Studia dziennikarskie Lublin

Studia dziennikarskie Lublin

Studia dziennikarskie Lublin

Największy wybór studiów

dziennikarskich w Lublinie

Odkryj kierunki dziennikarskie i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

11.12.2021

Studia dziennikarskie Lublin | woj. lubelskie

Studia dziennikarskie w Lublinie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia dziennikarskie Lublin
Rok akademicki 2022/2023
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne, online
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia dziennikarskie w Lublinie rozpocznie się 1 kwietnia 2022 r. i potrwa do 31 października 2022 r. | terminy rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

STUDIA DZIENNIKARSKIE W LUBLINIE - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Typ studiów
Tryb studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Typ studiów Tryb studiów
Architektura informacji stacjonarne I stopnia, II stopnia
Dziennikarstwo stacjonarne, niestacjonarne, online I stopnia
Dziennikarstwo - studia online online I stopnia
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna stacjonarne I stopnia, II stopnia
E-edytorstwo i techniki redakcyjne stacjonarne I stopnia, II stopnia
Journalism and social communication stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Marketing i komunikacja rynkowa stacjonarne I stopnia
Społeczeństwo informacyjne stacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Lublinie są studia dziennikarskie

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Politechnika Lubelska

Kierunki dziennikarskie:

MARKETING I KOMUNIKACJA RYNKOWA

Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI DZIENNIKARSKIE W LUBLINIE

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia dziennikarskie w Lublinie

Chcesz zostać studentem dziennikarstwa lub kierunków pokrewnych? Wykaż się inicjatywą i umiejętnością szybkiego kojarzenia faktów na maturze z języka polskiego oraz wiedzy o społeczeństwie. Matematyka jest podstawą, więc zdać maturę musicie, jednak jej wyniki niekoniecznie muszą zaważyć na Waszej przyszłości studenckiej.

Postarajcie się dobrze przygotować do egzaminu z wymienionych przedmiotów. To one są najwyżej punktowane w ramach konkursu świadectw.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Studia dziennikarskie niestacjonarne w Lublinie

Z racji tego, że Lublin stanowi ważny i prężnie działający ośrodek akademicki nie mogło zabraknąć w nim miejsca dla tych, których interesuje świat mediów. Kandydaci marzący o pracy w różnorodnych redakcjach bez trudu znajdą uczelnię, w której nabędą szereg umiejętności i zbudują warsztat. Niestety, nie każda lubelska uczelnia oferująca studia dziennikarskie proponuje kształcenie w trybie niestacjonarnym. Jest on domeną niepublicznych szkół wyższych i chcąc poznawać media i zasady ich funkcjonowania należy skierować uwagę właśnie na nie.

Mówiąc o niestacjonarnych studiach dziennikarskich w Lublinie należy mieć na myśli studia w wydaniu zaocznym. Czym one różnią się od tych, prowadzonych w trybie dziennym? Zajęcia odbywają się w weekendy, w ramach tzw. zjazdów, czyli osoby decydujące się na tę formę kształcenia muszą wiedzieć, że soboty i niedzielę nie będą należeć do grona dni wolnych od obowiązków.

Co się z tym wiąże, intensywność nauki jest znacznie większa niż w przypadku studiów stacjonarnych. Program zdaje się być skondensowany i w stosunkowo krótszym czasie trzeba zrealizować plan opracowany dla tego rodzaju studiów. Warto podkreślić, że w zakresie merytorycznym dziennikarskie studia stacjonarne niczym nie różnią się od niestacjonarnych, ponieważ nauka ma prowadzić do takich samych efektów.

Wymaga ona tylko większej samodzielności, gdyż część obowiązujące materiału trzeba przyswoić we własnym zakresie, ze znacznie mniejszym wsparciem wykładowców. Ale ma to swoje zalety. Uczęszczając na zajęcia w soboty i niedziele można w tygodniu podjąć zatrudnienie, na przykład w jakiejś redakcji, zbierając jeszcze na studiach cenne doświadczenie.

czytaj dalej studia dziennikarskie niestacjonarne (zaoczne) w Lublinie

KIERUNKI DZIENNIKARSKIE W LUBLINIE

 

Jak wyglądają studia dziennikarskie w Lublinie?

Chciałbyś zostać profesjonalistą dziennikarstwa? Prowadzić własny program? Realizować reportaże? Informować społeczeństwo o rzeczach ważnych, przyjemnych, jak i katastrofach i tragediach ludzkich? Chcesz zaznaczyć swój ślad wśród innych będąc publicystą? Jeśli pojawiają się w Twojej głowie takie myśli, to poznaj ofertę studiów dziennikarskich w Lublinie.

