Studia dziennikarskie Kraków

Studia dziennikarskie Kraków

Studia dziennikarskie Kraków

Największy wybór studiów

dziennikarskich w Krakowie

Odkryj kierunki dziennikarskie i sprawdź gdzie możesz studiować 

Studia dziennikarskie Kraków | woj. małopolskie

Studia dziennikarskie mają na celu przygotowanie przyszłych redaktorów, reporterów, dziennikarzy do przekazywania informacji swoim odbiorcom. To studia praktyczne, które kształcą przede wszystkim studentów świadomych swojej misji. Bycie dziennikarzem jest bowiem misją. Wymaga hartu ducha, ukształtowanych poglądów, samoświadomości i otwartości na nowości. Postawa dziennikarza jest bodajże najważniejszą częścią pracy dziennikarskiej.

Studia dziennikarskie w Krakowie mają przygotować przyszłych adeptów do podjęcia refleksji na temat sytuacji politycznej, kulturalnej, społecznej w naszym kraju, jak i w świecie. Wielu pedagogów poleca studentom dziennikarstwa podjęcie dodatkowych studiów politologicznych, socjologicznych czy kulturoznawczych.

Pogodzenie dwóch kierunków w tym przypadku nie jest bardzo trudne, a umożliwia pogłębianie wiedzy i świadomości o relacjach międzyludzkich, zachowaniach, historii polityki i tego, co ważne dla dziennikarza. Dobry dziennikarz jest pisarzem, śledczym, tajnym agentem, jak i terapeutą, który w odpowiednim momencie zadaje kluczowe pytania. Dzięki dziennikarzom do opinii społecznej trafiają informacje kształtujące ją. Dziennikarze mają ogromny wpływ na wiedzę i poglądy innych ludzi. Dlatego praca ta wiąże się z ogromną odpowiedzialnością.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W KRAKOWIE SĄ STUDIA DZIENNIKARSKIE

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI DZIENNIKARSKIE W KRAKOWIE

SORTOWANIE:

KIERUNKI DZIENNIKARSKIE W KRAKOWIE

Rekrutacja i wymagania na studia dziennikarskie w Krakowie

Aby dostać się na studia dziennikarskie należy oczywiście podejść do konkursu świadectw organizowanego w ramach rekrutacji na studia przez wszystkie uczelnie. W ramach konkursu brane są pod uwagę przedmioty takie jak wiedza o społeczeństwie oraz historia i język polski. Nie zapominajcie o języku obcym, który często ma decydujący głos w kwestii przyjęcia kandydata na studia, bądź odrzucenie jego aplikacji.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Studia dziennikarskie niestacjonarne w Krakowie

Studia dziennikarskie są najlepszą drogą do wejścia w przyciągający świat mediów. W ich toku można dogłębnie poznać zasady w nim panujące, a przede wszystkim rozwinąć warsztat stanowiący fundament pracy w radio, prasie, czy telewizji. Studia dziennikarskie poszerzają swoją ofertę, a jest to efekt powiększania się obszaru zawodowego dziennikarza. Z racji wspomnianego rozszerzania oferty edukacyjnej, mamy do czynienia również ze zwiększającymi się możliwości kształcenia, zatem chcąc studiować w Krakowie możemy wybrać pomiędzy nauką w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.

Opierając się wyłącznie na sztandarowym kierunku, jakim jest Dziennikarstwo i komunikacja społeczna łatwo zauważyć, że program nauczania na studiach niestacjonarnych jest identyczny do tego realizowanego na studiach dziennych. W siatce zajęć odnaleźć można: naukę o komunikowaniu, teorie gatunków dziennikarskich, dziennikarskie źródła informacji, czy szereg zajęć praktycznych. Różnice polegają na intensywności tych zajęć oraz charakteru ich przebiegu.

Studenci studiów niestacjonarnych uczestniczą w zajęciach, które organizowane są w ramach zjazdów, czyli uczą się w weekendy. Wykłady oraz inne zajęcia ulegają skomasowaniu, co tworzy wobec studentów pewne wymagania. Muszą oni wykazywać się większą samodzielnością w nauce oraz bardziej dbać o frekwencję, ponieważ z racji odbywania zajęć co pewien czas, brakuje możliwości powtarzania tematów, bądź ponowne omawiania zagadnień sprawiających ewentualne trudności. Istotną zaletą niestacjonarnych studiów dziennikarskich jest szansa na działalność i zbieranie doświadczenia w dniach, w których nie są prowadzone zajęcia. Takie doświadczenie może procentować w przyszłości, już po oficjalnym zakończeniu nauki.

STUDIA DZIENNIKARSKIE W KRAKOWIE - PODYPLOMOWE

Praca po studiach dziennikarskich

Dziennikarze w Polsce pracują we wszystkich możliwych mediach - w prasie, telewizji, radio, jak i w mediach internetowych. Aby dostać się do redakcji wybranego medium należy już w trakcie studiów zdobywać doświadczenie na praktykach zawodowych i stażach. Pracę w roli dziennikarza zdobywają najwytrwalsi - Ci, którzy dużo wiedzą, pytają i opisują. Nie bójcie się od samego początku walczyć o swoje miejsce w prasie czy w telewizji. Działajcie. To najlepsza wizytówka dziennikarska ze wszystkich odznaczeń. Wielość i jakość napisanych tekstów, ilość wystąpień, jak i zrealizowanych programów to Wasza wizytówka na przyszłość.

Dzięki samozaparciu i działaniu zdobędziecie wymarzoną pracę. Jeśli po studiach dziennikarskich nie będziecie chcieli podjąć pracy na stanowisku redaktora, to zawsze możecie ubiegać się o pracę w agencjach marketingowych, reklamowych, jak i w korporacjach. Umiejętności, jakie uzyskują studenci dziennikarstwa, są powszechnie pożądanymi umiejętnościami do pracy na różnych stanowiskach.

19 Uczelni w Krakowie

Może zadajesz sobie pytanie, czy Kraków jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród dziesięciu publicznych i dziewięciu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują krakowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Krakowie


 

 

WARTO TO WIEDZIEĆ

Studia typowo dziennikarskie, ukierunkowane na kształcenie przyszłych redaktorów, dziennikarzy i prezenterów prowadzą dwie uczelnie publiczne.

 


UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI STUDIA DZIENNIKARSKIE

WydziaŁ Zarządzania i Komunikacji Społecznej

  • dziennikarstwo i komunikacja społeczna

 


UNIWERSYTET PEDAGOGICZNY W KRAKOWIE STUDIA DZIENNIKARSKIE

WydziaŁ Filologiczny:

  • architektura informacji - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
  • kulturoznawstwo i wiedza o mediach - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
  • informacja naukowa i bibliotekoznawstwo- studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

 

 


TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (1)

Karolina odpowiedz

Brakuje jeszcze kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Społecznych na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Jest to bardzo dobrze rozwijając się uczelnia, kladaca nacisk na praktykę, świetnie zapatrzona, bardzo przyjaźnie nastawiona do studenta. Śmiało może konkurować z pozostałymi Uczelniami.