Studia inżynierskie Rzeszów

Studia inżynierskie Rzeszów

Studia inżynierskie Rzeszów

Największy wybór studiów

inżynierskich w Rzeszowie

Odkryj kierunki inżynierskie i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia inżynierskie Rzeszów | woj. podkarpackie

Studia inżynierskie w Rzeszowie to studia, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

STUDIA INŻYNIERSKIE I TECHNICZNE W RZESZOWIE - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Typ studiów
Tryb studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Typ studiów Tryb studiów
Automatyka i robotyka stacjonarne I stopnia, II stopnia
Electrical engineering stacjonarne I stopnia
Elektromobilność stacjonarne I stopnia
Elektronika i telekomunikacja stacjonarne I stopnia, II stopnia
Elektrotechnika stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Energetyka stacjonarne I stopnia, II stopnia
Geodezja i planowanie przestrzenne stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Inżynieria chemiczna i procesowa stacjonarne I stopnia
Inżynieria farmaceutyczna stacjonarne I stopnia
Inżynieria i analiza danych stacjonarne I stopnia
Inżynieria materiałowa stacjonarne I stopnia, II stopnia
Inżynieria medyczna stacjonarne I stopnia
Inżynieria środków transportu stacjonarne I stopnia, II stopnia
Inżynieria środowiska stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Mechanika i budowa maszyn stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Mechatronics stacjonarne I stopnia
Mechatronika stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Zarządzanie i inżynieria produkcji stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Rzeszowie są studia inżynierskie

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI INŻYNIERSKIE I TECHNICZNE W RZESZOWIE

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia inżynierskie w Rzeszowie

Aby dostać się na studia inżynierskie, należy pochwalić się bardzo dobrymi wynikami z takich przedmiotów jak: matematyka, fizyka, lub informatyka. Przedmioty ścisłe są stanowią o szansie otrzymania indeksu na wymarzonym kierunku studiów. Warto także zadbać o dobrą ocenę z języka obcego, który przyda się nie tylko podczas nauki, ale także w karierze zawodowej.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Zobacz, co wybierają inni

POKAŻ WSZYSTKIE

POPULARNE KIERUNKI NIESTACJONARNE W RZESZOWIE POLECANE DLA CIEBIE

KIERUNKI INŻYNIERSKIE I TECHNICZNE W RZESZOWIE

Rozwiń

STUDIA INŻYNIERSKIE W RZESZOWIE - PODYPLOMOWE

D
H
I
K
L
M
P
S
T

Jak wyglądają studia inżynierskie w Rzeszowie?

Zostań inżynierem i miej dobry fach w rękach! To zdanie, być może brzmi jak mantra powtarzana przez rodziców przy każdej okazji, ale w tych słowach jest wiele racji. Bardzo wiele. Inżynier to od kilku lat najbardziej poszukiwany specjalista na rynku pracy i jego popularność nie słabnie. Zatem, studia inżynierskie to przepis na zawodowy sukces.

Po zakończeniu studiów na wybranym kierunku technicznym zostaje się specjalistą w konkretnej dziedzinie, a jest ich naprawdę niemało; począwszy od Architektury, przez Mechatronikę i Transport, po Inżynierię chemiczną i procesową. A w którym mieście można podjąć takie studia? W Rzeszowie, czyli stolicy województwa podkarpackiego, która oferuje kształcenie inżynierskie zarówno na uczelni publicznej, jak i uczelniach niepublicznych, z szerokim wachlarzem kierunków i specjalności.

Studia inżynierskie w Rzeszowie to nastawienie na rozwój i praktykę. Uczelnie współpracują z wieloma firmami, które patronują wybranym kierunkom, a studenci mogą zdobyć ważne certyfikaty, a są wśród nich, między innymi: Linux Professional Institute Certificate, czy ECDL. Słowo „inżynier” brzmi bardzo dumnie, a w dodatku ładnie komponuje się ze słowami: „rozwój”, „postęp”, „perspektywy”, „praca”.

Polscy inżynierowie należą do najlepiej wykwalifikowanych specjalistów w Europie, a co za tym idzie chętnie zatrudnianych w krajach Unii Europejskiej, zatem warto zadbać o wysoki poziom języka obcego, gdyż nigdy nie wiadomo dokąd zaprowadzą ścieżki kariery zawodowej.