Oprócz klasycznych kierunków takich jak dziennikarstwo i komunikacja społeczna czy politologia, tylko w Lublinie możecie wybrać się na studia informacji w e-społeczeństwie, produkcji medialnej czy e-edytorstwa i technik redakcyjnych. To studia o wymiarze praktycznym. Przygotowujące do pracy w zawodzie dziennikarza, publicysty, blogera czy opiniodawcy.

Studia tego rodzaju przydadzą się osobom, które dokładnie wiedzą czego chcą, a jedyne czego im brakuje w osiągnięciu celu to warsztat i doświadczenie. Studia dziennikarskie w Lublinie ukierunkowane są na zbieranie takich właśnie doświadczeń, próbowanie na własnych błędach, szlifowanie sztuki pisania, opowiadania i gromadzenia informacji. 

Przedmioty kierunkowe studiów dziennikarskich pozwolą Wam zebrać niezbędną wiedzę do osadzenia wydarzeń dziejących się tu i teraz w odpowiednim kontekście, do znajdowania konotacji i połączeń, a także do przeprowadzania śledztw dziennikarskich. Studia powstały z myślą o pełnieniu konkretnej roli w przyszłości. Może dlatego warto właśnie nimi zainteresować się podczas wybierania kierunku studiów? Sprawdźcie, jakie dokładnie kierunki oferują Wam uczelnie lubelskie i w jakim trybie możecie podjąć studia dziennikarskie.

 

Studia dziennikarskie w Lublinie możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia dziennikarskie w Lublinie możesz realizować przede wszystkim w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Studia pierwszego stopnia trwają trzy lata i kończą się tytułem licencjata. Studia drugiego stopnia uzupełniają wiedzę zdobytą na poziomie licencjatu. Trwają dwa lata i umożliwiają zdobycie tytułu magistra.

Lubelskie uczelnie pozwalają także podjąć studia podyplomowe. Kierunki podyplomowe są przeznaczone dla osób z dyplomem, a kształcić się na nich możesz w trakcie dwóch/trzech semestrów w trybie niestacjonarnym. W ten sposób możesz studiować doradztwo zawodowe w instytucjach rynku pracy.

Poszczególne kierunki dziennikarskie możesz studiować w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Kształcenie na studiach dziennych odbywa się od poniedziałku do piątku, na studiach zaocznych zaś w weekendy. Wybierz formę kształcenia, która najbardziej Ci odpowiada i postaw na jakość kształcenia!

czytaj dalej studia w Lublinie

 

Kierunki studiów dziennikarskich w Lublinie

Wśród najpopularniejszych kierunków dziennikarskich w Lublinie znajdziesz oczywiście dziennikarstwo i komunikację społeczną oraz journalism and social communication. Realizowanie kształcenia w dwóch wariantach językowych ułatwia wkroczenie na rynek pracy zarówno ten krajowy, jak i międzynarodowy.

W Lublinie możesz studiować także architekturę informacji, e-edytorstwo i techniki redakcyjne, marketing i komunikację rynkową, społeczeństwo informacyjne. Na poszczególnych kierunkach znajdziesz także interesujące specjalności, które pozwolą Ci zdobyć odpowiednie do wykonywania zawodu kompetencje. Możesz rozwijać się między innymi w psychologii w massmediach, marketingu politycznym, public relations.

Wydziały lubelskich uczelni przygotowują także propozycje studiów podyplomowych oraz różnego rodzaju zajęcia pozauczelniane i kursy, które umożliwiają rozwijanie dodatkowych kwalifikacji. Studia dziennikarskie tworzone są w interdyscyplinarny sposób, a co za tym idzie, pozawalają wyspecjalizować się w różnych, pozornie niełączących się dziedzinach.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów dziennikarskich:

 • architektura informacji
 • dziennikarstwo i komunikacja społeczna
 • e-edytorstwo i techniki redakcyjne
 • journalism and social communication
 • marketing i komunikacja rynkowa
 • społeczeństwo informacyjne

czytaj dalej kierunki studiów w Lublinie

 

Gdzie studiować dziennikarstwo w Lublinie?

Studia dziennikarskie znajdziesz na wielu lubelskich uczelniach. Przede wszystkim bogatą ofertę przedstawia Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, na którym znajdziesz nie tylko dziennikarstwo i komunikację społeczną, ale również architekturę informacji, e-edytorstwo i techniki redakcyjne, społeczeństwo informacyjne.

Journalism and social communication oraz dziennikarstwo i komunikację społeczną oferują Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji. Zaskakujący może być fakt, zwłaszcza dla niektórych z Was, że kierunki dziennikarskie odnaleźć można również na Politechnice Lubelskiej.

Techniczna z pozoru uczelnia proponuje kształcenie w zakresie marketingu i komunikacji rynkowej. Poziom kształcenia oraz charakter realizowanych zajęć jest uzależniony od placówki akademickiej, na której zamierzasz zdobywać edukację wyższą. Poszczególne lubelskie ośrodki są przystosowane merytorycznie i technicznie do prowadzenia zajęć w zakresie nauk dziennikarskich i społecznych.

 

Uczelnie, na których można studiować kierunki dziennikarskie w Lublinie:

 • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
 • Politechnika Lubelska
 • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie

czytaj dalej uczelnie w Lublinie

 

Jak wybrać studia dziennikarskie w Lublinie, aby mieć dobrą pracę?

Studia dziennikarskie cieszą się dużą popularnością wśród osób zainteresowanych zgłębianiem nauk humanistycznych i społecznych. Rynek pracy otwiera się na dziennikarzy oraz absolwentów innych kierunków dziennikarskich, którzy odnajdują się w świecie instytucji kulturalnych, politycznych, ale i w nawet największych przedsiębiorstwach.

Wybierając kierunek studiów, warto zwrócić uwagę na to, co dzieje się na rynku pracy i kogo w danym czasie potrzebują pracodawcy. Uniwersalne, interdyscyplinarne kształcenie pozwoli Ci jednak na elastyczność w doborze zawodu.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej:

 • menedżer Public Relations
 • specjalista ds. komunikacji zewnętrznej
 • specjalista ds. reklamy
 • architekt informacji
 • redaktor
 • dziennikarz
 • rzecznik prasowy
 • specjalista ds. kampanii wizerunkowych
 • doradca ds. stosunków międzynarodowych
 • organizator mediów lokalnych i internetowych
 • specjalista ds. polityki informacyjnej

 

Absolwenci zatrudniani są w serwisach i portalach internetowych, biurach prasowych, wydawnictwach, w działach marketingu, wydziałach promocji i komunikacji instytucji publicznych i samorządowych, w redakcjach mediów masowych, firmach świadczących usługi internetowe, agencjach reklamowych i public relations, firmach producenckich, w instytucjach i organizacjach działających w sferze publicznej i utrzymujących kontakty z mediami.

Kierunki dziennikarskie przeznaczone są niejako dla pasjonatów, ludzi otwartych, dążących do prawdy, komunikatywnych. Zdecydowanie kandydaci powinni odznaczać się odpowiednimi predyspozycjami i zainteresowaniami. Wybierz studia, które są dla Ciebie interesujące. Z pewnością przełoży się to na Twoją satysfakcję zawodową, a także późniejsze zawodowe sukcesy.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Lublinie?

Wybór uczelni wyższej uzależniony jest bardzo często od realizowanego kierunku studiów. Pamiętaj, że ośrodki akademickie przedstawiają oryginale oferty kształcenia i dlatego nie wszystkie propozycje dydaktyczne się pokrywają. Dziennikarstwo i komunikację społeczną znajdziesz niemal w każdej placówce akademickiej, która proponuje studia dziennikarskie, jednakże oferta jest przecież szeroka.

Realizacja założeń programowych wygląda inaczej na każdej lubelskiej uczelni. Ośrodki akademickie odznaczają się unikatowym charakterem kształcenia, co oznacza, że zupełnie inaczej będą prowadzone zajęcia na uniwersytecie w stosunku do przedmiotów realizowanych na politechnice.

Warto zapoznać się z ustalonymi programami studiów, ale również z ofertą kształcenia i możliwościami rozwoju. Sprawdź, czy masz szansę na wymianę międzyuczelnianą w kraju lub za granicą, czy placówki organizują konferencje naukowe, a także czy proponują programy stażowe i stypendialne.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia dziennikarskie w Lublinie?

Studia powszechnie uznawane są za jeden z najważniejszych etapów w życiu młodego, rozwijającego się człowieka, który dąży do wiedzy. To idealny czas, by zdobywać nowe doświadczenia życiowe, doskonalić umiejętności, rozwijać pasje i zdobywać nowe. To także okres poznawania nowych ludzi, życiowych mentorów, partnerów biznesowych.

