Kształcenie na tym kierunku jest zaprojektowane w sposób interdyscyplinarny, łącząc naukę języka ukraińskiego z głęboką wiedzą o kulturze, literaturze, historii oraz współczesnych realiach społeczno-politycznych Ukrainy. Program studiów obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne, dając studentom możliwość zyskania wszechstronnych kompetencji.
Studenci uczą się języka ukraińskiego i poznają historię tego kraju. Zapoznają się też z najważniejszymi dziełami literatury oraz analizują wybrane teksty literackie. Analizują współczesne problemy społeczne i polityczne, a także system polityczny, partie, ruchy społeczne itd.
Uczelnie w Lublinie na tym kierunku studiów prowadzą teoretyczne wykłady wprowadzające do różnych aspektów Ukrainy, seminaria obejmujące dyskusje, analizy tekstów i prezentacje studentów, a także projekty grupowe. Studenci mogą pracować w zespołach nad różnymi projektami związanymi z Ukrainą. Do wyboru w ramach kształcenia są dwie specjalności na studiach I stopnia – język ukraiński w obsłudze administracyjno-celnej i turystycznej, a także język ukraiński w biznesie. II stopień kształcenia realizowany jest z kolei w specjalności tłumaczeniowej.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku ukrainistyka możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia licencjackie,
-
studia magisterskie.
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci posługują się biegle językiem ukraińskim, znają zasady gramatyki, fonetyki czy leksyki języka. Potrafią tłumaczyć teksty pisemne i ustne z ukraińskiego na polski o odwrotnie. Wyróżnia ich też wiedza na temat literatury, muzyki i filmu ukraińskiego.
Potrafią dokonać krytycznej analizy i interpretacji tekstów literackich lub kulturowych. Planują, organizują i promują wydarzenia kulturowe. Zarządzają także projektami kulturalnymi i koordynują działania logistyczne.
Znają narzędzia i aplikacje używane w tłumaczeniach, badaniach, marketingu kulturowym. Korzystają z mediów społecznościowych oraz innych platform online do promocji kultury ukraińskiej.