 

Studia inżynierskie w Rzeszowie możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia inżynierskie w Rzeszowie możesz realizować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Studia pierwszego stopnia trwają trzy i pół roku i kończą się tytułem inżyniera. Studia drugiego stopnia mają charakter uzupełniający w stosunku do studiów inżynierskich. Trwają trzy bądź cztery semestry i kończą się tytułem magistra.

W Rzeszowie znajdziesz także studia podyplomowe, które mogą rozpocząć osoby, mające już tytuł poświadczający wykształcenie wyższe. Kierunki podyplomowe umożliwiają zdobywanie dodatkowych kwalifikacji, potrzebnych do pracy lub przebranżowienia się. Realizowane są niestacjonarnie i trwają od dwóch do nawet czterech semestrów.

W ten sposób możesz kształcić się, chociażby w zakresie konstrukcji form wtryskowych czy silników lotniczych przepływowych. Kształcenie na poszczególnych kierunkach inżynierskich odbywa się stacjonarnie i niestacjonarnie. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, studia zaoczne zaś w weekendy.

czytaj dalej studia w Rzeszowie

 

Kierunki studiów inżynierskich w Rzeszowie

Propozycji kształcenia w zakresie studiów inżynierskich w Rzeszowie jest naprawdę wiele. Poszczególne kierunki mogą być realizowane zarówno w języku polskim, jak i w języku angielskim (electrical engineering lub mechatronics). Anglojęzyczne nauczanie otwiera studentów na działania na międzynarodowym rynku pracy oraz w znaczący sposób poszerza możliwości rozwoju.

Wśród najpopularniejszych kierunków znajdziesz znane i cenione propozycje, które dadzą Ci gruntowne, a także niejako uniwersalne wykształcenie. Na rzeszowskich uczelniach możesz realizować elektrotechnikę, energetykę, automatykę i robotykę, inżynierię medyczną, inżynierię środków transportu i tym podobne. Interdyscyplinarnie opracowywane programy studiów pozwalają zdobywać wiedzę z różnych dziedzin. Kierunki są także rozwijane treściowo dzięki propozycjom specjalizacji, które w znaczący sposób wpływają na tworzoną ścieżkę kariery.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów inżynierskich:

 • automatyka i robotyka
 • electrical engineering
 • elektronika i telekomunikacja
 • geodezja i planowanie przestrzenne
 • inżynieria chemiczna i procesowa
 • inżynieria farmaceutyczna
 • inżynieria środków transportu
 • inżynieria środowiska
 • mechanika i budowa maszyn
 • zarządzanie i inżynieria produkcji

czytaj dalej kierunki studiów w Rzeszowie

 

Gdzie studiować kierunki inżynierskie w Rzeszowie?

Bogate oferty kształcenia w zakresie kierunków inżynierskich w Rzeszowie znajdziesz przede wszystkim na najpopularniejszych publicznych uczelniach w stolicy województwa podkarpackiego. Są to oczywiście Uniwersytet Rzeszowski i Politechnika Rzeszowska, których wydziały i instytuty są przystosowane do realizowania kształcenia w tym zakresie. Placówki akademickie mają odpowiednio wyposażone pracownie laboratoryjne i komputerowe, w których to przyszli inżynierzy zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczną.

Warto zapoznać się także z ofertami uczelni niepublicznych, na których kształcenie w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym zazwyczaj jest płatne. Poszczególne ośrodki akademickie, czy to publiczne, czy też niepubliczne prócz oferty studiów pierwszego i drugiego stopnia, mają także propozycje podyplomowe, umożliwiające zdobywanie dodatkowych kwalifikacji zawodowych.

 

Uczelnie, na których można studiować kierunki inżynierskie w Rzeszowie:

 • Uniwersytet Rzeszowski
 • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
 • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
 • Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna w Rzeszowie

czytaj dalej uczelnie w Rzeszowie

 

Jak wybrać studia inżynierskie w Rzeszowie, aby mieć dobrą pracę?

Dla absolwentów studiów inżynierskich rynek pracy jest zazwyczaj bardzo łaskawy. Specjaliści różnego typu, którzy zdobywają praktyczne umiejętności, techniczną wiedzę oraz są nastawieni na technologiczny rozwój, są bardzo potrzebni. Nim wybierzesz kierunek studiów, warto zapoznać się z zapotrzebowaniem współczesnych pracodawców. Z pewnością ułatwi to podjęcie decyzji odnośnie do rozpoczęcia dalszych etapów edukacji.

Miejsce pracy absolwentów uwarunkowane jest realizowanym kierunkiem czy specjalizacją. Możesz być zatrudniony/a na przykład w serwisach samochodowych, stacjach diagnostycznych, przedsiębiorstwach transportowych i przewozowych oraz salonach sprzedaży, w przemyśle elektromaszynowym, motoryzacyjnym, w branżach związanych z budową i eksploatacją nowoczesnych maszyn i tym podobne.

Jeśli pociąga Cię projektowanie i programowanie robotów, warto wybrać automatykę i robotykę. Jeśli jednak lubisz chemię lub biologię, ale jednocześnie chcesz zajmować się nimi w praktyce, warto rozważyć inżynierię środowiska lub inżynierię medyczną.

 

Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:

 • informatyk
 • programista
 • inżynier elektryk automatyk
 • nanotechnolog
 • inżynier gospodarki przestrzennej
 • inżynier inżynierii środowiska
 • architekt
 • mechanik
 • kierownik serwisu
 • inżynier technolog
 • konstruktor-inżynier
 • projektant systemów mechanicznych

 

Studia inżynierskie są przeznaczone niejako dla pasjonatów. Programy zajęć wypełniane są przedmiotami ścisłymi, a wiele z nich odbywa się w zaciszach laboratoriów i pracowni komputerowych. Jeśli odnajdziesz się w tym świecie, wybór kierunków inżynierskich to dobra decyzja. Rzeczywistość XXI wieku ostatecznie nieustannie chce się rozwijać i budować, a Ty możesz jej w tym pomóc.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Rzeszowie?

Nim wybierzesz placówkę akademicką w Rzeszowie, warto zapoznać się z jej ofertą kształcenia. Pamiętaj, że nie na każdej uczelni znajdziesz takie same kierunki, a nawet jeśli propozycje kształcenia się powielają, programy studiów tworzone są indywidualnie przez każdy ośrodek akademicki.

Warto wybrać możliwość, która najbardziej nas satysfakcjonuje zarówno pod względem edukacji teoretycznej, jak i praktycznej. Poszczególne rzeszowskie uczelnie wyróżniają się nowocześnie wyposażonymi pracowniami komputerowymi i laboratoryjnymi oraz wyspecjalizowaną kadrą akademicką, która chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem.

Powinnaś/powinieneś zwrócić także uwagę na możliwości rozwoju, jak chociażby udział w programie ERASMUS czy organizowanie konferencji naukowych. Kierunki inżynierskie znajdziesz przede wszystkim na Uniwersytecie Rzeszowskim i Politechnice Rzeszowskiej, ale także na uczelniach niepublicznych.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia inżynierskie w Rzeszowie?

Wybierając miasto akademickie, warto zainteresować się, jakich specjalistów w nim brakuje. Trzeba myśleć perspektywicznie i zastanowić się, czy w danym miejscu lub po danym kierunku znajdziemy pracę. Bardzo wielu maturzystów i absolwentów wybiera rzeszowskie uczelnie, które cieszą się zaufaniem i szacunkiem studentów.

Rzeszów jako miasto stawia na nowoczesność, dlatego wybór kierunków inżynierskich będzie bardzo dobrą i praktyczną decyzją. Poszczególne placówki akademickie zachęcają studentów do rozwoju naukowo-badawczego. Właśnie dlatego możesz wziąć udział w konferencji naukowej, wystartować w grancie badawczym, działać w kołach naukowych.

Masz możliwość skorzystania z programów ERASMUS, MOST i innych, które pozwolą Ci podjąć studia, a zarazem praktykę na różnych uczelniach w kraju lub za granicą. Władze uczelni współpracują również z największymi firmami i instytucjami, opracowując przy tym programy stażowe i oferty praktyk. Możesz także liczyć na programy stypendialne i socjalne, które w znaczący sposób ułatwiają zdobywanie edukacji.

Władze miasta zapewniają różnego rodzaju atrakcje, które umilą studenckie lata. Znajdziesz tutaj wydarzenia sportowe, kulturowe, imprezy masowe, ale także targi pracy i festiwale naukowe, które pozwolą uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania. Studia to czas nauki, zabawy, ogólnie pojmowanego rozwoju, który sprowadza się do zdobywania pierwszych doświadczeń zawodowych, ale także do zdobywania doświadczeń życiowych.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach inżynierskich w Rzeszowie

Postęp technologiczny sprawia, że inżynier nigdy nie będzie się nudził, a praca niemal znajdzie go sama. Inżynierowie od lat kształtują świat i nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie dnia bez korzystania z ich pomysłów. A gdzie młody, wykształcony inżynier może znaleźć pracę?

Wszystko uzależnione jest od kierunki i specjalności, w których się kształcił. Na przykład, absolwent Technologii chemicznej może znaleźć zatrudnienie w zakładach przetwórstwa chemicznego, instytutach naukowo- badawczych, zakładach produkcji chemii budowlanej, w zakładach przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego, bądź w laboratoriach przemysłowych, czy laboratoriach inspekcji sanitarnej i ochrony środowiska.

Absolwent Mechaniki i budowy maszyn odnajdzie się w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego, jednostkach zajmujących się automatyzacją procesów technologicznych, firmach sprzedaży, obsługi, diagnostyki i naprawy samochodów, firmach produkujących i sprzedających części zamienne do samochodów, firmach transportowych i rzeczoznawczych, albo biurach projektowych.

Absolwenci Budownictwa mogą znaleźć pracę w administracji i samorządach terytorialnych, placówkach naukowo- badawczych, czy biurach architektonicznych. To tylko kilka przykładów, ale na ich podstawie możemy śmiało stwierdzić, że do wykwalifikowanych inżynierów świat należy i stoi przed nimi szeroko otwarty. Dobry, pomysłowy inżynier zawsze będzie potrzebny i popularny na rynku pracy – także poza granicami naszego kraju, zatem warto zadbać o znajomość języka obcego; może ona wpłynąć na rozwój międzynarodowej kariery zawodowej.

MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 


POLITECHNIKA RZESZOWSKA IM. IGNACEGO ŁUKASIEWICZA STUDIA INŻYNIERSKIE

Jeśli myślisz o studiach inżynierskich w Rzeszowie, to sprawdź ofertę kształcenia Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, która proponuje naukę na siedmiu wydziałach, takich jak:

 • Wydział BudownictwaInżynierii Środowiska i Architektury: studia I i II stopnia. Kierunki: Architektura, Budownictwo, Ochrona środowiska, Inżynieria środowiska.
 • Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa: studia I i II stopnia. Kierunki: Mechanika i budowa maszyn, Zarządzanie i inżynieria produkcji, Lotnictwo i kosmonautyka, Transport, Mechatronika, Inżynieria materiałowa.
 • Wydział Chemiczny: studia I i II stopnia. Kierunki: Technologia chemiczna, Inżynieria chemiczna i procesowa, Biotechnologia.
 • Wydział Elektrotechniki i Informatyki: studia I i II stopnia. Kierunki: Automatyka i robotyka, Elektronika i telekomunikacja, Elektrotechnika, Energetyka, Informatyka.
 • Wydział Matematyki i Fizyki stosowanej: studia I i II stopnia. Kierunki: Inżynieria medyczna, Zastosowania matematyki w ekonomii.
 • Wydział Mechaniczno- Technologiczny: studia I stopnia. Kierunki: Mechanika i budowa maszyn, Zarządzanie i inżynieria produkcji.
 • Wydział Zarządzania: studia I i II stopnia. Kierunki: Bezpieczeństwo wewnętrzne, Finanse i rachunkowość, Logistyka, Zarządzanie.

dowiedz się więcej 

Politechnika Rzeszowska prowadzi także studia podyplomowe, między innymi, na kierunkach: Audyt i certyfikacja energetyczna budynków, Zapewnienie jakości w produkcji lotniczej, Silniki lotnicze, Diagnostyka i eksploatacja środków transportu samochodowego.

 


WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYKI I ZARZĄDZANIA W RZESZOWIE STUDIA INŻYNIERSKIE

Uczelnią niepubliczną, która oferuje studia inżynierskie jest Wyższa Szkoła Informatyczna. Znajdziecie tutaj, między innymi, takie kierunki jak:

 • Informatyka, Logistyka.

 


WYŻSZA SZKOŁA INŻYNIERYJNO- EKONOMICZNA W RZESZOWIE STUDIA INŻYNIERSKIE

Kolejną uczelnią niepubliczną w stolicy Podkarpacia, która oferuje studia inżynierskie jest Wyższa Szkoła Inżynieryjno- Ekonomiczna. Dostępne kierunki nauki to:

 • Cyberbezpieczeństwo i informatyka;
 • Geodezja i kartografia

Na uczelni znaleźć można także ofertę studiów podyplomowych: Planowanie i gospodarka przestrzenna, Geodezyjne pomiary podstawowe, Redakcja map.

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)