWA?
Uczelnie śląskie nastawione są na nowoczesność, dlatego kierunki studiów, które prezentują kandydatom, są nastawione na wykształcenie ekspertów niezwykle potrzebnych w dzisiejszych czasach. Kierunek informatyka przemysłowa w Gliwicach to próba wykorzystania tak ważnej nauki, którą jest informatyka w przemyśle, ponieważ wszelkie procesy produkcyjne są nieustannie unowocześniane, a we wszelkiego rodzaju fabrykach i instytucjach produkcyjnych codziennością staje się wprowadzanie inteligentnych systemów informatycznych do przemysłu.
Osoby zainteresowane studiami informatycznymi z pewnością powinny rozważyć kształcenie stricte w zakresie informatyki przemysłowej. Kandydaci nie mogą mieć problemów z naukami ścisłymi, powinni wykazywać zainteresowanie przemysłem i odnajdować się w sferze programowania i grafiki. Jeśli odznaczasz się kreatywnością, ale posiadasz także umysł analityczny, który pozwala Ci się obracać w świecie matematyki i fizyki, wybierz studia w Gliwicach.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku informatyka przemysłowa możemy podzielić na:
1. Typ:
Studia I stopnia (inżynierskie)
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
studia stacjonarne
Studia na kierunku informatyka przemysłowa w Katowicach realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 4 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 1,5 roku.
Uczelnie w Katowicach umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Uczelnie stawiają na rozwój i nowoczesne podejście do różnych dziedzin naukowych. Kierunek informatyka przemysłowa to odpowiedź na zapotrzebowania współczesnego rynku pracy.
Uczelnie śląskie konstruują program kształcenia w taki sposób, by przyszli studenci zdobywali najpotrzebniejszą wiedzę i umiejętności z zakresu nauk ścisłych. Na studiach informatycznych nie brakuje przedmiotów związanych z programowaniem, bazami danych, grafiką komputerową czy sieciami komputerowymi. Dobrane przedmioty muszą być jednak dostosowane do przemysłowego wykorzystania takiej dziedziny, jaką jest informatyka. W siatce zajęć znajdują się takie przedmioty jak na przykład:
tworzenie aplikacji internetowych i bazodanowych
arytmetyka systemów cyfrowych
analiza matematyczna
algebra liniowa
wizualizacja procesów przemysłowych
Uczelnie w Katowicach i woj. śląskim - kierunek informatyka przemysłowa:
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Ile trwają studia na kierunku informatyka przemysłowa w Katowicach?
Studia na kierunku informatyka przemysłowa w Katowicach, w zależności od typu studiów trwają 4 lata (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).
Informatyka przemysłowa w Katowicach i woj. śląskim - czas trwania
Poziom studiów
czas trwania
otrzymywany tytuł
studia I stopnia
4 lata
inżynier
studia II stopnia
1,5 roku
magister inżynier
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU INFORMATYKA PRZEMYSŁOWA?
Kierunki studiów takie jak informatyka przemysłowa gwarantują absolwentom bardzo wiele możliwości kształcenia. Miejsce zatrudnienia uzależnione jest niejednokrotnie od wybranej specjalności. Absolwenci zatrudniani są na przykład w:
biurach projektowych i doradczych
instytucjach tworzących i eksploatujących komputerowe systemy informatyczne stosowane w przemyśle
instytucjach, które zajmują się elektroniką przemysłową
Absolwenci komputerowo projektują różne produkty i technologie, zajmują się modelowaniem procesów, zarządzają projektami z obszaru IT, budują inteligentne systemy sterowania procesami przemysłowymi, programują sterowniki i roboty przemysłowe. Studia informatyczne umożliwiają szeroko pojętą pracę administracyjną, ale i techniczną czy kreatywną. To studenci w trakcie całego procesu kształcenia decydują o tym, w jakim kierunku chcą rozwijać swoją karierę.
Gdzie studiować na kierunku informatyka przemysłowa w Katowicach?
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Politechnice Śląskiej w Gliwicach oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.
Uczelnie na których można studiować kierunek informatyka przemysłowa w Katowicach:
Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat
rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni
klikając powyższy link "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec
zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie
prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
W samych Katowicach studiuje około 80 tys., osób, a w całej metropolii nawet 200 tys. Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej (czyli dwóch najlepiej rozwijających się szkół w regionie) studenci mogą wybierać spośród renomowanych publicznych uczelni o innych profilach: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni niepublicznych.
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują śląskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
ul. Mieszka I 61C w Szczeciniehttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJiaE5fdoIqkcRtavOUi3m7UIhttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/8f212-collegium-balticum.jpgCollegium Balticum - Akademia Nauk Stosowanych
ul. Gagarina 11,,
87-100 Toruń,https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJpcG_olI0A0cR17wMAwJ6-kMhttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/83981-umk-torun.jpgUniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu