Studia filologiczne Lublin

Studia filologiczne Lublin

Studia filologiczne Lublin

Największy wybór studiów

filologicznych w Lublinie

Odkryj kierunki filologiczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

09.01.2024

Studia filologiczne Lublin 2024 | woj. lubelskie

Studia filologiczne w Lublinie możesz podjąć w 2 uczelniach publicznych: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej, niestacjonarnej oraz online, których program nauczania trwa od 3 do 5 lat. 

Studia filologiczne Lublin
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne, online
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia filologiczne w Lublinie w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, język obcy nowożytny.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

 

Studia filologiczne w Lublinie - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Filologia angielska stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Filologia angielska z lingwistyką stosowaną stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Filologia germańska stacjonarne II stopnia
Filologia klasyczna stacjonarne I stopnia, II stopnia
Filologia niderlandzka stacjonarne I stopnia, II stopnia
Filologia polska stacjonarne I stopnia, II stopnia
Filologia romańska stacjonarne II stopnia
Germanistyka stacjonarne I stopnia, II stopnia
Hispanistyka stacjonarne I stopnia, II stopnia
Italianistyka stacjonarne I stopnia
Italianistyka - studia online online I stopnia
Lingwistyka stosowana stacjonarne I stopnia, II stopnia
Polsko - niemieckie studia kulturowe i translatorskie stacjonarne I stopnia
Portugalistyka stacjonarne II stopnia
Portugalistyka: studia portugalsko-brazylijskie stacjonarne I stopnia
Romanistyka stacjonarne I stopnia, II stopnia
Rusycystyka stacjonarne I stopnia, II stopnia
Sinologia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Ukrainistyka stacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Lublinie są filologiczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki filologiczne w Lublinie

SORTOWANIE:

Studia filologiczne w Lublinie - podyplomowe

L
N
P
S
T

Grupa kierunków podyplomowych na uczelniach

Zobacz, co wybierają inni

Aktualności rekrutacyjne

Rekrutacja i wymagania na studia filologiczne 2024/2025

Aby dostać się na studia filologiczne należy przedstawić piękne wyniki z egzaminów maturalnych z języka polskiego, języka obcego oraz jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym (najlepiej humanistycznego przedmiotu). O przyjęciu na studia decyduje powołana komisja rekrutacyjna. Konkurs świadectw ma wyłonić kandydatów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce w szkole średniej.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

Ile punktów na studia filologiczne w Lublinie

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na rok 2023/2024 musieli uzyskać conajmniej 215 punktów na anglistykę. 

czytaj dalej progi punktowe na studia

 

Ile osób na miejsce na studia filologiczne w Lublinie

Studia filologiczne w Lublinie należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2023 roku na Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej na anglistykę ubiegało się ponad 6 kandydatów na jedno miejsce. W przypadku studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, popularnym wyborem była filologia angielska z ponad 3 kandydatami na jedno miejsce i sinologia, gdzie na jedno miejsce przypadały ponad 2 osoby. 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia filologiczne w Lublinie?

Studia filologiczne w Lublinie skierowane są do osób zainteresowanych językiem, literaturą i kulturą. To studia łączące wiedzę z różnych dziedzin, na czele z literaturoznawstwem, językoznawstwem, kulturoznawstwem i filozofią, pozwalające na zyskanie świadomości językowej, literackiej i kulturowej oraz poszerzające kompetencje do podjęcia różnego rodzaju działań zawodowych.

Najpopularniejsze kierunki filologiczne w Lublinie: Anglistyka, Filologia polska, Sinologia, Germanistyka, Lingwistyka stosowana, Romanistyka.

Współczesne studia filologiczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

 

Praca po studiach filologicznych

Absolwenci studiów filologicznych znajdują zatrudnienie między innymi w biurach tłumaczeń, agencjach public relations, mediach, wydawnictwach, instytucjach kulturalnych.

 

Zarobki

Średnie zarobki w Lublinie na popularnych stanowiskach związanych z wiedzą filologiczną wahają się od 3900 zł do 6600 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od doświadczenia, stażu pracy, miejsca pracy, stanowiska).

 

Typ studiów

Masz smykałkę do nauki języków obcych? Przychodzi Ci to z łatwością? Chcesz zostać wykształconym filologiem i pracować jako tłumacz, mediator międzynarodowy, bądź pomagać innym w przekraczaniu barier językowych? To czekają na Ciebie studia filologiczne w Lublinie.

