Studia medyczne Katowice

Studia medyczne Katowice

Studia medyczne Katowice

Największy wybór studiów

medycznych w Katowicach

Odkryj kierunki medyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Studia medyczne w Katowicach | woj. śląskie

Ci, którzy decydują się na studiowanie medycyny muszą zdawać sobie sprawę, że wybierają jeden z najbardziej opłacalnych i prestiżowych, ale też obleganych kierunków. Jest to związane z faktem, że absolwenci medycyny nie tylko mogą podjąć pracę w szeroko pojętej medycynie, ale także farmacji czy kierunkach inżynierskich, związanych choćby z biotechnologią czy fizyką medyczną. A to przynosi nie tylko możliwość rozwoju, ale przede wszystkim pieniądze.

KIERUNKI MEDYCZNE W KATOWICACH I GLIWICACH

Rozwiń

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W KATOWICACH I GLIWICACH SĄ STUDIA MEDYCZNE

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Rekrutacja i wymagania na studia medyczne w Katowicach

Niełatwo jest znaleźć się na liście przyjętych na studia medyczne. Wszystko zależy od uczelni i od wydziału, na które chcemy się dostać, jednak średnia krajowa obłożenia wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu chętnych na jedno miejsce na uczelni. W związku z tym, warto już w liceum albo na początku innej szkoły ponadgimnazjalnej zwrócić szczególną uwagę na takie przedmioty, jak biologia, chemia, fizyka, a także matematyka.

Te cztery przedmioty są zazwyczaj brane pod uwagę, gdy dochodzi do procesu rekrutacji. I to osiągnięta punktacja właśnie z tych przedmiotów pozwala na przekroczenie magicznego progu zdawalności na wybrane studia medyczne. Nie warto jednak się poddawać, gdy nie znajdziemy się od razu na liście przyjętych. Większość potencjalnych studentów składa swoje papiery na kilka uczelni i wybiera potem tę, która wydaje im się najlepsza, jednocześnie zwalniając miejsce na innych. Warto więc sprawdzać aktualizowane listy na stronach uczelnianych, może się okazać, że udało nam się dostać na studia medyczne z listy oczekujących.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Praca po studiach medycznych

Po studiach medycznych można wykonywać pracę w takich zawodach jak chociażby farmaceuta, lekarz specjalista, pielęgniarz, coach medyczny, stomatolog, protetyk słuchu, analityk medyczny, lekarz rodzinny, informatyk medyczny, asystent osoby niepełnosprawnej, technik radiologiczny, dietetyk, fizjoterapeuta, inżynier wyrobów medycznych, rehabilitant, laborant, reprezentant ds. odszkodowań, analityk laboratoryjny, przedstawiciel medyczny, przedstawiciel farmaceutyczny ratownik medyczny, rejestrator medyczny albo konsultant medyczny.

Studia medyczne niestacjonarne w Katowicach

Studia medyczne to obszar kształcenia, który śmiało można określić najbardziej wymagającym. Z tego względu trwają głośne dyskusje na temat tego, czy możliwe jest profesjonalne przygotowanie do wykonywania zawodów medycznych w ramach studiów niestacjonarnych. Odpowiedź może wydać się banalna, ale jakże stanowcza: gdyby było to niemożliwe, to studia medyczne byłyby realizowane wyłącznie w formie dziennej. Jaka oferta czeka na kandydatów planujących kształcenie w Katowicach? Jest ona bogata i wiele kierunków kształcenia dostępnych jest w obu formach.

Czy studia niestacjonarne są trudniejsze? Ogólnie rzecz ujmując nauka profesji medycznych nie należy do łatwych, a zgłębianie dyscyplin z tego zakresu w trybie niestacjonarnym wymaga nieco innego podejścia od samych studentów. Dlaczego? Niestacjonarne studia medyczne w Katowicach można rozumieć jako studia zaoczne, czyli takie, w ramach których zajęcia odbywają się w soboty i niedziele. Mniej dni do nauki, lecz materiału do przyswojenia tyle samo co na studiach stacjonarnych. Kryje się za tym skondensowanie programu, który należy pojąć w stosunkowo krótszym czasie i z mniejszą pomocą wykładowcy. Ogólnie, studia niestacjonarne opierają się na większej samodzielności studentów, którzy sami muszą zadbać o aktualizowanie swoich wiadomości i selekcjonowanie tych najbardziej istotnych. Nie dość, że studia medyczne wymagają sporego wysiłku i skupienia, to studia medyczne w formie niestacjonarnej wymagają tego wszystko w podwójnej dawce. Ale nie jest to droga nie do przejścia. Wystarczy tylko poważnie podejść do nauki.

