Fizjoterapia studia niestacjonarne Katowice i woj. śląskie

Fizjoterapia studia niestacjonarne Katowice i woj. śląskie

Dodaj do ulubionych

Fizjoterapia studia niestacjonarne Katowice | woj. śląskie

Studia na kierunku fizjoterapia w Katowicach to studia jednolite magisterskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 5 lat (studia jednolite magisterskie) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych - Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach oraz kilku niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. 

Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

czytaj dalej wszystko o Fizjoterapia studia niestacjonarne Katowice i woj. śląskie

Zobacz, na jakich uczelniach w Katowicach i woj. śląskim jest kierunek fizjoterapia

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Jednostka prowadząca

Fizjoterapia stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
tryb: niestacjonarne
Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach

Jednostka prowadząca

Fizjoterapia stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
tryb: niestacjonarne

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Jednostka prowadząca

Fizjoterapia stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
tryb: niestacjonarne

Jakie są ceny studiów na kierunku fizjoterapia w Katowicach?

Studia niestacjonarne są płatne. Cenniki ustalane są indywidualnie przez poszczególne uczelnie w Katowicach. Studia medyczne są jednymi z najdroższych studiów zaocznych, ale wszystko zależy od wybranego kierunku kształcenia.

Czesne za rok studiów na kierunku fizjoterapia możesz opłacić jednorazowo, realizować w ratach miesięcznych lub w wysokości dwóch bądź trzech rat. Informacje odnoszące się do wysokości czesnego, opłat ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronie internetowej wybranej uczelni.

pokaż ceny na poszczególnych uczelniach

Fizjoterapia w Katowicach i woj. śląskim - zasady rekrutacji

Gdzie studiować na kierunku fizjoterapia (niestacjonarne) w Katowicach?

 

Uczelnie na których można studiować kierunek fizjoterapia (niestacjonarne) w Katowicach:

czytaj dalej uczelnie w Katowicach

Jak wyglądają studia na kierunku fizjoterapia?

1. Dla kogo ten kierunek?

Wydaje się, że w życiu nie ma rzeczy niemożliwych do osiągnięcia, jeśli tylko masz w sobie wystarczające pokłady wiary i dużo siły do tego, by dążyć do celu. Fizjoterapia to bardzo ważna dziedzina nauki, która wymaga od lekarzy i pacjentów dużego nakładu pracy, cierpliwości i wzajemnego zrozumienia.

Kandydaci na studia medyczne w zakresie fizjoterapii muszą być silni fizycznie i psychicznie. Specjaliści w tym zakresie podejmują nieustanną walkę, stając u boku osób chorych i niepełnosprawnych, które dążą do uratowania swojej sprawności. Musisz odznaczać się odpornością na stres i trzymać emocje na wodzy. Ważna jest komunikatywność i wyrozumiałość dla drugiego człowieka. Jest to z pewnością jeden z najtrudniejszych zawodów, który może przynieść dużo satysfakcji, ale równie wiele zawodu.

 

2. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku fizjoterapia możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia jednolite magisterskie
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku fizjoterapia w Katowicach realizowane są zarówno w ramach drugiego stopnia, jak i jednolitych studiów magisterskich. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.

Uczelnie w Katowicach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. Poszczególne ośrodki akademickie starają się podążać za najnowszymi rozwiązaniami edukacyjnymi, dlatego oferują kształcenie także online, to jest naukę przez Internet.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Program studiów i gdzie studiować

Fizjoterapia to jeden z najbardziej renomowanych kierunków medycznych w Katowicach. Wykaz uczelni, które proponują kształcenie w zakresie fizjoterapii, znajdziesz poniżej. Uczelnie dbają o dobór najlepszej kadry akademickiej, która zadba o wykształcenie swoich następców, profesjonalnie podchodzących do rehabilitacji ruchowej.

Programy kształcenia studiów medycznych bazują na naukach ścisłych, zwłaszcza biologii i chemii. W siatce zajęć prócz ćwiczeń ruchowych znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: psychologia kliniczna, anatomia na żywym człowieku, farmakologia w fizjoterapii, demografia i epidemiologia, kształcenie ruchowe i metodyka nauczania ruchu, sport osób niepełnosprawnych, diagnostyka funkcjonalna w chorobach wewnętrznych. Program przewiduje kształcenie z zakresu nauk medycznych, pedagogicznych i psychologicznych.

Program kształcenia opiera się o wiedzę medyczną i z zakresu fizjoterapii. Nie brakuje także zajęć ruchowych. Edukacja realizowana jest w trakcie laboratoriów, ćwiczeń, wykładów bądź seminariów. Studenci uczęszczają między innymi na takie przedmioty jak:

 • psychologia kliniczna,
 • biologia medyczna,
 • biomechanika kliniczna,
 • farmakologia w fizjoterapii,
 • ekonomia i systemy ochrony zdrowia,
 • kształcenie ruchowe i metodyka nauczania ruchu,
 • adaptowana aktywność ruchowa,
 • diagnostyka funkcjonalna w dysfunkcjach narządu ruchu,
 • programowanie rehabilitacji w chorobach wewnętrznych,
 • korekta wad postawy,
 • analiza właściwości tkanek dla potrzeb fizjoterapii.