 

Konkretne kierunki o praktycznym wymiarze, stawiające przede wszystkim na naukę płynnego mówienia, rozumienia i umiejętności wykorzystania kompetencji językowych w życiu - to główne cechy studiów filologicznych w Lublinie. Możecie wybrać język, jaki Wam najbardziej odpowiada. Umiejętności komunikacyjne są jednymi z najcenniejszych na rynku. Po tego rodzaju studiach nie powinniście mieć problemu ze znalezieniem pracy.

Pozwoli Wam na to nie tylko swobodne posługiwanie się wybranym językiem, ale szereg dodatkowych atutów - odwaga w rozmowie, pewność siebie, łatwość rozumienia innych. To aspekty poboczne nauki, a bardzo ważne w dorosłym życiu. Studia filologiczne w Lublinie przygotują Was odpowiednio do wykorzystywania nabytych umiejętności.

 

Z pewnością poradzicie sobie na rynku pracy, jeśli tylko dobrze wykorzystacie swoją okazję do nauki i jeszcze podczas studiów będziecie praktykować swoje umiejętności. Wyjeżdżajcie gdzie tylko się da, obracajcie się w środowisku przedsiębiorców, uczęszczajcie na praktyki zawodowe - z pewnością opłaci się to Wam po ukończonych studiach filologicznych. Sprawdźcie, jakie kierunki możecie wybrać w Lublinie.

 

Studia filologiczne w Lublinie możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Forma:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia filologiczne są jednymi z najpopularniejszych wśród propozycji humanistycznych. Odnajdą się na nich osoby, które mają predyspozycje językowe i chcą poznawać świat i inne kultury. Poszczególne kierunki możesz studiować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Studia pierwszego stopnia to trzyletnie studia licencjackie, natomiast studia drugiego stopnia to studia magisterskie, które trwają dwa lata.

Studia magisterskie bardzo często uzupełniają wiedzę zdobytą na studiach licencjackich. Lubelskie uczelnie proponują także kształcenie podyplomowe. Studia tego typu możesz realizować w trybie niestacjonarnym w trakcie dwóch semestrów. Wśród kierunków podyplomowych znajdziesz, chociażby tłumaczenia poświadczone i specjalistyczne oraz języki skandynawskie dla rynku pracy.

Kształcenie na studiach filologicznych w Lublinie odbywa się zarówno w formie stacjonarnej, jak i niestacjonarnej. Na studiach dziennych możesz uczyć się od poniedziałku do piątku, na studiach zaocznych zaś w weekendy.

czytaj dalej studia w Lublinie

 

Kierunki studiów filologicznych w Lublinie

Wśród najpopularniejszych kierunków znajdziemy bardzo wiele tych, które możemy zaliczyć do kategorii studiów filologicznych. Oczywiście są to przede wszystkim różnego rodzaju filologie, chociażby filologia niderlandzka, filologia słowiańska, filologia klasyczna, filologia angielska z lingwistyką stosowaną.

Poszczególne kierunki realizowane są od podstaw bądź na poziomie zaawansowanym. Zajęcia realizowane są zarówno w języku polskim, jak i w języku głównym dla danego kierunku. W Lublinie znajdziemy także wiele propozycji powiązanych z językiem i kulturą danego narodu. Uczelnie mają w swojej ofercie italianistykę, germanistykę, hispanistykę, portugalistykę, rusycystykę.

Możesz także wybrać filologie, które nakierowane są na specjalizację dydaktyczną, bądź lingwistykę stosowaną, umożliwiającą zdobycie wiedzy z zakresu biznesu. Propozycji kształcenia jest bardzo wiele, a poszczególne ośrodki akademickie w Lublinie są przystosowane do realizacji zajęć w zakresie nauk filologicznych i humanistycznych.

 

Kierunki filologiczne w Lublinie - rekrutacja 2024/2025:

czytaj dalej kierunki studiów w Lublinie

 

Gdzie studiować kierunki filologiczne w Lublinie?

Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: językoznawstwa, literaturoznawstwa, a także z zakresu wybranej przez siebie specjalności. Absolwenci studiów filologicznych odnajdują się w pracy w wydawnictwach, mediach, szkołach językowych, międzynarodowych korporacjach, biurach tłumaczeń.

Studia filologiczne w Lublinie znajdziesz przede wszystkim na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, który przedstawia bogatą ofertę kształcenia wypełnioną kierunkami łączącymi język z kulturą i środowiskiem społecznym. Znajdziesz tutaj, chociażby hispanistykę, germanistykę, romanistykę, portugalistykę.

Bardzo wiele propozycji ma także Katolicki Uniwersytet Lubelski, nastawiony stricte na studia filologiczne takie jak na przykład filologia angielska, filologia klasyczna, filologia polska. Kierunki filologiczne znajdziesz zarówno na uczelniach publicznych, jak i prywatnych. Poszczególne ośrodki akademickie są przystosowane do realizowania kształcenia w zakresie nauczania językowego.

