Studia dziennikarskie Rzeszów

Studia dziennikarskie Rzeszów

Studia dziennikarskie Rzeszów

Największy wybór studiów

dziennikarskich w Rzeszowie

Odkryj kierunki dziennikarskie i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia dziennikarskie Rzeszów | woj. podkarpackie

Studia dziennikarskie w Rzeszowie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

STUDIA DZIENNIKARSKIE W RZESZOWIE - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Typ studiów
Tryb studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Typ studiów Tryb studiów
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Rzeszowie są studia dziennikarskie

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI DZIENNIKARSKIE W RZESZOWIE

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia dziennikarskie w Rzeszowie

Aby dołączyć do grona studentów tego kierunku, należy pochwalić się bardzo dobrymi wynikami z języka polskiego, języka obcego oraz historii, bądź wiedzy o społeczeństwie. Laureaci Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, Olimpiady Historycznej, Olimpiady Języka Angielskiego, Olimpiady Języka Niemieckiego, Olimpiady Języka Rosyjskiego, Olimpiady Języka Francuskiego są przyjmowani poza postępowaniem kwalifikacyjnym.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

KIERUNKI DZIENNIKARSKIE W RZESZOWIE

STUDIA DZIENNIKARSKIE W RZESZOWIE - PODYPLOMOWE

Jak wyglądają studia dziennikarskie w Rzeszowie?

Studia dziennikarskie w Rzeszowie to propozycja dla tych, którzy chcą zmieniać świat. Studia dziennikarskie w Rzeszowie to propozycja dla tych, którzy chcą dążyć do prawdy i bić się o nią z całą stanowczością.

Studia dziennikarskie w Rzeszowie to propozycja dla tych, którzy mają pomysł na to, jak otwierać ludziom głowy i nakręcać ich do samodzielnego myślenia. Warto pamiętać, że choćby najlepsze studia nie dadzą wiele dobrego, gdy w przyszłym dziennikarzu nie będzie pasji wykonywania zawodu. A pasja powinna być czymś niezbędnym. To ona napędza do pracy, do zadawania pytań, kierowania się drogą, którą nikt nie podąża. Bo w tym zawodzie trzeba być indywidualistą.

Studia dziennikarskie w Rzeszowie to nie tylko nauka pozbawiona przygody. Dla wszystkich zainteresowanych karierą w radiu, otwarte są drzwi w Akademickim Radiu Uniwersytetu Rzeszowskiego „Feniks. FM”, czy też Laboratorium Przetwarzania Dźwięku i Akustyki. To okazja do rozwijania swoich zainteresowań i nauki poprzez niezłą zabawę.

W dzisiejszych czasach absolwenci studiów dziennikarskich mają wiele kanałów, dzięki którym mogą informować swoich odbiorców. Ważne jest to, by wyspecjalizować się w danej dziedzinie, a może to być polityka, sport, kultura, czy gospodarka. Bycie znawcą i specjalistą tematu buduje naszą wiarygodność, a ta powinna być priorytetem dla każdego dziennikarza. Lubisz pisać i opowiadać? 

Masz własne zdanie i potrafisz je obronić porządnymi argumentami? Znasz się na czymś i wiesz jak zainteresować tym innych? Zdobądź warsztat i umiejętności i uczyń z tego swój zawód. Studia dziennikarskie w Rzeszowie pomogą Ci w osiągnięciu tych zamierzeń.

 

Studia dziennikarskie w Rzeszowie możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia dziennikarskie w Rzeszowie możesz realizować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Studia pierwszego stopnia trwają trzy lata i kończą się tytułem licencjata. Studia drugiego stopnia uzupełniają wiedzę zdobytą na poziomie licencjatu. Trwają dwa lata, a ich ukończenie równoznaczne jest z tytułem magistra.

Rzeszowskie uczelnie przygotowują także propozycje studiów podyplomowych, które mogą podjąć osoby, które już ukończyły dany poziom wykształcenia wyższego. Kierunki podyplomowe prowadzone są niestacjonarnie w trakcie dwóch lub trzech semestrów. W ten sposób możesz studiować bibliotekoznawstwo i informację naukową lub fotografię dziennikarską, promocyjną i użytkową.

Propozycje kształcenia w zakresie dziennikarstwa i nauk społecznych realizowane są w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Kształcenie na studiach dziennych odbywa się od poniedziałku do piątku, na studiach zaocznych zaś w weekendy. To Ty decydujesz o tym, w jaki sposób chcesz się kształcić.

czytaj dalej studia w Rzeszowie

 

Kierunki studiów dziennikarskich w Rzeszowie

W Rzeszowie możesz studiować przede wszystkim dziennikarstwo i komunikację społeczną. Kształcenie dziennikarskie realizowane jest na wysokim poziomie dzięki współpracy wyspecjalizowanej kadry akademickiej, składającej się również z osób, praktykujących zawodowo. Interdyscyplinarnie konstruowane programy studiów pozwolą Ci zdobyć rzetelne wykształcenie i potrzebne umiejętności.