STUDIA MEDYCZNE W KATOWICACH I GLIWICACH - PODYPLOMOWE

B
E
F
G
K
M
N
O
P
Ś
T
Rozwiń

POZOSTAŁE UCZELNIE W KATOWICACH I GLIWICACH NA KTÓRYCH SĄ STUDIA MEDYCZNE

WARTO TO WIEDZIEĆ

Jedną z głównych uczelni medycznych w Katowicach i na terenie Górnego Śląska jest Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. W Katowicach uruchomiony został dla studentów m.in. Wydział Lekarski, na którym można studiować na kierunkach Lekarskim i Neurobiologicznym. Na Wydziale Nauk o Zdrowiu znajdują się takie kierunki, jak: Fizjoterapia, Pielęgniarstwo, Położnictwo, Coaching medyczny oraz Elektroradiologia.

Śląski Uniwersytet Medyczny ma również kilka placówek pozamiejskich. Katowicki Wydział Lekarski posiada specjalistyczny Oddział Lekarsko - Dentystyczny w Zabrzu. Natomiast w Sosnowcu otwarto Wydział Farmaceutyczny z oddziałem Medycyny Laboratoryjnej. Tutaj studenci mogą uczyć się na kilku kierunkach. Są to: Farmacja, Analityka medyczna, Biotechnologia, Biotechnologia Medyczna oraz Kosmetologia. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach posiada również Wydział Zdrowia Publicznego z oddziałem w Bytomiu, gdzie można kształcić się na kierunkach: Zdrowie publiczne oraz Dietetyka.

 


ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY - STUDIA MEDYCZNE

Największym ośrodkiem naukowym, prowadzącym studia medyczne w Katowicach jest Śląski Uniwersytet Medyczny, na którym realizowane są kierunki na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu.

Wydział Lekarski z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym

 • kierunek lekarski - studia stacjonarne i niestacjonarne
 • kierunek lekarsko-dentystyczny - studia stacjonarne i niestacjonarne, również w języku angielskim
 • ratownictwo medyczne - studia I stopnia, stacjonarne

dowiedz się więcej>

Wydział Lekarski

 • kierunek lekarski - studia jednolite magisterskie, zdobycie tytułu lekarza, również w języku angielskim
 • neurobiologia - unikatowe studia II stopnia, magisterskie

dowiedz się więcej>

Wydział Farmaceutyczny

 • Farmacja – jednolite studia magisterskie
 • Analityka medyczna – jednolite studia magisterskie
 • Biotechnologia (od roku akademickiego 2012/2013 Biotechnologia medyczna) – studia I stopnia
 • Biotechnologia medyczna – studia II stopnia
 • Kosmetologia – studia I stopnia i II stopnia

dowiedz się więcej>

Wydział Zdrowia Publicznego

 • zdrowie publiczne - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • dietetyka - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • zarządzanie ryzykiem zdrowotnym - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

dowiedz się więcej>

Wydział Nauk o Zdrowiu

 • Fizjoterapia - I stopnia i II stopnia studia stacjonarne i niestacjonarne
 • Pielęgniarstwo - I stopnia i II stopnia studia stacjonarne i niestacjonarne
 • Położnictwo - I stopnia i II stopnia studia stacjonarne i niestacjonarne
 • Coaching medyczny II stopnia
 • Elektroradiologia I stopnia

dowiedz się więcej>

 


POLITECHNIKA ŚLĄSKA - STUDIA MEDYCZNE

Uczelnią nakierowaną bardziej na technologię w medycynie jest Politechnika Śląska w Gliwicach. Na Wydziale Inżynierii Biomedycznej prowadzone są wykłady z Informatyki i aparatury medycznej, Biomateriałów i inżynierii wyrobów medycznych, Biomechatroniki oraz Biosensorów i przetwarzania sygnałów biomedycznych.

dowiedz się więcej>


ŚLĄSKA WYŻSZA SZKOŁA MEDYCZNA - STUDIA MEDYCZNE

W Katowicach znajduje się również Śląska Wyższa Szkoła Medyczna, kształcąca na kierunkach Kosmetologii, Dietetyki i Gastronomii, jak również Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego, organizująca zajęcia z Fizjoterapii i Kosmetologi. Natomiast w Sosnowcu działa Wyższa Szkoła Medyczna, prowadząca zajęcia z zakresu Pielęgniarstwa i Ratownictwa medycznego.

 


AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO - STUDIA MEDYCZNE

Ostatnią uczelnią, oferującą naukę przedmiotów około-medycznych jest Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Znajduje się tutaj Wydział Fizjoterapii, oferujący studia właśnie z tego przedmiotu.

dowiedz się więcej>

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)