Mogą poszczycić się odpowiednio wyposażonymi pracowniami, a także kadrą akademicką, która składa się z wykwalifikowanych praktyków. Zapoznaj się szczegółowo z ofertami edukacyjnymi przedstawianymi przez poszczególne placówki akademickie w Lublinie.

 

Gdzie studiować kierunki filologiczne w Lublinie:

 • Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie
 • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
 • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

czytaj dalej uczelnie w Lublinie


Kierunki filologiczne - uczelnie publiczne (państwowe) w Lublinie

 • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
 • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

czytaj dalej uczelnie publiczne w Lublinie

 

 

Kierunki filologiczne - uczelnie niepubliczne (prywatne) w Lublinie

 • Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie

czytaj dalej uczelnie prywatne w Lublinie

 

 

Jak wybrać studia filologiczne w Lublinie, aby mieć dobrą pracę?

Studia filologiczne cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób mających predyspozycje językowe, ale także wśród tych, którzy po prostu chcą nauczyć się języka obcego i zdobyć wiedzę na temat kultury i sytuacji społecznej danego kraju.

Aktualny rynek pracy nastawiony jest na osoby komunikatywne, które bez problemu będą poruszały się po arenie międzynarodowej dzięki znajomości języka. Ofert pracy nie brakuje zarówno w ośrodkach kultury, jak i firmach i przedsiębiorstwach. Można śmiało uznać, że kto zna język, ten ma władzę.

 

Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:

 • dziennikarz
 • nauczyciel języka obcego/polskiego
 • glottodydaktyk
 • bibliotekarz
 • redaktor/korektor
 • krytyk filmowy/teatralny
 • copywriter
 • tłumacz
 • logopeda
 • biznesmen
 • przedstawiciel firmy zagranicznej
 • stewardessa
 • przewodnik

 

Absolwenci kierunków filologicznych zatrudniani są przede wszystkim w przedsiębiorstwach, które pracują z językiem obcym, w instytucjach kultury, urzędach, w turystyce i sektorze usług, które wymagają dobrej znajomości języka i kultury danego regionu. Pracują w marketingu, wydawnictwach, redakcjach, ale także w szkolnictwie, public relations, działach HR, administracji, sądownictwie.

Warto wybierać takie kierunku, które faktycznie nas interesują. Studia filologiczne wymagają od kandydatów specjalnych umiejętności, otwartości, chęci do poznawania świata i innych ludzi.

Absolwenci odnajdują się w roli specjalistów ds. obsługi klientów zagranicznych, mediacji międzykulturowej, asystentów delegacji zagranicznych, pilotów wycieczek, lektorów języków obcych w szkołach publicznych i szkołach językowych specjalistycznych, tłumaczy przysięgłych. Bądź na bieżąco z dynamicznie zmieniającym się rynkiem pracy i studiuj języki obce.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Lublinie?

Musisz ustalić, czy priorytetem jest dla Ciebie wybór kierunku studiów, czy uczelni. Niestety nie zawsze decyzje te idą ze sobą w parze, ponieważ poszczególne ośrodki akademickie w Lublinie przedstawiają oryginalne oferty kształcenia. Właśnie dlatego ukrainistykę znajdziesz na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, a italianistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Zapoznaj się szczegółowo z programami studiów proponowanymi przez placówki akademickie. Unikatowe podejście do kierunku sprawia, że edukacja na każdej uczelni odbywa się inaczej, a wpływ na to ma również kadra akademicka. Sprawdź, jakie możliwości rozwoju zapewnia Ci dany ośrodek akademicki.

Zapoznaj się z programami stażowymi i stypendialnymi, a także ofertami wymian krajowych i międzynarodowych, które są bardzo istotne w przypadku kształcenia językowego. Warto także przybliżyć sobie stopień zaawansowania technologicznego danej uczelni. Ważne jest, by wydziały były wyposażone w najważniejsze translatorskie programy i sale umożliwiające ćwiczenie języków obcych.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia filologiczne w Lublinie?

Uczelnie w Lublinie przedstawiają bogatą ofertę w zakresie studiów filologicznych. Poszczególne placówki są przystosowane do realizowania kształcenia w tym zakresie, a także dbają o rozwój swoich studentów. Władze uczelni zachęcają do brania udziału w grantach badawczych, kołach naukowych, konferencjach naukowych. Umożliwiają wyjazdy zagraniczne i wymiany międzyuczelniane w kraju i za granicą. Organizują także różnego typu spotkania z najpopularniejszymi tłumaczami, ludźmi kultury i polityki, którzy chętnie odpowiadają na nurtujące studentów pytania.

