Studia dziennikarskie w Łodzi

Studia dziennikarskie w Łodzi

Studia dziennikarskie w Łodzi

Największy wybór studiów

dziennikarskich w Łodzi

Odkryj kierunki dziennikarskie i sprawdź gdzie możesz studiować 

Studia dziennikarskie w Łodzi | woj. łódzkie

Lekkie pióro nie wystarczy, by zostać dziennikarzem! To taki nasz współczesny mit, dotyczący pracy reporterów i felietonistów. Praca dziennikarza polega przede wszystkim na prowadzeniu obserwacji i umiejętnego ich opisywania. Dziennikarze, nieco bardziej doświadczeni, wskakują na wyższy poziom zawodu i zobligowani są do formułowania własnych poglądów i konfrontowania ich z innymi – na tym bowiem polega dyskusja publiczna, za którą odpowiedzialni są dziennikarze. Czy tak jest w rzeczywistości? Oceńcie sami czytając gazety, bądź oglądając telewizję.

Taka utopijna wizja dziennikarza – myśliciela, opiniodawcy i informatora będzie Wam towarzyszyć podczas studiów dziennikarskich w Łodzi. Podczas kształcenia przede wszystkim skupicie się na języku jako narzędziu rzemiosła dziennikarskiego oraz myśleniu – i na przykład sposobach prowadzenia sporu (jest nawet oddzielny termin określający sporne dyskusje – erystyka). Poznacie, jak funkcjonują media w kraju i za granicą, czym są agencje prasowe, a także dowiecie się na czym polega manipulacja w komunikacji i co oznacza termin przekazy podprogowe.

Studia dziennikarskie w Łodzi mają wymiar praktyczny – nauczycie się tu konkretnych rzeczy, które będziecie mogli wykorzystać w przyszłości. Jednak nie zapominajcie, że ów naukowa praktyka nie poparta doświadczeniem zawodowym, jakie możecie zdobyć podczas praktyk studenckich, nie będzie zbyt wiele warta. Dlatego decydując się na studia dziennikarskie w Łodzi, wybierajcie od razu pisma, dzienniki, stacje telewizyjne, w których chcielibyście odbyć praktyki czy staż i do dzieła! Szlifu dziennikarskiego nabiera się przez doświadczenie, a nie wkuwanie!

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W ŁODZI SĄ STUDIA DZIENNIKARSKIE

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI DZIENNIKARSKIE W ŁODZI

SORTOWANIE:

KIERUNKI DZIENNIKARSKIE W ŁODZI

Rekrutacja i wymagania na studia dziennikarskie w Łodzi

Aby dostać się na studia dziennikarskie w Łodzi należy bardzo dobrze zdać maturę z języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie, mile widziana jest również historia, jak i geografia. Języki obce są niezbędne, by rozpocząć pracę dziennikarza. Częstym środowiskiem pracy reporterów jest środowisko międzynarodowe, nie zamykajcie sobie tych drzwi niechęcią do nauki języków. Polecamy zdawać na maturze jak najwięcej przedmiotów, które udowodnią, że Wasz umysł jest wszechstronny i jesteście w stanie odnaleźć się w różnych tematach, dziennikarze przecież się specjalizują, na przykład w dziennikarstwie technicznym, motoryzacyjnym, medycznym czy też społecznym.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Studia dziennikarskie niestacjonarne w Łodzi

Studia dziennikarskie w Łodzi każdego roku przyciągają nowe rzesze kandydatów marzących o wejściu do ciekawego i charakterystycznego świata mediów. Jak to zazwyczaj bywa, część z nich wybiera kształcenie w formie stacjonarnej, a część planuje naukę w trybie niestacjonarnym. Czy można zostać dziennikarzem i specjalistą od przestrzeni medialnej ucząc się niestacjonarnie?

Oczywiście, że tak. Sztandarowym kierunkiem w przestrzeni studiów dziennikarskich jest Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, ale w ofertach edukacyjnych łódzkich szkół wyższych można odnaleźć także inne kierunki, które realizowane są w dwóch trybach kształcenia. Co warto podkreślić, w zakresie merytorycznym nie zachodzą różnice pomiędzy nauczaniem stacjonarnym i niestacjonarnym. Studenci uczestniczą w takim samym obszarze zajęć, realizując takie przedmioty jak: nauka o komunikowaniu, gatunki dziennikarskie, podstawy PR, retoryka dziennikarska, czy podstawy warsztatu dziennikarskiego.