 

Zajęcia realizowane są w zakresie modułów tematycznych: kliniczne postawy fizjoterapii, fizjoterapia kliniczna w chorobach wewnętrznych, fizjoterapia kliniczna w dysfunkcjach narządu ruchu. Wykształcenie teoretyczne wsparte jest obowiązkową praktyką zawodową.

Rzetelnie opracowany program kształcenia obejmuje nauki podstawowe, medyczne, kliniczne, zdrowia publicznego, zajęcia ruchowe, nauki społeczne i psychologiczne. Zdobyte umiejętności są niezbędne dla leczenia pacjentów i przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym. Studenci przygotowują się emocjonalnie i fizycznie na pracę z osobą chorą bądź niepełnosprawną. Ćwiczą swoją empatię i cierpliwość, a także komunikatywność, zwłaszcza że muszą być gotowi na wielogodzinną pracę z ludźmi. Fizjoterapia to niezwykle wymagający i trudny kierunek studiów, który, jeśli daje rezultaty, gwarantuje także wiele satysfakcji.

 

4. Praca po studiach

Abiturienci fizjoterapii mogą liczyć na wiele możliwości zatrudnienia, ale muszą pamiętać także o nieustannym dokształcaniu się w zawodzie. Fizjoterapia rozwija się tak prężnie, że co chwilę pojawiają się nowe techniki leczenia i nowoczesne sprzęty rehabilitacyjne. Absolwenci zatrudniani są w szpitalach, prywatnych i publicznych ośrodkach rehabilitacyjnych, ośrodkach Wellness&SPA, zakładach opieki zdrowotnej, w urzędach i instytucjach państwowych i samorządowych działających w dziedzinie fizjoterapii i ochrony zdrowia, w firmach, które zajmują się sprzętem rehabilitacyjnym, w instytucjach badawczych i w ośrodkach badawczo-rozwojowych, instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu nauk medycznych, w ośrodkach sportowych.

Studenci przygotowywani są do zajmowania się masażem leczniczym, fizjoterapią, fizykoterapią, fizjoterapią kliniczną, fizjoterapią kliniczną w dysfunkcjach narządu ruchu, fizjoterapią kliniczną w chorobach narządów wewnętrznych, kształceniem ruchowym i nauczaniem ruchu.

Ile trwają studia na kierunku fizjoterapia?

Studia na kierunku administracja w Katowicach, w zależności od typu studiów trwają 5 lat (studia jednolite magisterskie) lub 2 lata (studia II stopnia).

Kierunek fizjoterapia w Katowicach możesz realizować w formie jednolitych studiów magisterskich, które trwają dziesięć semestrów, czyli pięć lat, i kończą się egzaminem magisterskim. Po ukończeniu studiów i odbyciu wymaganej praktyki zawodowej studenci mogą złożyć Państwowy Egzamin Specjalizacyjny Fizjoterapeutów oraz zarejestrować i złożyć wniosek do Ministra Zdrowia, który zobowiązuje się wydać prawa do wykonywania zawodu fizjoterapeuty.

Niektóre uczelnie w Katowicach studia medyczne w zakresie fizjoterapii oferują również w formie drugiego stopnia, który trwa dwa lata, czyli cztery semestry. Absolwenci studiów magisterskich uzupełniających bądź jednolitych często realizują dodatkowe kursy lub uczęszczają na szkolenia mające zagwarantować uzyskanie dodatkowych kompetencji potrzebnych w zawodzie fizjoterapeuty.

Jaka praca po kierunku fizjoterapia?

Kierunek fizjoterapia w Katowicach oferuje bardzo wiele możliwości zatrudnienia, a prężnie rozwijająca się nauka medyczna nieustannie potrzebuje nowych specjalistów w zakresie zajęć rehabilitacyjnych i badań w tym zakresie. Abiturienci zatrudniani są w prywatnych i publicznych ośrodkach rehabilitacyjnych, szpitalach, ośrodkach Wellness&SPA, zakładach opieki zdrowotnej, w urzędach i instytucjach państwowych i samorządowych, które działają w dziedzinie fizjoterapii i ochrony zdrowia, w firmach zajmujących się sprzętem rehabilitacyjnym, w instytucjach badawczych i w ośrodkach badawczo-rozwojowych, w instytucjach, które zajmują się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu nauk medycznych, w ośrodkach sportowych, w publicznych i niepublicznych placówkach służby zdrowia, w placówkach oświatowych, zakładach pracy chronionej i warsztatach terapii zajęciowej, w hospicjach, domach opieki społecznej i domach spokojnej starości, w uzdrowiskach, gabinetach odnowy biologicznej, w klubach fitness.

