Inżynieria materiałowa - Rzeszów

Inżynieria materiałowa - Rzeszów

Studia na kierunku inżynieria materiałowa w Rzeszowie możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Inżynieria materiałowa stopień: (I)  (II), czas trwania: • 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne

12.02.2024

Inżynieria materiałowa studia Rzeszów | woj. podkarpackie

Studia na kierunku inżynieria materiałowa w Rzeszowie to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym

Inżynieria materiałowa - Rzeszów
Studia na kierunku inżynieria materiałowa w Rzeszowie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku inżynieria materiałowa w Rzeszowie rozpocznie się 27 maja 2024 r. i potrwa do 12 września 2024 r. | Inżynieria materiałowa Rzeszów - terminy rekrutacji >

Uczelnie
Studia w Rzeszowie 2024/2025 na kierunku inżynieria materiałowa możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych: Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza (Wydział Budowy Maszyn i Rolnictwa PRZ) oraz Uniwersytecie Rzeszowskim (Kolegium Nauk Przyrodniczych UR).

 

Opis kierunku

Studia na kierunku inżynieria materiałowa to szansa zarówno na zdobycie szerokiej wiedzy w zakresie nauk o materiałach inżynierskich metalowych, ceramicznych, polimerowych i kompozytowych, jak również na poznanie nowoczesnych technik badawczych fizycznych i chemicznych. Dodatkowo studenci powyższego kierunku studiów zostaną kompleksowo przygotowani do udziału w projektowaniu materiałowym oraz do współpracy z użytkownikami materiałów inżynierskich, konstruktorami i specjalistami z zakresu projektowania, wytwarzania, przetwórstwa i zastosowania rozmaitych materiałów inżynierskich.

Co więcej, dzięki udziałowi w przewidzianych w programie kształcenia lektoratach, studenci będą mogli rozwinąć swoje umiejętności językowe oraz poszerzyć znajomość specjalistycznego słownictwa, co znacznie ułatwi im rozwój kariery zawodowej zarówno w Polsce, jak i za granicą.

 

Praca po studiach

Jako absolwent inżynierii materiałowej będziesz mógł podjąć zatrudnienie jako pracownik ośrodka badawczego, administracji państwowej, instytucji naukowych, jak również różnego rodzaju biur consultingowo-projektowych. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, abyś podjął współpracę z konstruktorami przy doborze materiałów w różnych gałęziach przemysłu, takich jak m.in. przemysł lotniczy, elektryczny czy samochodowy.

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek inżynieria materiałowa w Rzeszowie?

Studia w Rzeszowie na kierunku inżynieria materiałowa nakładają na przyszłych kandydatów szereg wymagań. Łatwo można się domyślić, że trudność dostania się na ten kierunek jest uzależniona od liczby kandydatów, a tych zazwyczaj nie brakuje.

 

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku inżynieria materiałowa w Rzeszowie najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • chemia,
 • fizyka,
 • matematyka

 

Dlatego jeżeli myślisz na poważnie, aby kształcić się na inżynierii materiałowej, odpowiednio wcześnie rozpocznij przygotowania maturalne z matematyki, fizyki, chemii i podejdź do egzaminu dojrzałości najlepiej na poziomie rozszerzonym. Upewnij się, czy podane wymagania są aktualne, zaglądając na stronę internetową wybranej wcześniej uczelni.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU INŻYNIERIA MATERIAŁOWA?

Nie ulega wątpliwości, że cały świat składa się z atomów. Te z kolei wchodzą w skład szeroko pojętych materiałów, dlatego pojęcie „materiał” nabiera tak szerokiej, wieloznacznej definicji. Studia inżynierskie na kierunku inżynieria materiałowa zajmuje się wiedzą, która odnosi się do technologii, zastosowania, struktury oraz właściwości materiałów. Każdy student może zdecydować się na skonkretyzowanie zdobywanych kompetencji podczas wyboru konkretnej specjalności. Oto niektóre z nich: materiały konstrukcyjne, materiały polimetowe, biomateriały, materiały metalowe, tworzywa sztuczne, czy nanomateriały.