Gdzie zatem można doszukać się różnic? Występują one w intensywności zajęć i w aspekcie rozłożenia ich w czasie. Studenci stacjonarni zjawiają się na uczelni pięć dni w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku, a studenci niestacjonarni biorą udział w tzw. zjazdach, czyli zajęciach prowadzonych w weekendy. Zazwyczaj mają oni zaplanowany cały dzień nauki, ponieważ tryb studiów niestacjonarnych wymaga skondensowania wykładów i ćwiczeń. Co za tym idzie, studenci muszą wykazywać się sporą samodzielnością i sami opanowywać pewne zagadnienia zawarte w programie nauczania.

STUDIA DZIENNIKARSKIE W ŁODZI - PODYPLOMOWE

Praca po studiach dziennikarskich w Łodzi

Niezbędnym elementem do podjęcia pracy w zawodzie dziennikarza w Łodzi jest Wasze zaangażowanie oraz łut szczęścia, by być w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie. Kadra Uniwersytetu Łódzkiego stara się utrzymywać ścisłą współpracę ze środowiskiem dziennikarskim, z pismami, magazynami, jak i telewizją, i organizować liczne praktyki dla swoich studentów. Warto z nich skorzystać. Doświadczenie jest furtką do cenionych miejsc. Praca dziennikarza jest o tyle wygodna, że możecie pracować zdalnie, współpracując z różnymi pismami z innych miast.

Dzięki ukończonym studiom dziennikarskim będziecie przygotowani do wykonywania zawodów związanych z dziedziną komunikacji społecznej – nie zamykacie się jedynie w roli dziennikarza! Jeśli włożycie nieco trudu w naukę podczas studiów dziennikarskich to zdobędziecie takie umiejętności jak: gromadzenie, opracowywania i selekcjonowanie informacji z różnych źródeł, sprawne korzystanie z technologii informacyjnych i komunikacyjnych, będziecie krytycznie myśleć, łączyć fakty, wnioskować i argumentować.

Nie zabraknie Wam przy tym umiejętności pracy w zespole oraz kompetencji sprawnego komunikowania się z otoczeniem. Studia dziennikarskie dają bardzo duże możliwości zatrudnienia – nie tylko w prasie, ale również w agencjach reklamowych, agencjach PR, w placówkach państwowych, fundacjach, zajmujących się problemami społecznymi. 

POZOSTAŁE UCZELNIE W ŁODZI NA KTÓRYCH SĄ STUDIA DZIENNIKARSKIE

21 Uczelni w Łodzi

Może zadajesz sobie pytanie, czy Łódź jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród sześciu publicznych i piętnastu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują łódzkie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Łodzi

 

 

 

WARTO TO WIEDZIEĆ

 

W Łodzi możecie wybrać się na studia dziennikarskie na Uniwersytet Łódzki lub na uczelnie prywatne (na przykład Społeczną Akademię Nauk czy Akademię Humanistyczno-Ekonomiczną). Uniwersytet Łódzki prowadzi niezwykle ciekawy program kształcenia w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz w tak zwanym ZeTePeKu – Zakładzie Teorii i Praktyki Komunikacji,

 


UNIWERSYTET ŁÓDZKI STUDIA DZIENNIKARSKIE

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego kierunki dziennikarskie:

  • Dziennikarstwo i komunikacja społeczna – studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne (w tym specjalności: Dziennikarstwo i krytyka medialna, Reklama, design i komunikacja wizualna, Research medialny)
  • Dziennikarstwo międzynarodowe – studia I stopnia, stacjonarne
  • dziennikarstwo z językiem i kulturą francuską - studia I stopnia, stacjonarne
  • informacja w środowisku cyfrowym - studia I stopnia, stacjonarne
  • nowe media i kultura cyfrowa – studia I stopnia, stacjonarne

Dowiedz się więcej>

 


SPOŁECZNA AKADEMIA NAUK W ŁODZI STUDIA DZIENNIKARSKIE

  • Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Specjalności: Dziennikarstwo i nowe media, Komunikowanie społeczne i PR.

dowiedz się więcej 

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)