Rzeszowskie ośrodki akademickie przygotowały także propozycje studiów podyplomowych, do których zaliczyć możemy bibliotekoznawstwo i informację naukową oraz fotografię dziennikarską, promocyjną i użytkową. Poszczególne kierunki studiów, to znaczy przede wszystkim wspomniane już dziennikarstwo i komunikacja społeczna, rozwijane są poprzez różne możliwości specjalizacyjne.

Opcji jest wiele i z pewnością wpływają one na wybór praktyk zawodowych. Możesz kształcić się zarówno w zakresie marketingu internetowego, jak i reklamy, concierge, public relations. Zapoznaj się szczegółowo z ofertą poszczególnych ośrodków akademickich.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów dziennikarskich:

 • dziennikarstwo i komunikacja społeczna

czytaj dalej kierunki studiów w Rzeszowie

 

Gdzie studiować kierunki dziennikarskie w Rzeszowie?

Studia dziennikarskie możesz realizować w Rzeszowie na jednej z najpopularniejszych publicznych uczelni, to znaczy na Uniwersytecie Rzeszowskim, którego Wydział Filologiczny jest odpowiednio przystosowany do prowadzenia kształcenia w zakresie dziennikarstwa i komunikacji społecznej.

Kierunki w zakresie nauk dziennikarskich i społecznych znajdziesz także na uczelni niepublicznej, to znaczy w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania. Rzeszowskie uczelnie tworzone są przez grono praktyków, które rzetelnie opracowuje programy studiów i podejmuje się realizacji tychże założeń programowych w stopniu teoretycznym i praktycznym.

Wydziały i instytuty mają odpowiednio wyposażone pracownie dydaktyczne i komputerowe, a także wydziałowe biblioteki. Mimo że oferta kształcenia w zakresie dziennikarstwa i innych nauk społecznych nie jest szeroka, jakościowo realizowana jest na wysokim poziomie.

 

Uczelnie, na których można studiować kierunki dziennikarskie w Rzeszowie:

 • Uniwersytet Rzeszowski
 • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie

czytaj dalej uczelnie w Rzeszowie

 

Jak wybrać studia dziennikarskie w Rzeszowie, aby mieć dobrą pracę?

Studia dziennikarskie są bardzo popularne, jeśli chodzi o kształcenie w zakresie nauk humanistycznych i społecznych. Rynek pracy otwiera się na copywriterów, rzetelnych dziennikarzy, osób, które potrafią zbierać informacje i odpowiednio je przedstawiać. To studia dla zainteresowanych mediami i pracą z ludźmi. Decydując się na dany kierunek studiów, warto kierować się pasją i predyspozycjami. Na dziennikarstwie odnajdą się osoby otwarte i komunikatywne, odznaczające się lekkim piórem i talentem do języków obcych.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej:

 • menedżer Public Relations
 • specjalista ds. komunikacji zewnętrznej
 • specjalista ds. reklamy
 • redaktor
 • copywriter
 • dziennikarz
 • rzecznik prasowy
 • specjalista ds. kampanii wizerunkowych
 • doradca ds. stosunków międzynarodowych
 • organizator mediów lokalnych i internetowych
 • specjalista ds. polityki informacyjnej

 

Weź pod uwagę zmieniające się zapotrzebowania pracodawców i wybierz studia, które pozwolą Ci znaleźć pracę mimo różnych branż, a nawet nowo powstałych stanowisk pracy. Absolwenci dziennikarstwa zatrudniani są, chociażby w serwisach i portalach internetowych, biurach prasowych, wydawnictwach, w działach marketingu, wydziałach promocji i komunikacji instytucji publicznych i samorządowych, firmach świadczących usługi internetowe, agencjach reklamowych i public relations, w instytucjach i organizacjach działających w sferze publicznej i utrzymujących kontakty z mediami. Oczywiście stanowisko pracy niejednokrotnie uzależnione jest od realizowanego kierunku, studiów podyplomowych, a także specjalności.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Rzeszowie?

Wybór odpowiedniego ośrodka akademickiego uzależniony jest bardzo często od realizowanego kierunku studiów. Pamiętaj, że poszczególne uczelnie wyższe przedstawiają oryginale oferty kształcenia, a także odznaczają się różną specyfiką dydaktyczną, co oznacza, że nie w każdej placówce znajdziesz taki sam kierunek studiów. Kształcenie dziennikarskie oferują Uniwersytet Rzeszowski oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania.

