Interesują Cię nauki medyczne? Tworzenie receptur nowych leków, badanie leków i ich wytwarzanie Cię fascynuje? Chcesz pracować w laboratorium? Kierunek farmacja w sposób interdyscyplinarny łączy nauki farmaceutyczne, medyczne, biologiczne, chemiczne i społeczne.
Przyszli farmaceuci muszą radzić sobie z naukami biologicznymi i chemicznymi, które stanowią podłoże studiów medycznych. Analityczny umysł i chęć przeprowadzania różnego typu badań, także laboratoryjnych ma ogromne znaczenie w postawie kandydatów na studia. Potrafisz pracować w zespole i jesteś osobą komunikatywną? Priorytetem jest dla Ciebie ratowanie życia i zdrowia? Jesteś gotowy/a do tego, by nieustannie kształcić się w zakresie nauk medycznych? Studia są właśnie dla Ciebie.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku farmacja możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku farmacja w Katowicach realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Katowicach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Kierunek farmacja możesz realizować na Wydziale Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu, który jest placówką należącą do Ślaskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Uczelnie śląskie starają się zapewnić najwyższy poziom kształcenia w zakresie kierunków studiów medycznych najpopularniejszych w skali polskiej.
Studia medyczne opierają się na naukach biologicznych i chemicznych, dlatego w siatce zajęć znajdziesz przede wszystkim takie przedmioty jak:
-
chemia fizyczna
-
biologia molekularna
-
kwalifikowana pierwsza pomoc
-
fizjologia z elementami ergonomii
-
statystyka
-
biologia i genetyka
-
profilaktyka i leczenie chorób pasożytniczych człowieka
-
synteza i technologia środków leczniczych
-
technologia postaci leku
-
farmakognozja
-
rośliny lecznicze Polski
-
hodowle in vitro
-
apiterapia i apitoksynoterapia
-
wyroby medyczne i gazy medyczne
-
transgeneza roślin w produkcji leków