Absolwenci obsługują profesjonalny sprzęt i biorą czynny udział w procesach rehabilitacyjnych osób chorych i niepełnosprawnych. Zajmują się między innymi terapią manualną, masażem leczniczym, fizjoterapią, fizykoterapią, fizjoterapią kliniczną, fizjoterapią kliniczną w dysfunkcjach narządu ruchu, fizjoterapią kliniczną w chorobach narządów wewnętrznych, kształceniem ruchowym i nauczaniem ruchu.

Pracują w zakładach opieki leczniczej, placówkach ochrony zdrowia, publicznych i niepublicznych placówkach, które prowadzą działalność w zakresie sportu osób niepełnosprawnych i adaptacyjnej aktywności ruchowej, w zakładach pracy chronionej i przy prowadzeniu warsztatów terapii zajęciowej, w szkołach wyższych i medycznych studiach zawodowych fizjoterapii, w gabinetach masażu.

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek fizjoterapia w Katowicach?

Studia w zakresie fizjoterapii wymagają wykształcenia medycznego i stricte związanego z rehabilitacją ruchową. Kandydaci muszą spełnić określone wymagania, a są one podobne do tych, które stawia się chętnym na studia stacjonarne. Przyszli studenci muszą zdać obowiązkowe dla wszystkich maturzystów przedmioty, takie jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny. Pod uwagę bierze się także wyniki z przedmiotów dodatkowych zdawanych na poziomie rozszerzonym bądź podstawowym.

 

W procesie rekrutacji na kierunek fizjoterapia w trybie niestacjonarnym, w zależności od uczelni, decyduje:

 • złożenie wymaganych dokumentów w terminie (w przypadku zbyt dużej ilości zgłoszeń zasady kwalifikacji takie same jak na studia stacjonarne)
 • kolejność złożenia wymaganych dokumentów

 

Niektóre uczelnie przewidują również testy sprawnościowe. Wydaje się, że w przypadku studiów zaocznych bądź wieczorowych najbardziej znaczące jest złożenie wymaganych dokumentów we wskazanym terminie, jednakże prowadzona rekrutacja nie zawsze wygląda w ten sposób. Szczegółów szukaj na stronie internetowej wybranej uczelni śląskiej.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek fizjoterapia?

Fizjoterapia to bez wątpienia najprężniej rozwijająca się dziedzina medycyny. Osoby decydujące się na karierę fizjoterapeuty muszą odznaczać się kilkoma ważnymi cechami. Pamiętaj, że dobry fizjoterapeuta:

 • musi wykazywać empatię i cierpliwość,
 • musi być odporny na stres i pracować nad swoją emocjonalnością,
 • musi być rozwinięty psychicznie i fizycznie, ponieważ sprawność fizyczna jest decydująca w procesie rehabilitacyjnym osób chorych i niepełnosprawnych,
 • musi nieustannie dokształcać się w zakresie nauk medycznych.

 

Kandydaci na studia w Katowicach w zakresie fizjoterapii muszą spełniać także określone wymogi rekrutacyjne. Mimo że są to studia niestacjonarne, nie wystarczy złożenie wymaganych dokumentów. Przyszli studenci muszą zdać obowiązkowe dla wszystkich maturzystów przedmioty, takie jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny.

Pod uwagę bierze się także wyniki z przedmiotów dodatkowych zdawanych na poziomie rozszerzonym bądź podstawowym (z biologii, chemii, fizyki, fizyki z astronomią lub matematyki). Niektóre uczelnie przewidują również testy sprawnościowe. Warto zadbać o wysokie wyniki z egzaminów.

Pamiętaj także o tym, że w przypadku kierunku fizjoterapia i innych pokrewnych studiów medycznych potrzebne jest zaświadczenie wydane przez lekarza medycyny pracy, które potwierdzi Twoje predyspozycje do wykonywania zawodu.

Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej pamiętaj o terminowym dostarczeniu dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Komisja oczekuje przede wszystkim podania i oświadczenia, świadectwa dojrzałości, świadectwa ukończenia szkoły do wglądu, zdjęć do legitymacji, dowodu osobistego do wglądu. Szczegółowe informacje odnoszące się do postępowania kwalifikacyjnego znajdziesz na stronach internetowych wybranych uczelni w Katowicach.

Jakie opinie mają studia na kierunku fizjoterapia w Katowicach?

Studia niestacjonarne w Katowicach na kierunku fizjoterapia dbają o nowoczesną perspektywę widzenia w zakresie nauk medycznych i technik rehabilitacyjnych.

Michał, student piątego roku studiów magisterskich, stwierdził:

Najbardziej chciałbym pracować ze sportowcami, którzy dostąpili urazów lub trwałych szkód na zdrowiu. Niełatwo jest pogodzić się z utratą sprawności. Pomoc fizjoterapeutów i psychologów może okazać się decydująca w procesie rekonwalescencji. Chcę pomagać ludziom na swój indywidualny sposób.

Kierunki medyczne w Katowicach i woj. śląskim

Rozwiń

Komentarze (0)