Jeżeli myślisz o podjęciu kształcenia, oferowanego przez poszczególne kierunki studiów w Rzeszowie, z pewnością wiesz, że zgłębienie regulaminu uczelni oraz specyfiki wybranej dziedziny kształcenia okaże się zbawienne w perspektywie zyskania świadomości na temat pogłębianych kompetencji. Inżynieria materiałowa jest kierowana głównie do tych, którzy wykazują zainteresowanie przedmiotami ścisłymi, pragną zgłębiać tajniki jednej z najbardziej perspektywicznych dziedzin, a także nie boją się ciężkiej pracy, opartej na rozwijaniu zdolności do logicznego myślenia.

Jeśli twoja sylwetka pokrywa się z charakterystyką studiów na kierunku inżynieria materiałowa w Rzeszowie, to nie powinieneś mieć obaw – najprawdopodobniej kierunek ten okaże się strzałem w dziesiątkę!

 

1. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku inżynieria materiałowa możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 

Studia na kierunku inżynieria materiałowa w Rzeszowie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.

Uczelnie w Rzeszowie umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.

 

2. Program studiów i przedmioty

Uczelnie w Rzeszowie, na których możesz rozpocząć wybrany kierunek inżynierski, zagwarantują ci uzyskanie wszechstronnych kompetencji, które z powodzeniem wykorzystasz podczas pracy zawodowej. Inżynieria materiałowa uposaży cię w wiedzę na temat:

 • budowy i powstawania materiałów medycznych, inżynierskich, ceramicznych, metalowych oraz kompozytowych 
 • sposobów wykorzystywania poszczególnych obiektów powstałych poprzez właściwe zastosowanie danego materiału
 • dowiesz się w jaki sposób dobierać poszczególne materiały do konkretnych zastosowań, biorąc pod uwagę ich strukturę i właściwości
 • nauczysz się wytwarzania materiałów o konkretnych właściwościach fizycznych i chemicznych
 • zgłębisz tajniki korzystania z informacji technicznej, a materiałowe projektowanie inżynierskie nie będzie ci dłużej obce

Uczelnie w Rzeszowie - kierunek inżynieria materiałowa:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza (Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Rzeszowski (Kolegium Nauk Przyrodniczych UR) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku Inżynieria materiałowa w Rzeszowie

Studia na kierunku inżynieria materiałowa w Rzeszowie, w zależności od typu studiów trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Inżynieria materiałowa w Rzeszowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
studia II stopnia 1,5 roku magister inżynier

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU INŻYNIERIA MATERIAŁOWA?

Ze względu na ogromną różnorodność w kwestii poszczególnych materiałów i ich zastosowania, wachlarz możliwości zawodowych, generowany przez ukończenie inżynierii materiałowej w Rzeszowie, będzie równie szeroki.

Poprzez wybór jednej z zaoferowanych specjalności, ustalisz przebieg twojego kształcenia specjalistycznego, a zatem ukierunkujesz swoją przyszłość zawodową na najkorzystniejszy dla ciebie tor. Absolwenci opisywanego kierunku będą mogli postarać się o zatrudnienie w branży energetycznej i transportowej, aspirujący naukowcy odnajdą się w pracy dla laboratoriów i centr badawczych, inne alternatywy zawodowe to między innymi:

 • administracja państwowa
 • biura consultingowe
 • instytucje naukowe
 • i wiele, wiele innych

Gdzie studiować na kierunku inżynieria materiałowa w Rzeszowie?

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Uniwersytecie Rzeszowskim.

Uczelnie na których można studiować kierunek inżynieria materiałowa w Rzeszowie:

czytaj dalej uczelnie w Rzeszowie

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Inżynieria materiałowa w Rzeszowie?

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Inżynieria materiałowa Rzeszów studia i stopnia

Inżynieria materiałowa Rzeszów studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Inżynieria materiałowa Rzeszów studia stacjonarne

Inżynieria materiałowa Rzeszów studia niestacjonarne

Inżynieria materiałowa w Rzeszowie

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne niestacjonarne w Rzeszowie

5 uczelni w Rzeszowie

Według danych statystyczny co piąty mieszkaniec Rzeszowa jest studentem! To znaczy, że uczelnie w Rzeszowie wybiera wielu młodych ludzi — to zdecydowanie świadczy o ich poziomie. W mieście funkcjonuje 5 szkół wyższych, w tym 2. publiczne: Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska. 
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują rzeszowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Rzeszowie

 #MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia inżynierskie wybrać

Co zdawać na maturze

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia