Ratownictwo medyczne studia I stopnia Katowice i woj. śląskie

Ratownictwo medyczne studia I stopnia Katowice i woj. śląskie

Ratownictwo medyczne studia I stopnia Katowice i woj. śląskie

Studia I stopnia w Katowicach i woj. śląskim

ratownictwo medyczne

Odkryj ratownictwo medyczne w Katowicach i woj. śląskim i i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Ratownictwo medyczne studia I stopnia (licencjackie) Katowice i woj. śląskie

Studia na kierunku ratownictwo medyczne na uczelniach śląskich to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej - Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach oraz kilku niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. 

Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

czytaj dalej wszystko o Ratownictwo medyczne studia I stopnia Katowice i woj. śląskie

Zobacz, na jakich uczelniach w Katowicach i woj. śląskim jest kierunek ratownictwo medyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Jednostka prowadząca

Ratownictwo medyczne stopień: (I), czas trwania: 3 lata
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Jednostka prowadząca

Ratownictwo medyczne stopień: (I), czas trwania: 3 lata
tryb: stacjonarne

Jakie wymagania przy rekrutacji na kierunek ratownictwo medyczne w Katowicach?

Aby zostać studentem kierunku ratownictwo medyczne w Katowicach będziesz musiał zdać egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych oraz dodatkowo z chemii, fizyki lub biologii.

 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku ratownictwo medyczne w Katowicach najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • biologia,
 • chemia,
 • fizyka,
 • fizyka i astronomia,
 • matematyka.

 

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Ratownictwo medyczne w Katowicach i woj. śląskim - zasady rekrutacji

Jak wyglądają studia na kierunku ratownictwo medyczne w Katowicach?

Poprawne udzielenie pierwszej pomocy medycznej często ratuje zdrowie, a nawet życie pacjenta. Dlatego niezwykle ważne jest kształcenie specjalistów z obszaru tej dziedziny, którzy dodatkowo posiadaliby wszechstronne wykształcenie i przygotowanie medyczne. Odpowiedzią na tego typu potrzeby jest kierunek ratownictwo medyczne w Katowicach.

Idealnymi kandydatami na studia medyczne będą osoby interesujące się naukami biologicznymi, ścisłymi oraz naukami o zdrowiu. W pracy ratownika medycznego niezwykle ważne jest posiadanie takich cech, jak zaangażowanie w wykonywane obowiązki, empatia, odpowiedzialność oraz duża odporność na sytuacje stresowe. Jeżeli spełniasz powyższe warunki to koniecznie aplikuj na kierunek ratownictwo medyczne w Katowicach.

 

1. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku ratownictwo medyczny możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku ratownictwo medyczne na uczelniach śląskich realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lat. 

Uczelnie śląskie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

2. Program studiów i przedmioty

Studenci, którzy aplikują na kierunek ratownictwo medyczne w Katowicach będą mieli okazję zdobyć specjalistyczną wiedzę z zakresu nauk medycznych, biologicznych, społecznych czy nauk o zdrowiu. W trakcie studiów nauczysz się różnorodnych medycznych czynności ratunkowych oraz technik udzielania pierwszej pomocy. Ponadto, poznasz podstawy poszczególnych specjalizacji medycznych, w tym chirurgii, pediatrii czy ortopedii. W siatce zajęć znajdziesz wiele interesujących przedmiotów, takich jak:

 • patologie społeczne
 • farmakologia i toksykologia
 • medycyna ratunkowa
 • traumatologia narządów ruchu
 • medycyna katastrof

Jako student rozwiniesz także swoją wiedzę psychologiczną i nauczysz się zasad komunikacji z pacjentem i rodziną chorego. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, które zrealizujesz na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i Izbie Przyjęć. Program kształcenia zakłada także realizacje lektoratu, na którym rozwiniesz swoje zdolności językowe i tym samym zwiększysz szanse na pracę w środowisku międzynarodowym.

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku ratownictwo medyczne na uczelniach śląskich trwają 3 lata (studia I stopnia).

Studia na kierunku ratownictwo medyczne w Katowicach trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Po ich ukończeniu uzyskasz dyplom magistra.

Jaka praca po studiach?

Absolwenci studiów medycznych, dzięki wszechstronnej wiedzy i gruntownemu przygotowaniu zawodowemu, bez problem,u odnajdują się na współczesnym rynku pracy. Dlatego też po ukończeniu kierunku ratownictwo medyczne będziesz mógł liczyć na wiele perspektywicznych ofert zawodowych.

Przede wszystkim, odnajdziesz się jako pracownik publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej. Uzyskaną wiedzę i umiejętności z powodzeniem wykorzystasz zatrudniając się w szpitalnych oddziałach ratunkowych czy zespołach ratownictwa medycznego. Równie ciekawą i przyszłościowym zajęciem może być praca w Centrach Powiadamiania Ratunkowego, ambulatoriach i zakładowych służbach ratowniczych.

Co więcej, możesz zawodowo związać się z organizacjami społecznymi o profilu ratowniczych, do których należą: PCK, WOPR, GOPR, TOPR, PZM oraz ZHP. Absolwenci często decydują się na pracę w jednostkach Straży Pożarnej lub objęcie stanowiska koordynatora medycznego przy zabezpieczaniu imprez masowych. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia zasadne będzie kontynuowanie nauki na studiach magisterskich lub podyplomowych i tym samym zyskanie nowych, ciekawych perspektyw zawodowych.

Gdzie studiować na kierunku ratownictwo medyczne (studia I stopnia) na uczelniach śląskich?

 

Uczelnie na których można studiować kierunek ratownictwo medyczne (studia I stopnia) na uczelniach śląskich:

czytaj dalej uczelnie w Katowicach

Kierunki medyczne w Katowicach i woj. śląskim

Rozwiń

19 Uczelni w Katowicach i woj. śląskim

W samych Katowicach studiuje około 80 tys., osób, a w całej metropolii nawet 200 tys. Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej (czyli dwóch najlepiej rozwijających się szkół w regionie) studenci mogą wybierać spośród renomowanych publicznych uczelni o innych profilach: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni niepublicznych.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują śląskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Katowicach#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

POZOSTAŁE UCZELNIE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM NA KTÓRYCH JEST KIERUNEK RATOWNICTWO MEDYCZNE

Komentarze (0)