Władze miasta, uczelni i największych firm i instytucji bardzo często ze sobą współpracują, czego efektem są liczne programy stażowe i oferty praktyk. Głównym celem tego typu przedsięwzięć jest wprowadzenie studentów i absolwentów na rynek pracy i ułatwienie im znalezienie zatrudnia w wykształconym zawodzie. Miasto także wspiera edukację, jednocześnie urozmaicając lata nauki atrakcjami na miarę wydarzeń kulturalnych, sportowych, imprez masowych.

W Lublinie przecież nie można się nudzić! Studia to jeden z najważniejszych etapów w życiu rozwijającego się człowieka. To czas zawierania istotnych znajomości, poznawania najlepszych przyjaciół, zdobywania cennych kontaktów w perspektywie budowanej kariery zawodowej. Okres studiów pozwoli Ci także rozwijać pasje i zdobywać nowe oraz nabywać niepowtarzalne doświadczenia egzystencjalne, które mogą przełożyć się na życie zawodowe. Studia filologiczne otworzą Cię na świat i ludzi. Nie pozwól, by ta przygoda Cię ominęła.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach filologicznych

Kim są filolodzy? To tłumacze, nauczyciele, jak i podróżnicy. Filolodzy posiadają szczególne umiejętności komunikacyjne, pozwalające na swobodne bycie w różnych środowiskach. Świetnie odnajdują się więc w środowisku biznesowym, medycznym czy szkoleniowym. Mają wiedzę i świadomość, jak wielką moc posiada mowa, odpowiednio dobierają słowa, by osiągać swoje cele. Absolwenci filologii różnego rodzaju zakładają swoje szkoły językowe, lub znajdują w takowych zatrudnienie.

Prowadzą również swoje biura tłumaczeń, jak i wykonują tłumaczenia przysięgłe w sądach i w instytucjach administracji samorządowej i państwowej. Filolodzy nie są jednak skazani na pracę z językiem obcym. Wiele osób znajduje zatrudnienie w agencjach marketingowych, wchodząc w rolę copywriterów, doradców ds. języka i komunikacji.

Po studiach filologicznych możecie uzupełniać swoje umiejętności podczas studiów podyplomowych. Studia filologiczne wyposażą Was w umiejętności wykorzystywania swojej wiedzy i kompetencji językowych w różnych dziedzinach. Otwarte granice, handel międzynarodowy działają na korzyść przyszłych filologów, których nie blokuje przed wyjazdem bariera językowa.

POZOSTAŁE UCZELNIE W LUBLINIE NA KTÓRYCH SĄ STUDIA FILOLOGICZNE

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET MARIE CURIE SKŁODOWSKIEJ STUDIA FILOLOGICZNE

Studia filologiczne prowadzone są na Uniwersytecie Marie Curie-Skłodowskiej na kierunkach:

 • anglistyka - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • anglistyka z uprawnieniami nauczycielskimi - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Applied Linguistics (English-Russian) - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Filologia polska - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Germanistyka - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Glottodydaktyka polonistyczna - studia I stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Iberystyka - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Językoznawstwo i literaturoznawstwo (neofilologiczne) - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Językoznawstwo i literaturoznawstwo (polonistyczne) - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Lingwistyka stosowana - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Romanistyka - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Rusycystyka - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Ukrainistyka - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • architektura książki - projektowanie i edycja - studia podyplomowe
 • języki skandynawskie dla rynku pracy - studia podyplomowe
 • nauczanie języka polskiego jako obcego - studia podyplomowe
 • tłumaczenia poświadczone i specjalistyczne (język angielski, niemiecki, francuski, rosyjski) - studia podyplomowe
 • translatoryka - studia podyplomowe

Dowiedz się więcej>

 


KATOLICKI UNIWERSYTET LUBELSKI STUDIA FILOLOGICZNE

Katolicki Uniwersytet Lubelski również zaprasza na studia filologiczne na kierunki:

 • Filologia angielska - studia I i II stopnia, stacjonarne
 • Filologia germańska- studia I i II stopnia, stacjonarne
 • Filologia klasyczna - studia I i II stopnia, stacjonarne
 • Filologia niderlandzka - studia I i II stopnia, stacjonarne
 • Filologia polska - studia I i II stopnia, stacjonarne
 • Filologia romańska - studia I i II stopnia, stacjonarne
 • Filologia słowiańska - studia I i II stopnia, stacjonarne
 • Filologia – sinologia - studia I i II stopnia, stacjonarne
 • edytorstwo - studia podyplomowe
 • filologia polska - studia podyplomowe

Dowiedz się więcej>

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

komentarze (0)