Edukacja na poszczególnych wydziałach może być zupełnie inna, nawet jeśli dany program studiów jest zbliżony pod względem założeń i proponowanych przedmiotów. Warto zapoznać się z ofertą kształcenia i możliwościami rozwoju, które proponuje dana uczelnia. Sprawdź, czy masz szansę na wymianę międzyuczelnianą w kraju lub za granicą, czy placówki organizują konferencje naukowe, a także czy proponują programy stażowe i stypendialne.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia dziennikarskie w Rzeszowie?

Rzeszów jest popularnym miastem akademickim, w którym czekają na Ciebie różnego rodzaju atrakcje, mające urozmaicać lata nauki oraz godziny przesiadywania w bibliotekach bądź na zajęciach pozauczelnianych. Studenci mogą korzystać z różnego rodzaju wydarzeń sportowych, kulturowych, imprez masowych.

Studia uznawane są za jeden z najważniejszych etapów w życiu rozwijającego się człowieka, który dąży do wiedzy. To idealny czas, by zdobywać nowe doświadczenia życiowe, doskonalić umiejętności, rozwijać pasje i zdobywać nowe, ale także, by popełniać błędy i wyciągać z nich lekcje. To również okres poznawania nowych ludzi, życiowych mentorów, partnerów biznesowych.

Rzeszowskie ośrodki akademickie chętnie współpracują z władzami miasta i przyszłymi pracodawcami swoich studentów, a tym samym tworzą programy stażowe i oferty praktyk, które pozwolą Ci zdobyć pierwsze zawodowe doświadczenia. Uczelnie i miasto obmyślają także programy stypendialne i socjalne, które z pewnością ułatwią Twoją drogę ukierunkowaną na zdobywanie wykształcenia wyższego.

Władze placówek akademickich dążą do rozwoju badawczego i zawodowego studentów. W murach uczelni organizowane są konferencje naukowe, zakładane są koła naukowe, a także odbywają się konkursy na granty badawcze. Możesz wziąć udział w wymianie międzyuczelnianej w kraju lub za granicą, jak również możesz uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach i spotkaniach, a nawet w targach pracy.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach dziennikarskich w Rzeszowie

Będąc absolwentem studiów dziennikarskich można zająć się wieloma profesjami. Naturalnie, można podjąć pracę dziennikarza (na początku w medium lokalnym) w gazecie, telewizji, radiu, czy portalu internetowym. Dzięki specjalnościom, w których kształcono się podczas studiów można zostać fotoreporterem, bądź redaktorem w konkretnym zakresie tematycznym, a może to być polityka, sport, gospodarka, czy kultura.

W dobie mediów społecznościowych, YouTube’a i postępu technicznego istnieje jeszcze więcej form dziennikarstwa. Bardzo niewiele potrzeba, aby stworzyć własny kanał, na którym będzie prezentowało się własne materiały audio czy wideo.

Bardzo niewiele potrzeba, aby założyć profil, na którym będzie się zamieszczać własne artykuły. A co ważne, na takim rodzaju dziennikarstwa także można zarabiać. Dziennikarze to osoby o wszechstronnej wiedzy i wielu umiejętnościach, dlatego z wykształceniem zdobytym na studiach można wykonywać inne zawody, takie jak: rzecznik prasowy, czy copywriter.

Można także znaleźć zatrudnienie w agencji reklamowej, bądź zająć się obszarem Public Relations. Kierunków kariery zawodowej dla dziennikarza jest dużo, dlatego warto mieć hobby, które w połączeniu z warsztatem i osobowością mogą stanowić o sukcesie w świecie mediów.

5 uczelni w Rzeszowie

Według danych statystyczny co piąty mieszkaniec Rzeszowa jest studentem! To znaczy, że uczelnie w Rzeszowie wybiera wielu młodych ludzi — to zdecydowanie świadczy o ich poziomie. W mieście funkcjonuje 5 szkół wyższych, w tym 2. publiczne: Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska. 
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują rzeszowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Rzeszowie

 

 

MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET RZESZOWSKI STUDIA DZIENNIKARSKIE

Uczelnią publiczną, która oferuje kształcenie w zakresie studiów dziennikarskich jest Uniwersytet Rzeszowski.

Wydział Filologiczny:

 • Dziennikarstwo i komunikacja społeczna: studia I i II- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym. Specjalności: Media regionalne oraz reklama, Public relations.

dowiedz się więcej 

 


WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYKI I ZARZĄDZANIA W RZESZOWIE STUDIA DZIENNIKARSKIE

Na uczelni niepublicznej, jaką jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania znajdziecie następującą ofertę kształcenia:

 • Dziennikarstwo i komunikacja społeczna: studia II- stopnia. Specjalności: Dziennikarstwo on-line, Fotografia prasowa i reklamowa, Komunikacja wizerunkowa i public relations.

 

 


TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)