W Lublinie znajdziesz interesujące kierunki studiów, a także uczelnie z bogatą historią i nowoczesnym podejściem. Władze miasta natomiast zapewnią Ci atrakcje, które urozmaicą lata nauki wydarzeniami kulturalnymi, sportowymi, festiwalami naukowymi, imprezami masowymi. Miasto wspiera młodych ludzi w dążeniu do edukacji wyższej, dlatego chętnie współpracuje z uczelniami i firmami, tworząc programy stażowe i socjalne. Uczelnie organizują praktyki, a także przygotowują programy stypendialne.

Władze uczelni zachęcają studentów do różnego typu inicjatyw. Zwłaszcza społecznicy i dziennikarze nie powinni ukrywać się w cieniu. Z tego powodu organizowane są liczne konferencja naukowe, wydarzenia polityczne, spotkania kulturalne. Możesz wystartować w grancie badawczym lub zapisać się do koła naukowego. Studenci nie narzekają na nudę, ponieważ lubelskie uczelnie chętnie organizują zajęcia pozauczelniane specjalnie dla nich, by nieustannie się rozwijali.

Studia dziennikarskie w Lublinie to czas warsztatów pisarskich, ćwiczeń radiowych, spotkań z ludźmi kultury, sztuki, polityki, praktyk w mediach masowych. Z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach dziennikarskich

Jak pisaliśmy wcześniej studia dziennikarskie w Lublinie przygotowują do pełnienia konkretnego zawodu - dziennikarza, publicysty, reportera. W dużym stopniu jest to praca dla freelancerów, którzy poszukują sami dla siebie swoich zleceń, wiążą się niepełnymi umowami z redakcjami czy stacjami telewizyjnymi, poszukując najlepszych tematów, opowieści do przekazania dalej.

Absolwenci studiów dziennikarskich nie są ograniczeni w wyborze miejsca pracy - mogą starać się o posadę w wydawnictwach, w branży księgarskiej, w marketingu, reklamie, czy w instytucjach kulturalnych. Wszędzie tam, gdzie talent i erudycja idą ze sobą w parze! Studia dziennikarskie, o ile będziecie pilnymi studentami, wyposażą Was w niezbędne umiejętności twórczego pisania, zdobywania cennych informacji i ich odpowiedniego zagospodarowania.

Dlatego kończąc tego rodzaju uczelnię i zdobywając wiedzę o świecie i umiejętności do zrobienia z niej użytku, zdobywasz tak naprawdę nieograniczone możliwości do wykorzystania. Ważne, aby każdy studiujący dziennikarstwo poczuwał się do odpowiedzialności za własny los - działaj, próbuj, wykorzystaj czas studiów do popełniania błędów i zdobywania niezbędnych w tym zawodzie znajomości. A wszystko ułoży się po Twojej myśli.

10 uczelni w Lublinie

Pierwsza szkoła wyższa w Lublinie powstała już w XVII wieku. Dziś Lublin jest kojarzony przez Polaków przede wszystkim dzięki uczelniom. Dwie najbardziej znane uczelnie to Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Katolicki uniwersytet Lubelski. Oprócz tego, akademicki Lublin to również Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska oraz Uniwersytet Medyczny.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują lubelskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Lublinie

 

 

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET MARII CURIE SKŁODOWSKIEJ STUDIA DZIENNIKARSKIE

Studia dziennikarskie prowadzi oczywiście Uniwersytet Marie Curie-Skłodowskiej, na którym to możecie podjąć studia:

 • dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Politologii - studia I i II stopnia, stacjonarne
 • informacja w e-społeczeństwie na Wydziale Humanistycznym - studia I i II stopnia, stacjonarne
 • informatologia stosowana - studia I i II stopnia, stacjonarne
 • public relations i doradztwo medialne - studia I i II stopnia, stacjonarne na Wydziale Zamiejscowym w Puławach
 • e-edytorstwo i techniki redakcyjne - studia I stopnia, stacjonarne
 • politologia - studia I i II stopnia, stacjonarne
 • produkcja medialna - studia I i II stopnia, stacjonarne

Dowiedz się więcej>

 


KATOLICKI UNIWERSYTET LUBELSKI STUDIA DZIENNIKARSKIE

Katolicki Uniwersytet Lubelski na Wydziale Nauk Społecznych prowadzi studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna w ramach studiów dwustopniowych.

Dowiedz się więcej>

 


POLITECHNIKA LUBELSKA STUDIA DZIENNIKARSKIE

Ciekawym, nowym kierunkiem jest Marketing i komunikacja rynkowa - kierunek prowadzony na Wydziale Zarządzania w ramach studiów I stopnia

Dowiedz się więcej>

 
 


TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)